Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ισως φανει καργα χαζη ερωτηση αλλα δεν βαριεσαι αδελφε.. η διαδικασια αφαιρεσης του δισκου απο το Ps4 που κανω  ειναι σωστη ετσι ωστε να μην κανω ζημια; -->close application περιμενω μερικα sec και παταω remove disc xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να χασεις δεδομενα(κοινως τα saves)ναι το καλυτερο ειναι στο κεντρικο μενου του παιχνιδιου,close application και μετα να βγαλεις το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και γω ετσι κανω παντα. Αν και εχει τυχει καποιες φορες να το βγαλω χωρις να κλεισω το παιχνιδι πουυ τρεχει , αλλα δεν εγινε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πώς γίνεται αυτό. Είμαι ολοκαίνουργιος user, ουδέποτε είχα κανενός είδους κονσόλα.

Πάντως, μιας και που το ενδιαφέρον των περισσοτέρων δεν είναι η κονσόλα (και πχ. κάποιο θέμα που σ' εμένα μου 'χει προκύψει) αλλά τα παιχνίδια και η αγορά τους, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΝ ΤΟΥ PS4 τα 'χω πάρει όλα απ' το Amazon.co.uk ή από άλλα απ' το εξωτερικό. Το ίδιο ισχύει και για ηχεία... για headsets... προφανώς για 2ος χειριστήριο και βάση φόρτισης... ό,τι παιχνίδι παίρνω (εκτός των μερικών μεταχειρισμένων που 'χω πάρει από Έλληνες users) κτλ.

 

Το ίδιο ισχύει και σε ό,τι άλλο αγοράζω. Πάρα πολύ σπάνια, να αγοράσω κάτι από Ελλάδα - εδώ και 4-5 χρόνια, δηλαδή μακράν πριν των μεγάλων οικονομικών προβλημάτων που μαστίζουν τη χώρα και φυσικά των "κάπιταλ κοντρόλς".

 

Όταν βρίσκεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ στο εξωτερικό και σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ... κι εδώ αφ' ενός ΔΕΝ φέρνουν τα πάντα (παρά μόνο τα "δημοφιλή" - πχ. υπάρχουν κάτι εκπληκτικές soundbars που ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ οι καταστηματάρχες ή οι πωλητές τους τις έχουν ακουστά, πόσο μάλλον και να τις ΦΕΡΟΥΝ να τις πωλούν στην Ελλάδα), αφ' εταίρου οι τιμές εδώ είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ...

...εγώ δεν κάθομαι να "χαλάω την ζαχαρένια μου" με τους εγχώριους καταστηματάρχες. Τα ψάχνω, τα βρίσκω στο ίντερνετ και τα αγοράζω. Ακόμα ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ πια, αγοράζω απ' το εξωτερικό - και το πολύ σε 3-5 εργάσιμες τα 'χω στα χέρια μου, στο γραφείο ή σπίτι μου, "πόρτα-πόρτα"...

 

 

να σου πω την αληθεια δεν εχω κανει σοβαρη ερευνα αγορας σε εξωτερικα stores περαν του gaming,ωστοσο την σημερον εποχη τα σκρουτζομαγαζα σε gaming και κονσολες εχουν τουλαχιστον ιδιες τιμες,μη σου πω συμφερουν κιολας αν βαλεις υποψην τα μεταφορικα.

 

Η εποχη που το amazon εστελνε με δωρεαν μεταφορικα στην Ελλαδα ομολογω οτι ηταν η χρυση εποχη των αγορων απο εξωτερικο,αλλα πλεον αυτο εχει αλλαξει,τουλαχιστον στον χωρο του gaming που παρακολουθω.Τωρα μετα απο καιρο ψαχνομαι για εξωτερικο διοτι ξερω οτι εκει οι προσφορες οσο κοντευουν τα χριστουγεννα ειναι πραγματικα συμφερουσες σε αντιθεση με την ενχωρια αγορα και σιγουρα θα υπερκαλυπτουν και το κοστος των μεταφορικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος , δες τους ρημαδοδισκους 2,5 και το τσιμπημα των τιμων που εχουν φαει σε βαθμο που σε αναγκαζουν να παρεις εξωτερικο με usb κουτι και να βγαζεις το δισκο απο μεσα με κατσαβιδι γιατι αν τον παρεις μονο του τρως ενα 20αρι καπελο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια δεν εχω κανει σοβαρη ερευνα αγορας σε εξωτερικα stores περαν του gaming,ωστοσο την σημερον εποχη τα σκρουτζομαγαζα σε gaming και κονσολες εχουν τουλαχιστον ιδιες τιμες,μη σου πω συμφερουν κιολας αν βαλεις υποψην τα μεταφορικα.

 

Η εποχη που το amazon εστελνε με δωρεαν μεταφορικα στην Ελλαδα ομολογω οτι ηταν η χρυση εποχη των αγορων απο εξωτερικο,αλλα πλεον αυτο εχει αλλαξει,τουλαχιστον στον χωρο του gaming που παρακολουθω.Τωρα μετα απο καιρο ψαχνομαι για εξωτερικο διοτι ξερω οτι εκει οι προσφορες οσο κοντευουν τα χριστουγεννα ειναι πραγματικα συμφερουσες σε αντιθεση με την ενχωρια αγορα και σιγουρα θα υπερκαλυπτουν και το κοστος των μεταφορικων

 

Μα... ΕΧΕΙ και δωρεάν μεταφορικά (κάποιοι sellers) το Amazon!

Αλλά εν πάσει περιπτώσει... είναι μακράν φθηνότερα, όπως και να το δεις. Πχ. θέλω να πάρω "Jake & the Neverland Pirates" μινιατούρες για την μικρή μου, έτσι; Αρχικά, εδώ στην Ελλάδα, έχουν ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΚΑΜΑ από προϊόντα, αν και είναι απ' τα ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ καρτούν του Νικελόντεον! Θες να πας (μεταφορικά, κόστος) στο εκάστοτε μαγαζί (βλ. Πανταζόπουλος ή Μουστάκας), να ψάξεις 4-5 ορόφους πράγματα, με ελάχιστους υπαλλήλους...και τελικά να βρεις 3-4 προϊόντα του "Τζέικ".

Στο Άμαζον... θα βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΛΑ τα προϊόντα του "Τζέικ", θα διαβάσεις ριβιούς, θα δεις βίντεο στο YouTube παρουσίαση του προϊόντος, θα το παραγγείλεις ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ απ' ό,τι εδώ... και θα το λάβεις ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ πακεταρισμένο!

 

Ε... δεν συγκρίνεται, νομίζω!

 

Πχ. αν και δεν θα το πάρω (λόγο... όγκου, είναι "γκουμούτσα"), το iPad Pro βγήκε/ήρθε και στην Ελλάδα στα... "μόλις"... ΧΙΛΙΑ ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ (σε χωρητικότητα) μοντέλο!!!! ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ, έτσι; Και δεν το αγοράζω (αν το 'θελα) απ' το εξωτερικό, όπως έκανα ΚΑΙ για το iPhone6 KAI για τον iMac μου;;;;; ΕΙΔΙΚΑ για τον iMac, εδώ στην Αθήνα είχαν τα ΠΙΟ ΑΠΛΑ/"ΑΔΥΝΑΜΑ" μοντέλα - και πανάκριβα - και ήθελαν... 20 μέρες για να 'ρθει παραγγελία απ' έξω!!! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ 'ΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΠ' ΕΞΩ; Που το 'κανα... πιο φθηνά... ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ από 20 μέρες... και πήρα ό,τι ακριβώς γούσταρα (σε σπεκς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ το πήρα από Ελλάδα (δεν θυμάμαι τώρα το μαγαζί, δεν ήταν πάντως το Public) γύρω στα 325-330 ευρώ, με τρία παιχνίδια (Mindcraft, Last of Us, Drive Club), PS+ 3μηνη (δεν την έχω ενεργοποιήσει, δεν έχω καν βγάλει τη ζελατίνα)...

 

Όλα τ' άλλα (δεύτερο χειριστήριο, "Flicks" για τους μοχλούς, βάση charging, vinyl covers για PS4 & χειριστήρια, ΟΛΑ τα παιχνίδια μου - 14 έχω - πλην μερικών που πήρα μεταχειρισμένα από εδώ τις "Αγγελίες"), τα πάντα τα πήρα απ' το Amazon.co.uk.

Προ "κάπιταλ-κοντρόλς", τα αγόραζα απ' το eBay, αλλά τώρα δεν μπορώ (δεν επιτρέπεται το PayPal) - παρά μόνο με τα "γνωστά κολπάκια" για να γεμίζεις το balance του PayPal, αλλά δεν με ενδιαφέρει να σπαταλάω χρόνο για κάτι τέτοιο αφού υπάρχει το αγγλικό Amazon.

 

ΚΑΙ την soundbar μου (Yamaha 2500) την πήρα απ' το Amazon.co.uk. Επίσης και το Air 2 μου.

(Τον iMac τον πήρα απ' ένα "γνωστό" - διαδικτιακά γνωστό - κυπριακό μαγαζί που ειδικεύεται στην Apple, με ΑΚΡΩΣ ΠΑΜΦΘΗΝΑ προϊόντα "Μήλου"), ΣΧΕΔΟΝ 30% φθηνότερο απ' ό,τι μου έλεγαν εδώ στην Ελλάδα.

 

...Γενικά... άπαξ και ΜΠΟΡΕΙΤΕ, να τα αγοράζετε απ' το εξωτερικό.

Ναι, να υποστηρίζουμε (και καλά) τους εγχώριους... αλλά να μη μας ΒΙΑΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ στην τιμή! Άμα προσφέρουν προσιττές τιμές, μάλιστα, να το πράξω. Αν ζητούν "την μάνα και τον πατέρα τους"... για προϊόντα που ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ... σόρρυ κιόλας, πρέπει να 'σαι και κόπανος ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τα πάρεις φθηνότερα απ' έξω... να τα πάρεις τελικά ακριβότερα από εδώ!
Γνώμη μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βάζω να παίξω στο ps4 assassins syndicate, και ενώ εχει γίνει εγκατάσταση στο σκληρό (μαζί και τα Updates) to drive δεν σταματάει να διαβάζει (επαιξα καμια ώρα). εχει τύχει σε κανέναν?

Επεξ/σία από Socratis_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζω να παίξω στο ps4 assassins syndicate, και ενώ εχει γίνει εγκατάσταση στο σκληρό (μαζί και τα Updates) to drive δεν σταματάει να διαβάζει. εχει τύχει σε κανέναν?

Μου ειχε τύχει με το fallout...οταν ξεκίνησε το παιχνιδι σταμάτησε παντως...δεν ξέρω τι ειναι θυμάμαι οτι ειχα ανησυχήσει παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... ΕΧΕΙ και δωρεάν μεταφορικά (κάποιοι sellers) το Amazon!

Αλλά εν πάσει περιπτώσει... είναι μακράν φθηνότερα, όπως και να το δεις. Πχ. θέλω να πάρω "Jake & the Neverland Pirates" μινιατούρες για την μικρή μου, έτσι; Αρχικά, εδώ στην Ελλάδα, έχουν ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΚΑΜΑ από προϊόντα, αν και είναι απ' τα ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ καρτούν του Νικελόντεον! Θες να πας (μεταφορικά, κόστος) στο εκάστοτε μαγαζί (βλ. Πανταζόπουλος ή Μουστάκας), να ψάξεις 4-5 ορόφους πράγματα, με ελάχιστους υπαλλήλους...και τελικά να βρεις 3-4 προϊόντα του "Τζέικ".

Στο Άμαζον... θα βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΛΑ τα προϊόντα του "Τζέικ", θα διαβάσεις ριβιούς, θα δεις βίντεο στο YouTube παρουσίαση του προϊόντος, θα το παραγγείλεις ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ απ' ό,τι εδώ... και θα το λάβεις ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ πακεταρισμένο!

 

Ε... δεν συγκρίνεται, νομίζω!

 

Πχ. αν και δεν θα το πάρω (λόγο... όγκου, είναι "γκουμούτσα"), το iPad Pro βγήκε/ήρθε και στην Ελλάδα στα... "μόλις"... ΧΙΛΙΑ ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ (σε χωρητικότητα) μοντέλο!!!! ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ, έτσι; Και δεν το αγοράζω (αν το 'θελα) απ' το εξωτερικό, όπως έκανα ΚΑΙ για το iPhone6 KAI για τον iMac μου;;;;; ΕΙΔΙΚΑ για τον iMac, εδώ στην Αθήνα είχαν τα ΠΙΟ ΑΠΛΑ/"ΑΔΥΝΑΜΑ" μοντέλα - και πανάκριβα - και ήθελαν... 20 μέρες για να 'ρθει παραγγελία απ' έξω!!! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ 'ΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΠ' ΕΞΩ; Που το 'κανα... πιο φθηνά... ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ από 20 μέρες... και πήρα ό,τι ακριβώς γούσταρα (σε σπεκς).

 

ναι συμφωνω σε αυτα που λες για τα παραπανω προιοντα,αλλα για consoles/games δεν εχω δει κατι που να συμφερει πραγματικα σε σχεση με τα ελληνικα μαγαζια,ασε που τωρα που η ισοτιμια λιρας/ευρω ειναι σε επιπεδα 2007,αυτο δεν βοηθαει καθολου της αγορες απο UK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια δεν εχω κανει σοβαρη ερευνα αγορας σε εξωτερικα stores περαν του gaming,ωστοσο την σημερον εποχη τα σκρουτζομαγαζα σε gaming και κονσολες εχουν τουλαχιστον ιδιες τιμες,μη σου πω συμφερουν κιολας αν βαλεις υποψην τα μεταφορικα.

 

Η εποχη που το amazon εστελνε με δωρεαν μεταφορικα στην Ελλαδα ομολογω οτι ηταν η χρυση εποχη των αγορων απο εξωτερικο,αλλα πλεον αυτο εχει αλλαξει,τουλαχιστον στον χωρο του gaming που παρακολουθω.Τωρα μετα απο καιρο ψαχνομαι για εξωτερικο διοτι ξερω οτι εκει οι προσφορες οσο κοντευουν τα χριστουγεννα ειναι πραγματικα συμφερουσες σε αντιθεση με την ενχωρια αγορα και σιγουρα θα υπερκαλυπτουν και το κοστος των μεταφορικων

 

Συμφωνώ. Σχεδόν σε όλα τα ηλεκτρονικά, πλην ελάχιστων περιπτώσεων όπου μάλιστα οι τιμέ ςσε Ελλάδα είναι χαμηλότερες, οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες. Τώρα σε άλλα είδη και μεταχειρισμένα, δεν ξέρω τι γίνεται. Ομολογώ πως δεν έχω προτιμήσεις, αγοράζω όπου βρω φθηνότερα ή όπου με εξυπηρετεί καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συμφωνω σε αυτα που λες για τα παραπανω προιοντα,αλλα για consoles/games δεν εχω δει κατι που να συμφερει πραγματικα σε σχεση με τα ελληνικα μαγαζια,ασε που τωρα που η ισοτιμια λιρας/ευρω ειναι σε επιπεδα 2007,αυτο δεν βοηθαει καθολου της αγορες απο UK

 

Mα δεν ομιλώ ΜΟΝΟ για το αγγλικό!

Εγώ κάνω αγορές κι απ' το γερμανικό, το ισπανικό, γενικά ΚΑΘΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ Amazon που θα βρω ενδιαφέρον - ΠΟΤΕ από αμερικάνικο (λόγο των φόρων εισαγωγής!)

Παιδιά... εγώ πρώτα κοιτάω στο Skroutz.gr.

Μετά, κάνω σύγκριση τιμών στο ίντερνετ (εξωτερικό) - και άμα βρω απ' έξω, το παίρνω απ' έξω.

 

Επίσης... αν πχ. ψάχνω για soundbar και έχουν βγει κάτι νέες "τούμπανο" που ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ (πόσο μάλλον και να τις έχουν φέρει), προφανώς παίρνω το μοντέλο απ' το εξωτερικό.

 

Και δεν ισχύει αυτό (πάντα) στα ηλεκτρονικά. Πχ. την Yamaha 2500 (soundbar) που τελικά πήρα, την βρήκα 575 λίρες... κι εδώ ΑΚΟΜΑ την έχουν 800+ ευρώ!!!! Γιατί να την αγόραζα από εδώ, για "να 'χω εγγύηση, διότι δεν ισχύει από Αγγλία" που ΑΦΕΛΩΣ με έπρηζε ένας πωλητής;;; Λες και γεννηθήκαμε χθες...!

Πχ. έψαχνα να βρω στηρίγματα (της soundbar) και εδώ στην Ελλάδα είχαν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ επιλογές - βρήκα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που 'θελα (κι είχα δει στο YouTube) από Φιλανδία, το παράγγειλα... την έστησα (κρέμασα) μια χαρά την ηχόμπαρα κάτω απ' την τηλεόραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν ομιλώ ΜΟΝΟ για το αγγλικό!

Εγώ κάνω αγορές κι απ' το γερμανικό, το ισπανικό, γενικά ΚΑΘΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ Amazon που θα βρω ενδιαφέρον - ΠΟΤΕ από αμερικάνικο (λόγο των φόρων εισαγωγής!)

Παιδιά... εγώ πρώτα κοιτάω στο Skroutz.gr.

Μετά, κάνω σύγκριση τιμών στο ίντερνετ (εξωτερικό) - και άμα βρω απ' έξω, το παίρνω απ' έξω.

 

Επίσης... αν πχ. ψάχνω για soundbar και έχουν βγει κάτι νέες "τούμπανο" που ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ (πόσο μάλλον και να τις έχουν φέρει), προφανώς παίρνω το μοντέλο απ' το εξωτερικό.

 

Και δεν ισχύει αυτό (πάντα) στα ηλεκτρονικά. Πχ. την Yamaha 2500 (soundbar) που τελικά πήρα, την βρήκα 575 λίρες... κι εδώ ΑΚΟΜΑ την έχουν 800+ ευρώ!!!! Γιατί να την αγόραζα από εδώ, για "να 'χω εγγύηση, διότι δεν ισχύει από Αγγλία" που ΑΦΕΛΩΣ με έπρηζε ένας πωλητής;;; Λες και γεννηθήκαμε χθες...!

Πχ. έψαχνα να βρω στηρίγματα (της soundbar) και εδώ στην Ελλάδα είχαν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ επιλογές - βρήκα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που 'θελα (κι είχα δει στο YouTube) από Φιλανδία, το παράγγειλα... την έστησα (κρέμασα) μια χαρά την ηχόμπαρα κάτω απ' την τηλεόραση...

 

Δε διαφωνω σε οσα λες, κι εγω πανω κατω ετσι λειτουργω (ή λειτουργουσα μεχρι τα CC), αλλα το παραδειγμα σου ειναι λιγο ακυρο.

 

Με τις τιμες που γραφεις (575λιρες εξω, 830ευρω εδω), την ηχομπαρα την πηρες ακριβως οσο εκανε κι εδω, για να μην πω παραπανω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...