Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζουν αρκετά ρόλο στην ποσότητα ατμού, η πληρότητα της μπαταρίας, το υγρό (PG/VG), τα volts, το πόσο μεγάλες τζούρες τραβάς κ.λπ.

 

Συγκεκριμένα εγώ, με υγρό VG, cartomizer 3Ω και άτμισμα στα 6V, με μεγάλη τζούρα θα έλεγα πως πλησιάζει αρκετά την ποσότητα του ναργιλέ.

 

Σίγουρα βγάζει τριπλάσια με εξαπλάσια ποσότητα ατμού από το στριφτό που κάνω :P

 

Λοιπόν, μόλις δοκίμασα Golden Margy και Valuto από Nobacco... πραγματικά από τις καλύτερες καπνικές γεύσεις που έχω βρεί.

 

Απλά μια προειδοποίηση, ΜΗΝ πάρετε 18mg/ml εκτός αν αντέχει ο λαιμός σας! Το χτύπημα είναι βαρβάτο!

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό το e-shop ξέρει κανείς αν είναι οκ? Έτοιμάζομαι για παραγγελία nobacco και φαίνεται ότι αυτοί έχουν όλο τον κατάλογο της, λόγω συνεργασίας, απλά δεν ξέρω την εγκυρότητα τους. Αν είναι οκ το προτιμώ από το επίσημο, λόγω paypal. Anyone?

 

Επίσης, με προβληματίζει ότι από αυτά που διαβάζω (έχω λιώσει κι ακόμα ν'αποφασίσω) η PG γδέρνει το λαιμό και τα έτοιμα της nobacco έχουν κατα κύριο λόγο PG μέσα. Έχουν κανένα έτοιμο με λίγο πιο μοιρασμένο το ποσοστό που μπορείνα μην το πήρε το μάτι μου? Καπνικό (λευκό drum κάνω, αν ξέρει κανείς και κάτι κοντινό -το κατά δύναμην). Για πρώτη δοκιμή δεν λέει να παίζω με δικές μου μίξεις, θέλω έτοιμα πράγματα και βλέποντας και κάνοντας στην πορεία αν όντως καταφέρω να κολλήσω στο η.τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω τα Enjuice πρεπει να εχουν μεσα και vg, αλλα πιστευω οτι πρεπει να παρεις ενα τηλεφωνο για καλυτερα, ωστε να σου πουν αν εχουν και τα πλαν B η τα mustique που ειναι πιο φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα προτίμησε από επίσημο κατάστημα Νobacco. Μπορείς αν θές να πάς από εκεί και να δοκιμάσεις και τα υγρά κιόλας, έχουν δικά τους kit έτοιμα για δοκιμή. Εννοείται δεν παίρνεις υγρό χωρίς να δοκιμάσεις! Την έχω πατήσει έτσι και πέταξα ενα δεκάρικο.

 

Όλα της Nobacco έχουν ποσοστά 80% PG – 20% VG.

 

Μέχρι τώρα άτμιζα υγρά Flavorart στα 9mg/ml. Πήρα χτές Valuto 18ρι το οποίο μου έσκισε τον λαιμό! Τελικά πήγα σήμερα και πήρα Valuto 0mg/ml, τα ανακάτεψα σε αναλογία 1/1 και πλέον ατμίζω 9mg/ml. Μάλιστα αυτό θα κάνω από εδω και πέρα, θα παίρνω ένα 12mg/ml και ενα 6mg/ml και θα ατμίζω ουσιαστικά στα 9.

 

Σχετικά με το χτύπημα στον λαιμό, τα PG γενικώς δεν γδέρνει, απλά χτυπάει περισσότερο στον λαιμό. Βέβαια αυτό όταν συγκρίνουμε ίδιας περιεκτικότητας υγρά, το βασικό που παίζει ρόλο στο χτύπημα είναι η νικοτίνη. Αν συγκρίνεις δηλαδή PG στα 6mg/ml με VG στα 18mg/ml, εννοείται πως το δεύτερο θα σε γδάρει (αν δεν είσαι βαρύς ατμιστής!)

 

Ενα ακόμα θετικό των PG είναι πως είναι λιγότερο παχύρρευστα που σημαίνει πως αυξάνεται έστω και λίγες ημέρες η ζωή του ατμοποιητή.

 

Ενώ έγραφα τα παραπάνω σύγκρινα υγρό PG (Flavorart Maxboro) VG (Nobacco Golden Margy) και τα δύο στα 9mg/ml, το PG δίνει ε-λά-χι-στα πιο έντονο χτύπημα σε σημείο να μην το καταλαβαινω καν. Καλύτερα όταν δοκιμάσεις ξεκίνησε με την χαμηλότερη περιεκτικότητα που θα βρείς, τα 6mg/ml και αναλόγως ανεβαίνεις.

 

ps: αφού σου αρέσουν καπνικές γεύσεις, δοκίμασε τα Valuto και Golden Margy από την σειρά Mystique. Κόλλησα. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Το ξέρω ότι με τα υγρά πρέπει να γίνει δοκιμή αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα είναι αρκετές 2-3 τζούρες στο μαγαζί για να βγάλεις άκρη. Παίζει και ρόλο με τι τσιγάρα θα τα δοκιμάσω, εγώ έχω σκοπό να πάω για ένα mini&more και μια μικρή μόντα hydrid+M&M cartο. Αλλά εντάξει, από το τίποτα μια πρώτη εντύπωση θα βοηθήσει σίγουρα. Γενικά ελπίζω να μην φτάσω να ξηλωθώ με εκατό αλλαγές μέχρι να κατασταλάξω γιατί δεν με παίρνει καθόλου και ένα παραπάνω με τα υγρά της nobacco που δεν τα βρίσκω καθόλου φθηνά (μόνο 10ρικο πέταξες? πάλι καλά να λες!).

 

Για το επίσημο μαγαζί akpe, αν το άλλο είναι έγκυρο δεν βρίσκω κανένα λόγο να το προτιμήσω. Η πληρωμή με paypal παίζει τεράστιο ρόλο για μένα. Για να δούμε αν βρεθεί κανείς να επιβεβαιώσει για τι φρούτο πρόκειται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα προτίμησε από επίσημο κατάστημα Νobacco. Μπορείς αν θές να πάς από εκεί και να δοκιμάσεις και τα υγρά κιόλας, έχουν δικά τους kit έτοιμα για δοκιμή. Εννοείται δεν παίρνεις υγρό χωρίς να δοκιμάσεις! Την έχω πατήσει έτσι και πέταξα ενα δεκάρικο.

 

Όλα της Nobacco έχουν ποσοστά 80% PG – 20% VG.

 

Μέχρι τώρα άτμιζα υγρά Flavorart στα 9mg/ml. Πήρα χτές Valuto 18ρι το οποίο μου έσκισε τον λαιμό! Τελικά πήγα σήμερα και πήρα Valuto 0mg/ml, τα ανακάτεψα σε αναλογία 1/1 και πλέον ατμίζω 9mg/ml. Μάλιστα αυτό θα κάνω από εδω και πέρα, θα παίρνω ένα 12mg/ml και ενα 6mg/ml και θα ατμίζω ουσιαστικά στα 9.

 

Σχετικά με το χτύπημα στον λαιμό, τα PG γενικώς δεν γδέρνει, απλά χτυπάει περισσότερο στον λαιμό. Βέβαια αυτό όταν συγκρίνουμε ίδιας περιεκτικότητας υγρά, το βασικό που παίζει ρόλο στο χτύπημα είναι η νικοτίνη. Αν συγκρίνεις δηλαδή PG στα 6mg/ml με VG στα 18mg/ml, εννοείται πως το δεύτερο θα σε γδάρει (αν δεν είσαι βαρύς ατμιστής!)

 

Ενα ακόμα θετικό των PG είναι πως είναι λιγότερο παχύρρευστα που σημαίνει πως αυξάνεται έστω και λίγες ημέρες η ζωή του ατμοποιητή.

 

Ενώ έγραφα τα παραπάνω σύγκρινα υγρό PG (Flavorart Maxboro) VG (Nobacco Golden Margy) και τα δύο στα 9mg/ml, το PG δίνει ε-λά-χι-στα πιο έντονο χτύπημα σε σημείο να μην το καταλαβαινω καν. Καλύτερα όταν δοκιμάσεις ξεκίνησε με την χαμηλότερη περιεκτικότητα που θα βρείς, τα 6mg/ml και αναλόγως ανεβαίνεις.

 

ps: αφού σου αρέσουν καπνικές γεύσεις, δοκίμασε τα Valuto και Golden Margy από την σειρά Mystique. Κόλλησα. :wub:

 

Κι εγω το ιδιο περιπου κανω, απλα δεν παιρνω μηδενικο παλι σε νομπακο, αλλα εχω σκετη pg και vg απ' εξω, και τη φερνω στη μεση. Οποτε ετσι εχω και μειωση της τιμης στη μεση :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς δυο τρείς τζούρες αρκούν για να καταλάβεις γεύση και χτύπημα, για εμένα τουλάχιστον :)

 

Από διάφορα σχόλια που ακούω πάντως, τα ego-t, hybrid και giant είναι από τις καλύτερες συσκευές.

Αν ψηθείς να τις συνδυάσεις με DCT tanks, είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.

 

Το μαγαζί πάντως υπάρχει μέσα στα επίσημα σημεία πώλησης της nobacco (το αναζήτησα με το τηλέφωνο του μαγαζιού) οπότε μάλλον είσαι κομπλέ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το αναζήτησα με το τηλέφωνο του μαγαζιού) οπότε μάλλον είσαι κομπλέ :)

:huh: Πόσο δεν δουλεύει ο εγκέφαλος γμτ ώρες-ώρες, τώρα ήμουν εκεί μέσα κι ούτε που το σκέφτηκα, κοιτούσα μόνο τα σημεία πώλησης θεσ/νίκης για να πάω αύριο :rolleyes: Thanks :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον προσανατολιζομαι στην αγορα του EGO-Supreme: http://www.esmoke.gr/Esmoke_EGO_Supreme.htm - το εχει μηπως καποιοας απο εσας να μου πει εντυπωσεις;

Υπαρχει καποιο παρομοιο μοντελο σε καλυτερη τιμη; Εαν ναι πειτε μου για να το κοιταξω.

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον προσανατολιζομαι στην αγορα του EGO-Supreme: http://www.esmoke.gr/Esmoke_EGO_Supreme.htm - το εχει μηπως καποιοας απο εσας να μου πει εντυπωσεις;

Υπαρχει καποιο παρομοιο μοντελο σε καλυτερη τιμη; Εαν ναι πειτε μου για να το κοιταξω.

Ευχαριστω..

 

Δεν εχει δευτερη μπαταρια... οποτε το ξεχνας, για 70 ευρα δεν αξιζει με τιποτε.

Οτι και να παρεις, να παρεις με δυο μπαταριες (και μια τριτη αργοτερα απο εξωτερικο με μισα λεφτα). Σκεψου να εισαι καπου και να μεινεις απο μπαταρια...

Συνεχιζω παντως να εχω τη γνωμη οτι για τον πατερα σου θα ηταν καλυτερα καποιο με αυτοματη μπαταρια. Ειναι σε ηλικια που πρεπει να του τα εχεις ολα ετοιμα :rolleyes: αλλιως ειναι πολυ ευκολο να τα πεταξει με την πρωτη δυσκολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέντε κ.τ. πρώτη μέρα σήμερις. Just, πέντε. Με θαυμάζω :P

 

Προσπαθησε να ξεχασεις αυτο το "παραλληλο" (θα σε φτιαξει και ψυχολογικα αν ξερεις οτι δεν εκανενς κανενα κ.τ.). Εμενα σε περιπτωσεις που (ακομη και σημερα, κλασικες περιπτωσεις, ξενυχτι, πολυ ποτο), μου ερχεται η επιθυμια, τραβαω 3-4 πολυ δυνατες τζουρες (7 συνεχομενα δευτερολεπτα κραταει αναμμενο το hybrid), οποτε "μπουκωνω" τελειως και μου περναει η ορεξη για κ.τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει δευτερη μπαταρια... οποτε το ξεχνας, για 70 ευρα δεν αξιζει με τιποτε.

Οτι και να παρεις, να παρεις με δυο μπαταριες (και μια τριτη αργοτερα απο εξωτερικο με μισα λεφτα). Σκεψου να εισαι καπου και να μεινεις απο μπαταρια...

Συνεχιζω παντως να εχω τη γνωμη οτι για τον πατερα σου θα ηταν καλυτερα καποιο με αυτοματη μπαταρια. Ειναι σε ηλικια που πρεπει να του τα εχεις ολα ετοιμα :rolleyes: αλλιως ειναι πολυ ευκολο να τα πεταξει με την πρωτη δυσκολια.

 

Ποιο μοντελο ειναι αυτο με την αυτοματη μπαταρια; Δωσε μου λινκ αν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pournaras:

Μπα, ακριβώς το αντίθετο για μένα. Ο πιο σίγουρος τρόπος να κλωτσήσω και να τινάξω όλη την προσπάθεια στον άερα πριν καν την αρχίσω, είναι να με καταπιέσω. Αν έρθει, θα έρθει από 'μόνο του', χαλαρά με την επιλογή πάντα αν θέλω 1-2-3 να ξεχαρμανιάσω (αν δεν το σιχαθώ εντελώς κάποια στιγμή), να το κάνω.

 

tumblr_lv3rj9LJep1r662o5o1_500.jpg

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κάτι μέρες, ωραία και χρυσά τα Golden Margy και Valuto, αλλά ως PG η παραγωγή ατμού είναι μέτρια. Τα αφήνω στην άκρη μήπως βρω κάτι καλύτερο. Πέρα από Natura FA Maxxboro και Natura FA Prince Perry θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για υγρό 1) με καπνική γεύση και με μεγάλη έως τεράστια παραγωγή ατμού (άρα 99% VG)

 

Έχω στα υπ'όψην μου το Tribeca, θα το δοκιμάσω σύντομα αλλά είναι πανάκριβο γαμώτο. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...