Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί τα δικά σου επιχειρήματα που είναι; 

Ποιο εκλαμβάνεις ως προσωπικούς χαρακτηρισμούς; Μάλλον δεν ξέρουμε και Ελληνικά σύμφωνα με εσένα...

 

Ξεκινήσαμε με την πειρατεία. που είναι τα επιχειρήματα σου πάνω σε αυτό?? Αναλώθηκες μέχρι τώρα στο να πείς τα δικά σου όπως τα ξέρεις εσύ μόνο, για να μας πείσεις πως ενώ η πειρατεία έχει μειωθεί, οι τιμές των πετσοκομμένων παιχνιδιών μένει ίδια και υψηλότερη, η εμφάνιση των DLC και των microtransactions είναι όλα λόγω του αυξημένου κόστους παραγωγής! Το marketing ξαναλέω δεν θα έπρεπε να αλλάζει την τιμή του προιόντος αλλά απλά να επεκτείνει την βάση των υποψήφιων πελατών. Οπότε το βγάζουμε απ'έξω. Αυτά έχεις πει μέχρι τώρα ΜΟΝΟ. Ποια επιχειρήματα που μου το παίζεις και υπεράνω? Ένα θα σου πω. Ψάξε πόσο κόστισε το Final Fantasy 7 σε δολάρια, όταν βγήκε, και πόσο κόστισε το φετινό Witcher 3 και μετά έλα να μου πεις για επιχειρήματα. 

 

Προσωπικοί χαρακτηρισμός είναι να με αποκαλείς CEO της ΕΑ. Χώρια ότι λες κορόιδα όσους κάνουν preorder ή αγοράζουν day 1. Με ποιό δικαίωμα χαρακτηρίζεις λοιπόν; Σου μιλάω με δεδομένα της λογικής και της αγοράς. Δεν τα δέχεσαι, πρόβλημά σου. Περίμενε να σπάσει το PS4 (το 2020 που θα βγει PS5) και κάτσε να παίζεις μόνος σου.

 

Λοιπόν, επειδή ΔΕΝ θέλω να το χοντρύνουμε (το έχω ξαναδεί το έργο εδώ μέσα), θα σε παρακαλούσα να ηρεμήσεις λιγάκι. Μπορώ να αρχίσω κι εγώ τους χαρακτηρισμούς (π.χ. πειρατής, entitled, φτωχομπινές κλπ.), αλλά δεν θα το κάνω, γιατί δεν σε ξέρω. Ούτε εσύ με ξέρεις. Θα είναι κρίμα να παρέμβουν οι mods και να αρχίσουν να σβήνουν μηνύματα... το πόσο θα επεκτείνω την συζήτηση, δεν θα μου το ορίσεις εσύ, εφόσον μιλάω με επιχειρήματα χωρίς χαρακτηρισμούς. Ανοιχτή συζήτηση/thread είναι, ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει, εφόσον μπορεί να το στηρίξει.

 

Δεν είδα κανέναν να συμφωνεί μαζί σου και καταλαβαίνω ότι αυτό σε πειράζει. Μάλλον εδώ μέσα είναι η φωλιά των γιάπηδων της EA σύμφωνα με την λανθασμένη οπτική σου. Επιχειρήματα κατέθεσα αναλυτικά πιο πάνω, εσύ τα προσπέρασες, αλλά τουλάχιστον 12 άτομα συμφώνησαν μαζί μου.

 

Εγώ απλά έκρουσα με τρόπο τον κώδωνα του κινδύνου για το hobby μας... τα κουκιά δεν βγαίνουν, τα AAA λιγοστεύουν και τα εναπομείναντα βγαίνουν με πολλές καθυστερήσεις κλπ. Αν δεν βλέπεις την καταιγίδα που έρχεται, πρόβλημά σου. Εγώ όφειλα να προειδοποιήσω. Εκτός αν την βρίσκετε μόνο με indies/free2play/mobile. Καλά κι αυτά, δεν λέω, αλλά δεν είναι λόγος αγοράς πλατφόρμας. Τα AAA σπρώχνουν hardware στην αγορά.

 

 

Ο καθένας με διαφορετικά δεδομένα μπορεί να κρίνει άμα το software που προσφέρει η κάθε εταιρία αξίζει για αυτόν προσωπικά. Άμα θες να παίξεις Far Cry Primal και πιστεύεις ότι δεν αξίζει την τιμή κυκλοφορίας περιμένεις 3-4 μήνες και το παίρνεις μισοτιμής. Κανεις δεν σου βάζει μαχαίρι στον λαιμό να το αγοράσεις, όπως λένε και οι Αμερικανοι "vote with your wallet". Αυτό έκανα και εγώ για το Battlefront που παρόλο θέλω να το παίξω δεν πρόκειται να δώσω πάνω από 30 ευρώ γιατί δεν αξίζει παραπάνω για εμενα. Αν τώρα κάποιος πιστεύει ότι το παιχνίδι αξίζει 0 ευρώ (πειρατεία) τότε είναι επιλογή του αλλα ταυτόχρονα δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις να παίξει sequel που κινείται στα ίδια μονοπάτια μιας και με την λογική "voting with wallet" του έριξε άκυρο.

 

Συμφωνώ 100%.

 

Και για μένα ας πούμε είναι ακριβό το Battlefront στα €120 (game & season pass). Εξίσου ακριβό ήταν και το BF4 + Premium πριν 2 χρόνια. Τυπική EA. Έτσι κάνει πάντα.

 

Σε προσφορά όμως αξίζει κάργα (το BF4 εννοώ) και γι' αυτό το τσίμπησα. Ψήφισα με το πορτοφόλι μου όπως πολύ σωστά είπες.

 

Το ίδιο ίσως κάνω και με το Battlefront κάποια στιγμή... δεν χρειάζεται να παίζουμε τα πάντα day 1.

 

Για κάποιον άλλον όμως μπορεί τα €120 να είναι μια χαρά τιμή, επειδή σκοπεύει να λιώσει 500-1000 ώρες. Είναι κάπως υποκειμενικό αυτό.

 

Για μένα day 1 αξίζει το Uncharted 4 και για το SP και για το MP (από αυτά που είδαμε στην beta). Κι αυτό υποκειμενικό είναι, γιατί κάποιος άλλος θα πει «χέσε το online, εγώ θέλω μια ξεπέτα των 10 ωρών και πάμε για άλλα».

 

Κάντε υπομονή και θα πάρετε αυτό που θέλετε, στην τιμή που εσείς θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και κάπως έτσι τελειώνουν τα επιχειρήματα...

Το ποιος κάνει like μάλλον μόνο εσύ το πρόσεξες (εγώ πάντως όχι μέχρι που το ανέφερες) και είναι μέχρι στιγμής το μοναδικό σου "επιχείρημα". Εκεί φαίνεται ποιος έχει την μύγα...Από εκεί και πέρα μάλλον δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τον σαρκασμό με τον χαρακτηρισμό και μάλλον έψαχνες κάπου στα γραφόμενα μου κάπου κάτι που θα περνούσε για χαρακτηρισμός για να έχεις αφορμή να αναφέρεις έστω και έμμεσα τους δικούς σου (π.χ. πειρατής, entitled, φτωχομπινές κλπ.) Δεν πειράζει όμως. Κάτσε μέτρα like καλύτερα γιατί στο να το παίζεις έξυπνος δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα «κορόιδα» που είπες μόκο, έτσι; :)

 

Άντε καλές γιορτές και καλά μυαλά... μπας και αποκτήσει καταναλωτική παιδεία αυτή η χώρα (που δεν το βλέπω).


Καλα ρε φιλε προεδρο της ΕΑ σε ειπε, που σημαινει ζάμπλουτο με ολες τος γκόμενες στα ποδια σ ! Μη τρελαίνεσαι κιολας χριστουγεννιάτικα!

 

Αν ήμουν σε αυτή την θέση, ούτε Insomnia θα έμπαινα, ούτε χρόνο για gaming θα είχα. :P

 

Πάντως φέτος με το Black Friday κατάλαβα ότι δεν πολυαξίζει να αγοράζεις games (πλην εξαιρέσεων που τα θες day 1) εκτός Νοεμβρίου/Δεκεμβρίου... πάρα πολλές προσφορές σε τιμές χώμα. Θέλω να πω ότι άνετα μπορείς να αγοράζεις το 90% των παιχνιδιών την γιορτινή περίοδο και μόνο το υπόλοιπο 10% day 1, έτσι ώστε να εξοικονομείς λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω  μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει πριν προβώ σε αγορά.Έχω σαν οθόνη την Dell U2412M UltraSharp 24 που δεν έχει hdmi και ηχεία m audio av 40.Υπάρχει κάποιος τρόπος π να τα συνδέσω για να έχω έξοδο στα ηχεία?Αν το έγραψα σε λάθος section παρακαλώ μεταφορά κ ζητώ συγνώμη(απλά εδώ έχει κίνηση το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να κάνω  μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει πριν προβώ σε αγορά.Έχω σαν οθόνη την Dell U2412M UltraSharp 24 που δεν έχει hdmi και ηχεία m audio av 40.Υπάρχει κάποιος τρόπος π να τα συνδέσω για να έχω έξοδο στα ηχεία?Αν το έγραψα σε λάθος section παρακαλώ μεταφορά κ ζητώ συγνώμη(απλά εδώ έχει κίνηση το θέμα)

 

 

Μεταφερθηκε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Wars Battlefront στα 35 ευρώ στο psn. Για όποιον ενδιαφέρεται

Το πηρα 46 26 δεκ

 

Το ρίξανε μετά..... αμεσως

 

Του χρονου, αμα δω χριστουγενιατικη

Θα καταλάβω οτι ειναι Προεόρτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το bundle στο PlayStation store?

 

Βρήκα αυτό https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/battlefield-4-premium-edition/cid=EP0006-CUSA00049_00-BF4PREMIUMEDITIO και δεν ξέρω αν περιλαμβάνει και το base game. Να σημειώσω ότι έχω ήδη την απλή έκδοση του BF4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

savoukos, on 28 Dec 2015 - 7:11 PM, said:snapback.png

Να κάνω  μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει πριν προβώ σε αγορά.Έχω σαν οθόνη την Dell U2412M UltraSharp 24 που δεν έχει hdmi και ηχεία m audio av 40.Υπάρχει κάποιος τρόπος π να τα συνδέσω για να έχω έξοδο στα ηχεία?Αν το έγραψα σε λάθος section παρακαλώ μεταφορά κ ζητώ συγνώμη(απλά εδώ έχει κίνηση το θέμα)

 

Δυστυχώς χρειάζεσαι κάποιο φορητό dac με οπτική είσοδο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το bundle στο PlayStation store?

 

Βρήκα αυτό https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/battlefield-4-premium-edition/cid=EP0006-CUSA00049_00-BF4PREMIUMEDITIO και δεν ξέρω αν περιλαμβάνει και το base game. Να σημειώσω ότι έχω ήδη την απλή έκδοση του BF4.

Αυτό εδώ το Bundle εννοείς; https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/battlefield-bundle/cid=EP0006-NPEJ00420_00-BATTLEFIELDBUNDL

Αυτό έχει το απλό το Battlefield 4 και το απλό το Battlefield Hardline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό εδώ το Bundle εννοείς; https://store.playstation.com/#!/en-gr/games/battlefield-bundle/cid=EP0006-NPEJ00420_00-BATTLEFIELDBUNDL

Αυτό έχει το απλό το Battlefield 4 και το απλό το Battlefield Hardline.

Όχι αυτό που λες. Αυτό που έχω στο post μου κοστίζει 22,50 ενώ αυτό 50. Εγώ έχοντας το main game ποιο από τα 2 να επιλέξω;

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς κάρτα ps plus μπορώ να κατεβάζω update για τα παιχνίδια;

Ευχαριστώ

Ναι μπορεις να κατεβασεις updates για τα παιχνιδια χωρις συνδρομη.

 

Για να καταλαβω το περναω στον σκληρο δισκο το παιχνιδη η  παιζω απο το  blue ray ? .

Aν το νοικοιασω ξανα θα εχω προβλημα η πρεπει να το περασω ξανα και χανονται save  ktl ? ( στο seven sport  εχει  πολλα)

Τα saves και τα trophies σου μενουν. Το Install και τα patch θα χασεις. Βεβαια εννοειται οτι αν θες τα κρατας.Εγω σου λεω απλα οτι αν πχ νοικιασεις το TheOrder που ειναι 6ωρες παιχνιδι και δεν εχει και online,εκει δεν εχεις λογο να το εχεις στο σκληρο γιατι πολυ απλα δεν προκειται να το ξαναπαιξεις αρα προφανως και θα τα σβησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό που λες. Αυτό που έχω στο post μου κοστίζει 22,50 ενώ αυτό 50. Εγώ έχοντας το main game ποιο από τα 2 να επιλέξω;

http://www.battlefield.com/battlefield-4/premium-edition

 

Το premium έχει τα 5 dlc, το άλλο έχει απλά και το hardline. 

 

 

Εχεις καποιο να προτίνεις?

 

 

Το Fiio d3 είναι μάλλον το φθηνότερο που θα βρεις. Για λίγα παραπάνω το Fiio d7 έχει και αποκωδικοποίηση dolby και dts που μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν σε stero setup. Από κει και πέρα αν σε ενδιαφέρουν virtual surround και αν στο μέλλον πάρεις και headphones ή headset, πας σε πιο ακριβές λύσεις όπως είναι αυτή της astro.

http://www.astrogaming.com/mixamp-tr/MixAmp-TR.html#start=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...