Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Είχα κάνει σε έναν εξωτερικό δίσκο backup και από τότε έχω αλλάξει σκληρό δίσκο κτλ. Έψαχνα κάτι βίντεο από bloodborne κτλ και δεν υπήρχαν στο play. Θυμήθηκα τον σκληρό δίσκο και σκέφτομαι μπας και είναι εκεί αλλά δεν μπορώ να το διαβάσω στο pc ούτε στο play. Ξέρει κανείς πως γίνεται να τραβήξω από μέσα βιντεο/φωτογραφιες? Είναι .dat τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εχουμε ξαναπει γιατι ειναι πετυχημενο το Playstation.

 

1ον εχει πολλα αποκλειστικα.

2ον υποστηριζει τα μηχανηματα της για πολλα χρονια. Αυτος ειναι ο λογος που πεθανε το hardware της Sega.

3ον εχεις πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα.

4ον ειναι γιαπωνεζικη εταιρια, με γιαπωνεζικα παιχνιδια. Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

 

Ολα αυτα βεβαια μπορουν ανα πασα στιγμη να γκρεμιστουν. Να καταρρευσει ολο το οικοσυστημα της Sony.

 

 

Για το The Surge, ειδα χτες μισαωρο review.

Ειναι καλυτερο απο το Lord of the Fallen. Καλυτερο gameplay με μικροτερο input lag.

Αλλα δεν εχει μεγαλη ποικιλια σε εχθρους και περιβαλλοντα. Ανακοικλωνεται συνεχεια. Κουραζει.

Απο οτι καταλαβα, ειναι επιπεδου Nioh.

Συνεπως μετριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol To nioh μετριο, χωρις να το εχεις παιξει φυσικα κρινεις ενα παιχνιδι, ηθελα να ηξερα τι θεωρεις εσυ μη-μετρια, για γραψε να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol To nioh μετριο, χωρις να το εχεις παιξει φυσικα κρινεις ενα παιχνιδι, ηθελα να ηξερα τι θεωρεις εσυ μη-μετρια, για γραψε να δω

Χαχαχα. Παρεξηγηθηκες? Συγγνωμη, τοτε.

Οχι δεν εχω παιξει ουτε το Nioh! Oυτε και το the Surge.

 

Απο Nioh εχω δει 30-40 ωρες gameplay. Δε με ενθουσιασε. Ειναι μετριο παιχνιδι. Πολυ μετριο ομως.

Κουρασε παρα πολυ το παλικαρι που το επαιζε. Κι εμενα μαζι.

Γνωμη μου.

Σε αλλους μπορει να αρεσε. Δε διαφωνω. Θα εχουν τους λογους τους.

 

Τι παιχνιδια μ' αρεσουν?

Ολα τα souls games. Ειμαι φανατικος.

Πηρα PS3 μονο για το Demon Souls και PS4 για το Bloodborne.

 

Σε δεκα λεπτα θα ψαξω να σου βρω το μισαωρο review του Surge στο Youtube. Εχω λιγο δουλιτσα τωρα.

 

edit

οταν εχεις ελευθερο χρονο, κατσε δες το.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ySECo3QO1oI&t=0s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παρεξηγηθηκα απο κατι που ειπε ενας αγνωστος σε φορουμ, οχι δεν παρεξηγηθηκα αλλα δε μπορεις να αποκαλεις ματι μετριο οταν δεν το εχεις δοκιμασει καν, δες οσα βιντεο θες, παιξε ομως πρωτα και μετα κρινε. Φιλικα

 

imho το ΝΙΟΗ ειναι πολυ ανωτερο απο dark souls3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παρεξηγηθηκα απο κατι που ειπε ενας αγνωστος σε φορουμ, οχι δεν παρεξηγηθηκα αλλα δε μπορεις να αποκαλεις ματι μετριο οταν δεν το εχεις δοκιμασει καν, δες οσα βιντεο θες, παιξε ομως πρωτα και μετα κρινε. Φιλικα

 

imho το ΝΙΟΗ ειναι πολυ ανωτερο απο dark souls3 

 

Eμενα ξερεις γιατι μ' αρεσουν τα souls παιχνιδια και δε μ' αρεσουν οι κλονοι τους?

Δε ξερω που το εχω ξαναπει. Μπορει εδω.

Οι εχθροι ειναι στρατηγικα τοποθετημενοι στην "πιστα". Ο καθε εχθρος εχει λογο που βρισκεται στη θεση που βρισκεται.

 

Οι κλονοι τους πετανε στο χωρο για να σου γεμισουν με ωρες το gameplay. Αυτη την αισθηση μου δινουν.

Το Nioh επρεπε να το κανουν πιο συντομο. Το τραβηξαν απο τα μαλλια να μακρυνει.

Απογοητευτηκα (λιγο) απο την Team Ninja. Τους ειχα για πιο μαστορες.

 

Δεν ειμαι απολυτος ομως. Αφηνω ενα παραθυρο να τα κρινω στο μελλον, οταν καποια στιγμη τα παιξω.

Τωρα ομως δε καιγομαι να τα πληρωσω. Εχω μια ιδεα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To nioh δε θα το χαρακτηριζα κλωνο, παταει φυσικα σε ολα τα μεκανικς που διδαξανε τα souls + bloodborne, προσθετει ομως και τη δικη του φυση, τη φυση του ninja gaiden + το looting του diablo. Εγω το εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απο το dark souls3 παντως. σιγουρα γουστα ειναι αυτα και δε γινεται να ταιριαζουν, αλλα δωστου μια ευκαιρια. Nομιζω οτι μετα το bloodborne, ειναι οτι καλυτερο επαιξα και παιζω ακομα στο πσ4 μακραν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε καθαρά για το combat system nioh>soulsborne>surge>LOTF. Στο surge αν εξαιρέσουμε μερικούς ρομποτικούς εχθρούς όλα τα humanoids στα πρώτα 2 areas πέφτουν με 4-5 hits και execution.  Πιο πολύ gain health κάνω με το implant από αυτές τις μάχες παρά χάνω hp :-D . Παρόλα αυτά ένα game δεν είναι μόνο το combat system και σε όλους τους υπόλοιπους τομείς το nioh απέχει έτη φωτός από τα soulsbourne. Ειδικά αν αρχίσει να στη σπάει στα νεύρα το απίστευτο grinding στο NG+ και NG++ του Nioh σε συνδυασμό με τα χιλιο-recycled side missions και assets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω που το δοκιμασα το Nioh παντως αλλα περιμενα να δω και αλλα ειδα.

 

Το ειχα γραψει και στο θεμα του οτι δυστηχως αυτη ολη η μιξη πολλων διαφορετικων παιχνιδιων ενω εχει το καλο οτι σου βγαζει κατι το ψιλο ξεχωριστο,το κακο ειναι οτι δεν εχει ταυτοτητα το παιχνιδι.

Ενα dark souls-ninja gaiden-diablo τυπου παιχνιδι ειναι σαν να λεμε ενα σουβλακι λιγο απο ολα.

 

Και προσωπικα αν ηταν μονο τα δυο πρωτα θα ελεγα παει στο καλο. Αλλα σοβαρα τωρα loot αλα diablo?Πιο πολυ ωρα εφαγα στην αρχη του παιχνιδιου βλεποντας καθε 3 και λιγο(κυριολεκτικα)οτι σαβουρα επεφτε παρα επαιζα το παιχνιδι σαν gameplay.

 

Παντως μετριο δεν το θεωρω σε καμια περιπτωση επειδη δεν μου αρεσε εμενα προσωπικα γιατι ξερω οτι σε αρκετους αλλους αρεσε.

 

δε μπορεις να αποκαλεις ματι μετριο οταν δεν το εχεις δοκιμασει καν, δες οσα βιντεο θες, παιξε ομως πρωτα και μετα κρινε.

Ενω σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω με το παραπανω στην θεωρια,στην πραξη υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που δυστηχως δεν εφαρμοζεται αυτο εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα.

 

Μπορω να αποκαλω μετρια(ή και κακα)παιχνιδια οπως τα παρακατω παραδειγματα και ας μην τα εχω παιξει(και ουτε προκειται)γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 25+ευρω(+τις ωρες που θα κανω για να τα παιξω)για να εχω αποψη για παιχνιδια που ειναι σκουπιδαριο.

 

http://www.metacritic.com/game/playstation-4/tony-hawks-pro-skater-5

http://www.metacritic.com/game/playstation-4/godzilla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα μου βαλες τα ακραια παραδειγματα, οταν ομως μιλαμε για το ΝΙΟΗ που εχει τοση μεγαλη απηχηση, τα πηγε περιφημα σε ριβιους και πουλησε παρα πολυ καλα, ειναι ακατανοητο να το αποκαλεις μετριο.

 

Επισης, δε ξερω ποσο επαιξες, αλλα συνεχισε το. Αυτο που λες το επαθα και εγω, ειναι μεχρι να συνηθισεις το τι σηκωνεις, το τι χρειαζεσαι και το rarity. 

 

To μεγαλυτερο ατου του παιχνιδιου για μενα ειναι το combat, τα κακα τα εχουμε πει 100 φορες, επαναλαμβανεται συνεχεια, αλλα σου δινει αλλα πραματα που καπως το παραβλεπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ilos το πηρες ? 

 

Ρε συ στο nioh thread τα μισά post είναι από μένα και σένα rofl. Επίσης έχω ανεβάσει και ένα σωρό vids από beta ακόμα. Anyways το game σου προκαλεί "κόπωση" και μόνο όρεξη δεν έχω να ξαναφαρμάρω 171 level +15 divines και νέα properties στο reforge. Δόξα το θεό βγαίνουν καλά games συνεχώς, χρόνο και χρήμα να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ στο nioh thread τα μισά post είναι από μένα και σένα rofl. Επίσης έχω ανεβάσει και ένα σωρό vids από beta ακόμα. Anyways το game σου προκαλεί "κόπωση" και μόνο όρεξη δεν έχω να ξαναφαρμάρω 171 level +15 divines και νέα properties στο reforge. Δόξα το θεό βγαίνουν καλά games συνεχώς, χρόνο και χρήμα να έχεις.

οχι εννοω το the surge  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ στο nioh thread τα μισά post είναι από μένα και σένα rofl.

Εννοουσε αν πηρες το TheSurge οχι το Nioh :P

 

Επισης το παραπανω σχολιο που αναφερεις λεει πολλα και για την ''μεγαλη'' απηχηση που ειχε το παιχνιδι κατι που μαρτυρουν και οι χαμηλες πωλησεις,παρολα τα θετικα reviews,καλο timing κυκλοφοριας +ps exclusive

http://www.vgchartz.com/gamedb/?name=nioh

 

Ναι το παιχνιδι ακομα και στις λιγες ωρες που του αφιερωσα μου εδειξε οτι στο συστημα μαχης απο πλευρας customize/ποικιλιας/ρυθμου/επιλογων ηταν καλυτερο απο τα souls παιχνιδια,αλλα δεν ειναι αρκετο για να ειναι memorable το παιχνιδι και να ξεχωρισει(περαν των διαφορετικων παιχνιδιων που βασιζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...