Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι τοσο απλο. τα ειχα ξαναγραψει και πριν απο αρκετες μερες, αναλυτικα, ΠΡΙΝ να ανακοινωθουνε, και για καποιο λογο καποιος τα εσβησε.

αυτο εδω ειναι το πρωτο game που ειναι συνδεδεμενο με τη συνδρομη plus. και βλεπεις οτι το δενουνε επανω στη συνδρομη με τη λογικη αγορας dlc και οχι με τη λογικη αγορας game. αν ηταν third party θα ηταν ασχημο, ομως ειναι first party και ειναι πιο ανησυχητικο.

τελος παντων δεν τα ξαναγραφω, οποιος τα ειχε διαβασει, τα ειχε διαβασει... προφανως για καποιους αυτα τα πραγματα δεν αξιζουν να υπαρχουν γραμμενα ουτε να συζητιουνται..

 

 

edit:

EMUWUo9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία απάντηση ο άλλος. "Εχεις δίκιο, δεν είναι όπως τα λες".

 

Το κυρίως ανησυχητικό εδώ είναι αυτό που λέει κι ο p3tran. Είναι το πρώτο μεγάλο παιχνίδι που δίνουν (απ' όσο ξέρουμε, ίσως στην Ε3 να ανακοινώσουν κι άλλο και να το δώσουν πριν το DriveClub), αυτό που χρησιμοποίησαν έως ένα βαθμό και ως κράχτη για την υπηρεσία στο PS4 και ίσως να θέσει πολύ άσχημο προηγούμενο. Αν δηλαδή αρχίσουν να "δίνουν" έτσι τα μεγάλα παιχνίδια στο Plus, με το 1/5 του content και με 50 ευρώ να "μισθώνεις" το υπόλοιπο παιχνίδι για όσο είσαι συνδρομητής, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Αν είναι έτσι περιμένουμε 5-6 μήνες να πέσει η τιμή του κανονικού παιχνιδιού και το αγοράζουμε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι πολλοι δεν θα το καταλαβετε αν καποιος δεν σας το συλλαβισει, αλλα εδω μιλαμε για την επιτομη του κακου drm.

drm το οποιο υπαρχει οχι απλα για να μην ειναι κοπια αυτο που παιζεις, αλλα για να σε δενει να πληρωνεις απο πανω και μια υπηρεσια προκειμενου να "σου επιτρεπει προσβαση" να παιζεις οτι εχεις αγορασει.

μιλαμε ουτε η microsoft δεν τολμησε καν να σκεφτει κατι τετοιο οταν ολοι μαζι την καψαμε..

ψιλα γραμματα... εγω ειμαι κακος που τα ελεγα πριν 10 μερες.. ;)

 

ας δουμε πως θα αντιδρασουνε ο yoshida και η παρεα του..

 

 

 

edit:

και αλλη ξεφτιλα, ο παραγωγος του driveclub πιαστηκε στο gaf να πηγαινει και να τροποποιει τα posts του τοτε που μας πουλαγε το driveclub (σεπτεβριος '13) και να ...σβηνει αυτα που ειχε γραψει οτι το παιχνιδι εαν αγορασεις το upgrade απο το plus θα σου μεινει διαθεσιμο.. (τελος φεβρουαριου 2014 το edit)

 

 

 

Not sure if posted here but David Scammell on twitter pointed this out:

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=79403849&postcount=1714

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=79432909&postcount=1734

Notice anything different? "which doesn't require a PS+ subscription" was edited out by Rushy, in Feb.

 

μαλιστα το λαυρακι το βρηκε ο news editor του computergamer.com, και οχι καποιος moderator του gaf.

https://twitter.com/VG_Dave

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε για συνδρομητικά free (to buy -$10 off RRP) to play να γουστάρουμε  :ph34r:

 

Βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, το σημαντικό εδώ είναι πως αυτό το DRM το επιλέγεις, δεν είναι αναγκαστικό. Κι αυτό ψιλά γράμματα :P

 

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι κάτι άλλο... Αν είσαι Plus member και κατεβάσεις το Plus edition θα μπορείς να το αγοράσεις κανονικό μετά ή θα σου βγάζει μόνο την κίτρινη επιλογή "αγοράς"; Οτι τους έχω εντελώς ικανούς να μην είναι συμβατά τα saves με το disc version τους έχω, αλλά αν κάνουν καμιά τέτοια ταρζανιά και στις ψηφιακές θα είναι ελεεινοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το ΠΡΩΤΟ game (που δεν ειναι μ***** indie) που θα δωσουνε με το νεο συστημα.

και ειναι και first party.

εσυ πιστευεις οτι δεν αποτελει βαρομετρο και πειραμα απο την μερια τους ας πουμε?

πιστευεις οτι ειναι δυσκολο ή αδυνατο να περασεις σε ενα τετοιο μοντελο, και σιγα-σιγα ειτε να υπαρχουν digital releases ειτε αλλες μεθοδες που να σε ..οδηγουν τουλαχιστον προς εκεινο το δρομο?

ψιλα γραμματα για μενα? ή παρωπιδες για καποιον αλλον? ;P

ασε να δουμε και τι θα πει ο yoshida... απο οτι βλεπω ηδη εχουνε ξεκινησει καμπανιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείραμα είναι σίγουρα, αλλά είναι πείραμα με ένα παιχνίδι, το οποίο έχεις την επιλογή να του ρίξεις επιλεκτικά άκυρο. Στο χέρι του κόσμου είναι το αν θα περάσει ή όχι, όπως ήταν και η άλλη περίπτωση.

 

Παρωπίδες δε φοράω, άσχετα αν ψάχνεις αφορμή να μου τις βάλεις. Το ζήτημα είναι πολυεπίπεδο, όχι ασπρόμαυρο, ούτε και δικαιώνει ή λειτουργεί ελαφρυντικά για την MS. 

 

Ωστόσο, το ότι δε λειτουργεί ελαφρυντικά για την MS δε σημαίνει ότι δε λειτουργεί επιβαρυντικά, ίσως και με χειρότερο τρόπο, για τη Sony, η οποία φαίνεται από μια τέτοια κίνηση να ψάχνει τρόπους εξαναγκασμού σε συνδρομή στο Plus.

 

Είμαι κι εγώ περίεργος να δω ποια θα είναι η απάντηση από τα "μεγάλα κεφάλια", πάντως, επειδή εδώ δε δικαιολογείται τίποτα (και τα έκανε και χειρότερα ο άλλος που πήγε και τροποποίησε το ποστ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ψαχνω τιποτα.. πριν αρκετο καιρο ελεγα οτι αυτα τα "4 the gamers" ειναι ακριβοπληρωμενα σλογκαν απο την μεγαλυτερη διαφημιστικη της νεας υορκης, και οχι λογια που βγαινουν μεσα απο τη sony. ελεγα επισης οτι η sony ειχε παρομοια σχεδια με τη microsoft (δεν γινοταν και αλλιως, εκτος εαν η sony ηταν διατεθιμενη να μην εχει τιποτα third party) και οτι προτιμησε να κανει πισω για να καει η αλλη μονη της και να κεφαλαιοποιησει... θυμασαι?

τωρα που τους σφιγγουνε τα οικονομικα, φαινεται οτι προκειται να ξεμπροστιαστουνε μονοι τους νωριτερα απο το αναμενομενο.

γυρνα πισω, διαβασε τα, θυμισου τι σκεφτοσουνα τοτε, και αποφασισε μονος σου αν και τι φορας.. :)
 

δεν θα σχολιασω τιποτα αλλο πανω στο θεμα, ηδη εγραψα πολλα. και στην τελικη θεωρω οτι η sony θα ειναι μεγαλη ηλιθια εαν προχωρησει με τις σημερινες ανακοιωσεις της, αφου κατα τη γνωμη μου εχει περισσοτερα να χασει ετσι παρα να κερδισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vole τουλάχιστον στο θέμα drm η ms το είπε πριν κάποιος αγορασει την κονσόλα της οπότε είχε την επιλογή να μην το κάνει ενώ τώρα η sony που πούλησε καλά φέρνει μια μορφή drm εις βάρος των αγοραστών της. Η διαφορα είναι τώρα ότι η ms δεν θα επαναφέρει ξανά το drm ενώ δεν ειμαι τόσο σίγουρος για την sony. Επίσης να πω ότι το game ήταν κανα warcraft style που πληρώνεις συνδρομή και είναι παιχνιδαρα να πω πάει στο διαολο αλλα τώρα ένα racing δεν το αξιζει... Επίσης μην ξεχνάμε και το always online που έφαγε κράξιμο γιατι και αυτο για να παίξει θα πρέπει να είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτο το πραγμα γινει κανονας τοτε ας κραξουμε την σονυ δικαιολογημενα, προς το παρον δεν μπορουμε να ξερουμε, κ μπορει να ειναι απλα για το συγκεκριμένο παιχνιδι, ας κανουμε υπομονη ομως να δουμε μηπως αλλαξει κατι στην πορεία.

 

Οποιος θελει το drive club παντως καλυτερα να παει να το παιρει κανονικα σαν Full game, δεν υπαρχει λογος να μπλεξει με τετοια, εμενα που δεν με ενδιαφερει παραδειγμα θα παραμεινω στην free εκδοση.

 

Ασχετο με αυτο, τωρα αν η λιστα με την Ε3 ειναι αληθινή το drive club ειναι το τελευταίο που θα ενδιαφέρει, το demons souls 2 ας ισχύει κ ολα τ'αλλα...

 

Θα εχει κανει μεγαλο βημα η σονυ για να νικήσει απο νωρις σε αυτη την γενια αν ισχύουν οι παραπανω αποκαλυψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vole τουλάχιστον στο θέμα drm η ms το είπε πριν κάποιος αγορασει την κονσόλα της οπότε είχε την επιλογή να μην το κάνει ενώ τώρα η sony που πούλησε καλά φέρνει μια μορφή drm εις βάρος των αγοραστών της. Η διαφορα είναι τώρα ότι η ms δεν θα επαναφέρει ξανά το drm ενώ δεν ειμαι τόσο σίγουρος για την sony. Επίσης να πω ότι το game ήταν κανα warcraft style που πληρώνεις συνδρομή και είναι παιχνιδαρα να πω πάει στο διαολο αλλα τώρα ένα racing δεν το αξιζει... Επίσης μην ξεχνάμε και το always online που έφαγε κράξιμο γιατι και αυτο για να παίξει θα πρέπει να είναι έτσι.

Γι' αυτό είπα πιο πάνω ότι λειτουργεί επιβαρυντικά με χειρότερο ίσως τρόπο αυτό για τη Sony. Επειδή γίνεται κατόπιν εορτής και ύπουλα με αδιάφορο σφύριγμα σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

 

Ακόμα κι έτσι, όμως, δε μιλάμε για συνολική πολιτική κονσόλας, αλλά για (δοκιμαστική μάλλον) αλλαγή σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι και μοντέλο, το οποίο δε σε αναγκάζει να το αποκτήσεις με τον συγκεκριμένο τρόπο. Το πρόβλημα εντοπίζεται περισσότερο, κατά τη γνώμη μου, στο ότι έχουν ανάγκη στη Sony να σπρώξουν πολύ το Plus επειδή χρειάζονται ρευστό, κι αντί να βγάλουν κάνα δυνατό multiplayer παιχνίδι - εφόσον είναι αδύνατο από πολλές απόψεις αυτή τη στιγμή να προσφέρουν στο Plus για το PS4 ανάλογα πράγματα με το PS3 - κάθονται και κάνουν αυτές τις βλακείες. 

 

Η Sony πρέπει να φάει άκυρο σε αυτή την κίνηση, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλα ηλιθιο το να αγοραζεις ενα παιχνιδι 50 ευρω και να σου λενε οτι ισχυει οσο πληρωνεις το Plus...δεν στεκει αυτο το πραγμα και θα πρεπει να φανε το κραξιμο που τους αξιζει για να το αλλαξουν μεχρι να κυκλοφορησει το παιχνιδι...νομιζω οτι στη παρουσα φαση η σονι ακουει τους γκειμερς γιατι τους εχει περισσοτερη αναγκη απο την Ms. ιδως να τους μπαινουν ιδεες για να αλλαξουν το μοντελο του plus οπως ειναι τωρα και καλο θα ειναι να τους κοπει αυτη η ιδεα, γιατι το plus πραγματικα δινει υπεραξια σε διαστημα 2-3 χρονων...

 

βεβαια το σημαντικοτερο με το driveclub ειναι το τι θα μπορεις να κανεις με τη free edition, θα δειξει...

 

το αρθρο παντως απο τους dualshockers ουσιαστικα εχει οτι θα περιμενε να δει καποιος απο τη sony, προσωπικα για μενα ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο...

 

απο το ιδιο αρθρο

 

(Update: our source followed up to clarify that he’s actually not 100% sure if Rockstar will actually be on stage or Sony will just announce the next generation Ground Theft Auto V on their behalf)

There will also big titles announced for the Instant Game Collection, a segment on Project Morpheus, one on the Sony Entertainment Network and a re-introduction of PlayStation Now. Price drops will also be unveiled for the PS3 and PS Vita.

We’ll also see several smaller-scale, downloadable titles and some HD collections. PS Vita Vita will get some attention, but not much – as it’ll be a PS4 show. PS3 will get a montage and few new titles.  Finally, the show will close with a teaser of a sequel of The Last of Us.

Again, everything mentioned above should be taken with the skepticism usually reserved to rumors, but much of it is so specific that it’s hard to completely disbelieve it. Unfortunately we’ll have to wait for June to see if everything will check out, but one thing is for sure: Personally I really hope it will, because if this is really what Sony’s presser will look like, we’re in for a real treat.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω απολυτα με οσα εχουν αναφερθει στην τελευταια σελιδα. Μεγαλη ξεφτιλα της Σονυ για το πως πηγαινει το πραγμα με το Driveclub και θα φαει το κραξιμο της αρκουδας εαν προχωρησει με τις συγκεκριμενες (πιλοτικες ) πολιτικες. Σε οτι αφορα στα της Ε3 δε, παλι θα εκφρασω τη συμφωνια μου, οτι εστω και τα μισα να επιβεβαιωθουν επι σκηνης, ο ενθουσιασμος θα ειναι μεγαλυτερος εκεινου των αποκαλυπτηριων του PS4..

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Eμενα μου φαινεται οτι μιλανε για τις 3 επομενες Ε3, οχι μονο για την επομενη. :P

Γενικα μικρο καλαθι παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...