Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να λεμε την αληθεια το BF4 μετα το τελευταιο patch εχει φτιαξει. Χτες επαιζα ωρες χωρις προβλημα.Πριν σπανια εβγαζα γυρο χωρις κρασαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το οτι ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας μπορει να λεει πολλα η τιποτα

μπορει να εχουν βαλει πολυ επιθετικο profile στον ανεμιστηρα και να ανεbαζει πχ στους 45 βαθμους στο 50% (υποθετικοι αριθμοι αλλα you got the point)

χωρις να εχεις θερμοκρασιες λοιπον μην του λες του ανθρωπου οτι εχει προβληματικο ps4 γιατι πολυ απλα δεν ξερεις

θα δουμε το καλοκαιρι βεβαια δεν λεω απαραιτητος οτι δεν υπαρχει προβλημα θερμοκρασιων

αλλα δεν το ξερουμε αυτο χωρις actual θερμοκρασιες

προσωπικα νομιζω οτι δεν υπαρχει και ειναι αυτο ακριβως  

δηλαδη θορυβωδες φουρφουρι σε συνδυασμο με επιθετικο profile (το ακουω δηλαδη οτι αυξομειωνει στροφες αναλογα με το τι κανει)

οχι οπως το ps3 που επρεπε να ανεβασει 80+c για να αρχισει να ανεβαζει στροφες ;)

 

Σωστή η παρατήρησή σου και όντως με τόσο μικρό form factor είναι λογικό ο ανεμιστήρας να ανεβάζει στροφές πιο γρήγορα (πιο επιθετικά) αλλά από τα διάφορα tear downs που έχουν γίνει είναι πασιφανές πως για ακόμα μια φορά δεν έχει τοποθετηθεί σωστά πάστα ανάμεσα στην ψύκτρα και στο chipset του ps4 ούτε νομίζω πως η πάστα που έχει χρησιμοποιηθεί είναι κάποιας καλής - ή έστω μέτριας - ποιότητας.

 

Για μένα και μετά τα προβλήματα που επίσης έχουν αναφερθεί στο One (με το drive), η θέση μου παραμένει περιμένετε τουλάχιστον 6 μήνες μετά το Launch για να αγοράσετε νέα κονσόλα με ιδανικό χρόνο απόκτησης να θεωρώ το διάστημα 12 με 18 μήνες από το launch, αν θέλετε να αποφύγετε τα πρώτα προβλήματα που θα παρουσιαστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το gamesharing λειτουργεί σχεδόν όπως και στο 360, με τη διαφορά ότι δεν υπάρχει license για την κονσόλα κι ό,τι αν μπεις από άλλη που δεν είναι primary δεν μπορούν να παίζουν και οι υπόλοιποι τα παιχνίδια σου.

 

Πιο αναλυτικά, αν υποθέσουμε ότι έχεις έναν αδερφό κι έχετε δύο PS4 και μένετε σε διαφορετικά σπίτια, βάζεις την κονσόλα του primary στο προφίλ σου και τη δική σου κονσόλα primary στο προφίλ του. Αν εσύ έχεις Plus, αυτό πιάνει ομπρέλα και το δικό του προφίλ και όλα τα υπόλοιπα στην κονσόλα του. Στη δική σου μετράει μόνο για σένα. Ο,τι παιχνίδι αγοράσεις στο προφίλ σου το παίζει κι αυτός αφού μπει και το κατεβάσει με το δικό σου προφίλ στην κονσόλα του (συμπεριλαμβάνονται τα Plus games) κι αντίστροφα. Για να παίξεις εσύ τα παιχνίδια σου στην κονσόλα σου πρέπει να είσαι online (κάνει περιοδικά license verifications) κι αντίστροφα, οπότε θέτετε έτσι ένα άτυπο always online DRM στον εαυτό σας, αλλά είναι κατ' επιλογή κι αναστρέψιμο, κι ο καθένας υπολογίζει συν/πλην στη φάση.

 

Τα παιχνίδια μπορούν να παιχτούν κι από τους δύο (και τα άλλα προφίλ στην εκάστοτε primary) κι ας είναι και οι δύο online σε διαφορετικές κονσόλες. Παράδειγμα: έχει αγοράσει ο αδερφός σου στο προφίλ του το Fifa. Στη δική του non-primary το παίζει όσο είναι online, εσύ στη δική σου (δική του primary) το παίζεις κανονικά και offline, αν θες, και μπορείτε να παίξετε και μεταξύ σας multi. 

 

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρα όπως τα έγραψα. Για όποιες διευκρινήσεις, ρωτήστε. 

Μια διευκρίνιση που ξέχασα, αν και τη θεωρώ λίγο ζήτημα κοινής λογικής, είναι πως όλα αυτά αφορούν ψηφιακές αγορές μόνο. Τα disc based games δεν επηρεάζονται από όλα αυτά και λειτουργούν όπως λειτουργούσαν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο redeem code το κανεις στο psn 

μολις το εκανα και εγω για το black flag και σου "ανοιγει" το digital download για τα 9.99

ps. vole σου εχω κανει invite για voice στο ps4 δεν βλεπω να απαντας αυτο ηθελα να ρωτισω βασικα

κατεβαζω black flag atm και δεν πιανει πανω απο 200kb σερνεται γενικα το psn η ειναι δικο μου prob?

εσενα πως παει atm?

edit: wtf οσοι κανετε downloads να το βαζετε σε standby μολις το εκανα και απο 150kb εκτοξευτηκε στο 1mb/s

που ειναι οσο πιανω δηλαδη (το βλεπω απο το pc ποσο τραβαει το εχω εκει συνδεμενο το ps4 με lan) 

λογικα κανει καποιο ειδος qos να μπορεις να παιζεις κιολας καθος κατεβαζεις οταν ειναι ανοιχτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο redeem code το κανεις στο psn 

μολις το εκανα και εγω για το black flag και σου "ανοιγει" το digital download για τα 9.99

ps. vole σου εχω κανει invite για voice στο ps4 δεν βλεπω να απαντας αυτο ηθελα να ρωτισω βασικα

κατεβαζω black flag atm και δεν πιανει πανω απο 200kb σερνεται γενικα το psn η ειναι δικο μου prob?

εσενα πως παει atm?

edit: wtf οσοι κανετε downloads να το βαζετε σε standby μολις το εκανα και απο 150kb εκτοξευτηκε στο 1mb/s

που ειναι οσο πιανω δηλαδη (το βλεπω απο το pc ποσο τραβαει το εχω εκει συνδεμενο το ps4 με lan) 

λογικα κανει καποιο ειδος qos να μπορεις να παιζεις κιολας καθος κατεβαζεις οταν ειναι ανοιχτο...

Α δεν ήμουν στην κονσόλα, την έχω αφήσει να κατεβάζει το Black Flag κι εγώ, συμπτωματικά. Την έβαλα σε stand by τώρα, δεν το ήξερα αυτό που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο δεκαετίες που ασχολούμαι με το gaming δεν έχει πάθει ποτέ κάτι χειριστήριό μου που θα μπορούσε να είχε αποτραπεί από τέτοιο προστατευτικό. Αχρείαστα μου φαίνονται. Να πεις να πάρεις κάποια προσθήκη για τα sticks, είτε για να μη γλιστρούν είτε για να έχουν καλύτερη αίσθηση είτε για να μη φθαρεί το πλαστικό ίσως να έχει νόημα, αυτά δε νομίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι ευκολο να λεμε μην αγορασεις νωρις, προβληματα, οχι παιχνιδια κ μπλα μπλα...αλλα αν ολοι ακολουθουσαν αυτη την συμβουλη τοτε δεν θα υπηρχε μεγάλη εγκατεστημενη βαση στα συστήματα με αποτελεσμα οι εταιριες φυσικα να δισταζουν να επενδυσουν σε μεγαλα παιχνιδια!

 

Αυτη ειναι η αλλη οψη του νομισματος!

 

 

Καλη χρονια κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε παιδιά το να αγοράσει κάποιος νωρίς την κονσόλα έχει και κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα! 

 

Το ps3 μόλις βγήκε είχε πολύ καλή κατασκευή και αργότερα για μείωση του κόστους τα εξαρτήματα που χρησιμοποιώντουσαν ήταν σαφώς κατώτερης ποιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλαστικό περίβλημα είναι το τελευταίο που έχει σημασία. Τα πρώτα PS3 είχαν σοβαρά θέματα, όχι του μεγέθους του 360 αλλά και πάλι αρκετά πάνω από το αποδεκτό, αξιοπιστίας, πράγμα που εξαλήφθηκε στα επόμενα "φτηνιάρικα" μοντέλα. Οπότε το "σαφώς κατώτερης ποιότητας εξαρτήματα" δεν ξέρω πώς προκύπτει. 

 

Το να αγοράσεις από την αρχή μια κονσόλα έχει νόημα αν ήσουν από πολύ νωρίς στην προηγούμενη γενιά και σε καίει περισσότερο, αν είσαι γκατζετάκιας και γουστάρεις, αν έχει σημασία να είσαι από την αρχή μες στη φάση ή αν την πετύχεις σε καλή τιμή σε απρόσμενη προσφορά. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί στις πρώτες κατηγορίες (γιατί οι προσφορές δεν είναι και ό,τι συχνότερο, δεν ξέρω τι φλασιά έφαγε ο Κώτσος κι έκανε ό,τι έκανε), γιατί, αλλιώς, όντως θα ήταν προβληματικά τα launches των νέων κονσολών όσον αφορά την επένδυση των εταιρειών. Με αυτό υπόψη λέμε σχεδόν όλοι να περιμένουν τα άτομα που το σκέφτονται. Αλλιώς, δε θα το σκέφτονταν, θα την είχαν προπαραγγείλει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ps3 μόλις βγήκε είχε πολύ καλή κατασκευή και αργότερα για μείωση του κόστους τα εξαρτήματα που χρησιμοποιώντουσαν ήταν σαφώς κατώτερης ποιότητας.

Εξωτερικά μπορεί, εσωτερικά με τίποτα. Δεν είναι τυχαίο οτι σε κάθε γενιά το failure rate μειώνεται σε κάθε νεότερο revision της κονσόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξερουμε τιποτα αν υποστηρίζει εξωτερικες καρτες ηχου το ps4 . Κατι ειχα ακουσει πριν μηνες οτι μπορει να υποστιριζει . Εχει ανακοινωθει τιποτα ; Googlara αλλα δεν βρηκα κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...