Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απο τα ιδια :(

 

Το δικό μου πάντως ακούγεται σαν πολεμικό jet με τη ζέστη που επικρατεί στο δωμάτιο.

 

Σε οσους εχετε θεματα με θορυβο στο ps4 θα προτεινα να δοκιμασετε να αλλαξετε θερμο-αγωγιμη παστα, να καθαρισετε εσωτερικα το μηχανημα απο τη σκονη και τον ανεμιστηρα και να τοποθετησετε thermal pads στα επιπλεον chips πανω.

 

Για θερμο-αγωγιμη παστα, προτεινω Arctic Cooling MX2, η οποια και δεν ειναι conductive.

Μπορειτε να βρειτε ευκολα σε διαφορα skroutz-ομαγαζα, οποιοι θελουν περισσοτερες πληροφοριες, ας μου στειλουν pm.

 

- Τουλαχιστον οσοι ειναι κοντα η εχουν συμπληρωσει την εγγυηση δεν εχουν λογο να μην το κανουν.

 

Μπορει να προφυλαξει το ps4 απο το λιωσιμο των joints του chip, θα μειωσει σχεδον σιγουρα το θορυβο και λογικα θα αποφυγετε μελλοντικα ενα "ylod" αλα ps3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα τι γινετε με τα saves? και επισης γιατι δεν μπορω να κανω αποθηκευση μονο τα saves μου οπως στο ps2?

Τα saves δε σβήνονται αν σβήσεις το παιχνίδι. Τι εννοείς με τη δεύτερη ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS2 δε χρειαζόταν να διαβάζει τόσα δεδομένα για να χρειάζεται κάτι τέτοιο. Από την προηγούμενη γενιά είχε ξεκινήσει η δυνατότητα - και σε μερικές περιπτώσεις η απαίτηση - εγκατάστασης, δεν είναι καινούργιο αυτό. Και πέρα από την αναγκαιότητα, μειώνεται και η φθορά του drive, αφού όταν εγκατασταθεί ένα παιχνίδι, το μόνο που κάνει είναι να τσεκάρει όταν το ξεκινάς πως υπάρχει το δισκάκι μέσα, μετά διαβάζει τα πάντα από τον σκληρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο διαολεμενο λόγο κάποιος θέλει να έχει 20 παιχνίδια ταυτόχρονα εγκατεστημενα;

 

Ε τότε, βάλε 100 παιχνίδια ταυτόχρονα, πάρε και ένα petabyte δίσκο, να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μν κολας και χτυπα το.ολοι εδω με 500ντο πηραμε και βαλαμε 1 τβ μετα αλλωστε οπως ειπαν καποιοι δν υπαρχει λογος να χεις ενα 25ρι παιχνιδια ταυτοχρονα εγκατεστημενα...εκτος και αν εχεις ελευθερες 25 ωρες το 24ωρο....χτυπα την προσφορα και για τον δισκο θα σκασεις μετα απο 10 15 παιχνιδια χονδρικα για τον χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS2 δε χρειαζόταν να διαβάζει τόσα δεδομένα για να χρειάζεται κάτι τέτοιο. Από την προηγούμενη γενιά είχε ξεκινήσει η δυνατότητα - και σε μερικές περιπτώσεις η απαίτηση - εγκατάστασης, δεν είναι καινούργιο αυτό. Και πέρα από την αναγκαιότητα, μειώνεται και η φθορά του drive, αφού όταν εγκατασταθεί ένα παιχνίδι, το μόνο που κάνει είναι να τσεκάρει όταν το ξεκινάς πως υπάρχει το δισκάκι μέσα, μετά διαβάζει τα πάντα από τον σκληρό.

Αυτό μόνο στο Χ360 γινόταν, στο PS3 δεν είχες επιλογή. :P Κάποια έκαναν ένα μικρό install, κάποια on the fly αναγκαστικά.

Μόνο το MGS4 πέτυχα (κι αυτό μερικά χρόνια μετά με το 2.0 update) που σε ρωτάει αν θέλεις να το κάνεις όλο εγκατάσταση.

 

Τώρα στο PS4, φαντάζομαι θα ισχύει κάτι παρόμοιο. Δε νομίζω να σε ρωτάει αν θέλεις να κάνεις εγκατάσταση.

Ή θα κάνει, ή απλά θα τρέχει πάλι on the fly.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιμπησα κ γω παιδες χθες σε πολυ καλο deal.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας στις αποριες

μου.

Btw το revelations μια ωρα που επαιξα χθες φαινεται

πολυ καλο για τα 37€ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόνο στο Χ360 γινόταν, στο PS3 δεν είχες επιλογή. :P Κάποια έκαναν ένα μικρό install, κάποια on the fly αναγκαστικά.

Μόνο το MGS4 πέτυχα (κι αυτό μερικά χρόνια μετά με το 2.0 update) που σε ρωτάει αν θέλεις να το κάνεις όλο εγκατάσταση.

 

Τώρα στο PS4, φαντάζομαι θα ισχύει κάτι παρόμοιο. Δε νομίζω να σε ρωτάει αν θέλεις να κάνεις εγκατάσταση.

Ή θα κάνει, ή απλά θα τρέχει πάλι on the fly.

Εχεις δίκιο, έπρεπε να το είχα γράψει πιο ξεκάθαρα. In any case, αυτό που κρατάμε είναι πως στην τρέχουσα γενιά δεν έχεις επιλογή, είναι στάνταρ η διαδικασία. Την πρώτη φορά που βάζεις μέσα στο δισκάκι ξεκινάει αυτόματα εγκατάσταση και κατέβασμα των updates, εγκαθιστά τα απαραίτητα για να ξεκινήσει το παιχνίδι (όπως συμβαίνει και στο κατέβασμα στις ψηφιακές εκδόσεις) και μετά συνεχίζει στο background ενώ παίζεις. Μιλάμε για υπόθεση μερικών λεπτών σε περίπτωση υλικής έκδοσης, οπότε ακόμα κι αν σε πιάνει ακυρίλα να παίξεις κάτι που δεν έχεις installed, βάλε το δισκάκι, φτιάξε ένα τσάι στο μεταξύ και μέχρι να κάτσεις πάλι στον καναπέ θα είναι έτοιμο. 

 

Είπαμε, γκρίνια, αλλά αυτό περνάει σε άλλο επίπεδο (το να γκρινάζει κανείς επειδή δεν μπορεί να έχει 25 παιχνίδια ταυτόχρονα installed :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους οι dev εστιάζουν στις πλατφόρμες που τους φέρνουν πραγματικά έσοδα. Δλδ στις κονσόλες!!

 

“Batman: Arkham Knight on PS4 is a technical tour de force

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-batman-arkham-knight-on-ps4-is-a-technical-tour-de-force

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο, έπρεπε να το είχα γράψει πιο ξεκάθαρα. In any case, αυτό που κρατάμε είναι πως στην τρέχουσα γενιά δεν έχεις επιλογή, είναι στάνταρ η διαδικασία. Την πρώτη φορά που βάζεις μέσα στο δισκάκι ξεκινάει αυτόματα εγκατάσταση και κατέβασμα των updates, εγκαθιστά τα απαραίτητα για να ξεκινήσει το παιχνίδι (όπως συμβαίνει και στο κατέβασμα στις ψηφιακές εκδόσεις) και μετά συνεχίζει στο background ενώ παίζεις. Μιλάμε για υπόθεση μερικών λεπτών σε περίπτωση υλικής έκδοσης, οπότε ακόμα κι αν σε πιάνει ακυρίλα να παίξεις κάτι που δεν έχεις installed, βάλε το δισκάκι, φτιάξε ένα τσάι στο μεταξύ και μέχρι να κάτσεις πάλι στον καναπέ θα είναι έτοιμο.

 

Είπαμε, γκρίνια, αλλά αυτό περνάει σε άλλο επίπεδο (το να γκρινάζει κανείς επειδή δεν μπορεί να έχει 25 παιχνίδια ταυτόχρονα installed :P )

Δεν έτυχε να μπώ ακόμη στην τρέχουσα γενιά (βασικά μπήκα, αλλά το WiiU δεν έχει τέτοια). :P

Πάντως στην προηγούμενη, σε 80αρι PS3 με όλα μου τα παιχνίδια περασμένα στον δίσκο (συν μερικά digital), έχω άλλα 13Gb ελεύθερα.

 

Επιτέλους οι dev εστιάζουν στις πλατφόρμες που τους φέρνουν πραγματικά έσοδα. Δλδ στις κονσόλες!!

 

“Batman: Arkham Knight on PS4 is a technical tour de force

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-batman-arkham-knight-on-ps4-is-a-technical-tour-de-force

LOL, σοβαρά τώρα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε οσους εχετε θεματα με θορυβο στο ps4 θα προτεινα να δοκιμασετε να αλλαξετε θερμο-αγωγιμη παστα, να καθαρισετε εσωτερικα το μηχανημα απο τη σκονη και τον ανεμιστηρα και να τοποθετησετε thermal pads στα επιπλεον chips πανω.

 

 

Σχετικά με τα thermal pad, σε ποια επιπλέον chip αναφέρεσαι ? Οι DDR μνήμες νομίζω έχουν pads από τη "μαμά" αλλά σε όλα τα tear-down videos που έχω δει είναι είτε κομμένα λάθος η λείπουν από μερικές μνήμες. Είναι τόσο πολλές αυτές οι περιπτώσεις που αναρωτιέμαι εάν η Sony επίτηδες δεν έχει κόψει τα pads ώστε να μην καλύπτουν ολόκληρη τη μήνη για κάποιο λόγο (ίσως δεν είναι καλό για το μηχάνημα?). Κάποιες με περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα μπορεί να μας διαφωτίσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έτυχε να μπώ ακόμη στην τρέχουσα γενιά (βασικά μπήκα, αλλά το WiiU δεν έχει τέτοια). :P

Πάντως στην προηγούμενη, σε 80αρι PS3 με όλα μου τα παιχνίδια περασμένα στον δίσκο (συν μερικά digital), έχω άλλα 13Gb ελεύθερα.

 

Δεν πρέπει να είχες και πολλά παιχνίδια στο PS3, ε; :P

Εγώ, με το 250άρι μοντέλο, έχει χρειαστεί πολλές φορές να σβήσω παιχνίδια. Είχε και την ιδιαιτερότητα να χρειάζεται διπλάσιο χώρο για να κάνει την εγκατάσταση το PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...