Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I am not impressed. Ενταξει πρωτη ανακοινωση ειναι, θα δουμε περισσοτερα στην Ε3 και πολλα περισσοτερα στην TGS αλλα με χαλασε απιστευτα αυτη η μαλακια με το social gaming. Στο λαιμο μου καθησε για την ακριβεια. Δεν ειχα την παραμικρη αμφιβολια οτι εκει θα το πανε το πραγμα αλλα το "βιζονται" πολυ το θεμα και ειναι σαν να σου το σερβιρουν με το στανιο.

 

Κανενα απο τα παιχνιδια δεν με ενδιαφερει απο τα launch (σιγα την εκπληξη, απο εποχη N64 εχω να θελησω κονσολα launch) ή οποιοδηποτε απο αυτα που εδειξαν πλην το Watchdogs το οποιο ομως δεν ειναι exclusive. Γενικα δεν μπορω, μου αφησε μια ξυνιλα κυριως γιατι παει αλλου το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φάνηκε εμένα η παρουσίαση. Ξεκίνησε και το pre-order campaign, έχουμε ένα target window, είδαμε αρκετά παιχνίδια. Εντάξει, τα περίμενα έτσι πάνω κάτω τα γραφικά (και όπως είπα, πρέπει να δούμε και περισσότερες λεπτομέρειες όπως resolution και framerate). Overall πάντως η παρουσίαση ήταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ από εκείνες του WiiU :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε john2gr.

Μαλλον θελουμε CG και απλησιαστα target renders για εντυπωσιασμο.

Επισης δεν σταματησε να δειχνει παιχνιδια.

Δεν εχω δει καλυτερη παρουσιαση απο την sony ποτε.(με την χειροτερη να ειναι αυτη του ps3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και η παρουσίαση του Ps4 είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ από αυτή του Wii-U καθώς η πρώτη κονσόλα επικεντρώνεται σε μεγαλύτερα παιδιά/Ενήλικες ενώ η δεύτερη επικεντρώνεται σε πιτσιρίκια κάτω των 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remote Play... What a Wii U rip-off....!

 

Και πραγματικά έχει παραγίνει το κακό με το social crap, φτάνει!!!

Θα καταντήσει να γίνει τελείως casual το gaming, angry birds θα καταλήξουμε να παίζουμε.....!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρουσίαση ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου, περίμενα φούλ αποκάλυψη του συστήματος και όχι placeholder για την Ε3.

 

Πάρα ταύτα η επίσημη επιβεβαίωση για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PS4 ήταν υπέραρκετή για εμένα.

 

Αρχιτεκτονική Χ86, 8 GB GDDR5 λένε πολλά, όχι μόνο για τα παιχνίδια που θα δούμε, αλλά και για το όσο το δυνατόν καλύτερο porting στο PC.

 

Νομίζω έρχονται πολύ καλύτερες μέρες για όλες τις πλατφόρμες.

 

Εκτός από το Wii U, το οποίο είναι πλέον παραπάνω από βέβαιο ότι θα μείνει τελείως απέξω σε ότι έχει να κάνει με multiplatform και θα αποτελεί επιλογή καθαρά για τα exclusives του.

 

Όχι ότι αυτό αποτελεί μικρό κίνητρο για την αγορά του, αλλά η βιβλιοθήκη του είναι καταδικασμένη να μείνει περιορισμένη.

 

Το χειριστήριο του PS4 με προβλημάτισε λίγο, όσον αφορά το touchpad. Τόσο η θέση του όσο και το γεγονός ότι δεν υπάρχει οπτική απεικόνιση επάνω του μου δημιουργούν ερωτηματικά για τη χρηστικότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τι περιμένατε να δείτε; είναι Next gen όντως τα γραφικά. Δεν υπάρχουν οι τρελές διαφορές, αλλά είναι Next gen. Τσουκου τσουκου προχωράει όμως η τεχνολογία. Και μην συγκρίνετε με PC. Είναι άλλο πράμα η κονσόλα. Εδώ όπως είπε ο φίλος παραπάνω με 512mb και έκανε παπάδες το 3. 

 

Τα social απαράδεκτα. 



Και κάτι άσχετο. Κατάλαβε κανείς αν θα έχει internet browser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη παρουσιαση Sony πολυ τηγανιτα και λιγο μελι...πιο πολυ μου εκανε σαν κινηση να προλαβουμε τη Microsoft και να φτιαξουμε hype παρα σαν πραγματικη παρουσιαση.

 

Απο εκει και περα τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι ενδιαφεροντα και η στροφη σε χ86 αρχιτεκτονικη πολυ καλη ειδηση αλλα αμα ισχυει,που μαλλον θα ισχυει,το always on ακομα και για να παιζεις παιχνιδια που εχεις στη κατοχη σου τοτε θα φαει κοκκινη καρτα τοσο απο εμενα οσο και απο πολλους αλλους.

 

Υ.Γ

Ακομα και ετσι βεβαια ειναι 100 φορες καλυτερο απο την επιπεδου νηπιαγωγειου πατατα της Nintendo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλμα ποιός ξέρει στα γραφικά δεν είδαμε πάντως. Ένα high-end PC του χρόνου τέτοια εποχή θα το έχει ξεπεράσει χαλαρά...

 

Ξεκινωντας απο αυτο το quote θα πω το εξης:
Δεν ειναι αλμα στα γραφικα ο γερος;
Τα γραφικα στο driveclub και το cockpit τι ειναι;
Εγω δε περιμενα να δω μεγαλο αλμα στα γραφικα (και το ελεγα αυτο) αλλα διαψευστηκα για τα δικα μου γουστα. Απο μονα τους τα γραφικα ειναι λογος αγορας της κονσολας.
 
Ποσοι απο εμας θα εχουν high end pc με 2000 του χρονου τετοια εποχη; γιατι πισι των 1000-1300 αποκλειεται να βγαζει τετοια γραφικα. Και δεν ειδαμε ακομη Naughty Dog, Santa Monica. Οπως ειπε και καποιος παραπανω: Σκεψου πως ηταν το πρωτο Uncharted και που εφθασε. Λες και ειναι αλλη κονσολα.
Οσο και να προσπαθησουν τα πισι (για τους λατρεις τους) θα ειναι πολυ πισω. Και με 2000 θα πω πως παιρνεις 5 κονσολες !!!
για το WiiU δεν το συζητω: Απορω πως ζει ακομη αυτη η κονσολα. Υποτιθεται 8th gen console με γραφικα ιδια με τα ΠΣ360 και μαλιστα σε ακριβοτερη τιμη. Που πας ρε καραμητρο. Μετα τη χτεσινη παρουσιαση καλο ειναι να τη θαψουν η να βρουν κατι πραγματικα innovative γιατι με τα ψεματα δε γινεται δουλεια.. Και οσοι λενε για gameplay κτλπ εγω θα πω οτι mario + zelda παιζω και στο dollphin emulator του wii. 
Αυτα περι συγκρισεων. Αναμενουμε μονο το ΧΒΟΧ που πρεπει να προσπαθησει αρκετα και αυτο μετα τα οσα εδειξε το ΠΣ4, αλλα πιστευω πανω κατω θαναι στα ιδια επιπεδα.
 
Μου προξενησε εντυπωση το γεγονος οτι ειχαν κουβαλησει μαζι τους μεγαλους 3rd parties developers. Τονιζανε συνεχως τις δυνατοτητες και την ευκολια development σε μηχανημα με pc specs. Το καναν για προφανεις λογους οτι τωρα δε θα τους ειναι τοσο δυσκολο σε σχεση με τον cell που δεχθηκε τοσες πολλες επικρισεις.
 
Οσο για το resolution δε νομιζω να τιθεται καν θεμα. το 1080 στα 60fps θα το εχουν για πλακα τετοια specs. Απο κει και περα ειναι θεμα στουντιο του τι αποδοση θα εχει.
Αν δεν ειχαν γινει leaked τα specs σημερα ολοι θα λεγαμε ουαου με 8GB DDR5 !!!! Αλλα δε το λεει κανεις.
 
Για τα περι social gaming-sharing κτλπ θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Ουτε εγω γουσταρω το πολυ internet socializing που ειμαι τι παιζω και τι κανω, αλλα μη ξεχναμε οτι πλεον ετσι μεγαλωνουν οι νεοι και ειδικα στο Αμερικα ειναι must. Σε αυτη την αγορα στοχευουν προτιστως και εξου και η τοσο μεγαλη εμμονη στο θεμα (εμας μας εχουν γραμμενους). 
Παντως ολο αυτο περι ιντερνετ gaming κτλπ με κανει και ανησυχω οσον αφορα την ταμπακερα με το offline gaming και τα used games.
 
Επισης μαθαμε και το ονομα: PS4 καθως και το cross-remote play με το βητα που ισως παρει τα πανω του ετσι (αν και δε το πολυπιστευω). 
Τι δε μαθαμε: Εμφανιση, κοστος και exclusive τιτλους απο τα μεγαλα studios του ΠΣ3. Αναμενουμε
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά high end pc φτιάχνεις με 800 - 1000 ευρώ, ας μήν υπερβάλουμε.

 

Στα 1300 είσαι και με διπλές κάρτες γραφικών......

 

Και στους multiplatform τίτλους, πάντα το PC έχει τα καλύτερα γραφικά......

 

Η δύναμη της κονσόλας είναι στα exclusive της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...