Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νταξ καποια πραγματα εχουν πολλαπλες αναγνωσεις...η σονι χρειαζεται να παει καλα σε πωλησεις το πσ4 ψιλοαπεγνωσμενα και αυτο θα εχει θετικες επιπτωσεις στους γκειμερς...βεβαια αυτο σημαινει επισης οτι οταν βρισκει μοντελα οπως η συνδρομη για το ονλαιν να λειτουγουν στους αλλους, να τα υιοθετει και αυτη γιατι τα χρηματα ειναι πολλα...επισης microtransactions κτλ...

 

ενα που περιμενω να δω ειναι πως θα τιμολογησουν το ps now...

 

επισης οταν τερματισα το last of us, ειχε  κανα μισαωρο credits...ειναι αστειo οταν φευγουν 5-6 ατομα απο στουντιο οπως η naughty dog να λες ουσιαστικα οτι ειναι υπο διαλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση η Ε3 θα είναι βαρόμετρο. Προσωπικά με τις τελευταίες εξελίξεις είμαι 50-50 (ας έλεγα πρίν κάποιους μήνες οτι κλείνω προς PS4), όποιος λοιπόν με κερδίσει στην παρουσίαση, εκείνον θα προτιμήσω. Θεωρώ οτι και οι δύο εταιρίες έχουν κρυφούς άσσους που θα παρουσιάσουν τότε και δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα τι και πώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να αποφύγει το ps4 ,ενώ του αρέσουν τα παιχνίδια που έχει , επειδή υπάρχει περίπτωση λόγο των οικονομικών της κάποτε να κλείσει?Τότε θα πρέπει από οτιδήποτε αγοράζουμε να ζητάμε φορολογική ενημερότητα αναλυτικές καταστάσεις εσόδων-εξόδων , να προσλάβουμε και ένα χρηματιστή για να μας κάνει μια πρόβλεψη για το που θα πάνε οι μετοχές της   αντίστοιχης εταιρείας.Ρε παιδιά να σοβαρευτούμε λίγο ,δεν αγοράζεις την εταιρεία , μια (ή δύο)ριμάδα κονσόλα παίρνεις! 

Αν και εχεις εν μερη δικιο, η αγορα κονσολας ειναι εντελως διαφορετικη υποθεση. Μια κονσολα την κρατας μεχρι να βγει η επομενη, πραγμα που μπορει να παρει απο 5 εως 8 χρονια. Δεν θα ηθελες στον 1ο, 2ο κλπα χρονο να κλεισει η εταιρια και να σου μεινει η κονσολα στα χερια ετσι δεν ειναι? Αλλο λοιπον να αγορασεις black & decker, το οποιο τη δουλεια του την κανει και χωρις υποστηριξη, και αλλο η κονσολα

 

Τωρα το αλλο μνμα μου που σβηστηκε (και δεν ξερω τον λογο) ελεγε οτι και οι φιλοι του xbox καθολου δεν θα επρεπε να χαιρονται με το να σβησει η SONY. Το xbox υπαρχει ετσι οπως το ξερουμε ακριβως επειδη υπαρχει playstation. Προσωπικα το xbox το θεωρω ως μια κινηση της MS να πιασει την πελατεια του καναπε, αυτους δηλαδη που χρησιμοποιουσαν playstation και οχι τα windows της. Αλλωστε τα windows ειχαν τετοια εξαπλωση, περα απτο οτι τα μοιραζε η ιδια η MS πειρατικα, λογω της υποστηριξης σε games. Τι καλυτερο λοιπον απο το να βγαλει μια συσκευη που να πιασει και τους υπολοιπους gamers που επιμενουν στην κονσολα? Και τσουπ, εγενετο xbox. Kατα την αποψη μου λοιπον, αν τυχον σβησει το playstation, βλεπει να γινεται μια ενοποιηση windows PC και xbox, πραγμα που μαλλον θα δυσαρεστουσε τους κονσολακιδες.

Μας νοιαζουν γιατι βαση αυτων εμεις θα παρουμε κατι καλο ή οχι. Δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ αλλα η μιση Naughty Dog εχει φυγει απο τη Sony πραγμα το οποιο δεν ειναι καλα νεα για τα μελλοντικα παιχνιδια της εταιριας. Μια απο τα ιδια για το Last Guardian το οποιο κοντευει να γινει και αυτο ενα απο τα troll αστεια του gaming με 7 χρονια στην παραγωγη και με τον βασικο δημιουργο να εχει φυγει εδω και και αρκετο καιρο. 

 

Δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ αλλα εγω δεν κοιταω brands πλεον, κοιταω ανθρωπους πισω απο τα brands. Δες παραδειγμα το θρασος για παιχνιδι που ονομαζεται Diablo 3. Αυτο το παιχνιδι εχει το θρασος να βαζει τον τιτλο Diablo στον τιτλο του. Πως εγω μπορω να εμπιστευτω λοιπον μια εταιρια που δεν επενδυει σε σωστο δυναμικο για να μου παρεχει την εμπειρια που ειχα τοσο καιρο αλλα τωρα επειδη τα οικονομικα ειναι χαλια αποφασισε να τα πεταξει ολα στον βροντο? 

 

ΔΕΝ χαλας και δεν σπας ομαδες που κανουν δουλεια. ΔΕΝ χαλας ομαδες οπως η Naughty Dog. 

Αν και εχεις δικιο, τα λεφτα δεν φτιαχνουν παιχνιδι. Το diablo 3 δεν βγηκε "μαπα" (αν και γουστα ειναι αυτα, εγω πιστευω οτι ειναι κατω του μετριου) λογω ελλειψης budget παντως. Γιαυτο και ολο το μπλα μπλα περι ΑΑΑ τιτλων που πιπιλανε πολλοι εδω μεσα πιο πολυ χασμουρητο μου φερνει παρα προσμονη για το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι κονσολες πανω κατω οπως και την προηγουμενη γενια ειναι μεταξυ τους ιδιες.Τα exclusives θα παιξουν προφανως τον ρολο τους στα ΓΟΥΣΤΑ του καθενος και μονο.Εγω πχ δεν ενδιαφερομαι για halo 5 ,forza κτλ..οπως και τα προηγουμενα χρονια πηγαινω προς Sony.Θα συμφωνησω με τον συμφορουμητη πιο πανω οτι στο φιναλε αγοραζεις μια κονσολα και τιποτε αλλο.Τωρα για τα οικονομικα της Sony αν πηγαινουν καλα ή κακα θα επηρρεασει εστω και λιγο τα games που θα δουμε αλλα μην φερνουμε και την καταστροφη.Δεν παιζει να κλεισει ετσι η Sony ή οτι η ms θα βγαλει τους τοσο καλυτερους τιτλους συγκριτικα και αυτοι που ειναι haters και ελπιζουν να κλεισει η μια ή αλλη εταιρεια μονο τα χειροτερα θα τους περιμενουν σαν gamers αφου οπως ειναι γνωστο οταν δεν υπαρχει ανταγωνισμος ,ο ενας θα οριζει τα παντα και θα κανει οτι θελει οπως το θελει.

Περιμενω πολλα απο την νεα γενια ,πολλα λογια εχουμε ακουσει και απο τις δυο μεριες ,για την ωρα δεν φαινεται να ημαστε σε next generation φαση που υποστηριζανε.Τελος η nintendo αποτελει παντα μυστηριο στο τι θα μας δειξει στο μελλον.Περιμενω e3 με πολυ περιεργεια και κανω και εγω μια προβλεψη οτι πιθανον η ms φετος να κανει την εκπληξη και να κλεψει τις εντυπωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το launch trailer του wolfenstein ειναι πολυ ψαρωτικο, φαινετε προσεγμενο παιχνιδι και εχει b movie fun μεσα του. Αν και δεν ειμαι fps fan , ελπιζω οτι αυτο το παιχνιδι δεν θα ειναι κλασικο fps και θα εχει και αλλα elements. Ειναι και single player, αρα θα εχει και καλυτερο στορυ και δεν θα ναι μονο πυροβολα οτι κουνιεται. Περιμενω reviews και αμα ειναι ετσι οπως νομιζω, μαλλον ειναι η επομενη αγορα. Αλλοστε τωρα τελειωνο το infamous, μετα θα συνεχισω tomb raider και μετα εχουμε λογικα watchdogs και wolfenstein. Κανουν και 20 μερες να ρθουν απο καναδα, αρα μεχρι τοτε θα ειμαι close to 100% σε ινφειμους και λαρα. Για οσους δεν το ξερουν, το vgp.ca εχει γαμω τις τιμες, 39 ευρο ολλα τα καινουρια παιχνιδια (+5 μεταφορικα). Κανει κοντα 3 βδομαδες να ρθουν, αλλα γλυτωνεις 20-30ρικα σε γιουρια! Και με την αναγκαστικη αναμονη, αφιερωνο τον απαραιτητο χρονο για να τελειωσο το καθε παιχνιδι.

 

Τελειωσα και το stick it to the man απο ps plus. Βασικα 2 απογευματακια κραταει μονο και δεν εχει replay value. Εχει ωραιο art design και τρελιαρικους χαρακτηρες και διαλογους, ειναι χαβαλες για 2-3 ωρες, μετα απλα θελεις να το τελειωσεις. Παντως οσο καλο και να ναι ενα παιχνιδι, για να αξιζει τα λεφτα του θελει replay value και καμια 15ρια ωρες μινιμουμ βασικο 1το walkthrough. Με αυτο το σκεπτικο, το stick it to the man, για να το αγοραζες, δεν αξιζει πανω απο 10 ευρο και ας το διασκεδασα για λιγο. Βεβαια εμεις το πηραμε τζαμπα, αλλα και παλι σε αφηνει με πικρα ενα παιχνιδι οταν το τελειωνεις σε 2 ελαφρα απογευματα και δεν ξαναγυρνας πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε ubi με τα cross gen ολη την ωρα...ελεος δηλαδη...

νομίζω σοφή κ σωστή η μέχρι στιγμής τακτική της.το ότι εμείς ψωνισαμε από τον κρεοπωλη πριν καλά καλά βάλει το κρέας στο τσιγκελι δεν μπορεί να υποχρεώσει μια τεράστια μερίδα ατόμων που βρίσκονται ακόμα σε ps3/360 να χάσουν τις νέες κυκλοφορίες αλλά κ ούτε μια εταιρεία να γυρίσει την πλάτη σε αυτούς.(κ σε ότι έχουν στην τσέπη τους)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σοφή κ σωστή η μέχρι στιγμής τακτική της.το ότι εμείς ψωνισαμε από τον κρεοπωλη πριν καλά καλά βάλει το κρέας στο τσιγκελι δεν μπορεί να υποχρεώσει μια τεράστια μερίδα ατόμων που βρίσκονται ακόμα σε ps3/360 να χάσουν τις νέες κυκλοφορίες αλλά κ ούτε μια εταιρεία να γυρίσει την πλάτη σε αυτούς.(κ σε ότι έχουν στην τσέπη τους)

Συμφωνω απολυτως αν και μας κρατανε λιγο πισω οι προγενεστερες κονσολες.Απο Σεπτεμβριο και μετα θα δουμε ποσοι developers θα συνεχισουν να βγαζουν υλικο για ps3 /xbox 360.Πρεπει σιγα σιγα να παιρναμε στα καινουρια για να δουμε που θα φτασουνε. Μην ξεχναμε οτι ημαστε στις καινουριες κονσολες απο το launch του ps4 τον Νοεμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που θα αναγκάσει εντός εισαγωγικών την απομάκρυνση των developers από ps3/360 θα είναι οι ενδείξεις αποχώρησης των χρηστών από αυτές...κάτι που με παιχνίδια σαν το watch dogs Δεν πρόκειται να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cross-gen το μόνο που κάνουν είναι να πηγαίνουν πίσω τις τωρινές κονσόλες. Αλλά εκεί που μπαίνει το κέρδος, η εμπειρία προς τον gamer πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cross-gen το μόνο που κάνουν είναι να πηγαίνουν πίσω τις τωρινές κονσόλες. Αλλά εκεί που μπαίνει το κέρδος, η εμπειρία προς τον gamer πάει περίπατο.

Aς μην ειχες καινουργια κονσολα και θα τραγουδαγες το αναποδο τραγουδι. 

 

 

 

Παιρνεις PC και ξεμπερδευεις με τα current / next / last / cross gen και δεν ξερω τω τι αλλες παπατζες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σοφή κ σωστή η μέχρι στιγμής τακτική της.το ότι εμείς ψωνισαμε από τον κρεοπωλη πριν καλά καλά βάλει το κρέας στο τσιγκελι δεν μπορεί να υποχρεώσει μια τεράστια μερίδα ατόμων που βρίσκονται ακόμα σε ps3/360 να χάσουν τις νέες κυκλοφορίες αλλά κ ούτε μια εταιρεία να γυρίσει την πλάτη σε αυτούς.(κ σε ότι έχουν στην τσέπη τους)

 

Καποια στιγμη ο ομφαλιος λωρος πρεπει να κοπει και ποτε δεν ειναι καταλληλοτερη στιγμη για να γινει αυτο οσο σε ενα open world παιχνιδι. Αν ειναι ετσι τοτε ας το βγαλουν με τα δεδομενα του PS2 και του Wii που μαζι εχουν μακραν τους περισσοτερους χρηστες ανα τον κοσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη ο ομφαλιος λωρος πρεπει να κοπει και ποτε δεν ειναι καταλληλοτερη στιγμη για να γινει αυτο οσο σε ενα open world παιχνιδι. Αν ειναι ετσι τοτε ας το βγαλουν με τα δεδομενα του PS2 και του Wii που μαζι εχουν μακραν τους περισσοτερους χρηστες ανα τον κοσμο.

νομίζω το επιχείρημα Αφού βγάζουν για το 3 ας βγάλουν κ για το 2 είναι ουτοπικό κ το καταλαβαίνεις...το να σταματήσει ξαφνικά το development για δύο κονσόλες για χάρη των απογόνων τους οι οποίοι βρίσκονται στην αγορά 6 μήνες επίσης είναι άχαρο αλλά και ζημιογόνο και για αυτούς κ για εμάς...Γιατί να μπει το μαχαίρι στο λαιμό του 80%; των παικτών που βρίσκονται ακόμα στην προηγούμενη γενιά;Αυτό πάντα ήταν κ θα είναι κάτι σταδιακό και είναι το λογικό να είναι έτσι για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...