Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρονια πολλα παιδια ,για να παιζω online χρειαζεται συνδρομη? fifa πχ. (θα παω να το παραλαβω σηεμρα γι αυτο)

Ναι, χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα παιδια ,για να παιζω online χρειαζεται συνδρομη? fifa πχ. (θα παω να το παραλαβω σηεμρα γι αυτο) 

https://www.skroutz.gr/s/4668063/Sony-Playstation-Plus-Prepaid-Card-90-Days.html

https://www.skroutz.gr/s/4668102/Sony-Playstation-Plus-Prepaid-Card-365-Days.html

 

Οποια σε βολευει.Παιρνεις και καποια δωρεαν παιχνιδια καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χρειάζεται.

 

 

https://www.skroutz.gr/s/4668063/Sony-Playstation-Plus-Prepaid-Card-90-Days.html

https://www.skroutz.gr/s/4668102/Sony-Playstation-Plus-Prepaid-Card-365-Days.html

 

Οποια σε βολευει.Παιρνεις και καποια δωρεαν παιχνιδια καθε μηνα.

Eυχαριστω .Μηπως τελικα τα  500 gb   ειναι λιγα ? (θα τα νοικιαζω ta games ) πριν το παραλαβω μηπωσ και το αλλαξω  να παρω   1 tb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω .Μηπως τελικα τα  500 gb   ειναι λιγα ? (θα τα νοικιαζω ta games ) πριν το παραλαβω μηπωσ και το αλλαξω  να παρω   1 tb 

Δεν μπορω να δωσω συμβουλες για ενοικιασεις παιχνιδιων εκτως απο κατι μικρα παιχνιδια τυπου TheOrder,Wolfenstein,Infamous κλπ που βγαινουν με ενοικιαση.Αλλα και παλι για ποιο λογο να κρατας στον σκληρο τα δεδομενα των παιχνιδιων που θα επιστρεφεις???Ασε που τον δισκο τον αλλαζεις ευκολα και αργοτερα αν οντως δεν σε καλυπτει και μαλιστα με αρκετα γρηγοροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είσαι νέος στην ηλικία για να μην έχεις ζήσει εποχές που ένα καινούριο παιχνίδι είχε από 30.000 δρχ (SNES) μέχρι και 70.000 δρχ (NeoGeo). Ο βασικός μισθός άντε να ήταν 120.000 δρχ. Δεν θυμάμαι να είχαμε sales τότε και εγώ προσωπικά ελάχιστα παιχνίδια μπορούσα να αγοράσω. Αγοράζαμε 1 παιχνίδι τον χρόνο (και αν), το παίζαμε 100 φορές και ανταλλάσσαμε παιχνίδια/κονσόλες με φίλους.

 

Επίσης η καραμέλα με τα bugs/DLCs πρέπει να λιώσει κάποια στιγμή... τι θέλω να πω;

 

Ότι τα παιχνίδια του σήμερα (ειδικά τα open world) είναι απείρως πιο πολύπλοκα και δαπανηρά σε σχέση με αυτά που είχαμε πριν 20-25 χρόνια, τόσο σε gameplay όσο και σε γραφικά.

 

Θέλετε παιχνίδια παλιάς κοπής; Μαζί σας. Πόσοι εδώ μέσα έχετε αγοράσει το Shovel Knight;

 

Αυτό το παιχνίδι έχει το ίδιο «καλούπι» με τα παιχνίδια που έλιωνα κάποτε στο Mega Drive... μηδέν bugs, μικρό μέγεθος, no paid DLC, no patches. Έλα όμως που έχει και πολύ μικρότερο κόστος development, ακριβώς γιατί το ρολόι έχει κολλήσει στο 1990. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Ας αποφασίσουμε λοιπόν τι θέλουμε σαν gamers...

 

Όσοι πάλι θεωρούν σκουπίδια τα σημερινά παιχνίδια, τότε γιατί δεν απέχουν; Υπάρχει και το MAME.

 

Τα ίδια και στο σινεμά και στην μουσική... αν κάτι το θεωρείς σκουπίδι, ποιός ο λόγος να μπεις στον κόπο να το κατεβάσεις πειρατικό; Απλά δεν ασχολείσαι και δεν το παίζεις καν.

 

Πολύ φοβάμαι ότι με το αστρονομικό κόστος development/marketing που απαιτούν τα σύγχρονα παιχνίδια, θα δούμε κι άλλες "Konami" και στο τέλος να σας δω ρε μάγκες τι παιχνίδια θα παίζουμε... indies και ξερό ψωμί την κόβω την φάση, με όλο και λιγότερα AAA. Η πειρατεία το μόνο που θα πετύχει θα είναι να επιταχύνει αυτό το φαινόμενο προς όφελος του καρκινο-mobile gaming.

 

Εν τέλει πάντως νομίζω αρκετοί συμφωνούν ότι αν και οι σύγχρονες κονσόλες έχουν offline-only mode, χάνεις τις μισές λειτουργίες αν βγεις εκτός δικτύου. Μπορείς π.χ. να παίξεις το Driveclub μόνος σου offline, αλλά χάνεις τα perks του club. Εδώ μέχρι και σε free2play games (π.χ. Gems of War) έχουν βάλει αντίστοιχους socialοειδείς μηχανισμούς (βλ. guild).

 

Όλα αυτά να ξέρετε μπαίνουν γιατί θέλουν να μην έχεις κίνητρο να παίξεις offline/πειρατικά, ακόμα κι αν σπάσει η κονσόλα. Και το έχουν πετύχει ήδη.

 

Καταρχάς την ανοίγεις πολύ την συζήτηση, δεν είναι για εδώ. Αλλά παρατηρώ ότι για σένα υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο. Μιλάς για κόστος παραγωγής και τα συγκρίνεις με αυτά του 90'? Μέγα λάθος! Αν είναι έτσι να βάλουμε και στην εξίσωση του μισθούς των παραγωγών τότε και τώρα...Και ποιος είπε ότι ένα παιχνίδι πρέπει ή να με τρελαίνει ή να το θεωρώ σκουπίδι; Δεν γίνεται απλά να μην αξίζει την τιμή κοροιδία που του βάλανε; Ναι θέλω να παίξω πχ. το Far cry primal αλλά αξίζει την πλήρη τιμή που θα του δώσουνε? Πάμε καλά? Και ποιος λέει ότι το κόστος παραγωγής έχει αλλάξει; εντάξει το μάρκετινγκ, άλλωστε μιλάμε για άλλους καιρούς, χωρίς μάρκετινγκ δεν πουλάς αλλά σχετίζεται άμεσα με το κέρδος. Το κόστος παραγωγής όμως πως άλλαξε και ποιος το λέει αυτό με αποδείξεις; Μήπως πάνε σε πιο παχυλούς μισθούς; Μήπως μοιράζεται σε ένα σωρό κεφάλια προκειμένου να δει το φως του PS4 και το xbox? ¨Όπως και να έχει, δεν μου λέει κανείς πως η εξάλειψη της πειρατείας θα έχει θετικά αποτελέσματα για τους gamers. Τα μέχρι τώρα δείγματα δείχνουν προς το αντίθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Μια εταιρία παράγει ένα παιχνίδι και το πουλάει στην τιμή που κρίνει. Αν το θέλεις, πληρώνεις και το παίρνεις. Αν το θεωρείς υπερτιμημένο, δεν το παίρνεις και τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δεν χρειάζεται να τα αγοράζεις όλα day 1. Εγώ το Far Cry 4 το πήρα φέτος σε προσφορά. Γιατί να μην κάνω το ίδιο και με το Primal; Ποιός με εμποδίζει; Το hype του marketing;

 

Δεύτερον, ναι, το κόστος παραγωγής έχει ανέβει εκθετικά. Ένα παιχνίδι του Mega Drive το έφτιαχναν 5 άτομα και κόστιζε μερικές χιλιάδες δολάρια (όπως και τα σημερινά indies).

 

Τα AAA κοστίζουν δεκάδες ή και εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια και με αμφίβολα κέρδη.

 

Αν δεν έχεις επαφή με το κόστος development (προγραμματιστές, artists, motion capture κλπ.) θα σου πρότεινα να το ψάξεις καλύτερα πριν εκφέρεις άποψη με τόση σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δεν χρειάζεται να τα αγοράζεις όλα day 1. Εγώ το Far Cry 4 το πήρα φέτος σε προσφορά. Γιατί να μην κάνω το ίδιο και με το Primal; Ποιός με εμποδίζει; Το hype του marketing;

 

Δεύτερον, ναι, το κόστος παραγωγής έχει ανέβει εκθετικά. Ένα παιχνίδι του Mega Drive το έφτιαχναν 5 άτομα και κόστιζε μερικές χιλιάδες δολάρια (όπως και τα σημερινά indies).

 

Τα AAA κοστίζουν δεκάδες ή και εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια και με αμφίβολα κέρδη.

 

Αν δεν έχεις επαφή με το κόστος development (προγραμματιστές, artists, motion capture κλπ.) θα σου πρότεινα να το ψάξεις καλύτερα πριν εκφέρεις άποψη με τόση σιγουριά.

 

Μάλιστα. Για ακόμα μια φορά διευρύνεις την συζήτηση, σε λίγο θα χαθεί και το αντικείμενο. Δεν αξίζει να την συνεχίσω. Προφανώς έπεσα πάνω στον CEO της ΕΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Για ακόμα μια φορά διευρύνεις την συζήτηση, σε λίγο θα χαθεί και το αντικείμενο. Δεν αξίζει να την συνεχίσω. Προφανώς έπεσα πάνω στον CEO της ΕΑ...

 

Μηδέν επιχειρήματα; Check

Προσωπικοί χαρακτηρισμοί; Check

 

Καλές γιορτές και σε εσένα. :)

 

ΥΓ: Να υποθέσω ότι τα 11 άτομα που μου έκαναν like το post ανήκουν στο διοικητικό συμβούλιο της EA. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μηδέν επιχειρήματα; Check

Προσωπικοί χαρακτηρισμοί; Check

 

Καλές γιορτές και σε εσένα. :)

 

ΥΓ: Να υποθέσω ότι τα 11 άτομα που μου έκαναν like το post ανήκουν στο διοικητικό συμβούλιο της EA. :P

 

Γιατί τα δικά σου επιχειρήματα που είναι; 

Ποιο εκλαμβάνεις ως προσωπικούς χαρακτηρισμούς; Μάλλον δεν ξέρουμε και Ελληνικά σύμφωνα με εσένα...

 

Ξεκινήσαμε με την πειρατεία. που είναι τα επιχειρήματα σου πάνω σε αυτό?? Αναλώθηκες μέχρι τώρα στο να πείς τα δικά σου όπως τα ξέρεις εσύ μόνο, για να μας πείσεις πως ενώ η πειρατεία έχει μειωθεί, οι τιμές των πετσοκομμένων παιχνιδιών μένει ίδια και υψηλότερη, η εμφάνιση των DLC και των microtransactions είναι όλα λόγω του αυξημένου κόστους παραγωγής! Το marketing ξαναλέω δεν θα έπρεπε να αλλάζει την τιμή του προιόντος αλλά απλά να επεκτείνει την βάση των υποψήφιων πελατών. Οπότε το βγάζουμε απ'έξω. Αυτά έχεις πει μέχρι τώρα ΜΟΝΟ. Ποια επιχειρήματα που μου το παίζεις και υπεράνω? Ένα θα σου πω. Ψάξε πόσο κόστισε το Final Fantasy 7 σε δολάρια, όταν βγήκε, και πόσο κόστισε το φετινό Witcher 3 και μετά έλα να μου πεις για επιχειρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να δωσω συμβουλες για ενοικιασεις παιχνιδιων εκτως απο κατι μικρα παιχνιδια τυπου TheOrder,Wolfenstein,Infamous κλπ που βγαινουν με ενοικιαση.Αλλα και παλι για ποιο λογο να κρατας στον σκληρο τα δεδομενα των παιχνιδιων που θα επιστρεφεις???Ασε που τον δισκο τον αλλαζεις ευκολα και αργοτερα αν οντως δεν σε καλυπτει και μαλιστα με αρκετα γρηγοροτερο.το νοικιαζω σε κανα μηνα παλι υπαρχει προβλημα ? 

Για να καταλαβω το περναω στον σκληρο δισκο το παιχνιδη η  παιζω απο το  blue ray ? .

Aν το νοικοιασω ξανα θα εχω προβλημα η πρεπει να το περασω ξανα και χανονται save  ktl ? ( στο seven sport  εχει  πολλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας με διαφορετικά δεδομένα μπορεί να κρίνει άμα το software που προσφέρει η κάθε εταιρία αξίζει για αυτόν προσωπικά. Άμα θες να παίξεις Far Cry Primal και πιστεύεις ότι δεν αξίζει την τιμή κυκλοφορίας περιμένεις 3-4 μήνες και το παίρνεις μισοτιμής. Κανεις δεν σου βάζει μαχαίρι στον λαιμό να το αγοράσεις, όπως λένε και οι Αμερικανοι "vote with your wallet". Αυτό έκανα και εγώ για το Battlefront που παρόλο θέλω να το παίξω δεν πρόκειται να δώσω πάνω από 30 ευρώ γιατί δεν αξίζει παραπάνω για εμενα. Αν τώρα κάποιος πιστεύει ότι το παιχνίδι αξίζει 0 ευρώ (πειρατεία) τότε είναι επιλογή του αλλα ταυτόχρονα δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις να παίξει sequel που κινείται στα ίδια μονοπάτια μιας και με την λογική "voting with wallet" του έριξε άκυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...