Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

@PDS

Αφού PC γίνονται οι κονσόλες, τι περίμενες να γίνει? :P

Tα μυαλα μας γινονται pc.Αυτο ειναι το λυπηρο:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σχολιαζω τα 900p -792p, γιατι η ubi soft στον τεχνικο τομεα πουλησε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

 

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν τα infamous, killzone,forza,ryse,mario kart που δειχνουν το potential του καθε μηχανηματος και ειμαστε ακομα στην αρχη της γενιας.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη το 360 εχει λιγο μικροτερη αναλυση απο το One δεν σημαινει οτι μπορουν να συγκριθουν αμεσα. Η διαφορα στον γραφικο τομεα θα ειναι μεγαλη. Συγκριση στις αναλυσεις και στα frames μπορει να γινει οταν η engine του παιχνιδιου ειναι η ιδια και απαραλλαχτη χωρις να αλλαχτει ουτε ενα feature. Αν ειναι δυνατον εν ετει 2014 να μιλαμε ετσι γενικα και αοριστα και να μην καταλαβαινουμε βασικες εννοιες στον γραφικο τομεα.

Πως θα συγκριθει ας πουμε το watch dogs σε οποιαδηποτε κονσολα με το PC μου οταν εγω μπορω να το τρεξω με ολα τα bells & whistles σε 2560x1440 με οτι AA/AF mode θελω εξ αρχης;

Δεν μπορεις να συγκρινεις ενα high end πληρως παραμετροποιησιμο συστημα που σου παρεχει το PC με ενα που αναγκαστικα περιοριζεται απο την επεξεργαστικη ισχυ της κονσολας και την ικανοτητα του game dev φυσικα, ακομη και σημερα που τα τεχνικα χαρακτηριστικα των gpu μιας κονσολας ειναι εν μερει συγκρισιμα με μιας mid->high end GPU.

Aρα λοιπον οι συγκρισεις μεταξυ των αναλυσεων οταν δεν εχουμε συγκριση μηλα με μηλα σε ολα τα features μιας μηχανης γραφικων ειναι ανουσιες.

Τα PC δεν ειναι της μοδας σημερα τα ιδια ακουω σε καθε γενια κονσολων απο καταβολης τους. Το PC παντα ηταν και θα ειναι η επιτομη του gaming,οτι πιο προηγμενο υπαρχει αλλα προυποθετει περισσοτερα χρηματα και αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι αν εισαι λατρης του gaming απορριπτεις τις κονσολες, την αισθηση και την ανεση που σου δινουν για μερικους τυπους παιχνιδιων οπως φυσικα και για τα exclusives τους.

Απολαυστε τα παιχνιδια και ξεχαστε τις αναλυσεις. Εν ετει 2014 και εχοντας και wii/one/ps4/pc εχθες το βραδυ επαιζα GoW 3 παλι στο "φτωχο" πλεον 360 μου. ;)
Και απο την αλλη οσοι εχουν μονο PC θα πρεπει να ευχονται να βγαινουν οσο το δυνατον καλυτερα παιχνιδια για τις κονσολες για να εχουμε τοσο το δυνατον καλυτερα ports στα multiplatform games, αυτα ειναι που ανεβαζουν τον πηχυ εν τελει γιατι  οι κονσολες αποτελουν ενα μεγαλο κομματι της gaming κοινοτητας και αποφερουν πολυ χρημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνω οτι τα ακυρα πρεπει να δινονται βαση αναλυσης και των καρε του καθε παιχνιδιου. Οκ προφανως χανεις αξια σε σχεση με τον ανταγωνισμο, αλλα περα απο αυτο, μια κονσολα ειναι ενα συνολο υπηρεσιων και πολλων ακομα παιχνιδιων. Δεν αγοραζεις μια κονσολα μεμωνομενα για ενα παιχνιδι. Και στην τελικη αν ειναι καλο το Watchdogs θα ειναι καλο και στα 720p και στα 400p και στα 1080p.

 

Το internet εχει δωσει περιττη γνωση σε ανθρωπους που δεν ξερουν να την διαχειριστουν.

 

Ειναι σαν αυτο που φωναζει μια γκομενα βιασμος και ολοι τρεχουν να λιθοβολησουν τον βιαστη ακομα και αν δεν εκανε τπτ.

 

Ποσες φορες Site εχουν αναφερθει σε αναλυσεις παιχνιδιων με λανθασμενα χαρακτηριστικα και ολοι τσιμπισαν.

 

Ακομα και για τα 60 VS 30 απο τους 100 που το προσκυνανε οι 10 θα δουν πραγματικα την διαφορα, οι υπολοιποι φωναζουν απλα γιατι ειναι της μοδας.

Συμφωνώ σε όλα, αλλά αυτό ήταν πολύ άστοχο κι άκομψο. Δεν είναι της παρούσης αυτή η συζήτηση, απλώς προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα στατιστικά που αφορούν τους βιασμούς, όπως και στον ορισμό "victim blaming" ως food for thought.

 

 

Κατά τ' άλλα, 100% μαζί σου. Είναι γελοίο το ότι βγαίνει ένα παιχνίδι που φαίνεται ενδιαφέρον, διασκεδαστικό και φιλόδοξο ως open world, κι αντί να συζητάμε πώς μας φαίνεται ως παιχνίδι καθόμαστε και μετράμε τα pop ins στα τρέιλερ και τα πίξελ και ορισμένοι φτάνουν να λένε ότι είναι και φόλα επειδή δεν είναι 1080. Και στα 720 να ήταν, αν όλα αυτά που δείχνουν τα έχουν ενσωματώσει καλά θα μιλάμε για παιχνιδάρα. Αλλά όχι, άμα δεν είναι 1080 μην το παίξετε, σαν κάτι άλλους που δεν παίζουν το Halo επειδή είναι μερικά πίξελ κάτω από τα 720...  :wacko:

 

Αν δεν πίστευα ότι τα πιστεύουν ορισμένοι όντως αυτά που λένε θα τα θεωρούσα ανάλογης κωμικής αξίας με του Τιτανομάχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και για τα 60 VS 30 απο τους 100 που το προσκυνανε οι 10 θα δουν πραγματικα την διαφορα, οι υπολοιποι φωναζουν απλα γιατι ειναι της μοδας.

Άτομα που κάνουν σχόλια όπως και του τύπου στην εικόνα, φυσικά και δεν βλέπουν διαφορά.

21329fn.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο που οι συζητησεις οπως και ολα τα πραγματα στην ζωη ,γινονται με βαση οχι τι βλεπει ο καθενας αλλα τι υπαρχει στην πραγματικοτητα ,αυτο ειναι που δεν εχουν καταλαβει πολλοι ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα, αλλά αυτό ήταν πολύ άστοχο κι άκομψο. Δεν είναι της παρούσης αυτή η συζήτηση, απλώς προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα στατιστικά που αφορούν τους βιασμούς, όπως και στον ορισμό "victim blaming" ως food for thought.

 

 

Κατά τ' άλλα, 100% μαζί σου. Είναι γελοίο το ότι βγαίνει ένα παιχνίδι που φαίνεται ενδιαφέρον, διασκεδαστικό και φιλόδοξο ως open world, κι αντί να συζητάμε πώς μας φαίνεται ως παιχνίδι καθόμαστε και μετράμε τα pop ins στα τρέιλερ και τα πίξελ και ορισμένοι φτάνουν να λένε ότι είναι και φόλα επειδή δεν είναι 1080. Και στα 720 να ήταν, αν όλα αυτά που δείχνουν τα έχουν ενσωματώσει καλά θα μιλάμε για παιχνιδάρα. Αλλά όχι, άμα δεν είναι 1080 μην το παίξετε, σαν κάτι άλλους που δεν παίζουν το Halo επειδή είναι μερικά πίξελ κάτω από τα 720...  :wacko:

 

Αν δεν πίστευα ότι τα πιστεύουν ορισμένοι όντως αυτά που λένε θα τα θεωρούσα ανάλογης κωμικής αξίας με του Τιτανομάχου.

 

 

Ισως ηταν κακη και αστοχη η χρηση αυτου του παραδειγματος, σορρυ.

Άτομα που κάνουν σχόλια όπως και του τύπου στην εικόνα, φυσικά και δεν βλέπουν διαφορά.

21329fn.jpg

 

Η δικια μου απορια ηταν παντα αν εχει σημασια η διαφορα αυτη. Ξερεις οτι εχω καλο PC αλλα παρολα αυτα τα παιζω ολα σε κονσολες.

 

Επηρεαζει πραγματικα το gameplay ? (εξαιροντας fighting και racing games). Και γω την βλεπω τη διαφορα, αλλα δε θα ελεγα οτι με χαλαει ή οτι με ενοχλει ή οτι το παιχνιδι ειναι χειροτερο απο αυτο που θα επαιζα στο PC, in it's core ειναι το ιδιο.

 

Καλο θα ταν να μπορουσαμε να τα χαμε και τα δυο, αλλα ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες, με το HW που εχουν τα δυο μηχανηματα δυσκολα θα δουμε 60αρια και γραφικα που για τον περισσοτερο κοσμο δικαιολογουν την λεξη νεα γεννια ασε που ακομα ειναι σε νηπιακο σταδιο, πολλοι ηδη τα εχουν καταδικασει οτι εφτασαν τα ορια τους αντι να σκεφτουν οτι και στην προηγουμενη γεννια ξεκινησαν με παιχνιδια που πλεον ειναι για γελια οπτικα και τπου το PS2 και Xbox ουτε για πλακα θα ετρεχαν και φτασαμε να εχουμε παιχνιδια οπως Halo 4, GTA 5, UNC2, last of us, gears ακομα και την σειρα Crysis.

 

Aς περασει λιγο ο καιρος να οριμασουν τα Api τους, να αφησουν και στην ακρη την προηγουμενη γεννια και το ξανασυζηταμε.

 

Ειναι νωρις για να καταδικασουμε παντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hollow

Yeap, το ξέρω, και το ξέρεις οτι μου φαίνεται περίεργο. :P

 

Ναί, για 'μένα το επηρεάζει πάρα πολύ. Και οταν έχω την επιλογή (PC/κονσόλα) πάω πάντα PC.

Ναί, είναι το ίδιο, αλλά είναι άλλη εμπειρία. Πχ, δεν είναι το ίδιο να παίξεις το Crysis3 στο PC και στο Χ360. Απορρώ πώς δεν στραβόθηκα στο Χ360.

Η αλήθεια είναι θέμα συνήθειας. Έχω συνηθήσει πλέον, και ξέρω τι με περιμένει οταν θα παίξω PS3/Wii, και ξέρω τι με περιμένει οταν θα παίξω σε PC.

Γι' αυτό και δεν παραπονιέμαι ούτε με τα FPS του PS3, ούτε τα γραφικά του Wii. Ήξερα τι πήρα οταν έκανα την αγορά, και τα πήρα για τα exclusives.

 

Κι εγώ είχα πεί οτι αυτή η γενιά θα φτάσει πιο γρήγορα στα άκρα της λόγω κοινού/γνωστού υλικού (και παράλληλα "μακάρι να έχω άδικο").

Επίσης είχα πεί οτι θα προτιμούσα τα παιχνίδια να ηταν 720p@60fps, παρά 1080p@30fps, μιας και με ένα upscale θα έστρωνε.

 

Anyway, όπως είπες, έχουμε μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνω οτι τα ακυρα πρεπει να δινονται βαση αναλυσης και των καρε του καθε παιχνιδιου. Οκ προφανως χανεις αξια σε σχεση με τον ανταγωνισμο, αλλα περα απο αυτο, μια κονσολα ειναι ενα συνολο υπηρεσιων και πολλων ακομα παιχνιδιων. Δεν αγοραζεις μια κονσολα μεμωνομενα για ενα παιχνιδι. Και στην τελικη αν ειναι καλο το Watchdogs θα ειναι καλο και στα 720p και στα 400p και στα 1080p.

 

Kαλα ολα αυτα πουλες, αλλα τοτε γιατι βγαινουν νεες κονσολες, και γιατι τις αγοραζει ο κοσμος? Αφου και τα 400p καλα ειναι, γιατι δεν μεινανε στο Snes και το megadrive?

 

Κατά τ' άλλα, 100% μαζί σου. Είναι γελοίο το ότι βγαίνει ένα παιχνίδι που φαίνεται ενδιαφέρον, διασκεδαστικό και φιλόδοξο ως open world, κι αντί να συζητάμε πώς μας φαίνεται ως παιχνίδι καθόμαστε και μετράμε τα pop ins στα τρέιλερ και τα πίξελ και ορισμένοι φτάνουν να λένε ότι είναι και φόλα επειδή δεν είναι 1080. Και στα 720 να ήταν, αν όλα αυτά που δείχνουν τα έχουν ενσωματώσει καλά θα μιλάμε για παιχνιδάρα. Αλλά όχι, άμα δεν είναι 1080 μην το παίξετε, σαν κάτι άλλους που δεν παίζουν το Halo επειδή είναι μερικά πίξελ κάτω από τα 720...  :wacko:

 

Kαι ξαναρωταω εγω, ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΝΕΕΣ ΚΟΝΣΟΛΕΣ? Αφου τα γραφικα δεν παιζουν ρολο, τα fps καλα ειναι και στα 15, τα 400p μια χαρα playable, τοτε γιατι ετρεξε ο κοσμος να αγορασει νεες κονσολες, και γιατι ολο το marketing εγινε για τα γραφικα...? Δεν μας τα λες καλα

Άτομα που κάνουν σχόλια όπως και του τύπου στην εικόνα, φυσικά και δεν βλέπουν διαφορά.

21329fn.jpg

OMG! Εγω την βλεπω τη διαφορα! Τα χορταρια ειναι πιο εντονα στα 60fps!

 

Θεε και κυριε..τι post ηταν αυτο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...