Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε το 4 εχει παρει χαμπαρι τι εκανε το Steam και ειναι τοσο ψηλα στα PC και κανει το ιδιο, ουτε εμενα με τρελενουν τα Indy's, υπαρχει απειρος κοσμος ομως

 

νομιζω οτι ειναι περισσοτερο θεμα ..budget. γιατι αλλωστε να αντιγραφεις το steam σε περιεχομενο και λογικη, οταν το steam ηδη υπαρχει και δεν φαινεται να πηγαινει και πουθενα...

 

εαν η sony σκοπευει να βγαλει λεφτα αναγκαζοντας τους παιχτες να πληρωνουν για online, οπως φαινεται αλλωστε, δεν θα χρειαστει να περασουνε χρονια για να ειναι αυτο εμφανες.

 

εγω πηγα να τα συζητησω αυτα προχτες (πχ πως η sony με το driveclub στην ουσια ...λανσαρει νεο φρουτο, τις "εκδοσεις plus", στην ουσια σουπερ-ντεμος) αλλα αυτη η ενοτητα δεν ειναι προσφορη για τετοιες συζητησεις, και καποια σχολια απο μερικους ειναι κουραστικα να τα απανταω.

οποτε περιμενετε, και οταν γινουνε, τα λεμε/λετε τοτε.

 

 

edit: κατα φωνη απο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιτα δεν ειναι οτι καλυτερο να πληρωνουμε για να παιζουμε online ειδικα σε servers τριτον...

θα ηταν καλητερα να ειχε μεινει ως ειχε

βεβαια να γκρινιαζει καποιος που δεν ειχε ουτε καν τον broswer (ποσο μαλλον online σε servers 3rd party τιτλον) αν δεν ειχε gold για το plus

και το πληρωνε τοσα χρονια αδιαμαρτυρητα

το θεωρω το λιγοτερο υποκρισια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεωρω το λιγοτερο υποκρισια

ε, αμα δεν ξερεις να διαβαζεις, και βγαζεις τα πορισματα απο το μυαλο σου, φυσικο ειναι να θεωρεις ο,τι θελεις.

http://www.insomnia.gr/topic/432456-the-official-playstation-4-topic/page-466?do=findComment&comment=53158995

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε συμφωνουμε οτι ειναι ενα κακο συστημα που ξεκινησε απο την ms και αφου επιασε και πληρωνανε τα προβατα gold αβερτα (για "αερα") ηλθε και στην sony μιας και αυτη οπος ολες οι εταιριες να βγαλει θελει οχι για την ψυχη της μανας της...δεν σε ειδα να ουρλιαζεις πουθενα για το gold ομος...εδω μονο το τοπικ του ps4 ανακατευεις(για μια ακομη φορα) και μονο για το plus βλεπω να φωναζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον εσυ βρισκεις οτιδηποτε θετικο για την sony αστειο.

Eγω περισσοτερο αστειο βρισκω οτι δειχνεις να υποφερεις με το ps4 και το εχεις αγορασει, ενω  ολοι ξεραμε οτι θα υποφερεις.

Αν δεν σου αρεσει πουλα το.Ευκαιρια μετα την ''κοροιδια'' με το online που γραφεις παραπανω.

 

Εμενα που δεν μου αρεσει ακομα το ps4 ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ και δεν θα το αγοραζα ποτε αν ηταν να υποφερω.Δεν ξερω γιατι αυτομαστιγωνεσαι.

 

 

 

 

131775790760.jpg

 

on that note

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μπαινω στο ps4 topic και να υπαρχουν οι γνωστοι, raised from the dead, haters.

 

Πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εφόσον δεν καταλαβαίνετε από απλά λόγια, έχουμε και επόμενο στάδιο:

  • Ο επόμενος που θα βάλει μπηχτή για άλλο μέλος στο μήνυμά του θα επιστρέψει στην παρέα κάποια στιγμή το καλοκαίρι. Ακόμα και αν θεωρείτε ότι το κάνετε σε ελαφρύ ύφος.
  • Θα συνεχίσετε on-topic και δεν θα ξαναμπλέξετε το Xbox One ή σχετιζόμενες υπηρεσίες της MS σε αυτή συζήτηση (γιατί οδηγείτε τη συζήτηση σε καβγά με μαθηματική ακρίβεια).

Edit: Σχόλια, παράπονα για διαγραμμένα μηνύματα σε pm. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτιμηση μου ειναι oτι θα γινεται ολο και καλυτερο, μεχρι να φτασει στα επιπεδα του ps3(του οποιου το plus αργα και σταθερα θα γινεται χειροτερο).

Πιθανον στην Ε3 να ανακοινωσουν το βελτιωμενο plus του ps4.

 

Ειναι εκπληξη για μενα που το ps4 εχει plus και δινει εστω οτι δινει.Περιμενα να το ξεκινησουν ενα χρονο μετα την κυκλοφορια της κονσολας, γιατι πολυ απλα δεν θα μπορουσαν να δωσουν παιχνιδια.

Προτιμησαν στην ιδια τιμη που ειχε το plus για ps3-vita να ''παιξουν''(προσθεσουν) με τα indies του ps4.καθολου ασχημα απο το να μην ηταν καθολου το plus του ps4 στο πακετο.

 

Η δικη μου στατηγικη ειναι μαζευω και παιζω οτι υπαρχει για ps3,μαζευω οτι δινουν για ps4.

Παιζω τα πολυ καλα παιχνιδια που δινουν στο ps3 και οταν υπαρχει αναγκη να παρω 4 θα εχω μαζεψει αρκετα και για αυτο και θα τα εχω day οne με την αγορα της κονσολας.

Με τον παραπανω τροπο τα εξοδα μου για gaming , ειναι κυριολεκτικα τα λιγοτερα απο ποτε με τεραστια διαφορα.

 

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω.

Το μονο που με χαλαει στο plus (και δεν εχω βαλει σε σταθερο μηνιαιο προγραμμα) ειναι πως τα παιχνιδια ειναι ουσιαστικα leased και οχι δικα σου. Εχει δωσει πολλα περισσοτερα παιχνιδια απο το 2 games with live gold, δεν στα δινει ομως για παντα.

 

Για καποιον παντως που εχει ps3, vita και ps4 σιγουρα συμφερει.

Επειδη ομως ειμαι συλλεκτης, θα μου αρεσε το παιχνιδι να μενει για παντα δικο σου, εξαλλου πληρωνεις μηνιαια συνδρομη, δεν ειναι οτι στα δινουν για την ψυχη της μανας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να καταλαβω γιατι σβηστηκε το μνμ που εγραψα.

 

Ουτε μπηχτη ηταν για καποιον ουτε τρολαρισμα ουτε ειρωνευτηκα.

 

Σε αλλα τοπικ γινεται χαμος και τα αφηνεται να υπαρχουν.

 

Το μυνημα ηταν το εξης:

 

Προσωπικα δε νομιζω οτι τα Souls εχουν την δυναμη που ειχαν καποτε αλλα και γενικοτερα δε νομιζω στην εποχη μας, ενας μονο τιτλος οτι εχει τη δυναμη να σπρωξει ολοκληρη κονσολα.

Πιο πολυ περιμενω την συνεχεια του Dragons Dogma (αν βγει ποτε) παρα νεο Souls, εκτος αν σκεφτουν σοβαρα τα πολλα λαθη που εκαναν στο 2 αφησουν τις συνεχειες και αυτονομησουν ξανα τον τιτλο.

Oσον αφορα το πληρωτεο Online. Ασχολουμε δυνατα με τον Online σχεδον απο την εποχη που βγηκε το PS Plus και το πληρωνω ανεξαρτητα αν ηταν απαραιτητο να υπαρχει ή οχι για να παιξεις Multi.

Απο την μερα που βγηκε το Plus, εχω 50+ παιχνιδια απο την Sony (δωρεαν, δανεικα χεστηκα, επαιξα 50 παιχνιδια δινοντας 90 ευρω για την ετησια συνδρομη της υπηρεσιας).

Aπο την απεναντι μερια η δυνατοτητα προστεθηκε προσφατα (λογικο και καλα εκανε με την διαφορα οτι μετα την ληξη της υπηρεσιας κρατας τα παιχνιδια ενω στο Plus πρεπει να ξαναανανεωσης για να τα παιξεις). Δε με ενοχλει δε το θεωρω κατακριτεο δεδομενου οτι εχει δωσει παιχνιδαρες και στα 50 που ειπα απο πανω δεν εβαλα μεσα και οτι εχει δωσει για το Vita.

Mε το 4 εχει παρει χαμπαρι τι εκανε το Steam και ειναι τοσο ψηλα στα PC και κανει το ιδιο, ουτε εμενα με τρελενουν τα Indy's, υπαρχει απειρος κοσμος ομως που τα λατρευει, αλλα δε νομιζω κανεις να περιμενε απο την πρωτη μερα να δωσει Retail Games. Θα ερθουν και αυτα, ο ανταγωνισμος αυτη τη στιγμη δε προσφερει κατι σε αυτο το κομματι, θα δωσει σιγουρα στην πορεια, για την ωρα ομως δε δινει κατι.

 

Ας φαω μπαν, αλλα αν φαω μπαν κανε delete το account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

hollow_83 πανω στην ωρα το επανεφερες γιατι ηθελα ενα κομματι του. :P

Σε γενικες γραμμες συμφωνω.

Το μονο που με χαλαει στο plus (και δεν εχω βαλει σε σταθερο μηνιαιο προγραμμα) ειναι πως τα παιχνιδια ειναι ουσιαστικα leased και οχι δικα σου. Εχει δωσει πολλα περισσοτερα παιχνιδια απο το 2 games with live gold, δεν στα δινει ομως για παντα.

 

Για καποιον παντως που εχει ps3, vita και ps4 σιγουρα συμφερει.

Επειδη ομως ειμαι συλλεκτης, θα μου αρεσε το παιχνιδι να μενει για παντα δικο σου, εξαλλου πληρωνεις μηνιαια συνδρομη, δεν ειναι οτι στα δινουν για την ψυχη της μανας σου.

 

Απο την μερα που βγηκε το Plus, εχω 50+ παιχνιδια απο την Sony (δωρεαν, δανεικα χεστηκα, επαιξα 50 παιχνιδια δινοντας 90 ευρω για την ετησια συνδρομη της υπηρεσιας).

 

 

Αυτο ακριβως.(90? :P)

H ταμπελα νοικιασμα αδικει την υπηρεσια και το εχω ξαναπει.

Εκτος αν οταν νοικιαζεις ενα παιχνιδι στο βιντεο club, σου δινουν παλι και οτι εχεις νοικιασει τα 2 τελευταια χρονια.Ειναι μερα με την νυχτα σε θετικα και αρνητικα.Ειναι κατι διαφορετικο που ο ορος νοικιασμα οπως τον γνωριζουμε μεχρι σημερα,δεν το περιγραφει.

Ειναι το plus με τους κανονες του.

Συνηθως χρησιμοποιειται υποτιμητικα ο ορος νοικιασμα και αποθαρυνει καποιους να το δοκιμασουν.

 

Επισης πολλοι πραγματι νοικιαζουν παιχνιδια απο video club χωρις να αγορασουν κανενα ποτε στα 5-8 χρονια ζωης μιας κονσολας.Επισης πολλοι αγοραζουν-πουλανε παιχνιδια(τοσος χαμος εγινε για αυτο στην προηγουμενη Ε3 ως το τεραστιο προνομιο).

Το plus ειναι καλυτερο και απο τα 2, αν εισαι gamer που παιζεις πολλα διαφορετικα παιχνιδια και οχι ενα-δυο genres.

 

ΥΓ.Αποκλειεται να σου αφηναν δικα σου  τοσα παιχνιδια ΑΑ ή ΑΑΑ, οταν βγαινουν 1 και κατι ευρω το ενα μαξ ή κατω απο ευρω αν εκμεταλευεσαι τις προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσωπικα δε νομιζω οτι τα Souls εχουν την δυναμη που ειχαν καποτε αλλα και γενικοτερα δε νομιζω στην εποχη μας, ενας μονο τιτλος οτι εχει τη δυναμη να σπρωξει ολοκληρη κονσολα.

 

 

 

Ποιος νοιαζεται αν εχει "δυναμη" ή οχι.Αυτα ειναι για αλλους.Το θεμα ειναι να βγει κανενα Demons Souls 2 να ευχαριστηθουμε παιχνιδαρα.Μακαρι να ειναι αληθινες οι φωτογραφιες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου μηνυμα διεγραφη δικαιως. Ομως δεν εχω δει καποια προειδοποιηση σε οσους πραγματικα δυναμιτιζουν το νημα. Ενα σωρο μηνυματα που κανονικα θα ενεπιπταν στο vs forum, αναρτωνται απροβληματιστα και εμπρηστικοτατα, στο παρον νημα, ενω δεν συμβαινει το ιδιο στο αντιστοιχο του ΟΝΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hollow_83 πανω στην ωρα το επανεφερες γιατι ηθελα ενα κομματι του. :P

 
 

 

Αυτο ακριβως.(90? :P)

H ταμπελα νοικιασμα αδικει την υπηρεσια και το εχω ξαναπει.

Εκτος αν οταν νοικιαζεις ενα παιχνιδι στο βιντεο club, σου δινουν παλι και οτι εχεις νοικιασει τα 2 τελευταια χρονια.Ειναι μερα με την νυχτα σε θετικα και αρνητικα.Ειναι κατι διαφορετικο που ο ορος νοικιασμα οπως τον γνωριζουμε μεχρι σημερα,δεν το περιγραφει.

Ειναι το plus με τους κανονες του.

Συνηθως χρησιμοποιειται υποτιμητικα ο ορος νοικιασμα και αποθαρυνει καποιους να το δοκιμασουν.

 

Επισης πολλοι πραγματι νοικιαζουν παιχνιδια απο video club χωρις να αγορασουν κανενα ποτε στα 5-8 χρονια ζωης μιας κονσολας.Επισης πολλοι αγοραζουν-πουλανε παιχνιδια(τοσος χαμος εγινε για αυτο στην προηγουμενη Ε3 ως το τεραστιο προνομιο).

Το plus ειναι καλυτερο και απο τα 2, αν εισαι gamer που παιζεις πολλα διαφορετικα παιχνιδια και οχι ενα-δυο genres.

 

ΥΓ.Αποκλειεται να σου αφηναν δικα σου  τοσα παιχνιδια ΑΑ ή ΑΑΑ, οταν βγαινουν 1 και κατι ευρω το ενα μαξ ή κατω απο ευρω αν εκμεταλευεσαι τις προσφορες.

 

30 ευρω παιρνω την ετησια plus. Ποσα χρονια ειναι το plus βαλε χ30. Προφανως δεν κανω ανανεωση μεσα απο το store. Eκτος αν φανηκε οτι δινω 90 το χρονο :P

 

Οχι εννοουσα απο το 2011 εως τωρα. (αν θυμαμαι τοσα χρονια ειναι που βγηκε το plus).

Ποιος νοιαζεται αν εχει "δυναμη" ή οχι.Αυτα ειναι για αλλους.Το θεμα ειναι να βγει κανενα Demons Souls 2 να ευχαριστηθουμε παιχνιδαρα.Μακαρι να ειναι αληθινες οι φωτογραφιες!

 

Αναφερθηκε ποιο πανω οτι αν βγει αποκλειστικο θα τα σαρωσει ολα. Και απανταω οτι ενα παιχνιδι πλεον δεν εχει τη δυναμη να κανει κατι τετοιο. Πλεον η επιτυχια ειναι αποτελεσμα πολλων πραγματων και οχι μονο ενως παιχνιδιου.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω.

Το μονο που με χαλαει στο plus (και δεν εχω βαλει σε σταθερο μηνιαιο προγραμμα) ειναι πως τα παιχνιδια ειναι ουσιαστικα leased και οχι δικα σου. Εχει δωσει πολλα περισσοτερα παιχνιδια απο το 2 games with live gold, δεν στα δινει ομως για παντα.

 

Για καποιον παντως που εχει ps3, vita και ps4 σιγουρα συμφερει.

Επειδη ομως ειμαι συλλεκτης, θα μου αρεσε το παιχνιδι να μενει για παντα δικο σου, εξαλλου πληρωνεις μηνιαια συνδρομη, δεν ειναι οτι στα δινουν για την ψυχη της μανας σου.

 

Επειδη κανω συλλογη, θεωρω οτι digital και συλλογη δε πανε χερακι χερακι. Εχω φιλο με καμμια 500αρια steam games, και παρολο που καμαρωνει για τη συλλογη του, και μονο που δεν υπαρχει καποιο ραφι να τα δεις στολισμενα χανεται ολη η μαγεια. Ασε που ποιος σου λεει οτι μετα απο καποια χρονια αυτη η συλλογη δε θα γινει ακυρη για τον χ, ψ λογω.

 

Απλα με αφορμη το Plus παιζω παιχνιδια τωρα και τα περνω σε τιμη χωμα αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη κανω συλλογη, θεωρω οτι digital και συλλογη δε πανε χερακι χερακι. Εχω φιλο με καμμια 500αρια steam games, και παρολο που καμαρωνει για τη συλλογη του, και μονο που δεν υπαρχει καποιο ραφι να τα δεις στολισμενα χανεται ολη η μαγεια. Ασε που ποιος σου λεει οτι μετα απο καποια χρονια αυτη η συλλογη δε θα γινει ακυρη για τον χ, ψ λογω.

 

Απλα με αφορμη το Plus παιζω παιχνιδια τωρα και τα περνω σε τιμη χωμα αργοτερα.

Αυτό ακριβώς. Το Plus ως υπηρεσία είναι πιο κοντά στο Netflix ή στο Amazon Prime Video, παρά στο "νοίκιασμα". Οπως ένας σινεφίλ που θέλει να έχει και μια ρεφιέρα με τις ταινίες να τις κοιτάει και να γουστάρει δεν μπορεί να θεωρεί συλλογή το watchlist σε μια τέτοια υπηρεσία, έτσι ισχύει και για τα παιχνίδια. 

 

Το θέμα της συλλογής όμως είναι διαφορετικό τελείως από την πρόσβαση στο περιεχόμενο. Και όσο περνούν τα χρόνια και κινούνται τα πάντα προς την ψηφιακή μορφή η έννοια της συλλογής θα γίνει κάτι τελείως niche. Και στα παιχνίδια, και στις ταινίες, και στα βιβλία.

Κανείς δε σε εμποδίζει αφού παίξεις κάτι από το Plus να πας να το αγοράσεις μετά σε μια τιμή χώμα αν θέλεις να το έχεις στη συλλογή σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα και ενα βιντεακι το οποιο ΜΑΚΑΡΙ να ειναι αληθεια. 

 

 

Αν σε περιπτωση ισχυει παντως τοτε με το που βγει η Sony εχει εναν σιγουρο αγοραστη για το μηχανημα της και δεδομενου φυσικα οτι εχει βαλει το χερι της η ιδια η Sony και το παιχνιδι παραμεινει exclusive. Προσωπικα δεν εχω κανεναν ενδιασμο να αγορασω ολοκληρη κονσολα για ενα και μονο παιχνιδι και το Demon Souls 2 ειναι σιγουρα το ενα παιχνιδι που θα με κανει να παρω -οποιαδηποτε- κονσολα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...