Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αμαρτια μου εγω το ειχα παρη γυρω στα 400 ευρω σκετο με το σκληρο 40gb δεν ειχα pc σπιτη και ετσι ειπα να το αγορασω να παιζω κανενα ποδοσφαιρακι ξερω ειταν υπρβολικα τα λεφτα αλλα......fear.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον Αύγουστο το πήρα (320GB) 360€ μαζί με Uncharted 2-GOW3. Βέβαια πλέον αξίζει τα χρήματα του, μιλάμε για μείωση 300€ ακριβώς (660€ κόστιζε στην Ελλάδα).

 

Αν δεν κάνει το ίδιο λάθος η Sony με το PS4 θα πετύχει, ταβάνι η τιμή θα πρέπει να είναι το πολύ μέχρι 450€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον Αύγουστο το πήρα (320GB) 360€ μαζί με Uncharted 2-GOW3. Βέβαια πλέον αξίζει τα χρήματα του, μιλάμε για μείωση 300€ ακριβώς (660€ κόστιζε στην Ελλάδα).

 

Αν δεν κάνει το ίδιο λάθος η Sony με το PS4 θα πετύχει, ταβάνι η τιμή θα πρέπει να είναι το πολύ μέχρι 450€.

 

Πολλά είπες πάλι. Άντε μέχρι 400 θα είναι ανεκτό ποσό αλλά φυσιολογική τιμή θα ήταν τα 350€ και παιχνίδια που να κοστίζουν 40€ τα καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά είπες πάλι. Άντε μέχρι 400 θα είναι ανεκτό ποσό αλλά φυσιολογική τιμή θα ήταν τα 350€ και παιχνίδια που να κοστίζουν 40€ τα καινούργια.

εγω πιστευω η τιμη θα ειναι στα 450Ε-500Ε, οσων αφορα τα παιχνιδια ναρουτακο μην ψαχνεσε...αυτο αποκλειετε να γινει, ειδικα με τους μεγαλους τιτλους θα ξεπερνανε τα 50Ε, παρε παραδειγμα τωρα στο Ps3 το uncharted3,mw3,ufc undisputed 3 και πολλα αλλα που θα βγουνε με τον καιρο!!!

τοσο ειχανε και στο ps2 τα παιχνιδια (μεχρι που βγηκε το ps3), θυμαμαι ειχα παει στα jumbo να αγορασω το fifa2003 στο ps2 (την μερα που κυκλοφορησε) και το ειχα αγορασει 70Ε!

 

εγω θελω να δω ποσο θα εχει το DS4, το DS3 εχει 60Ε και δεν εχει πεσει ποτε η τιμη του στο DS4 που οπως το ειδα ειναι και πιο designato και διαφανες στην μεση ποιος ξερει ποσα λεφτα θα θελουνε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός ολα ειναι σχετικα με το τι θελη ο καθενας πιστευω πως η αγορα καποιου προιοντος διαφερει για αυτο ο καθενας μας αγοραζει κατι βαση της οικονομικης δυνατοτιτας του και αυτο που γουσταρει πιο πολυ ετσι ειναι η ζωη σε αλλα κερδιζουμε και σε αλλα χανουμε μιλαω για αγορες που εχουν σχεση με την διασκεδαση μας κονσολες pc κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω η τιμη θα ειναι στα 450Ε-500Ε, οσων αφορα τα παιχνιδια ναρουτακο μην ψαχνεσε...αυτο αποκλειετε να γινει, ειδικα με τους μεγαλους τιτλους θα ξεπερνανε τα 50Ε, παρε παραδειγμα τωρα στο Ps3 το uncharted3,mw3,ufc undisputed 3 και πολλα αλλα που θα βγουνε με τον καιρο!!!

τοσο ειχανε και στο ps2 τα παιχνιδια (μεχρι που βγηκε το ps3), θυμαμαι ειχα παει στα jumbo να αγορασω το fifa2003 στο ps2 (την μερα που κυκλοφορησε) και το ειχα αγορασει 70Ε!

 

εγω θελω να δω ποσο θα εχει το DS4, το DS3 εχει 60Ε και δεν εχει πεσει ποτε η τιμη του στο DS4 που οπως το ειδα ειναι και πιο designato και διαφανες στην μεση ποιος ξερει ποσα λεφτα θα θελουνε!!!

 

Άμα όντως ισχύσουν αυτές οι τιμές που ανέφερες δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με προϊόν της SONY. Θα στραφώ προς την MS.

 

Αυτό το χειριστήριο που λες με το διαφανές είναι απλά μια fan made εικόνα και τίποτα παραπάνω. Μην περιμένεις τέτοιο χειριστήριο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα όντως ισχύσουν αυτές οι τιμές που ανέφερες δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με προϊόν της SONY. Θα στραφώ προς την MS.

 

Αυτό το χειριστήριο που λες με το διαφανές είναι απλά μια fan made εικόνα και τίποτα παραπάνω. Μην περιμένεις τέτοιο χειριστήριο. :P

τι σε νοιαζει αφου εισαι cfw οποτε δεν χρειαζετε να δωσεις τοσα λεφτα!

και στο X360 πανω κατω ιδιες τιμες παιζουνε στα παιχνιδια!παρε παραδειγμα την special edition του Forza4 (85E)!

τωρα για τα παιχνιδια της Nitendo δεν ξερω γτ δεν εχω ασχολειθει καθολου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σε νοιαζει αφου εισαι cfw οποτε δεν χρειαζετε να δωσεις τοσα λεφτα!

και στο X360 πανω κατω ιδιες τιμες παιζουνε στα παιχνιδια!παρε παραδειγμα την special edition του Forza4 (85E)!

τωρα για τα παιχνιδια της Nitendo δεν ξερω γτ δεν εχω ασχολειθει καθολου!

 

cfw είμαι στο ps3. Για το ps4 βλέπουμε!

 

Την γνώμη μου για τα παιχνίδια του xbox 360 την είχα παραθέσει και πιο παλιά λέγοντας πως θεωρώ περισσότερο υπερβολικές τις τιμές των παιχνιδιών του παρά του ps3, γιατί αυτά χρησιμοποιούν dual layer δισκάκια που είναι σαφώς πιο φθηνά από τα blu ray. Οπότε κακώς τα mutliplatform παιχνίδια έχουν τις ίδιες τιμές σε όλες τις κονσόλες.

 

Στο Wii και στο PC οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες μιας και στο πρώτο τα γραφικά των παιχνιδιών είναι αρκετά ξεπερασμένα ενώ στο PC τα νέα παιχνίδια απαιτούν ακριβό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wtf?

 

o κλασικος Cortan:p.Sony=μηχανηματα του διαολου.Διαφωνω στα παντα παλι,οποτε δεν εχει νοημα να ποσταρω την αποψη μου.Θα μου παρει χρονο.:P

 

Οτιδήποτε δεν είναι μαύρο, δε σημαίνει πως είναι άσπρο. :D

Απάντησαν ήδη οι άλλοι για μένα, αλλά θα σχολιάσω.

H Sony έχει άθλιες πολιτικές για μένα. Δεν σέβεται τον τελικό καταναλωτή.

Το έχει πει και σε πολλά άλλα ποστ με πολλά επιχειρήματα.

Αυτό δε σημαίνει πως δε βγάζει καλά μηχανήματα, όμως για το PS Vita σχετικά έχω δηλώσει και στο παρελθόν, αυτά που θεωρώ μεγαλύτερα λάθη (και προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα έκανε) της Sony.

Συγκεκριμένα:

1) Proprietary memory cards επί εποχής 2012 και όταν όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές - ακόμα και οι πιο φθηνές - χρησιμοποιούν SD cards (και κατ επέκταση microSD) είναι ΦΑΟΥΛ και τεράστιο για τη Sony.

Όπως σχολίασε ο Skanjos στο VS ποστ Ps Vita vs 3DS ΔΕ γίνεται να αξιώνει η Sony να αγοράσεις πανάκριβα τις δικές της memory cards και να σου δίνει τα digital παιχνίδια σχεδόν στην ίδια τιμή, όταν ένα παιχνίδι πιάνει 4gb χώρου και άρα αν θες να φορτώσεις και τίποτα άλλο όπως saves, μουσική κτλ, τότε 3 παιχνίδια να κατεβάσεις γέμισε η memory card και τέλος. Χρειάζεσαι καινούρια κάρτα και άλλα λεφτά.

Έπρεπε και είμαι απόλυτος σε αυτό να έβγαζε τα παιχνίδια της σε οτιδήποτε κάρτες ήθελε, αλλά να υποστήριζε SD κάρτες (και microSD με αντάπτορα) οι οποίες είναι το στάνταρντ, όλος ο κόσμος έχει στην κατοχή του 2-3 κάρτες και επιπλέον είναι πολύ πιο φθηνές..

 

2) Backwards Compatibility. Δεν υφίσταται για μένα, από τη στιγμή που σε αξιώνει να αγοράσεις όλους τους τίτλους που έχει ο καθένας σε UMD δισκάκια. Θα μπορούσε και θα έπρεπε να έχει βγάλει πρόγραμμα και όσοι έχουν UMD να το περνάνε το παιχνίδι σε μία κάρτα SD και να τελειώνει η υπόθεση. Δεν μπορούσε έτσι? Θα έπρεπε να δήλωνες το UMD παιχνίδι στo PSN και να το κατεβάζεις δωρεάν στο Vita.

Τέλος η υπόθεση.

Επιλεκτικό BC με μόνο τους Digital τίτλους είναι μακακία και η Sony το κάνει για μεγιστοποίηση κέρδους.

Και ρωτάω! Γιατί αφού μπορούν οι digital τίτλοι του PSP να παίξουν στο Vita με Backwards Compatibility, άρα υπάρχει η ικανότητα, γιατί η Sony δε δίνει BC σε ΟΛΟΥΣ τους τίτλους?

Καταφανέστατα η δυνατότητα υπάρχει όπως υπήρχε και στο ps3 να παίζει BC τα παιχνίδια του ps2.

Η Sony δεν το κάνει για λόγους marketing. Ίδια ιστορία, ίδια λάθη...

Και μη σας κάνει καθόλου εντύπωση αν η Sony μετά από ένα firmware ακυρώσει τη δυνατότητα BC στα επόμενα μοντέλα, για "μείωση κόστους". Την εταιρεία δεν την εμπιστεύομαι.

 

3) To έβγαλε στην αγορά ένα χρόνο μετά το 3DS. Ίδια ιστορία με το ps3 που βγήκε στην αγορά ένα χρόνο μετά.

ΔΕΝ έκανε ίδιο launch worldwide. Αλλά καθυστέρησε και πάλι να το βγάλει Ευρώπη και Αμερική. Ίδια ιστορία.

Βγαίνει καταιδρωμένο να προλάβει τον ανταγωνισμό και βγαίνει και πάλι πανάκριβο.

Βγαίνει σε 2 εκδόσεις, μία με Wifi και μία με 3G. Η έκδοση για 3G δεν πουλάει καθόλου.

Μη σας κάνει εντύπωση πως μπορεί σε λίγους μήνες να σταματήσει να κυκλοφορεί αυτή η έκδοση και να πουλιέται μόνο η έκδοση με Wifi.

 

 

Συγνώμη, αλλά στον κάθε υποψιασμένο χρήστη εδώ-μέσα, αυτά τα παραπάνω 3 δεν αποτελούν απόλυτο παράδειγμα του ότι η Sony επαναλαμβάνει τα ίδια λάθη?? Eμένα οι πολιτικές της μου φαίνονται carbon!

 

Και κάτι άλλο, όποιος διάβασε ολόκληρο το προηγούμενο ποστ μου θα είδε πως δεν περιμένω από την MS να βγάλει το ίδιο δυνατό μηχάνημα με το ps4 και είπα τι θα έπρεπε να κάνει η Sony για να αποφύγει τα ίδια λάθη...

Αν περιμένω μία κονσόλα επόμενης γενιάς να είναι πιο δυνατή, αυτό είναι το ps4. Αρκεί όμως να αλλάξει πολιτική η Sony.

H πολιτική αυτή την έχει οδηγήσει σε επαναλαμβανόμενα losses και στο τέλος θα χάσει ακόμα και τους πιο hardcore οπαδούς.

 

Don't shoot the messenger λοιπόν! Shoot the corporation!

Δε φταίει η διαλεκτική μου για το γεγονός πως η Sony έχει "πουλήσει" επανελειμμένως όσους τη στήριξαν παθιασμένα . . .

 

cfw είμαι στο ps3. Για το ps4 βλέπουμε!

 

Την γνώμη μου για τα παιχνίδια του xbox 360 την είχα παραθέσει και πιο παλιά λέγοντας πως θεωρώ περισσότερο υπερβολικές τις τιμές των παιχνιδιών του παρά του ps3, γιατί αυτά χρησιμοποιούν dual layer δισκάκια που είναι σαφώς πιο φθηνά από τα blu ray. Οπότε κακώς τα mutliplatform παιχνίδια έχουν τις ίδιες τιμές σε όλες τις κονσόλες.

 

Στο Wii και στο PC οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες μιας και στο πρώτο τα γραφικά των παιχνιδιών είναι αρκετά ξεπερασμένα ενώ στο PC τα νέα παιχνίδια απαιτούν ακριβό hardware.

 

Σε γενικές γραμμές στο εξωτερικό οι τιμές των παιχνιδιών του 360 είναι χαμηλότερες - όχι μεγάλες διαφορές, αλλά είναι - σε σχέση με τις τιμές για τα παιχνίδια του ps3. Εδώ στην Ελλάδα είμαστε λίγο..πίσω σε αυτόν τον τομέα, γιατί οι πωλήσεις του ps3 είναι αυξημένες εδώ σε σχέση με άλλες χώρες. Έτσι τουλάχιστον το μεταφράζω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan, άκου λοιπόν τι κάνει η Sony στην Ιαπωνία (προς το παρών). Σου επιτρέπει να ανεβάσεις τα UMD σου με έναν ειδικό αντάπτορα στο PSN, ΑΛΛΑ για να τα κατεβάσεις και να τα παίξεις πάλι στο Vita, θα πρέπει να πληρώσεις έξτρα "φέσι"!!. Πληρώνεις δηλαδή ξανά, κάτι που ΗΔΗ είχες αγοράσει στο παρελθόν!

 

Αν αυτό δεν είναι δείγμα αλλαζονείας και ελιτισμού απο μεριάς Sony, τότε τι είναι; Ας έλεγε τουλάχιστον: "Δεν βάζω καθόλου B/W compability", όχι αυτά τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε τώρα. Ελπίζω ο Hirai να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση, αλλιώς το καράβι θα βουλιάξει για τα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan αυτα που δεν σου αρεσουν τα καταλαβαινω(εκτος απο το τελευταιο και αδυνατω να δω το αρνητικο,οσο κι αν προσπαθησω.)

 

Το προβλημα με σενα ειναι οτι στα 10 λαθη 2 εταιριων(η μια ειναι παντα της sony),παντα βλεπεις τυχαια μονο αυτα της sony(δεν μου λεει κατι,το οτι βλεπεις 1/10 λαθη και στο xbox,3ds).

Εγω σου εχω πει την αποψη μου.Δεν γουσταρεις την εταιρια λογο εμπαθειας,οχι για πραγματικους λογους.Δεν γινεται να βλεπεις μονο οτι θες να δεις.

 

Δεν βλεπεις ως αρνητικο ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ οτι ο ενας σου δινει hardware και παλι προηγουμενης γενιας και μαλιστα στο εδινε αρχικα στην ιδια τιμη με το vita(ναι η τιμη που σε χαλαει:P).Αν δεν υπηρχε ανακοινωση απο την sony για αυτη την τιμη του vita και μετριες πωλησεις του 3ds,παλι την ιδια τιμη θα βλεπαμε στο τελευταιο>Πριν την αμεση μειωση που εκανε και εγραψε οσους το αγορασαν νωριτερα.(αν το εκανε αυτο η sony θα την εκραζες μεχρι να πεθανει το vita:P)

 

Δεν βλεπεις ως σουπερ θετικο οτι psvita εχει πολυ ανωτερο hardware απ'ολες τις αποψεις με πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες απο το 3ds και οτι τελικα μπορεις(οχι οτι θα δεις,γιατι εξαρταται απο την υποστηριξη) να δεις καλυτερα παιχνιδια εκει.

 

Δλδ τα 2 βασικα πραγματα(το ζουμι,το 90% αυτων που θα επρεπε να μας ενδιαφερουν) που κοιταμε σε μια κονσολα στην αρχη της ζωης της,τα προσπερνας και ασχολεισαι με τις καρτες.

 

 

Και τωρα για το BC,εφοσον εσυ δεν εχεις psp ,γιατι σε ενδιαφερει αν μπορεις να παιξεις τα UMD παιχνιδια?Σε ενδιαφερει το γενικο καλο και επαναστατεις κατα τις sony/λαιλαπας/καταστροφης του gaming?(γιατι λιγο πολυ αν διαβασει καποιος τα ποστ σου σε αυτο το συμπερασμα καταληγει:P).

Τα παιχνιδια του psp που θες,θα τα κατεβασεις σε καλες τιμες(απο οτι ειδα) απο το store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan, άκου λοιπόν τι κάνει η Sony στην Ιαπωνία (προς το παρών). Σου επιτρέπει να ανεβάσεις τα UMD σου με έναν ειδικό αντάπτορα στο PSN, ΑΛΛΑ για να τα κατεβάσεις και να τα παίξεις πάλι στο Vita, θα πρέπει να πληρώσεις έξτρα "φέσι"!!. Πληρώνεις δηλαδή ξανά, κάτι που ΗΔΗ είχες αγοράσει στο παρελθόν!

 

Αν αυτό δεν είναι δείγμα αλλαζονείας και ελιτισμού απο μεριάς Sony, τότε τι είναι; Ας έλεγε τουλάχιστον: "Δεν βάζω καθόλου B/W compability", όχι αυτά τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε τώρα. Ελπίζω ο Hirai να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση, αλλιώς το καράβι θα βουλιάξει για τα καλα.

 

Εγώ φίλε μου τα λέω καιρό. Σαφώς και είναι καραγκιοζιλίκια...!

Όταν δε σέβεσαι τον τελικό καταναλωτή μην περιμένεις να σε σεβαστεί και αυτός.

 

Εγώ τα χώνω στη Sony και επανελειμμένως και στην περίπτωση με το linux και με το BC στο ps3. Και με πολλά άλλα.

Το BC στo ps3 για τίτλους ps2 το έχει χρόνια έτοιμο και το κρατάει..έχει αφαιμάξει το ps2 όσο δεν πάει - είμαστε έν έτη 2012 - και δεν έχει δώσει το δικαίωμα στους κατόχους ps3 να χαρούν τα παιχνιδάκια τους από ps2.

Ενώ υπάρχει έτοιμο BC emulation.

 

Και να σου πω το καλύτερο παράδειγμα. Θυμάσαι τις προάλλες όταν τα λέγαμε στο τόπικ περί ps3 slim vs fat, περί build quality κτλ, ο καθένας είχε σεβαστές απόψεις. Αλλά ρωτάω! Αν η Sony είχε δώσει BC σε όλα τα slim, έστω και το 2011 - άντε να το δεκτώ πως μέχρι το τέλος του 2010 πουλούσε το ps2 - θα υπήρχαν τώρα διλήμματα του στυλ, ποιο να επιλέξω το ps3 60gb ή το ps3 slim?

Πέραν της αισθητικής των 2 συσκευών, πέραν του build quality, πέραν οτιδήποτε άλλου, είναι κατάσταση αυτή?

Να έχει έτοιμο BC στο ps3 και να ΜΗ το δίνει στους κατόχους ps3? Να έχει έτοιμο BC στο Vita και να ΜΗ το δίνει στους κατόχους UMD??

Τι να το κάνω δηλαδή να το ανεβάζω το παιχνίδι όπως λες στην Ιαπωνία μέσω PSN και μετά να μου ζητάει να ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ ?

 

Εγώ δεν έχω τίποτα με το PS3. Ούτε με το Vita. Έχω όμως μεγάλο πρόβλημα με το corporation που λέγεται Sony.

Η αλλαγή πολιτικής της εταιρείας έγινε από τη μετάβαση από το ps2 στο ps3.

Για τον Hirai που λες, δεν γνωρίζω τις πρότερες κινήσεις του, παρά μόνο την περίφημη δήλωσή του και τη δημόσια συγγνώμη σχετικά με το φιάσκο του PSN hacking. Δε ξέρω τον άνθρωπο, δεν ξέρω αν μπορεί να προσφέρει και να φτιάξει τα πράγματα.

Πάντως είχαν τον Kutaragi, παρόλα τα λάθη του, παρόλη την καθυστέρηση στο launch του ps3, έφτιαξε ο άνθρωπος ένα μηχάνημα λίγο ανισόρροπο μεν (και δεν έφταιγε απόλυτα, καθότι η nvidia έβγαλε gpu κατώτερη του αναμενόμενου), αλλά πανίσχυρο σε γενικές γραμμές (βλέπε ps3 60gb) και μόλις έφυγε το "βίασαν" το μηχάνημα και του έριξαν τόσα χαρακτηριστικά στην πορεία του μέχρι εδώ που φτάσαμε και όλα αυτά για κέρδος, για να γλιτώσουν από τις πρώτες χασούρες που είχαν από το ps3.

 

Μακάρι να διορθώσουν τα πράγματα και το λέω αυτό γιατί διαβλέπω πως θα αλλάξει στρατηγική και η MS, τώρα που έχει "γλυκαθεί" με το Live και όλη αυτή η ιστορία με τα used games που δε θα μπορείς να τα παίξεις στο επόμενο xbox, αν το κάνουν, καθώς και διάφορα άλλα στραβά που παρατηρώ (π.χ. advertisements στο live και heavy περιεχόμενο που θέλουν όλα gold συνδρομή) και φήμες περί gpu στο επόμενο xbox 20% πιο δυνατής από το Wii U, καθώς και όλα αυτά με το Kinect για τα Windows που το κοστολογούν 100 ευρώ πάνω, ενώ είναι το ίδιο hardware και με τη φήμη πως το νέο xbοx θα έχει πιο δυνατό Kinect (ενώ ουσιαστικά στο Kinect στο 360 χρησιμοποιούν το 25 τοις εκατό της ανάλυσης του σένσορα επειδή για μείωση κόστους αφαίρεσαν τον ξεχωριστό επεξεργαστή του kinect που αρχικά ήταν να τον έχει πάνω το Kinect), όλα αυτά (συν το γεγονός πως και οι τρεις κονσόλες της επόμενης γενιάς θα φέρουν gpu της AMD), με έχουν υποψιάσει πως την επόμενη γενιά θα έχουμε ολοένα και περισσότερους περιορισμούς στις κονσόλες και εμένα δε μου αρέσουν οι περιορισμοί. Π.χ. ΔΕΝ δέχομαι να μη μπορώ να παίξω used games στο xbox. Στο 360 που έχω, είμαστε μία παρέα 5 άτομα με 5 κονσόλες και όλοι παίζουν τα παιχνίδια όλων.

 

Δηλαδή για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν δε μπορείς να παίξεις στο επόμενο xbox used games και αν χειροτερέψουν τα πράγματα για το Live (έχω δηλώσει πολλές φορές πως ποτέ ΔΕΝ έχω πληρώσει για online και δεν προτίθεμαι να πληρώσω εκτός και αν μειωθούν πολύ οι τιμές και το περιεχόμενο-content είναι το ίδιο με το Αμερικάνικο Live), δε με βλέπω να στηρίζω το επόμενο Xbox και ούτε να το αγοράζω.

Δεν πρόκειται εγώ να χρηματοδοτήσω οποιαδήποτε Sony η MS, αν αυτές δε σέβονται τον τελικό καταναλωτή.

Μέχρι τώρα οι MS δε μου έχει δώσει αφορμές. Ή για να είμαι πιο ειλικρινής, μου έχει δώσει ελάχιστες αφορμές, αλλά όλη αυτή η φημολογία περί νέου xbox μου βρωμάει..

 

Cortan αυτα που δεν σου αρεσουν τα καταλαβαινω(εκτος απο το τελευταιο και αδυνατω να δω το αρνητικο,οσο κι αν προσπαθησω.)

 

Το προβλημα με σενα ειναι οτι στα 10 λαθη 2 εταιριων(η μια ειναι παντα της sony),παντα βλεπεις τυχαια μονο αυτα της sony(δεν μου λεει κατι,το οτι βλεπεις 1/10 λαθη και στο xbox,3ds).

Εγω σου εχω πει την αποψη μου.Δεν γουσταρεις την εταιρια λογο εμπαθειας,οχι για πραγματικους λογους.Δεν γινεται να βλεπεις μονο οτι θες να δεις.

 

Δεν βλεπεις ως αρνητικο ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ οτι ο ενας σου δινει hardware και παλι προηγουμενης γενιας και μαλιστα στο εδινε αρχικα στην ιδια τιμη με το vita(ναι η τιμη που σε χαλαει:P).Αν δεν υπηρχε ανακοινωση απο την sony για αυτη την τιμη του vita και μετριες πωλησεις του 3ds,παλι την ιδια τιμη θα βλεπαμε στο τελευταιο>Πριν την αμεση μειωση που εκανε και εγραψε οσους το αγορασαν νωριτερα.(αν το εκανε αυτο η sony θα την εκραζες μεχρι να πεθανει το vita:P)

 

Δεν βλεπεις ως σουπερ θετικο οτι psvita εχει πολυ ανωτερο hardware απ'ολες τις αποψεις με πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες απο το 3ds και οτι τελικα μπορεις να δεις καλυτερα παιχνιδια εκει.

 

Δλδ τα 2 βασικα πραγματα(το ζουμι,το 90% αυτων που θα επρεπε να μας ενδιαφερουν) που κοιταμε σε μια κονσολα στην αρχη της ζωης της,τα προσπερνας και ασχολεισαι με τις καρτες.

 

 

Και τωρα για το BC,εφοσον εσυ δεν εχεις psp ,γιατι σε ενδιαφερει αν μπορεις να παιξεις τα UMD παιχνιδια?Σε ενδιαφερει το γενικο καλο και επαναστατεις κατα τις sony/λαιλαπας/καταστροφης του gaming?(γιατι λιγο πολυ αν διαβασει καποιος τα ποστ σου σε αυτο το συμπερασμα καταληγει:P).

Τα παιχνιδια του psp που θες,θα τα κατεβασεις σε καλες τιμες(απο οτι ειδα) απο το store.

 

Έχω καταρχήν PSP. Ένα 3004.

Και μάλιστα φιλική προσφορά ενός φίλου που μου το χάρισε δωρεάν.

 

Για το 3DS ήμουν το ίδιο καυστικός σχετικά με την υψηλή τιμή του και τα δικά του μειονεκτήματα.

Δες προηγούμενα ποστ μου πέρυσι και το Καλοκαίρι. Μάλιστα έχω αναφέρει επανελειμμένως πως μεγαλύτερα μειονεκτήματα θεωρώ την έλλειψη multitouch, την έλλειψη 2ου αναλογικού μοχλού και επίσης τη μικρή διάρκεια της μπαταρίας.

 

Το 3DS δίνει hardware κατώτερο του Vita. Αλλά το δίνει πλέον σε μικρότερη τιμή.

Πάντα οι συγκρίσεις μου είναι οικονομοτεχνικές.

Επιπλέον το 3DS μου δίνει 3D που δε δίνει το Vita και δίνει μία τεράστια συλλογή από DS τίτλους σε απόλυτο BC emulation.

Η Nintendo δε με αναγκάζει να ξαναπληρώσω για UMD δισκάκια που έχω ήδη.

Το 3DS μου δίνει 2 οθόνες όπως και το DS από το 2004.

Και κυρίως το 3DS έχει παιχνίδια που είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από το να έχω φορητές εκδόσεις του ps3.

Π.χ. στο DS που ήταν από τις αγαπημένες μου κονσόλες, είχαν βγει ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ που το PSP ποτέ δεν έβγαλε.

Αναφέρομαι σε πάρα πολλά adventures και rpg's που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους.

The World is Not Enough - Square Enix, Hotel Dusk:215, Another Code: Two Memories, Όλη η σειρά του Phoenix Wright.., Electroplankton, Elite Beat Agents, κτλ, κτλ. παιχνιδάρες που είχαν διαφορετικό τρόπο χειρισμού, πρωτότυπα παιχνίδια και εναρμονισμένα με το mobile lifestyle.

Και όλα αυτά σε χαμηλότερη τιμή αγοράς.

Δεν είναι λοιπόν μόνο η τεχνολογία, είναι και πώς τη χρησιμοποιείς.

Τι να το κάνω το Vita, αν δε μπορώ να το εκμεταλλευτώ, αν δε βγουν παιχνίδια διαφορετικά, πρωτότυπα.

Δε θέλω παιχνίδια mobile εκδοχές των home κονσολών. Άποψή μου αυτή, αλλουνού μπορεί να του αρέσει το Vita.

Αυτή τη στιγμή όμως, οικονομοτεχνικά το 3DS αποτελεί καλύτερη αγορά. Και αυτό λέω στα τελευταία ποστς.

 

Για όλα τα παραπάνω, και επειδή διαβλέπω το 3DS να ακολουθεί παρόμοια πορεία με το DS, προσωπικά θέλω το 3DS, αλλά όπως δήλωσα όχι ακόμα. Περιμένω το 3DS lite.

 

Για τα λάθη των εταιρειών, τα λάθη της Sony είναι για μένα πολύ περισσότερα από τα λάθη της MS, πόσο μάλλον της Nintendo.

Και γι αυτό έχω πρόβλημα με τη Sony. Τις ανεκδιήγητες πατατιές της Sony της έχω πει σε πολλά ποστ μου.

Τεράστια φάουλ από μία εταιρεία που ξεκίνησε ως user friendly και fan friendly.

Και οι μακακίες της έχουν συνεχιστεί στο PC, ποιος ξεχνάει το περίφημο malware Που σου εγκαθιστούσε η sony χωρίς να σε ενημερώσει στο Pc σου με μία σειρά MP3 players, ή το άπατο ATRAC3 και το user-unfriendly interface των πρώτων mp3 players..?

Άσε γιατί έχω "καεί" όχι μία φορά αλλά περισσότερες από τη Sony και τα ethics της ως corporation κάθε άλλο παρά σωστά είναι εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι μακακίες της έχουν συνεχιστεί στο PC, ποιος ξεχνάει το περίφημο malware Που σου εγκαθιστούσε η sony χωρίς να σε ενημερώσει στο Pc σου με μία σειρά MP3 players,

 

Xαχα! Γι' αυτό είχε φάει άπειρες μηνύσεις τότε! Πάντως το ATRAC ήταν μπροστά απο την εποχή του σαν τεχνική, άσχετα του ότι πάτωσε. (κλασσική Sony).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...