Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τα PC vs Consoles.

 

Αρχικά να πω ότι είμαι παραδοσιακά PCgamer  και μόλις πρόσφατα απέκτησα ps3 .

 

Οι νέες κονσόλες θα αργήσουν πολύ περισσότερο να γίνουν obsolete.

 

Διότι:

1) τα τεχνολογικά πρότυπα είναι πλέον παγιωμένα και δεν αναμένονται επαναστατηκές αλλαγές για την επόμενη 5-ετία

(Δηλαδή δεν θα έχομε φαινόμενο G80 στις GPU που έστειλε τις GPU του ps3 & xbox  στο μουσείο ένα χρόνο από την κυκλοφορία τους)

 

2)η εξέλιξη στις επιδόσεις GPU+ CPU θα αυξάνεται πλέον με αργούς ρυθμούς, διότι η διαδικασία σμίκρυνσης έχει αντιμετωπίζει δυσκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ από την άλλη βλέπω ότι εφόσον οι νέες κονσόλες είναι κάτι σαν PC μιας και έχουν X86 CPU και GPU που υπάρχει στο PC Hardware, ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κονσόλα ;

Για τον καναπέ θα πει κανείς..

No shit..

 

Τα 5 κατοστάρικα που θα δώσεις στο χαζο-Ps4 τα δίνεις σε ένα Gaming κουτάκι και είσαι μίλια μπροστά :)

Και το οποίο Ps4/Xbox Infinite μπορεί να πετάξει Ylod/Rlod κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη βλέπω ότι εφόσον οι νέες κονσόλες είναι κάτι σαν PC μιας και έχουν X86 CPU και GPU που υπάρχει στο PC Hardware, ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κονσόλα ;

Για τον καναπέ θα πει κανείς..

No shit..

 

Τα 5 κατοστάρικα που θα δώσεις στο χαζο-Ps4 τα δίνεις σε ένα Gaming κουτάκι και είσαι μίλια μπροστά :)

Και το οποίο Ps4/Xbox Infinite μπορεί να πετάξει Ylod/Rlod κλπ κλπ

 

Λόγοι:

 

1) καναπές

 

2) ξεμπερδεύεις για 5 χρόνια + hardware που θα αποδίδει όλο και καλύτερα με το χρόνο, χωρίς επιπλέον έξοδα

 

3) exclusives

 

 

Γενικότερα πάντως το γεγονός ότι είναι pc μέσα δεν αλλάζει τίποτα, το θέμα είναι το τι προγράμματα τρέχει πάνω και το ποιες καινοτομίες έχει το gameplay , τα controls κλπ.

 

Δηλαδή αν έχει περισσότερα exclusives από πριν δεν έχει σημασία ότι θα μπορούσαν να τρέξουν σε ένα pc, από την στιγμή που και από ps3 έκανες port ότι ήθελες. Θέμα επιλογής ήταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα μιας και οι multiplatform τιτλοι πλεον θα γινονται developed ξεκαθαρα σε PC και οι κονσόλες θα μπορουν να ευελπιστουν σε καλο και σωστο port. Προς οφελος των κονσολών θα ειναι. Χαρειτε λιγο πριν με κραξετε παλι

 

Στο διόρθωσα. Συμφωνώ απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρόνια εφόσον δεν πετάξει Ylod/Rlod ξαναλέω όπως έκανε το Ps3 μου στα 3.5 και σε πολλούς ακόμα, όχι μόνο σε μένα..

Ενώ το PC, άντε να πάθει κάτι η GPU από το OC, RMA και τζι-τζι..

 

Exclusives, παίρνεις την κονσόλα από έναν φίλο, παίζεις το παιχνίδι που θες και τέλειωσε.

Τώρα αν θες Halo για MP κλπ, αλλάζει το πράγμα αλλά για ένα παιχνίδι κονσόλα δεν παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κονσόλα ;

Προσωπικά τις πήρα καθαρά και μόνο για τα exclusives.

Tο Χ360 για παράδειγμα το πήρα καθαρά για τα Gears. Στην πορεία προστέθηκε και το Forza (ευτυχώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσα συζητηση εχετε αλλα αυτα που κραταω εγω και οι περισσοτεροι gamers ειναι οτι η Sony επαθε και εμαθε. Το μονο που μενει τωρα ειναι η τιμη να ειναι σε λογικα επιπεδα για κανει παταγο στις πωλησεις.

 

Επισης, θεωρω λογικοτατη την ολη παρουσιαση της τωρα ωστε να αφησει το hype να χτυπησει κοκκινο μεχρι την E3 οπου θα παει Full Force. Εκει θα δειξει και την τελικη κονσολα και περισσοτερα παιχνιδια. Αλλωστε, οταν εχουν να κυκλοφορησουν νεους τιτλους αυτο το διαστημα, ειναι δυσκολο να βγουν οι Santa Monica και η Naughty Dog και να παρουσιασουν καινουργιο game (GOW:Ascension και The Last of Us αντιστοιχα).

 

Οσο για το νεο XBOX, εφοσον πεσαν μεσα οι φημες για το PS4, ειναι πολυ πιθανον να πεσουν και για το XBOX. Οι φημες λοιπον για το Durango λενε οτι ειναι παρομοιο με το PS4 με την μονη διαφορα οτι φοραει 4GB DDR3 μνημη πανω. Και εδω φαινεται να ειναι η κινηση ματ της Sony με τα 8GB GDDR5.

 

Υ.Γ. Ποιος ειπε οτι δεν φορει Bulldozer το PS4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και κατι πολυ βασικο και εγω γι αυτο πηρα κονσολα και δε ξανανοιξα πισι για παιχνιδι. για ανατρεξτε στο pc gaming section και δειτε ποσοι ψαχνουν τα σωστα settings se gpu + settings για να τρεξει σωστα το παιχνιδι. high settings, οχι χαμηλωσε την αναλυση, ανεβασε το antialiasing, κατεβασε το frame rate. Εγω προσωπικα ολα αυτα τα βαρεθηκα. Η κονσολα ειναι plug and play. τελος.

Το pc οτι και να το κανεις πηρες προ 2 ετων Ι5 βγηκε ο Ι7 και καθεσαι και λες τι ωραια που θαταν να το ειχα και γω. Ματαιοδοξια θα μου πεις αλλα ετσι ειναι. με τις καρτες γραφικων τα ιδια. Οσο για gaming στο pc. Το μονο που μπορει να αισθανεται νικητης ειναι τα COD + FPS. αντε και τα all time classic adventures.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κονσόλα ;

Για τον καναπέ θα πει κανείς..

Ας βγαλουμε απο τη μεση οτι και το PC μου στον καναπε μου αραζω και παιζω, σερφαρω, δουλευω (ναι οκ ζω μονος μου και δεν εχω προβλημα με 2 εξτρα καλωδια να ερχονται απο τον πυργο μου προς τον καναπε μου) οποτε οχι δεν ειναι ο καναπες ο λογος.

 

Τα παιχνιδια ομως ειναι. Το Α και το Ω. Αυτα που δεν προκειται να δει ποτε το PC. Ο ιδιος λογος που θα αγορασει καποιος Wii θα ειναι ο ιδιος λογος που θα παρει καποιος οποιαδηποτε κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exclusives, παίρνεις την κονσόλα από έναν φίλο,

Ειναι πολλα φιλε μου τα παιχνιδια που παιζουν μονο σε κονσολα/ες και οχι μονο τα ξεχωριστα exclusives τους.

Τοσα πολλα που εμενα πχ δεν με καλυπτει το pc οπως ειναι η κατασταση μεχρι σημερα.

Αλλους ναι.

Ειναι πολλοι αυτοι που για τον ιδιο λογο αγοραζουν κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζω κονσόλα για να παίζω με 720P/noAA ~30FPS τα οποία πέφτουν και στα 15.

Ελπίζω οι νέες να μην έχουν το παραπάνω θέμα αν και από ότι είδαμε στο Killzone Shadow Fall, πέφτουν κάτω από 30..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη βλέπω ότι εφόσον οι νέες κονσόλες είναι κάτι σαν PC μιας και έχουν X86 CPU και GPU που υπάρχει στο PC Hardware, ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κονσόλα ;

Για τον καναπέ θα πει κανείς..

No shit..

Oχι υπαρχει ενας πολυ βασικοτερος λογος ,αγοραζεις το παιχνιδι ,ερχεσαι στπιτι ,βγαζεις το ναυλον ,βαζεις το cd μεσα παιζεις παπαλα.Ουτε εχεις να ασχοληθεις με drivers ,ουτε αν εχει καποιο προβλημα ουτε κρασαρισματα κτλ κτλ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζω κονσόλα για να παίζω με 720P/noAA ~30FPS τα οποία πέφτουν και στα 15.

Εγω προσωπικα αγοραζω κονσολα για να παιζω παιχνιδια.Αυτο ειναι το χομπι μου.Δεν αγοραζω κονσολα για να μετραω frames.

Αν το καλοσκεφτεις,μαλλον εχουμε διαφορετικα ενδιαφεροντα :P:P

Oποτε δεν υπαρχει και λογος να διαφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...