Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τitanomaxos.

Με αυτα που γραφεις χανεις κοσμο.Ολοι ps4 θα αγορασουν αν συνεχισεις να ποσταρεις.Προσεχε. :D

 

 

το 2014 ? Δεν νομιζω οτι απο εδω μεσα θα ζει κανεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξέρω αν για σας είναι σπατάλη τα 60fps για μένα είναι ανάγκη, δεν αντέχω άλλο τα πετσοκομμένα 30fps,έχουν άλλα 4gb gddr5 ας δώσουν στον κόσμο αυτό που θέλει, το pc δεν θα το φτάσουν έχει ξεφύγει η τεχνολογία ,το νέο xbox μπορούν να το νικήσουν καλύτερα αν δώσουν τα multiplatform που έχουν μαζί σε 60 ενώ ο ανταγωνισμός τα δίνει σε 30 fps παρά αν έχουν λίγο καλύτερα textures(άποψη μου)

 

η καινούρια titan κάρτα γραφικών έχει 1000$ ,6 gb gddr5. φοβερές ταχύτητες χρονισμού etc, το Ps4 θα κάνει 450ε και του βάλανε 8gb gddr5. όσοι το συγκρίνετε με υπολογιστές είστε τραγικοί εντελώς και φουλ offtopic(εδώ μιλάμε για console games,όχι για system wars).ας ανακοινωθεί το xbox και μπορείτε άνετα να το συγκρίνετε με αυτό .

 

btw φαίνεται τώρα πόσο απάτη είναι το hardware του wii u ,πόσο τεράστιο ψέμα μας λένε όταν λένε οτι πουλάνε και μπαίνουν μέσα και γενικά για πόσο ντουγάνια μας έχουν εκεί στην νιντέντο (που απο κάθε κονσόλα πρέπει να βγάζουν τουλάχιστον 100ε),τέσπα με 1gb ram dd3 για games το wii u όχι Multiplatform αλλα ούτε exclusives σε καλό επίπεδο δεν θα μπορεί να τρέξει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skanjos

1080p30 fps περιμενω στα περισσοτερα παιχνιδια.

Ισως περισσοτερα 60fps games σε αυτην την γενια οκ,αλλα ως εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μουσεία γραφικά... ειδικά το Killzone που έδειξαν ειναι εντελώς untextured game και είχε και drops!!!

 

killone.jpg

 

killone_2.jpg

 

killone_3.jpg

 

 

PC -> CRYSIS 3

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image_crysis_3_21489_2489_0008.jpg

 

 

 

 

και οταν βγει στην αγορα, θα δειχνει σαν την Ακροπολη!!!! ....και στην Τεχνολογια δεν ειναι καλο αυτο!!!

 

Εκει που εφτυναν (Χ86) οι κονσολακιδες, τωρα γλύφουν! Ωρα για παρτι απο τους PCακιδες! 

 

Δεν θα σπαταλατε χρονος σε τεχνολογιες της πλακας (cell) και το παιχνιδι θα ετοιμαζεται στο PC ( Very high) και θα πετανε τα (Medium, Low) στις κονσόλες!

 

Καταδικασμενες!!!

 

 

Ας μας πει ποσο καλυτερο ειναι το CPU JAGUAR (απόγονος του Bobcat) απο τον CELL ? Το jaguar ειναι οτι ΠΙΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ υπαρχει στα PC... και ο πιο καρμίρης εχει φραγκα να βαλει κατι καλυτερο!

 

εντάξει και γω pc gamer είμαι αλλά εσύ τα παραλές.

δεν θα κάνουμε και πάρτι. Άσε που το ότι δεν θα περνούσε τα όρια του PC ήταν αναμενόμενο,το ξέραμε ήδη. Αλίμονο αν μια κάρτα γραφικών που από μόνη της κοστίζει 500 ευρώ δεν μπορούσε να απεικονίσει καλύτερα γραφικά από ένα σύστημα που ολόκληρο (cpu,gpu,motherboard,blu ray,controller) κοστίζει τόσα ή και λιγότερα.

 

Και ο λόγος που υπάρχει να χαιρόμαστε δεν είναι επειδή το ps4 θα είναι λιγότερο δυνατό απ' το πιο δυνατό PC που υπάρχει. Αλλά επειδή το ps4 είναι δυνατότερο από το WiiU και δεν ισχύει η φήμη που κυκλοφορούσε ότι τάχα μου όλες οι νέες κονσόλες θα είναι στο ίδιο επίπεδο γραφικών,αυτό του WiiU,κάτι που θα κόλλαγε τη τεχνολογία γραφικών μέχρι το 2020 στα επίπεδα του 2005.

Χαιρόμαστε επειδή το ps4 είναι δυνατότερο απ' ότι περιμέναμε,όχι επειδή δεν ξεπερνάει το PC. Το ότι δεν θα το ξεπερνούσε ήταν επόμενο.

 

δεν ξέρω αν για σας είναι σπατάλη τα 60fps για μένα είναι ανάγκη, δεν αντέχω άλλο τα πετσοκομμένα 30fps,έχουν άλλα 4gb gddr5 ας δώσουν στον κόσμο αυτό που θέλει, το pc δεν θα το φτάσουν έχει ξεφύγει η τεχνολογία ,το νέο xbox μπορούν να το νικήσουν καλύτερα αν δώσουν τα multiplatform που έχουν μαζί σε 60 ενώ ο ανταγωνισμός τα δίνει σε 30 fps παρά αν έχουν λίγο καλύτερα textures(άποψη μου)

 

η καινούρια titan κάρτα γραφικών έχει 1000$ ,6 gb gddr5. φοβερές ταχύτητες χρονισμού etc, το Ps4 θα κάνει 450ε και του βάλανε 8gb gddr5. όσοι το συγκρίνετε με υπολογιστές είστε τραγικοί εντελώς και φουλ offtopic(εδώ μιλάμε για console games,όχι για system wars).ας ανακοινωθεί το xbox και μπορείτε άνετα να το συγκρίνετε με αυτό .

 

btw φαίνεται τώρα πόσο απάτη είναι το hardware του wii u ,πόσο τεράστιο ψέμα μας λένε όταν λένε οτι πουλάνε και μπαίνουν μέσα και γενικά για πόσο ντουγάνια μας έχουν εκεί στην νιντέντο (που απο κάθε κονσόλα πρέπει να βγάζουν τουλάχιστον 100ε),τέσπα με 1gb ram dd3 για games το wii u όχι Multiplatform αλλα ούτε exclusives σε καλό επίπεδο δεν θα μπορεί να τρέξει....

 

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα ? Ότι η λεπτομέρεια στοιχείζει frames.

Και δεν είναι μόνο τα textures.

 

Πες ότι έχεις ένα X παιχνίδι,το οποίο σε μια Α πλατφόρμα σου βγάζει 60 fps.

Άμα θες να του βάλεις περισσότερη λεπτομέρεια στα textures,αφαίρεσε άλλα 5 frames.

Θες καλύτερες σκιές ? Βγάλε άλλα 5 frames.

Θες antialiasing ώστε να μη φαίνονται τετραγωνισμένα τα πράγματα ? Αφαίρεσε άλλα 10 frames...

Θες να εμφανίζονται περισσότεροι npcs/εχθροί ταυτόχρονα στην οθόνη ? Ε,βγάλε άλλα 10.

Τσάκα τσάκα πέσανε στα 30 τα frames. Από κει και πέρα το πως χρησιμοποιείται η δύναμη και που πρέπει να διοχετεύεται είναι θέμα γούστου.

 

υ.γ. η Titan είναι ένα εξαιρετικά υπερκοστολογημένο κομμάτι που δεν δικαιολογεί τη τιμή της με τις επιδόσεις της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεσαι, τον naruto14 πείραζα, που έλεγε ότι την έβλεπε κι είχε ξετρελαθεί :Ρ

 

To κακό που είναι? Αν εσένα δεν σου αρέσει τίποτα και δεν είσαι ικανοποιημένος από μία τέτοια παρουσίαση δικό σου πρόβλημα. Κάνε μια βόλτα στα gaming sites να δεις τον κόσμο τι γράφει.

 

Skanjos, για τα περι 60fps μήν το θεωρείς σίγουρο.

 

Πιό πιθανό να πουσάρουν τα γραφικά στο μάξ με 30fps, παρά να τρέχει στα 60fps με χειρότερα γραφικά.

 

Επίσης 3 ειδήσεις στο μπάμ μπάμ:

 

To PS4 θα υποστηρίζει το Move, ΔΕΝ θα υποστηρίζει χειριστήρια Dual Shock 3

 

To PS Vita θα  ενώνεται με το PS4 από τη πρώτη μέρα κυκλοφορίας

 

Τo PS4 θα τρέχει βίντεο και εικόνες σε ανάλυση . Όχι όμως και τα παιχνίδια (μάξιμουμ 1080p). Δεν θα επικεντρωθούνε στα 3D παιχνίδια.

 

H SONY θα είναι ελαστική στο θέμα της τιμολόγησης του PS4, λόγω πολύ χαμηλών κόστων research & development της κονσόλας.

 

 

Για τα μουσεία γραφικά... ειδικά το Killzone που έδειξαν ειναι εντελώς untextured game και είχε και drops!!!

 

killone.jpg

 

killone_2.jpg

 

killone_3.jpg

 

 

PC -> CRYSIS 3

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image_crysis_3_21489_2489_0008.jpg

 

 

 

 

και οταν βγει στην αγορα, θα δειχνει σαν την Ακροπολη!!!! ....και στην Τεχνολογια δεν ειναι καλο αυτο!!!

 

Εκει που εφτυναν (Χ86) οι κονσολακιδες, τωρα γλύφουν! Ωρα για παρτι απο τους PCακιδες! 

 

Δεν θα σπαταλατε χρονος σε τεχνολογιες της πλακας (cell) και το παιχνιδι θα ετοιμαζεται στο PC ( Very high) και θα πετανε τα (Medium, Low) στις κονσόλες!

 

Καταδικασμενες!!!

 

 

Ας μας πει ποσο καλυτερο ειναι το CPU JAGUAR (απόγονος του Bobcat) απο τον CELL ? Το jaguar ειναι οτι ΠΙΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ υπαρχει στα PC... και ο πιο καρμίρης εχει φραγκα να βαλει κατι καλυτερο!

 

Για ποιο από όλα να σε πρωτο "βρίσω"? Φίλε εδώ είναι forum. Ούτε fb ούτε youtube για να καθόμαστε να γράφουμε ότι χαζομάρα μας έρθει στο μυαλό και να trollαρουμε όλο τον κόσμο.

 

Καταρχάς. Οι εικόνες του Killzone που έβαλες είναι πολύς χαμηλής ανάλυσης και αυτό κάνει μπαμ από την πρώτη στιγμή. Μην προσπαθείς να παραπλανήσεις τον κόσμο ειδικά όταν ποστάρεις ότι σε βολεύει.

 

Μην συγκρίνεις τα γραφικά στο console gaming και στο PC Gaming. Η κάθε κονσόλα έχει σταθερό hardware για 5-6 χρόνια (όσο κρατάει η γενιά). Στο PC αν γουστάρεις μπορείς να αλλάζεις και κάθε 3 μήνες. Επίσης μια τέτοια σύγκριση είναι υπερ τον κονσολών. Τo PS4 δεν θα ξεπερνάει τα 500Ε και μετά από χρόνια θα βγάλει γραφικάρες ειδικά από 1st party studio. Όλα αυτά τα γραφικά που λες τα αποκτάς με PC 1000 ευρώ και αναβάθμιση κάθε 3 χρόνια. Σκέψου λίγο και την τιμή, δεν έχουν όλοι τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες.

 

Καταδικασμένες? Εγώ θα έλεγα αυτό για το PC που η πειρατεία πάει σύννεφο και όλο και περισσότεροι developers σκέφτονται σοβαρά το port ενός παιχνιδιού στο PC.

 

Και τέλος και βασικότερο: Μην συγκρίνεται το Hardware των κονσολών με το PC. Αν μεταφερθεί το hardware μιας κονσόλας σε αυτό ενός PC τα πράγματα θα είναι τραγικά. Ο λόγος? Όσο περνάει ο καιρός το Hardware της κονσόλας μαθαίνεται από τους developers με αποτέλεσμα τα παιχνίδια να έχουν καλύτερες επιδόσεις καθώς περνάει ο καιρός. Δες τα γραφικά της τωρινής γενιάς στην αρχή και δες τα που έχουν φτάσει τώρα.

 

 

 

Δεν ξερω τι βλεπεις εσυ, αλλα εμενα προσωπικα πονανε τα ματια μου με τις κονσολες! Μου χαλανε την αισθητικη... 

 

Ειδικα το Ps3 ρε παιδι μου τι πραγμα ηταν αυτο! Παναγια βοηθα....

 

Αλλα το νεο Killzone με μηδεν γραφικα να γονατιζει σε 1080p και θελετε και unreal engine 4 στα max της ? Kανενα Low/Medium σε 30 fps και πολυ ειναι!

 

Μην στεναχωριέσαι, δεν είναι τίποτα σοβαρό. Με ένα ζευγάρι γυαλιά θα είσαι εντάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι βλεπεις εσυ, αλλα εμενα προσωπικα πονανε τα ματια μου με τις κονσολες! Μου χαλανε την αισθητικη... 

 

Ειδικα το Ps3 ρε παιδι μου τι πραγμα ηταν αυτο! Παναγια βοηθα....

Αυτό μου το επιβεβαίωσε και ο οφθαλμίατρος. Που πήγα για τσεκ απ.

Οι κονσόλες και οι τηλεοράσεις είτε κάθεσαι μακρυά χαλάνε πιο γρήγορα τα μάτια από την οθόνη του pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω θεωρώ ότι η sony έμαθε μετά από πολλά χρόνια τα βασικά για κονσόλες (αχμ ίσως το psx είχε παρόμοια προσέγγιση)  όχι περίεργο φαντεζί σε hw, όχι φανφάρες και επιτέλους ένα καινούριο pad με χρηστικές ανανεώσεις (γενικά προσέγγιση dreambox, xbox, 360). Ίσως το μόνο που ξενίζει λίγο είναι ο χ86 cpu αλλά νομίζω ότι όπως τα κινητά θα κυκλοφορήσει κάποια playstation certified laptops στο μέλλον. Το θέμα είναι πως θα περιορίσει  την πειρατεία, ίδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To κακό που είναι? Αν εσένα δεν σου αρέσει τίποτα και δεν είσαι ικανοποιημένος από μία τέτοια παρουσίαση δικό σου πρόβλημα. Κάνε μια βόλτα στα gaming sites να δεις τον κόσμο τι γράφει.

 

Μην το παίρνεις προσωπικά, σε πειράζω :-)

 

Αλλά όπως σου 'χω ξαναπεί, όταν ο μέσος ηλικίας αυτών που αναφέρεις στα gaming sites είναι κοντά στη δική σου ηλικία, ε μειώνεται ο παράγοντας αντικειμενικότητα.

 

Όπως και να το κάνουμε, οι «μικροί» ενθουσιάζεστε πιο εύκολα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό βέβαια, και σίγουρα δεν το λέω με τέτοιο τρόπο.

 

Μπορεί να 'μαστε εδώ σε 10 χρόνια και να το ξανασυζητήσουμε, ευτυχώς τα γραπτά μένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα γραφικά μην τα κρίνετε από τώρα κάποιοι γιατί με μελλοντικό optimization στον κώδικα θα ανέβουν.Και μην συγκρίνετε με pc γιατί είναι άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι βλεπεις εσυ, αλλα εμενα προσωπικα πονανε τα ματια μου με τις κονσολες! Μου χαλανε την αισθητικη... 

 

Ειδικα το Ps3 ρε παιδι μου τι πραγμα ηταν αυτο! Παναγια βοηθα....

 

Αλλα το νεο Killzone με μηδεν γραφικα να γονατιζει σε 1080p και θελετε και unreal engine 4 στα max της ? Kανενα Low/Medium σε 30 fps και πολυ ειναι!

Ε ωραια ρε φιλε, μην αγοραζεις κονσολα αν σε πονανε τα ματια σου.Εμας τι μας τα πριζεις καθε τρεις και λιγο σε καθε thread?

Δεν σαρεσει το ενα δεν σαρεσει το αλλο κατσε και παιξε μονο με το pc και μπαινε μονο στο pc topic να σχολιαζεις.

Ασε μας εμας που ειμαστε κονσολακιδες να το χαρουμε.

 

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω μερικους, περιμεναμε τοσο καιρο να δουμε ανακοινωση απο την SONY για την νεα κονσολα της, ειδαμε μια πολυ καλη ανακοινωση και πολυ εξυπνη...εδειξε οσα επρεπε να δειξει και τα υπολοιπα θα μας τα δειξει στην Ε3...μεχρι τοτε ολο το ιντερνετ θαναι κολλημενο πανω της για νεες πληροφοριες.Μας εδειξε ωραια παιχνιδακια μας, ειπε και τα specs του μηχανηματος τι αλλο θελετε δηλαδη?

Χαιρω πολυ, αν ηταν εβαζε οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα απο CPU/GPU και μετα η τιμη θα ηταν στα 1000Ε και ολοι θα κλαιγοσασταν.

Δεν ειστε με τιποτα ευχαριστημενοι.

 

Υ.Γ.Και πριν με πει καποιος fanboy της SONY, ναι εχω μια αδυναμια στην SONY λογο της ποιοτητας που εχουν οι κονσολες, οι τηλεορασεις και γενικα τα παντα, αλλα περιμενω πως και πως να δω και την ανακοινωση της M$, για να δω το μηχανημα της, δεν ειμαι hater καμιας εταιριας και αυτο που θελω ειναι να βλεπω ωραια παιχνιδια ειτε στο ps4, ειτε στο Xbox720, ειτε στο WiiU, ειτε στο PC ειτε σε οποιαδηποτε κονσολα.

 

δεν ξέρω θεωρώ ότι η sony έμαθε μετά από πολλά χρόνια τα βασικά για κονσόλες (αχμ ίσως το psx είχε παρόμοια προσέγγιση)  όχι περίεργο φαντεζί σε hw, όχι φανφάρες και επιτέλους ένα καινούριο pad με χρηστικές ανανεώσεις (γενικά προσέγγιση dreambox, xbox, 360). Ίσως το μόνο που ξενίζει λίγο είναι ο χ86 cpu αλλά νομίζω ότι όπως τα κινητά θα κυκλοφορήσει κάποια playstation certified laptops στο μέλλον. Το θέμα είναι πως θα περιορίσει  την πειρατεία, ίδωμεν

Δεν θα ελεγα οτι δεν ηξερε τι εκανε με τις κονσολες τις, απλα εμαθε απο καποια λαθη του παρελθοντος..πχ περιμενε πρωτα να κανει ανακοινωση η M$ την κονσολα της και μετα η ιδια η SONY..περιμενε πρωτα την κυκλοφορια της M$ και μετα εβγαζε αυτη, με σκοπο στην αμερικη ειδικα (που εκει απομενει να ποιασει κοσμο η SONY) εχανε αρκετα κομματια μιας και ειναι καμμενοι με την M$ (και καλα κανουν).

Επι εποχη ps2 περισσοτερο καλο εκανε παρα κακο, μολις ειχαμε δει ολοι το ps2 παραμιλαγαμε και ακομη παραμιλαμε, ειναι ενα μηχανημα ποσων χρονων και πουλουσε ακομη μεχρι και πριν 1 μηνα (που το εβγαλαν απο την αγορα)...εχει την πιο τεραστια βιβλιοθηκη που εχει υπαρξει στο gaming (σε κονσολες).Επεισης το psx/1 μαυτο και αν παραμιλαγαμε..ουσιαστικα η SONY με το μηχανημα της ειχε δωσει αλλο αερα στο gaming, εφερε καινουρια τεχνολογια και καινουρια γραφικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι βλεπεις εσυ, αλλα εμενα προσωπικα πονανε τα ματια μου με τις κονσολες! Μου χαλανε την αισθητικη...

 

Ειδικα το Ps3 ρε παιδι μου τι πραγμα ηταν αυτο! Παναγια βοηθα....

Κι εμένα μου πονούσαν τα μάτια ανά μισή ώρα στο Crysis3 που έπαιξα στο X360, αλλά δεν κάνω έτσι.

 

Keep on trolling babe... Move in now move out, hands up now hands down..

 

 

υγ : περί τρόικα κλπ, οι ίδιοι που ψήφιζαν τόσα χρόνια και εκλέγουν τα ίδια άτομα, ακόμα και σήμερα, είναι αυτοί που μας έφτασαν στο σημείο που είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...