Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς το PSVR να το χρησιμοποιήσεις σαν κανονική τηλεόραση; Να παίζεις δηλαδή τους non-PSVR τίτλους όπως θα τους έπαιζες στην τηλεόραση, αλλά να βλέπεις μέσα από το κράνος;

 

Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα, μόνο με το PSVR; Ή είναι απαραίτητη η τηλεόραση;

Μπορεις και τα 2. Αλλα δεν αξιζει. Χανεις ΠΑΡΑ πολυ σε αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Μπορεις και τα 2. Αλλα δεν αξιζει. Χανεις ΠΑΡΑ πολυ σε αναλυση.

 

Καλά το ρωτάω για έκτακτες περιπτώσεις, αν θες να πας σε μέρος χωρίς τηλεόραση π.χ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ρωτάω για έκτακτες περιπτώσεις, αν θες να πας σε μέρος χωρίς τηλεόραση π.χ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Χωρις να θελω να μετατρεψω σε flame το θεμα εχω να πω οτι σε PC αξιζει το VR κυριως λογο του δωρεαν content (demos, patches για ηδη υπαρχοντα παιχνιδια, VR wrapers, κλπ) οπως και των αρκετα φθηνων παιχνιδιων του Steam. AAΑ και του Elite: Horizons! :)

 

Στο PS4 το software ειναι πανακριβο. Πραγματα που τα βρισκεις με το κιλο δωρεαν η με 8-10 ευρω σε PC στο PS κοστιζουν 20+.

 

Δεν θα συγκρινω hardware κλπ γιατι ειναι ανουσιο. Μονο τιμολογιακη πολιτικη. Ελπιζω πραγματικα να βγει κανενα σοβαρο game στο PS4, αλλα προς το παρων κατα την γνωμη μου δεν αξιζει.

 

Τελος off topic. Για συνεχεια τις κουβεντας υπαρχει το αναλογο ποστ.. Sorry! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται κονσολα να ειναι αμεσα διαθεσιμη και καποιοι να λενε οτι δεν βρισκουν δεν το καταλαβαινω.

Και τα Χριστουγεννα και τωρα στις αρχες μια χαρα διαθεσιμη ηταν η κονσολα,απλα υπαρχει μια ασυνενοησια στα site ορισμενων αλυσιδων.

Στο media markt πχ μια χαρα διαθεσιμο το εμφανιζει

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-ps4-pro-1tb-1187845.html?rbtc=bep%7Cpf%7C%7C%7Cp%7Cbp_product_feed%7C&ref=bestprice.gr

Αυτο δεν το βρισκεις γιατι δεν υπαρχει μεγαλη ζητηση(ποιος θα δωσει 410ευρω για ps vr που κοστιζει ακριβοτερα απο την ιδια την κονσολα)και μικρη διαθεσιμοτητα βεβαια https://www.skroutz.gr/s/8418619/Sony-PlayStation-VR.html?from=catspan&keyphrase=ps+vr

 

 

Και σε κωτσόβολο είναι διαθέσιμη και σε πολλά άλλα μικρομάγαζα...Τώρα γιατί εδώ και ένα μήνα μπαίνουν πολλοί και λένε ότι pro έχει ξεπουλήσει και πουλάει σαν τρελό δεν ξέρω.. Μάλλον θέλουν να δημιουργήσουν hype για να ανεβούν κι άλλο οι μετοχές τους :-D Πάντως η ίδια η sony δεν έχει ανακοινώσει ξεχωριστά πωλήσεις ακόμα για το Pro και ούτε θα το κάνει μάλλον γιατί δεν θέλει το Pro να αντιμετωπίζεται σαν διαφορετική κονσόλα.

Χωρις να θελω να μετατρεψω σε flame το θεμα εχω να πω οτι σε PC αξιζει το VR κυριως λογο του δωρεαν content (demos, patches για ηδη υπαρχοντα παιχνιδια, VR wrapers, κλπ) οπως και των αρκετα φθηνων παιχνιδιων του Steam. AAΑ και του Elite: Horizons! :)

 

Στο PS4 το software ειναι πανακριβο. Πραγματα που τα βρισκεις με το κιλο δωρεαν η με 8-10 ευρω σε PC στο PS κοστιζουν 20+.

 

Δεν θα συγκρινω hardware κλπ γιατι ειναι ανουσιο. Μονο τιμολογιακη πολιτικη. Ελπιζω πραγματικα να βγει κανενα σοβαρο game στο PS4, αλλα προς το παρων κατα την γνωμη μου δεν αξιζει.

 

Τελος off topic. Για συνεχεια τις κουβεντας υπαρχει το αναλογο ποστ.. Sorry! :)

 

Πόσο κοστίζει το VR στο PC; Εάν δεν κάνω λάθος γύρω στα 1500 είναι το oculus και θέλεις και ένα PC γύρω σε αυτά τα λεφτά για να το τρέξει. Εάν λοιπόν κάποιος έχει διαθέσει γύρω στα 3000 δεν νομίζω να πει ουάου τώρα θα γλιτώσω ένα 20άρικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο κοστίζει το VR στο PC; Εάν δεν κάνω λάθος γύρω στα 1500 είναι το oculus και θέλεις και ένα PC γύρω σε αυτά τα λεφτά για να το τρέξει. Εάν λοιπόν κάποιος έχει διαθέσει γύρω στα 3000 δεν νομίζω να πει ουάου τώρα θα γλιτώσω ένα 20άρικο..

Εχω i3-6098, GTX 1060 και 16gb.

 

Το DK2 (δεν εχω το CV1) το πηρα 300 ευρω.. Δεν το λες και ασχημα. Επισης σε μερικους μηνες (μεχρι Μαιο) περιμενουμε τα HMDs των συνεργατων της MS που θα ξεκινουν απο 299 με positional tracking.

 

Δεν διαφωνω περι τιμης σε αυτο που λες γενικοτερα. Απλα για εμενα η μαγεια του VR απο την εποχη που ειχα DK1 ειναι οι χομπιστες που πορωθηκαν και αρχισαν να βγαζουν εκπληκτικα apps. Στο κλειστο συστημα της Sony αυτο δεν μπορει να δουλεψει.

 

Δεν κανω συγκριση ποιο ειναι καλυτερο σαν Hardware, ξαναλεω. Ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια να συγκρινω μηχανηματα. Αν το παιχνιδι ειναι καλο ας ειναι και σε C64.

 

Ουτε προσπαθω να ριξω το PSVR. Μια χαρα μηχανηματα ειναι και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειναι θεμα για το Pc.

 Εάν δεν κάνω λάθος γύρω στα 1500 είναι το oculus 

ε οχι και 1500ευρω το Rift.550λιρες(620ευρω) το βλεπω στο amazon

https://www.amazon.co.uk/d/PC-Video-Games/Oculus-301-00204-01-Rift/B00ZFOGHRG/ref=sr_1_1?s=videogames&ie=UTF8&qid=1484643848&sr=1-1&keywords=oculus%2Brift&th=1


Το Σαββατο  ο κωτσοβολος δεν ειχε διαθεσιμο που εψαχνε ο φιλος μου  ,τωρα εβγαλε διαθεσιμοτητα .

Δεν διαφωνω οτι οντως μπορει να υπηρχε θεμα διαθεσιμοτητας στον Κωτσοβολο της προηγουμενη εβδομαδα,αλλα το σχολιο μου πιο πολυ πηγε στο οτι αναφερθηκε γενικα θεμα διαθεσιμοτητας πραγμα που ισχυει μεν σε ενα βαθμο αλλα δεν ειναι απολυτο.

 

Στα amazon ακομα και τα bundle του slim φευγουν με το που γινονται διαθεσιμα,δεν ειναι μονο στο pro που ισχυει αυτο.

 

Το κλασσικο bundle πχ https://www.amazon.co.uk/Sony-PlayStation-Bundle-Uncharted-DriveClub/dp/B01M35QSAZ/ref=sr_1_6?s=videogames&ie=UTF8&qid=1484644064&sr=1-6&keywords=ps4+slim αν και η τιμη του ανεβηκε σε σχεση με αυτη που ειχε πριν την πρωτοχρονια,καθε φορα που γινεται διαθεσιμο ολο εξαντλειται.

 

Για το Ps4 pro αν δεν υπαρχει γενικα στα Ελληνικα καταστηματα θα ειναι επειδη τα καταστηματα δεν το προμηθευονται,οχι απο την τρελη ζητηση του.

https://www.skroutz.gr/s/9788318/Sony-Playstation-4-Pro-PS4-Pro-1TB.html

Καταρχας δειτε ποσα καταστηματα φερνουν την κονσολα γενικα(οχι να την εχουν κατοπιν παραγγελιας)μαζι με τις υπολοιπες αλυσιδες.

 

Δεν προκαλει εντυπωση πως τα γνωστα σκρουτζομαγαζα που ειναι συνηθως τα φθηνοτερα στα παιχνιδια απουσιαζουν μονιμως στο θεμα των κονσολων?https://www.skroutz.gr/s/9008637/Call-of-Duty-Infinite-Warfare-PS4.html

29καταστηματα(+τις αλυσιδες που δεν ειναι στο σκρουτζ)σε σχεση με τα  8καταστηματα του pro.

 

Ισως γιατι δεν μπορει ο αλλος να παρει την κονσολα οπως το παιχνιδι χωρις αποδειξη  ;)  Τροφη για σκεψη αυτο που γραφω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε μήπως αν οι psn top up cards άλλων χωρών (πχ ισπανία, ιταλία) παίζουν με ελληνικό account?

Μιας και το maxplay δεν έχει ελληνικές, κοιτάζω μήπως γλιτώσουμε κανά ψιλό... Πχ στο cdkeys.com έχει 50άρα κάρτα ισπανική με 44 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοστίζει το VR στο PC; Εάν δεν κάνω λάθος γύρω στα 1500 είναι το oculus και θέλεις και ένα PC γύρω σε αυτά τα λεφτά για να το τρέξει. Εάν λοιπόν κάποιος έχει διαθέσει γύρω στα 3000 δεν νομίζω να πει ουάου τώρα θα γλιτώσω ένα 20άρικο..

Eκτος απο αυτο στο psvr θα εχεις λογικα περισσοτερες ΑΑΑ experiences + καποιες time exclusive AAA experiences. Πιο ακριβες παραγωγες δλδ.

Στο PC ολο αυτο το διαστημα παιζουν κυριως indies. Eχει περισσοτερο content μεν(ειναι και 6 μηνες παλιοτερο το VR εκει) αλλα απο την αλλη και αυτοι περιμενουν το psvr για να παρουν ξερω το batman καποια στιγμη ή το RE7 του χρονου.

Οτι ακριβως γινεται στο κλασικο console gaming σε συγκριση με το PC , θα γινεται και εδω οπως φαινεται.

Ολα αυτα ειναι σχετικα βεβαια, αλλα αν πουλησει πολυ παραπανω το PSVR οπως αναμενεται και το εχει καταφερει ηδη θα συνεχιστει αυτη η λογικη.

 

Το κακο στο VR pc gaming οτι εχουν καταφερει να το σπασουν σε 2 μερη(ευτυχως οχι σε πολλα παιχνιδια) δλδ εχουμε oculus exclusives και Vive exclusives.

 

Για να δουμε. Οπως και να χει θελουν χρονο γενικα για να δουμε τι μπορουν να βγαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτος απο αυτο στο psvr θα εχεις λογικα περισσοτερες ΑΑΑ experiences + καποιες time exclusive AAA experiences. Πιο ακριβες παραγωγες δλδ.

Στο PC ολο αυτο το διαστημα παιζουν κυριως indies.

Μακαρι! Περιμενω να δω πως θα τα παει το Resident Evil 7 σε αυτο τον τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το demo ειναι φανταστικο κατ'εμε σε VR.

Το αλλο προβλημα των VR( το οποιο γνωριζεις και εσυ αφου εχεις VR headset) ειναι η ζαλαδα στην κινηση.

Μου πηρε 3-4 δοκιμες σε διαφορετικες μερες για να συνηθισω στα ασφαλεστερα settings(για nausia) και να μην εχω πλεον κανενα θεμα!

 

Το RE7 VR εχει ελευθερη κινηση καλως η κακως. Αλλα πραγματικα ειναι αλλου το παιχνιδι οταν το συνηθισεις!

 

Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα, μόνο με το PSVR; Ή είναι απαραίτητη η τηλεόραση;

Ναι απλα καποια παιχνιδια παιζουν διπλο οποτε εχει πλακα με την social screen:P

 

Στο playroom VR εχει καποιες μικρες μεν αλλα ωραιες ιδεες. Οπου μπορουν να παιζουν ή να συμμετεχουν 2-4 ατομα στην social screen(δλδ την TV) και ο ενας να φοραει το psvr.

 

Tωρα για τα αλλα παιχνιδια, δεν θα το προτιμουσα να τα παιξω στο PSVR. Γιατι οντως χανει η αναλυση. Σε καποιους αρεσει παντως λογο μεγεθους της Virtual οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια . ΝΑ ρωτησω κατι αν αγορασω ps4 pro και το συνδεσω πανω σε 1440p μονιτορ θα εχω καθολου benefit απο το προ δηλαδη θα τρεχει τα παιχνιδια σε αναλυση native 2k η οχι ??γιατι ειχα δει οτι οσοι εχουν 1080 αναλυση θα βλεπουν και αυτοι διαφορες στο προ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει επιλογη για 2κ απο τα 1080 παει στα 2160 η επομενη επιλογη. και θα στο βγαλει μη επιλεξιμο. οποτε δεν πιστευω οτι θα επωφεληθεις απο το 1440 μονιτορ.

αλλα ψαχτο λιγο καλητερα αν και δεν πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωνω το παραπανω με καποια ακομα που πετυχα

 

Last Guardian Steelbook edition 39.90 παλι απο το ιδιο καταστημα,επομενη τιμη στο σκρουτζ 63ευρω(πολυ καλυτερη περιπτωση απο το απλο παιχνιδι)

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Sony-The-Last-Guardian-Special-Edition-PS4-PS719841357.htm

 

Fallout 4 pip boy edition 79ευρω,επομενη τιμη 98στο σκρουτζ(μονο απο συγκεκριμενα καταστηματα ομως

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Bethesda-Fallout-4-Pip-Boy-Edition-PS4-DGS-PS4-00147.htm

 

Doom Collectors edition 99ευρω,επομενη τιμη 124ευρω απο σκρουτζ

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Bethesda-Doom-Collectors-Edition-PS4-DGS-PS4-00213.htm

 

Dragon Quest Heroes collectors edition 69ευρω(δεν υπαρχει στο σκρουτζ)

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Square-Enix-Dragon-Quest-Heroes-Collectors-Edition-PS4-PS4X-0190.htm

 

Toukiden 10ευρω,επομενη τιμη 30ευρω

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Temco-Koei-Toukiden-Kiwami-PS4-PS4X-0101.htm

 

Tropico 5 limited edition 15ευρω(απο ενα καταστημα μονο).Σκρουτζ στα 30

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Kalypso-Tropico-5-Limited-Special-Edition-PS4-E110896.htm

 

Rise of the tomb raider με artbook στα 39.90.Επομενη τιμη 48ευρω

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Square-Enix-Rise-Of-The-Tomb-Raider-20-Year-Celebration-Edition-PS4-PS4X-0285.htm

 

World of Final Fantasy limited edition 59.90(δεν την εχει αλλο καταστημα την εν λογω εκδοση για συγκριση).

http://www.plaisio.gr/games/playstation4/ps4-paixnidia-games/Square-Enix-World-Of-Final-Fantasy-Limited-Edt-PS4-PS4X-0170.htm

 

Παρήγγειλα προχθές το Rise Of The Tomb Raider Artbook Edition για παραλαβή απο το Πλαίσιο Περιστερίου.(Αυτό στο link) και ενώ το είχε διαθέσιμο με πήραν τηλέφωνο την επόμενη να μου πουν οτι υπήρξε πρόβλημα διαθεσιμότητας και μου είχαν στείλει και e-mail.Τους λέω αφού όταν το παρήγγειλα ήταν διαθέσιμο.

 

Τελικά μου λένε χθες πως θα ακυρώσουν την παραγγελία και θα υπάρχει σήμερα 1 τεμάχιο στον όνομά μου στο Πλαίσιο Περιστερίου.Πήγα λοιπόν πριν λίγο και είχαν κρατημένη την απλή έκδοση.Οι υπάλληλοι δεν γνώριζαν καν την διαφορά.Μου λέει ο ένας:Αυτό δεν παρήγγειλες;Δείχνοντάς μου το site.Αυτό είναι,δεν έχουμε άλλο.Οχι του λέω,το site σας γράφει άλλη έκδοση και αυτή που μου δίνετε είναι η απλή,έχετε κάνει λάθος και πρέπει να διορθωθεί.Ήρθα άδικα έως εδώ.

 

Επιτόπου επιστροφή χρημάτων.Απογοητεύτηκα γιατί έχασα χρόνο και ήμουν κουρασμένος.Πρίν πάω πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση.Οταν πήγα στο ταμείο το είχαν κρατημένο σε άλλο όνομα,ότι νά'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα προχθές το Rise Of The Tomb Raider Artbook Edition απο το Πλαίσιο (Αυτό στο link) και ενώ το είχε διαθέσιμο με πήραν τηλέφωνο την επόμενη να μου πουν οτι υπήρξε πρόβλημα διαθεσιμότητας και μου είχαν στείλει και e-mail.Τους λέω αφού όταν το παρήγγειλα ήταν διαθέσιμο.

 

Τελικά μου λένε χθες πως θα ακυρώσουν την παραγγελία και θα υπάρχει σήμερα 1 τεμάχιο στον όνομά μου στο Πλαίσιο Περιστερίου.Πήγα λοιπόν πριν λίγο και είχαν κρατημένη την απλή έκδοση.Οι υπάλληλοι δεν γνώριζαν καν την διαφορά.Μου λέει ο ένας:Αυτό δεν παρήγγειλες;Δείχνοντάς μου το site.Αυτό είναι,δεν έχουμε άλλο.Οχι του λέω,το site σας γράφει άλλη έκδοση και αυτή που μου δίνετε είναι η απλή,έχετε κάνει λάθος και πρέπει να διορθωθεί.Ήρθα άδικα έως εδώ.

 

Επιτόπου επιστροφή χρημάτων.Απογοητεύτηκα γιατί έχασα χρόνο και ήμουν κουρασμένος.Πρίν πάω πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση.Οταν πήγα στο ταμείο το είχαν κρατημένο σε άλλο όνομα,ότι νά'ναι.

Ακομα διαθεσιμο το εχουν αλλα για συγκεκριμενα καταστηματα απο οτι βλεπω παραλαβη.Μηπως γιαυτο εγινε το μπερδεμα?Το λεω γιατι ξαναεμφανιζεται διαθεσιμο απο οτι βλεπω. Δεν τους παιρνεις καλυτερα ενα τηλεφωνο αν ειναι μην ξαναπας τσαμπα και αν χρειαστει να τους κραξεις κιολας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...