Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως να λέμε και του στραβού το δίκιο το PS4 ακόμα κρατάει ψηλά την τιμή του. Το PS3 ξεκίνησε στα 600 ευρώ και μέσα στη διετία έβγαλε slim μοντέλο που κόστιζε γύρω στα 250 (260 αγόρασα το δικό μου το 2009). Το PS4 έχει δυο χρόνια στην αγορά και το μόνο που βλέπουμε είναι μια μείωση της τάξης του 50άρικου για hardware που δεν είναι top end όπως ήταν του PS3. 

 

Εγώ μυρίζομαι ότι θα υπάρξει κάποιου είδους μείωση μέσα στο επόμενο εξάμηνο και ο μόνος λόγος που δεν έγινε ακόμα κάποια σημαντική μείωση είναι απλά ότι πουλάει σαν ζεστά γεμιστά ψωμάκια. Είναι όμως ώρα που πρέπει να γίνει μια επίσημη γενναία μείωση τιμής της κονσόλας. Το ίδιο ισχύει φυσικά και το Xone.  

 

Μάλλον ξεχνάς ότι τότε τα die shrinks ήταν πιο συχνά (90 -> 65 -> 45/40nm).

 

Πόσα χρόνια είμαστε κολλημένοι στα 28nm;

 

Μόλις βγουν τσιπάκια των 14-16nm, τότε θα δεις PS4 με €/$250...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι εισαι ενα κατοσταρικο πιο ''φθηνος'' σε σχεση με την πραγματικη τιμη του.Το δικο μου πσ3 σλιμ το ειχα αγορασει τον Απριλη του '10, στα 369,00 ευρω με 2ο χειριστηριο κ αφου ειχα κανει αναζητηση στο σκρουτζ. Δεν πηρα γουρουνι στο σακι δηλαδη..

Και παλι βεβαια η μειωση στην τιμη  (μεσα σε 2 χρονια) του ηταν ιδιαιτερα αξιολογη, ομως η αρχικη τιμη διαθεσης ηταν εξωφρενικη..

 

Την κονσόλα την αγόρασα από τοπικό μικρό κατάστημα της Θεσσαλονίκης το 160 GB μοντέλο σκέτο και μου κόστισε 260 ευρώ, γιορτές του 2009. Ακόμα έχω κουτί και απόδειξη μέσα. 

 

Για τα die shrinks δεν λέει τίποτα. Εχουμε μια σημερινή underpowered συμβατική τεχνολογία VS μιας exotic high end τεχνολογίας της εποχής εκείνης. Σε καμιά περίπτωση το κόστος παραγωγής του PS4 δεν είναι μεγαλύτερο από αυτό του PS3. Είναι καθαρά θέμα προσφοράς/ζήτησης. Το PS3 πουλούσε σαν καρκίνος σε κουτί οπότε αναγκάστηκαν να ρίξουν τιμές ενώ το PS4 πουλάει σαν ζεστά γεμιστά ψωμάκια οπότε μια χαρά μένουν οι τιμές εκεί που είναι δυο χρόνια αργότερα. Ακόμα και το .V2 μοντέλο που θα έρθει δεν βλέπω να πέφτουν οι τιμές άσχετα αν θα κοστίζει ακόμα λιγότερο η παραγωγή του. Τις τιμές θα τις ρίξουν καθαρά για "στρατηγικούς" λόγους όταν έρθει η στιγμή και προσωπικά πιστεύω εντός εξάμηνου και κοντά στην κυκλοφορία του Halo 5. Εκεί νομίζω θα γίνει και το μπαμ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια με τις prepaid καρτες τι γινεται? εξαφανισμενες απο παντου

Λόγω cc αυξήθηκε πολύ η ζήτηση και εξαντλήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω βεροια, ειπαν οτι απο πεμπτη και μετα θα ξαναυπαρχει διαθεσιμοτητα στις καρτες , φανταζομαι οτι κατι αντιστοιχο θα ισχυει για παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps3 ομως οταν πρωτοβγηκε ειχε και το BLu ray μεσα που ηταν και ο λογος αγορας απο πολλους.

Επισης το Ps4 κερδισε και τις εντυπωσεις αλλα και τον κοσμο πριν βγει μια με την τιμη αλλα και εκμεταλλευτηκε τρελα την τοτε γιγαντια γκαφα της MS η οποια θα μεινει χαραγμενη σε ολους για αυτη την γενια κονσολων.

 

Και εκτως των αλλων στην ουσια μονοπωλειο εχει το ps4,ειδικα μιας και δεν εχει και τον ανταγωνισμο απο πλευρας Nintendo οπως ηταν με το Wii(απο πλευρας χαμηλης τιμης εννοω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα στην αγορα του PS3 παντως περαν των exclusives 2 πραγματα επαιξαν τεραστιο ρολο επισης.Το δωρεαν PSN σε σχεση με xbox που πληρωνες και φυσικα το blue ray drive που τοτε ηταν καλο πακετο μαζι με την κονσολα(το 2009)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...