Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα να έβλεπα το RE7 με τίτλο Silent Hill, θα ταίριαζε πολύ περισσότερο και δεν θα άλλαζε για 2η φορά κατεύθυνση το franchise.. Πολύ κρίμα που ακυρώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία γρήγορη ερώτηση!έχω πάρει το ps4 pro εδώ και κάποιες μέρες!!έβαλα battlfield 1 και έκανε μόλις 4.5 gb update!δεν έπρεπε να κάνει ένα μεγάλο update για το 4k?το λέω αυτό γιατί και στο απλό το ps4 το ίδιο update έκανε από ότι θυμάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, γιατί τα assets (textures κλπ.) είναι ίδια. Η ανάλυση αλλάζει μόνο.

 

Για 4k assets/textures δεν αρκούν τα 8GB RAM... γι' αυτό (μεταξύ άλλων) λέμε και ξαναλέμε ότι το Pro δεν είναι άλμα γενιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς μας τα έκαναν τσουρέκια; Η Konami τον έπαιξε και έχασε την ευκαιρία μέσα από τα χέρια της... περαστικά τους!

Ε το ιδιο λεμε μας τα ζαλισαν ,ειχε παει το hype στον θεο και μειναμε με το π...ι στο χερι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, γιατί τα assets (textures κλπ.) είναι ίδια. Η ανάλυση αλλάζει μόνο.

 

Για 4k assets/textures δεν αρκούν τα 8GB RAM... γι' αυτό (μεταξύ άλλων) λέμε και ξαναλέμε ότι το Pro δεν είναι άλμα γενιάς.

Αρκουν ομως 12....και 320GB/sec of memory bandwidth.....

Ξεχωρα απο την πλακα ,φαινεται οτι η sony βιαστηκε να κυκλοφορησει το pro κανοντας αρκετα λαθη τα οποια μπορει μελλοντικα να της στοιχισουν.

Το λογικο θα ηταν η ms να βγαλει πρωτη "καινουρια" κονσολα αφου ειχε χασει τον πολεμο των tf και των αναλυσεων και το ps4 ηταν καβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκουν ομως 12....και 320GB/sec of memory bandwidth.....

Ξεχωρα απο την πλακα ,φαινεται οτι η sony βιαστηκε να κυκλοφορησει το pro κανοντας αρκετα λαθη τα οποια μπορει μελλοντικα να της στοιχισουν.

Το λογικο θα ηταν η ms να βγαλει πρωτη "καινουρια" κονσολα αφου ειχε χασει τον πολεμο των tf και των αναλυσεων και το ps4 ηταν καβαλα.

 

 

To PS4 Pro δεν είναι καινούργια ή "καινούργια" κονσόλα..σύμφωνα με τη sony πάντα. Και η γνώμη μου είναι ότι η microsoft άργησε να αντιδράσει. Εάν τώρα έχουν πουληθεί 53.4 εκατομμύρια κονσόλες PS4 φαντάσου που θα φτάσει το νούμερο αυτό σε ένα χρόνο με τα παιχνίδια που έχει ανακοινώσει..τι θα προλάβει να μαζέψει η microsoft; Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει (για μένα πάντα) θα ήταν να επενδύσει σε δικά της studio και να βγάλει exclusives με το κιλό. Αλλά αυτά δυστυχώς δεν γίνονται από την μία στιγμή στην άλλη. Έστω και ότι βγαίνει τώρα το scorpio με 12GB ram πως θα τα αξιοποιήσεις; Στο The Toilete Chronicles; Επίσης, μην ξεχνάς ότι δεν κάνει μόνο η ram το 4k. Κάτσε να δούμε και επεξεργαστή... Τέσπα μην το κάνουμε vs κι εδώ εφόσον δεν το επιτρέπουν οι mods (με το δίκιο τους..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PS4 Pro δεν είναι καινούργια ή "καινούργια" κονσόλα..σύμφωνα με τη sony πάντα. Και η γνώμη μου είναι ότι η microsoft άργησε να αντιδράσει. Εάν τώρα έχουν πουληθεί 53.4 εκατομμύρια κονσόλες PS4 φαντάσου που θα φτάσει το νούμερο αυτό σε ένα χρόνο με τα παιχνίδια που έχει ανακοινώσει..τι θα προλάβει να μαζέψει η microsoft; Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει (για μένα πάντα) θα ήταν να επενδύσει σε δικά της studio και να βγάλει exclusives με το κιλό. Αλλά αυτά δυστυχώς δεν γίνονται από την μία στιγμή στην άλλη. Έστω και ότι βγαίνει τώρα το scorpio με 12GB ram πως θα τα αξιοποιήσεις; Στο The Toilete Chronicles; Επίσης, μην ξεχνάς ότι δεν κάνει μόνο η ram το 4k. Κάτσε να δούμε και επεξεργαστή... Τέσπα μην το κάνουμε vs κι εδώ εφόσον δεν το επιτρέπουν οι mods (με το δίκιο τους..).

Δηλαδη για εσενα gaming=ps4????pc,nitendo,xbox δεν υπαρχουν?Μονο οτι κυκλοφορει η σονυ ακουμπας?????Οι αλλοι  The Toilete Chronicles Τι εννοεις πως θα τα αξιοποιησεις?Μιλαμε βαθος 5-6 χρονων!!!!!Οταν θα δεις RDR2 να τρεχει στην διπλη αναλυση και frames,οπως και ολοι οι ΑΑΑ τιτλοι ξαναμιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PS4 Pro δεν είναι καινούργια ή "καινούργια" κονσόλα..σύμφωνα με τη sony πάντα. Και η γνώμη μου είναι ότι η microsoft άργησε να αντιδράσει. Εάν τώρα έχουν πουληθεί 53.4 εκατομμύρια κονσόλες PS4 φαντάσου που θα φτάσει το νούμερο αυτό σε ένα χρόνο με τα παιχνίδια που έχει ανακοινώσει..τι θα προλάβει να μαζέψει η microsoft; Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει (για μένα πάντα) θα ήταν να επενδύσει σε δικά της studio και να βγάλει exclusives με το κιλό. Αλλά αυτά δυστυχώς δεν γίνονται από την μία στιγμή στην άλλη. Έστω και ότι βγαίνει τώρα το scorpio με 12GB ram πως θα τα αξιοποιήσεις; Στο The Toilete Chronicles; Επίσης, μην ξεχνάς ότι δεν κάνει μόνο η ram το 4k. Κάτσε να δούμε και επεξεργαστή... Τέσπα μην το κάνουμε vs κι εδώ εφόσον δεν το επιτρέπουν οι mods (με το δίκιο τους..).

 

 

Δηλαδη για εσενα gaming=ps4????pc,nitendo,xbox δεν υπαρχουν?Μονο οτι κυκλοφορει η σονυ ακουμπας?????Οι αλλοι  The Toilete Chronicles Τι εννοεις πως θα τα αξιοποιησεις?Μιλαμε βαθος 5-6 χρονων!!!!!Οταν θα δεις RDR2 να τρεχει στην διπλη αναλυση και frames,οπως και ολοι οι ΑΑΑ τιτλοι ξαναμιλαμε.

Το βαζω και αποκατω σε περιπτωση που δεν το ειδες στην παραθεση...

 

Τέσπα μην το κάνουμε vs κι εδώ εφόσον δεν το επιτρέπουν οι mods (με το δίκιο τους..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Οταν θα δεις RDR2 να τρεχει στην διπλη αναλυση και frames,οπως και ολοι οι ΑΑΑ τιτλοι ξαναμιλαμε.

 

Καλά όταν το δούμε αυτό έλα να μας ενημερώσεις ... προς το παρόν αυτά που λες ανήκουν στη σφαίρα των cloud computing, κρυφών gpu και dx12 οπότε μη μας κάνεις derail και εσύ με ιστορίες για αγρίους....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όταν το δούμε αυτό έλα να μας ενημερώσεις ... προς το παρόν αυτά που λες ανήκουν στη σφαίρα των cloud computing, κρυφών gpu και dx12 οπότε μη μας κάνεις derail και εσύ με ιστορίες για αγρίους....

Αδερφέ και εγώ ps pro έχω και Χ1 s....Μην το κουράζουμε άλλο...Δεν μίλησα εγώ γιαυτα που λες....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για εσενα gaming=ps4????pc,nitendo,xbox δεν υπαρχουν?Μονο οτι κυκλοφορει η σονυ ακουμπας?????Οι αλλοι  The Toilete Chronicles Τι εννοεις πως θα τα αξιοποιησεις?Μιλαμε βαθος 5-6 χρονων!!!!!Οταν θα δεις RDR2 να τρεχει στην διπλη αναλυση και frames,οπως και ολοι οι ΑΑΑ τιτλοι ξαναμιλαμε.

 

Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, Zen σε semi-custom APU δεν θα δεις πριν το 2018: http://digiworthy.com/2016/09/11/amd-zen-custom-socs-project-scorpio/

 

Δηλαδή καλό PS5 (2019? 2020?) και βλέπουμε... δεν επαρκεί η υπάρχουσα λιθογραφία (14nm) για APU (άλλο discrete CPU, άλλο APU).

 

Και ναι, όλες οι κονσόλες έχουν κάτι να δώσουν από άποψη exclusives, μην εξάπτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, Zen σε semi-custom APU δεν θα δεις πριν το 2018: http://digiworthy.com/2016/09/11/amd-zen-custom-socs-project-scorpio/

 

Δηλαδή καλό PS5 (2019? 2020?) και βλέπουμε... δεν επαρκεί η υπάρχουσα λιθογραφία (14nm) για APU (άλλο discrete CPU, άλλο APU).

 

Και ναι, όλες οι κονσόλες έχουν κάτι να δώσουν από άποψη exclusives, μην εξάπτεσαι.

Ρε σεις δειτε κανα παλαιοτερο ποστ μου....λεω οτι δεν γινεται να εχει zen & vega και να κοστιζει 400 ευρω!!!!Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι αν δεν εχει ZEN θα ειναι για πεταμα....Τα specs του δειχνουν οτι προκειατι για κατι καλο.

Δεν εξαπτομαι....αλλα ελπιζω /θελω να μοιραστει η πιτα ,να μην υπαρχει μονοπωλειο,να αναιβει ο ανταγωνισμος μπας και δουμε καμοια μια ασπρη μερα!!!

Απλως μερικες φορες το παρακανω-σας τσιγκλαω γιατι τα επιχειρηματα που γραφουν μερικοι και το συστηματικο downplay που κανουν σε οτιδηποτε εχει να κανει με τον ανταγωνισμο ειναι απλα για γελια.

Τελος απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papeipa δεν είναι θέμα IP, αλλά θέμα χωροταξίας των transistors. Με το εμβαδόν πάει το κόστος.

 

Και τσιπάκια 600mm2 μπορούν να παράγουν, αλλά με τι κόστος και τι ρίσκο (RROD/YLOD):

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Wafer_die's_yield_model_(10-20-40mm)_-_Version_2_-_DE.png

 

Για να λέει η AMD όχι πριν το 2018, ε μάλλον περιμένουν την λιθογραφία των 7nm.

 

Για τα περί ανταγωνισμού και μοιρασμένης πίτας, δεν διαφωνώ καθόλου. Όσο για το τσίγκλημα και το downplay, κάποιοι έχουν ιστορικό εδώ μέσα... να σου θυμίσω τι λέγανε για την GDDR5 (π.χ. ότι είναι αργή λόγω latency), ενώ τώρα γύρισε η κασέτα. Εγώ προσωπικά δεν υποτίμησα κάτι, ούτε έχω double standards, εγκρίνω όλες τις σχεδιαστικές επιλογές του Scorpio (ειδικά ότι έχει να κάνει με το memory architecture).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PS4 Pro δεν είναι καινούργια ή "καινούργια" κονσόλα..σύμφωνα με τη sony πάντα. Και η γνώμη μου είναι ότι η microsoft άργησε να αντιδράσει. Εάν τώρα έχουν πουληθεί 53.4 εκατομμύρια κονσόλες PS4 φαντάσου που θα φτάσει το νούμερο αυτό σε ένα χρόνο με τα παιχνίδια που έχει ανακοινώσει..τι θα προλάβει να μαζέψει η microsoft; Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει (για μένα πάντα) θα ήταν να επενδύσει σε δικά της studio και να βγάλει exclusives με το κιλό. Αλλά αυτά δυστυχώς δεν γίνονται από την μία στιγμή στην άλλη. Έστω και ότι βγαίνει τώρα το scorpio με 12GB ram πως θα τα αξιοποιήσεις; Στο The Toilete Chronicles; Επίσης, μην ξεχνάς ότι δεν κάνει μόνο η ram το 4k. Κάτσε να δούμε και επεξεργαστή... Τέσπα μην το κάνουμε vs κι εδώ εφόσον δεν το επιτρέπουν οι mods (με το δίκιο τους..).

 

 

Δηλαδη για εσενα gaming=ps4????pc,nitendo,xbox δεν υπαρχουν?Μονο οτι κυκλοφορει η σονυ ακουμπας?????Οι αλλοι  The Toilete Chronicles Τι εννοεις πως θα τα αξιοποιησεις?Μιλαμε βαθος 5-6 χρονων!!!!!Οταν θα δεις RDR2 να τρεχει στην διπλη αναλυση και frames,οπως και ολοι οι ΑΑΑ τιτλοι ξαναμιλαμε.

 

 

Ρε σεις δειτε κανα παλαιοτερο ποστ μου....λεω οτι δεν γινεται να εχει zen & vega και να κοστιζει 400 ευρω!!!!Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι αν δεν εχει ZEN θα ειναι για πεταμα....Τα specs του δειχνουν οτι προκειατι για κατι καλο.

Δεν εξαπτομαι....αλλα ελπιζω /θελω να μοιραστει η πιτα ,να μην υπαρχει μονοπωλειο,να αναιβει ο ανταγωνισμος μπας και δουμε καμοια μια ασπρη μερα!!!

Απλως μερικες φορες το παρακανω-σας τσιγκλαω γιατι τα επιχειρηματα που γραφουν μερικοι και το συστηματικο downplay που κανουν σε οτιδηποτε εχει να κανει με τον ανταγωνισμο ειναι απλα για γελια.

Τελος απο εμενα.

 

 

Όταν γράφω το παραπάνω post κι εσύ αντί να μου υποδείξεις με επιχειρήματα που έχω λάθος (που στο κάτω κάτω τη γνώμη μου λέω και σε όποιον αρέσει..) αρχίζεις πάλι να λες ότι για μένα gaming=ps4 και απορρίπτω όλα τα άλλα  (κάνε μου παράθεση πότε έγραψα κάτι τέτοιο) μη λες για downplay και έλλειψη επιχειρημάτων είναι αστείο.. Εμένα τουλάχιστον εάν δει κάποιος παλαιότερα μου μηνύματα θα δει ότι μέχρι και το switch σκέφτομαι να αγοράσω ενώ έχουν περάσει και κάμποσες κονσόλες της microsoft από τα χέρια μου. Το μόνο μου λάθος, το παραδέχομαι, ήταν που σου απάντησα όταν μπήκες εδώ να γράψεις για την ram του scorpio και το "σφάλμα της sony".

Και για τελευταία φορά. Θέλει κάποιος να γράψει για το scorpio ή το xbox one;  Να κάνεις τις μελλοντικές του προβλέψεις όπως ότι θα παίζει σε διπλάσια ανάλυση το RDR2;  Αυτό πρέπει να γίνεται στο σχετικό νήμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...