Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι ξέρω άτομα που από 360 πήγαν ή σκοπεύουν να πάνε σε PS4, κι όλοι προσπαθούσαν να με πείσουν να τους δανείσω το PS3 να παίξουν το LoU. Για όλους αυτούς μια χαρά είναι το remaster αυτό και μια χαρά είναι και η τιμή. Για όσους το είχαμε στο PS3, όμως, δεν είναι μια χαρά σε καμία περίπτωση και καλό θα ήταν να γίνει και κάπως ξεκάθαρο αυτό στα διάφορα social media, όπου υποτίθεται ότι "ακούει" η Σόνι, αλλά και στην ίδια την αγορά. 

 

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, όλα αυτά είναι καλά υπολογισμένα. Ας πούμε, το gamesharing στα digital games γίνεται με την ευλογία της Sony στο PS4. Οσοι ξέρω, κι εγώ μέσα σε αυτούς, θα παίξουν τουλάχιστον τα μισά παιχνίδια της γενιάς μισά/μισά. Το LoU, για παράδειγμα, ξέρω ότι το άτομο με τον οποίο κάνουμε gamesharing θα το πάρει, καθώς ήρθε από 360, και κάτι τέτοια τα κάνουμε συνήθως 20/40 ή 30/30 (στα καινούργια). Πρακτικά, είναι σαν να τα πουλάει 30 ευρώ η Sony αυτά τα παιχνίδια, και πιθανότατα με ουσιαστικά μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους απ' ό,τι retail, εξασφαλίζοντας παράλληλα και ακόμη μεγαλύτερο κέρδος για όσους το αγοράσουν retail ή δεν το κάνουν share. 

 

Προσωπικά, χειρότερη βρίσκω την τακτική του +10 ευρώ στις next-gen εκδόσεις των cross-gen παιχνιδιών (κι αυτή έχει τους λόγους της, φυσικά, αλλά μου κάθεται χειρότερα. Ισως επειδή δε με ενοχλεί να παίζω ακόμα παιχνίδια στο PS360 αν είναι αξιοπρεπείς οι εκδόσεις, δεν ξέρω...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, όλα αυτά είναι καλά υπολογισμένα. Ας πούμε, το gamesharing στα digital games γίνεται με την ευλογία της Sony στο PS4. Οσοι ξέρω, κι εγώ μέσα σε αυτούς, θα παίξουν τουλάχιστον τα μισά παιχνίδια της γενιάς μισά/μισά. Το LoU, για παράδειγμα, ξέρω ότι το άτομο με τον οποίο κάνουμε gamesharing θα το πάρει, καθώς ήρθε από 360, και κάτι τέτοια τα κάνουμε συνήθως 20/40 ή 30/30 (στα καινούργια). Πρακτικά, είναι σαν να τα πουλάει 30 ευρώ η Sony αυτά τα παιχνίδια, και πιθανότατα με ουσιαστικά μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους απ' ό,τι retail, εξασφαλίζοντας παράλληλα και ακόμη μεγαλύτερο κέρδος για όσους το αγοράσουν retail ή δεν το κάνουν share. 

Τι εννοείς Gamesharing στα Digital Games;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει συμφωνώ (στο ότι δε με ενοχλεί το remaster και στο ότι θα έπρεπε η τιμή να είναι διαφορετική για όσους το έχουν στο PS3, ακόμα και σε disc μορφή - με το ίδιο σύστημα που είχαν εφαρμόσει και στα upgrades στην αρχή της γενιάς για τα πρώτα παιχνίδια). Από την άλλη, όμως, αυτοί που δεν το είχαν αγοράσει γιατί να μην πληρώσουν κανονική τιμή, εφόσον έχει γίνει δουλειά σοβαρή για το port; Θέλω να πω, θα έλεγες το ίδιο και για το Witcher 2 στο 360; 

 

Επειδη δεν ειναι φρεσκος τιτλος και επειδη πολλοι, παρα πολλοι, θα εχουν νοικιασει (rent) τον τιτλο και θα το εχουν παιξει μεσα σε ενα Σαββατοκυριακο. Η θα το εχουν δει απο φιλους.

Δεν ειναι launch καινουριου παιχνιδιου. Συνηθιζεται οι game of the year εκδοσεις να κοστιζουν λιγοτερο.

Οκ ισως 29,99 ειναι λιγο χαμηλα, ας πουμε 39.99$.

Οχι ομως κανονικη τιμη.

 

Το ιδιο θα ελεγα ναι και για το Witcher 2 στο 360 και γενικα για παιχνιδια που εχουν προηγηθει, αν και εδω ειναι λιγο διαφορετικα καθως αλλαζει το game universe (απο pc πας σε κονσολα), ενω στην πρωτη περιπτωση του The Last of Us πηγαινεις απο κονσολα σε κονσολα και μαλιστα του ιδιου κατασκευαστη και σε παιχνιδι το οποιο ειναι blockbuster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς Gamesharing στα Digital Games;

Οπως και στις προηγούμενες κονσόλες (PS360), έτσι και τώρα τα παιχνίδια που αγοράζεις ψηφιακά μπορείς επίσημα ή ανεπίσημα να τα μοιράζεσαι και με άλλο άτομο. Στην περίπτωση του PS4, στην κονσόλα που θα κάνεις activate μπορούν όλα τα προφίλ να παίξουνε τα παιχνίδια σου και ταυτόχρονα εσύ να μπαίνεις από άλλη κονσόλα να τα παίζεις, αρκεί να είσαι online όμως. Ακόμα και multiplayer μεταξύ σας (δοκιμασμένο στο Fifa, για την ιστορία). Οπότε κάνεις εσύ activate στην κονσόλα της/του φίλης/ου σου κι εκείνη/ος στη δική σου και παίζετε ο ένας τα παιχνίδια του άλλου. Να τονίσω πως έτσι θέτεις στον εαυτό σου - για τα παιχνίδια που είναι στο δικό σου λογαριασμό - ένα άτυπο online only DRM, αλλά το αντάλλαγμα - για μένα - αξίζει, και μπορείς να το αλλάξεις κι όποτε θες. 

 

Αυτό ισχύει και για το Plus. Αν έχει Plus ο activated λογαριασμός μπορούν να παίζουν online και τα υπόλοιπα προφίλ της κονσόλας χωρίς να έχουν τα ίδια συνδρομή. 

 

Επειδη δεν ειναι φρεσκος τιτλος και επειδη πολλοι, παρα πολλοι, θα εχουν νοικιασει (rent) τον τιτλο και θα το εχουν παιξει μεσα σε ενα Σαββατοκυριακο. Η θα το εχουν δει απο φιλους.

Δεν ειναι launch καινουριου παιχνιδιου. Συνηθιζεται οι game of the year εκδοσεις να κοστιζουν λιγοτερο.

Οκ ισως 29,99 ειναι λιγο χαμηλα, ας πουμε 39.99$.

Οχι ομως κανονικη τιμη.

 

Το ιδιο θα ελεγα ναι και για το Witcher 2 στο 360 και γενικα για παιχνιδια που εχουν προηγηθει, αν και εδω ειναι λιγο διαφορετικα καθως αλλαζει το game universe (απο pc πας σε κονσολα), ενω στην πρωτη περιπτωση του The Last of Us πηγαινεις απο κονσολα σε κονσολα και μαλιστα του ιδιου κατασκευαστη και σε παιχνιδι το οποιο ειναι blockbuster.

Πας σε κονσόλα από κονσόλα, μεν, αλλά και πάλι port πρέπει να γίνει όταν αλλάζει η αρχιτεκτονική και αλλάζουν και το παιχνίδι οπτικά. Δεν είναι ότι είχαν PC version, όπως στο Tomb Raider, κι έκαναν το port από εκεί. Σίγουρα τα τεχνικά τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα, βέβαια, οπότε να θυμίσω ότι μιλάω θεωρητικά και υποθετικά σε αυτό το κομμάτι. 

 

Για ψηφιακές εκδόσεις πάντως συμφωνώ, το 40άρι θα ήταν μια σωστή τιμή-ταβάνι για αυτά τα remasters. Και τώρα, βέβαια, "κανονική" τιμή δεν είναι, επειδή είναι 10 κάτω από τις καινούργιες κυκλοφορίες (και περιέχει κι όλα τα DLC, το συγκεκριμένο, τα οποία στο PS3 με το season pass κόστιζαν 20άρικο) αλλά περισσότερο για τα μάτια μοιάζει αυτή η διαφοροποίηση στα άλλα παιχνίδια. Κρίνοντας από τιμές στο Amazon στα υπόλοιπα remasters, πέφτουν ψιλογρήγορα πάντως. Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτά τα παιχνίδια θα είναι από τα πρώτα μεγάλα που θα αρχίσουν να δίνουν δωρεάν στο Plus (ή και στο Live όταν αρχίσουν να το κάνουν κι εκεί για το Χ1). Θα πρότεινα υπομονή, δηλαδή, σε όποιον ψήνεται να τα πάρει στο PS4. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Port περσινού (τότε) παιχνιδιού δεν ήταν κι αυτό; 

 

Ερμ... Μάλλον ατυχής σύγκριση. Για δύο λόγους.

 

Δεν ήταν τίτλος που κυκλοφόρησε πέρυσι σε κονσόλα της ίδιας εταιρείας.

 

Και το κυριότερο, δεν ήταν first-party τίτλος που κυκλοφόρησε πέρυσι σε κονσόλα της ίδιας εταιρείας. Το τι κάνει η Sony στις κονσόλες της με ενδιαφέρει περισσότερο από το τι κάνουν οι άλλοι στις κονσόλες των τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερμ... Μάλλον ατυχής σύγκριση. Για δύο λόγους.

 

Δεν ήταν τίτλος που κυκλοφόρησε πέρυσι σε κονσόλα της ίδιας εταιρείας.

 

Και το κυριότερο, δεν ήταν first-party τίτλος που κυκλοφόρησε πέρυσι σε κονσόλα της ίδιας εταιρείας. Το τι κάνει η Sony στις κονσόλες της με ενδιαφέρει περισσότερο από το τι κάνουν οι άλλοι στις κονσόλες των τρίτων.

Δες τι απάντησα στον cortan@ από πάνω για το ίδιο θέμα. Δεν είμαι σίγουρος πως βλέπω τη διαφορά βάσει αυτών που τονίζεις. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο το σκεπτικό;

 

Επιπλέον, το αν κυκλοφόρησε πέρυσι με το αν κυκλοφόρησε πριν από 5 χρόνια πώς αλλάζει τη φάση; Εννοώ, προς ποια κατεύθυνση την αλλάζει; Οσο παλαιότερο τόσο πιο αποδεκτή μια υψηλότερη τιμή ή το αντίστροφο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ξεκάθαρη η απάντηση, μιλάμε για Dlc ή για microtransactions? έχει διαφορά, δεν είναι μόνο τα consumables ,προσωπικα πιστέυω οτι αυτή η καθυστέριση παίζει να έχει να κάνει και με το programming micros στο παιχνίδι, είπαν αφου το κάνουν σε άλλα games ας το δοκιμάσουμε και εμείς, θα δοκιμάζουν διάφορους τρόπους grinding έτσι ώστε να λες δεν μαμιέται και να χρειάζεται να τα σκάσεις.

 

αν συμβεί αυτό όπως το υπολογίζω να συμβεί 0/10 απο μένα.

 

για το Last of us ότι και να λέτε είναι goty είναι παιχνιδάρα και τα αξίζει τα λεφτά,δεν θες να το πάρεις στα 60? μην το παίρνεις ,περίμενε να πέσει σε κάνα 2 χρόνια στα 20ε, δεν σε βάζουν το μαχαίρι στον λαιμό ,ειδικά αν το έχεις ξανατερματίσει στο ps3 να το αγοράσεις, περίμενε και αργότερα που θα πέσει η τιμή στα μέτρα σου αγόρασε το για συλλογή.θα δούμε πόσο καλά θα πάει απο πωλήσεις, προσωπικά πιστέυω θα σκίσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδες, δεν ξερω οσοι το ξερετε ηδη, αλλα υπαρχει αυτο το site για αγορα ποντων/συνδρομων για ευκολια:

 

www.maxplay.gr

 

το χρησιμοποιησα και ειναι ακριβως το ιδιο αμεσο και ευχρηστο οσο το γνωστο goldxbox.gr για τα αντιστοιχα πραγματα στην αλλη κονσολα.

μαλιστα ρωτησα και εμαθα οτι συντομα θα εχει και αμερικανικους (αλλα και αλλων χωρων) ποντους κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα παίζουν μια χαρά. Ίσως με το Online και με τα Ευρωπαϊκά DLC να έχεις θέμα. 

 

 

Games on the PlayStation 4 are not region-locked, so games purchased in one region can be played on consoles in all regions. 

http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα παίζουν μια χαρά. Ίσως με το Online και με τα Ευρωπαϊκά DLC να έχεις θέμα. 

http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_4

Δεν θα έχει πρόβλημα με το online, τουλάχιστον εγώ που έχω αγοράσει από το us store το ac black flag δεν έχει κανένα θέμα με το online. Εάν θέλει dlc θα πρέπει να τα αγοράσει από το us store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...