Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θέλω να ρωτήσω κάτι... Αν έχω ένα παιχνίδι ψηφιακά και το σβήσω για να το περάσω από δισκάκι, τα saves από το ψηφιακό ισχύουν?

 

 

Στα περισσότερα παιχνίδια αν είναι ίδιο το region τα save ταιριάζουν από ψηφιακό σε δισκάκι και αντίστροφα.

 

 

Επίσης πιθανόν να πρέπει να είναι η ίδια έκδοση παιχνιδού και στις 2 μορφές.Πχ να μην είναι το 1 game deluxe edition και το άλλο σε απλό.

 

Στο Uncharted 4 δεν μου συμβάδιζαν τα saves απο 2 διαφορετικά cd γιατί το 1 ήταν Greek και το άλλο το Plus Edition.Ακόμα όταν έβαλα το 1 cd ενώ είχα ήδη κάνει install το άλλο έπρεπε να σβήσω το 1ο γιατί το 2ο το δέσμευε ως ξεχωριστό παιχνίδι στον δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά αν θες να παίξεις και τίποτα online

Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με το παραπανω αλλα τα μονα πραγματικα οφελη της 50αρα ειναι το κατεβασμα(δηλαδη πιο γρηγορο download παιχνιδιων/patch/dlc και το streaming). Ισα ισα που στα online παιχνιδια(οπως και στο pc που γνωριζεις ηδη)πιο πολυ σε ενδιαφερει το ping/latency παρα το download.

 

Ετρεξα speedtest αρχικα μεσω browser apo ps4 παντως και μου εδειξε προσωπικα 9ping και δεν εχω το router στο ιδιο δωματιο και ειναι το απλο το ote(εως 24αρα γραμμη).

Γενικα θυμαμαι οτι σε vdsl δυστηχως οσο πηγαινε ανεβαινε το ping ανω των 15-20(πιο παλια βλεπαμε screenshot ατομων με 29ping πχ.

Δεν γνωριζω βεβαια ποσο (και αν εχουν)διαφορα στην πραξη αλλα απλα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αρχικα online δεν παίζεις ανθρώπινα με wifi, εκεί πάει το καλώδιο, ασχέτως ταχύτητας. Ping στην Ελλάδα έχεις έτσι κι αλλιώς στο διάολο συγκριτικά με άλλες χώρες που έχουν πιο κοντά τους server τους το ping που κάνουμε στους ελληνικούς server είτε είναι 7 είτε 27 λίγη σημασία έχει, απλά για βεβαιότητα έβαλα Cosmote που ξέρω ότι μέσα στην Αθήνα δίνει φουλ ταχύτητες (δεν είναι απαραίτητα ο μόνος απλά αυτόν έχω σαν μέτρο σύγκρισης)

 

Η ταχύτητα φυσικά είναι για το κατέβασμα των αρχείων. είναι σημαντική η διαφορά όταν έχουμε να κάνουμε με πολλά gb

 

Την εμπειρία online του ps δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, ελπίζω να είναι καλή

 

Της Ms πάντως που την έχω δοκιμάσει στο pc είναι σχεδόν τέλεια όπως έχω ξαναπεί, αλλά με wifi δε νομίζω ότι κανείς δουλειά

 

(Και με αφορμή αυτό σκέφτομαι πώς μπορεί να είναι στο switch)

 

Επίσης κάτι άλλο που έχω προσέξει είναι ότι το χειριστήριο του PS4 έχει λίγο lag καμιά φορά ή κάνει διακοπές στο σήμα σε σχέση με του one που δεν κάνει ποτέ κιχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ping με ping διαφέρει. Πρέπει να βρείτε την IP του server που ενδιαφέρει και όχι να είναι random γιατί έτσι δεν λέει τίποτα και να βαράτε αυτήν και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστό αυτό που λες, αλλά αν μιλάμε για games δεν έχουμε κάτι εδώ κοντά έτσι δεν είναι; Άρα άντε γεια

 

Παρόλα αυτά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην παίζεις με wifi, στο wifi νιώθω τη καθυστέρηση ακόμα και όταν θα πατήσω να υποβάλλω αυτό εδώ το ποστ

 

Με το powerline λόγω του σημείου που βρίσκεται η κονσόλα εξασφαλίζω και ότι δεν παίζω σε wifi αλλά και ότι θα πιάνω τη ταχύτητα μου για τα αρχεία

 

Ίσως με καλύτερο router θα μπορούσα να έχω καλύτερη ταχύτητα στο wifi αλλά ένα καλό router όσο καλό και να είναι τα αρνητικά του wifi παραμένουν και επίσης είναι πολύ πιο ακριβο από το powerline

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι κ να κάνεις πάντα η ενσύρματη σύνδεση ειναι καλύτερη κ σταθερή . Αν δεν το χεις κάνει πάρε τον οτε να σου κάνει τη γραμμή fastpath να χεις κ καλύτερο ping.αν παίζεις fps κυρίως . Ίσως να δεις λίγη μείωση του download αν κ νομίζω στο vdsl δεν θα χεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ping σε ελληνικό server δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Μπορεί να έχεις 7 και στο γερμανικό που παίζεις να έχεις 70...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι αυτό είναι σωστό αλλά ενδεικτικά αν έκανε εξ'αρχής ping σε ελληνικό server και ήταν 39 με το wifi και πήγε με το ethernet 9 είναι και αυτό ένα baseline. 

Το κακό είναι ότι εδώ δεν υπάρχουν gaming datacenters οπότε αναγκαστικά πρέπει να παίζουμε Γερμανία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου θέλει να πουλήσει το ps4 το απλό γιατι πήρε το pro εχθές.

 

Πώς σβήνει από το παλιό όλα τα στοιχεία του,το account του κτλπ; Τι βήματα κάνει ώστε να σβηστούν όλα και ο νέος κάτοχος να το Παραλλαβει και να βάλει τα δικά του κτλπ;

 

Ρωτάω εδώ επειδή είμαι νέος κάτοχος και εγώ και δεν θέλω να του πω καμία χαζομάρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα,
φίλος θέλει να αντικαταστήσει το android box που έχει και το χρησιμοποιεί για να βλέπει ταινίες από εξωτερικό σκληρό δίσκο.
 
Αν πάρει PS4 θα είναι OK (και) για αυτή τη δουλειά;
Θα μπορεί να παίζει όλους τους τύπους αρχείων απο εξωτερικό σκληρό δίσκο (ntfs);
Θα παιζουν αρχεία με dts ήχο, εξωτερικούς υπότιτλους κτλ;
Αν ναι με τον ενσωματομένο player ή υπάρχει κάτι να κατεβάσει στο PS Store;
 
Κάθε συμβουλή δεκτή, ειδικά από άτομα που κάνουν τη παραπάνω χρήση, ωστε να μη το οδηγήσω σε καμμιά "άσκοπη" αγορά
 
Ευχαριστώ

 

Αν είναι λίγο σχετικός με Η/Υ Rasberry pi3  με λειτουργικό OpenElec-Kodi και καθάρισε :-D 

Κόστος μαζί με θήκη, κάρταSD, τροφοδοτικό, ψύκτρες περίπου 55-60 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου θέλει να πουλήσει το ps4 το απλό γιατι πήρε το pro εχθές.

 

Πώς σβήνει από το παλιό όλα τα στοιχεία του,το account του κτλπ; Τι βήματα κάνει ώστε να σβηστούν όλα και ο νέος κάτοχος να το Παραλλαβει και να βάλει τα δικά του κτλπ;

 

Ρωτάω εδώ επειδή είμαι νέος κάτοχος και εγώ και δεν θέλω να του πω καμία χαζομάρα :)

Δεν έχει κάποιου τύπου factory reset?

(Εγώ είμαι ακόμα πιο νέος αλλά υποθέτω ότι έτσι θα γίνεται όπως σε ένα κινητό ίσως;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Και εγώ νέος χρήστης είμαι κάνα 5μηνο έχω ps4 και δεν θέλω να του πω βλακείες.

 

Λογικά θα έχει τέτοια διαγραφή,αλλά σβήνονται όλα πλήρως; Αccount κτλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ έγινε

 

Όσο για τα παιχνίδια που έχει αγορασμενα με το account του; Κατά το σβήσιμο κονσόλας και account από το ps4 δεν χάνονται έτσι;

 

Μπαίνει μετά από το ps4 pro και τα ξανακατεβαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ έγινε

 

Όσο για τα παιχνίδια που έχει αγορασμενα με το account του; Κατά το σβήσιμο κονσόλας και account από το ps4 δεν χάνονται έτσι;

 

Μπαίνει μετά από το ps4 pro και τα ξανακατεβαζει;

 

 

Χρησιμοποιήστε και κανένα google ρε παιδιά δεν είναι ντροπή...

Με το initialize επιστρέφει η κονσόλα στην εργοστασιακή της κατάσταση ενώ κάνοντας deactivate τον λογαριασμό απλά παύει να είναι primary στην κονσόλα και μπορεί να γίνει σε μία άλλη μετά. Εννοείται ότι τίποτα από αυτά δεν επηρεάζει αυτά που είναι αγορασμένα στον λογαριασμό και μπορεί να τα ξανακατεβάσει μετά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...