Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, το Νο1 είναι από τις πιο ερμ όχι ακριβώς ξερές αλλά «λιγότερο γλυκές» γεύσεις που έχω δοκιμάσει. Αν δεν σου αρέσει αυτό μην πας στα επόμενα νούμερα γιατί όσο ανεβαίνεις η επίγευση γίνεται πιο έντονη. Ειδικά το Νο2 θυμίζει πολύ γλυκό αρωματικό καπνό στριφτού. Αυτό εμένα μου αρέσει γιατί διαφοροποιεί τον ατμό από το τσιγάρο και ώρες ώρες με κάνει να το σιχαίνομαι (ακόμα και τώρα που καπνίζω σχεδόν 1.5 πακέτα τη μέρα). 

 

Η νικοτίνη στο υγρό είναι όντως τοξική στην κατάποση (θένξ Joshua21), στα χέρια δεν έχω προσέξει κάτι, ίσως το λένε προληπτικά (και επειδή ο μέσος άνθρωπος ακουμπά το πρόσωπο του με τα χέρια του εκατοντάδες φορές την ημέρα). Αν σου έρθει στο στόμα δεν είναι επικίνδυνο αρκεί να το ξεπλύνεις. Πριν λίγες ημέρες από σπόντα είχα ρουφήξει σχεδόν καθαρό υγρό και μου έβγαλε μια αύτρα στα χείλη όλη δική μου.

 

Αφού έστρωσαν οι διαρροές είναι κομπλέ, όντως θέλουν προσοχή οι ανταλλάξιμες. Τουλάχιστον στον Evod βλέπω οτι δεν χρειάζεται να αδειάσεις το υγρό για να την αλλάξεις! Στον Gemini Mini θέλει άδειασμα που σημαίνει οτι πρέπει να έχεις και μια δεύτερη μαζί, ώστε αν σου ψοφήσει ενώ είσαι έξω να την γεμίσεις και να αφήσεις την άλλη στην άκρη μέχρι να την αδειάσεις/καθαρίσεις. Εκτός βέβαια αν αλλάζεις προληπτικά κάθε εβδομάδα.

 

Οι μπαταρίες φόρτιση κανονικά μέχρι να γεμίσουν (ανάβει πράσινο λαμπάκι στον φορτιστή αν έχουμε τον ίδιο), το πόσο παίρνει αυτό δεν έχω ιδέα. Οι 1100 εμένα από άδειες παίρνουν περίπου 2.5-3 ώρες να φορτίσουν πλήρως.

 

Υγρασία στο επιστόμιο βγάζουν σχεδόν όλα, αλλά τουλάχιστον στον Gemini μπορείς να αλλάξεις επιστόμιο με ένα απλό πλαστικό τύπου 510.

 

Όσο για το δεκάλεπτο δεν έχω ιδέα γιατί στο είπε... εγώ έχω κλείσει και πεντάωρο συνεχούς ατμίσματος, ο Thor βέβαια ψηνόταν αλλά εκτός από αυτό δεν είχα πρόβλημα. Ίσως παίζει ρόλο και το Vv. Μήπως εννοούσε όχι πάνω από δέκα δευτερόλεπτα (που είναι και το cut-off στις περισσότερες μπαταρίες);

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το υγρό είναι όντως τοξικό στην κατάποση, στα χέρια δεν έχω προσέξει κάτι, ίσως το λένε προληπτικά (και επειδή ο μέσος άνθρωπος ακουμπά το πρόσωπο του με τα χέρια του εκατοντάδες φορές την ημέρα). Αν σου έρθει στο στόμα δεν είναι επικίνδυνο αρκεί να το ξεπλύνεις. Πριν λίγες ημέρες από σπόντα είχα ρουφήξει σχεδόν καθαρό υγρό και μου έβγαλε μια αύτρα στα χείλη όλη δική μου.

Το υγρό το ίδιο δεν είναι καθόλου τοξικό, η φυτική γλυκερίνη ή προπυλενική γλυκόλη ή το μείγμα αυτών των δύο(η βάση των υλικών άτμισης δηλαδή) και το άρωμα όλα αυτά είναι βρώσιμα. Όλα αυτά χρησιμοποιούνται νόμιμα στην παρασκευή τροφίμων. Το επικίνδυνο είναι η νικοτίνη που(ενδέχεται να) περιέχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια ατμιστής μου πρότινε την μάρκα halo και για τσιγάρο και για υγρά... Επίσης μου λέει οτι τα υγρά nobacco είναι ότι χειρότερο έχει βάλει στο στόμα του.

Εγω δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι τώρα το θέμα αλλα με ψήσανε και λέω να πάρω ένα για να κόψω τα τσιγάρα στο σπίτι.

 

Εγω κάνω στριφτό βιολογικό μέτριου βάρους τσιγάρο και τα εργοστασιακά με ενοχλούν στον λαιμό άπειρα (ούτε τράκα δεν κάνω, άντε απο καμια χρυσή κασετίνα μόνο). Τι πιστεύετε οτι θα ταιριάζει στον λαιμό και τα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοούσε όχι πάνω από δέκα δευτερόλεπτα (που είναι και το cut-off στις περισσότερες μπαταρίες);

Τι να σου πω. "Λεπτά" πάντως άκουσα και εγώ και ένας φίλος που ήταν μαζί μου.

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω και το Cappucino που απ'όσο είδα σε Review του Gewre (τι γαμάτος reviewer) λέει ότι είναι ένα υγρό κατάλληλο για ολόκληρη τη μέρα. Υποκειμενικό βέβαια αυτό, αλλά δοκιμάζω εντελώς στα τυφλά αφού δε μου δίνεται η δυνατότητα δοκιμής στο κατάστημα. Πάντως το Ν.1, δε το απορρίπτω, οκ δεν είναι άσχημο, αλλά σίγουρα δεν είναι της προτίμησης μου. Για δοκιμή καλό είναι, αλλά σίγουρα δε θα το επιλέξω ξανά.

 

Επειδή βέβαια είμαι σε επαρχία, έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι και τη περίπτωση να πάρω μπουκαλάκια και να φτιάχνω εγώ ατμιστικά υγρά. Πέρα από μεγάλη προσοχή στη κατασκευή τους, δε χρειάζεται κάτι άλλο. Άσε που βγαίνουν και μεγαλύτερες ποσότητες. Δεν είμαι και ακριβώς στη Χαλκίδα, είμαι σε μία πόλη έξω από αυτήν, οπότε το ανεβωκατέβασμα κουράζει. Και από άλλα καταστήματα, αμά είναι να δίνουμε 6 ευρώ κάθε φορά στα μεταφορικά για 2 μπουκαλάκια ξερωγώ... Τέλος πάντων, θα δούμε.

 

Το καλό πάντως είναι ότι 30++ ώρες μετά το τελευταίο τσιγάρο, δε μου έρχεται καν η επιθυμία να ανάψω. Τόσα χρόνια καπνιστής, ίσως και να είναι η πρώτη μέρα που δε θα ανάψω. Ίσως βέβαια ανάψω κανένα αργότερα απλά για το ψυχαναγκαστικό μέρος, αλλά προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πω πολλά αυτή τη φορά. Λίγες λέξεις μόνο.

 

Είμαι στη πέμπτη μέρα χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου και από κανονικά τσιγάρα, από εκεί που έκανα ενάμιση πακέτο την ημέρα, έχω κάνει σύνολο: 6

Δύο έκανα τη πρώτη μέρα πριν πάω να το πάρω, άλλο μετά για την υπόλοιπη μέρα δεν έβαλα στο στόμα μου. Πλέον, κάθε μέρα κάνω από ένα, απλά για να αναπληρώσω αυτά που μου στερεί το ηλεκτρονικό: τίναγμα κ.λπ. Βέβαια, όσο περνάνε οι μέρες, το κανονικό μου φαίνεται όλο και περισσότερο "ξενέρωτο". Το ανάβω και στη δεύτερη τζούρα θέλω να το σβήσω.

 

Οπότε, όποιος θέλει να "καθαρίσει", ξέρει τι να κάνει. Σε μένα τουλάχιστον, έπιασε.

 m100.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πω πολλά αυτή τη φορά. Λίγες λέξεις μόνο.

 

Είμαι στη πέμπτη μέρα χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου και από κανονικά τσιγάρα, από εκεί που έκανα ενάμιση πακέτο την ημέρα, έχω κάνει σύνολο: 6

Δύο έκανα τη πρώτη μέρα πριν πάω να το πάρω, άλλο μετά για την υπόλοιπη μέρα δεν έβαλα στο στόμα μου. Πλέον, κάθε μέρα κάνω από ένα, απλά για να αναπληρώσω αυτά που μου στερεί το ηλεκτρονικό: τίναγμα κ.λπ. Βέβαια, όσο περνάνε οι μέρες, το κανονικό μου φαίνεται όλο και περισσότερο "ξενέρωτο". Το ανάβω και στη δεύτερη τζούρα θέλω να το σβήσω.

 

Οπότε, όποιος θέλει να "καθαρίσει", ξέρει τι να κάνει. Σε μένα τουλάχιστον, έπιασε.

 m100.gif

 

Ουτε εγω θα πω πολλα αυτη τη φορα, στις 2 Σεπτεμβρη, κλεινω 2 χρονια. Μακαρι να το συνεχισεις κι εσυ, και να κοψεις τελειως το κανονικο :)

Καλα ατμισματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, αν είσαι ακόμα Χαλκίδα, δες εδώ  ;)
 

Χρόνια ατμιστής μου πρότινε την μάρκα halo και για τσιγάρο και για υγρά... Επίσης μου λέει οτι τα υγρά nobacco είναι ότι χειρότερο έχει βάλει στο στόμα του.
Εγω δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι τώρα το θέμα αλλα με ψήσανε και λέω να πάρω ένα για να κόψω τα τσιγάρα στο σπίτι.
 
Εγω κάνω στριφτό βιολογικό μέτριου βάρους τσιγάρο και τα εργοστασιακά με ενοχλούν στον λαιμό άπειρα (ούτε τράκα δεν κάνω, άντε απο καμια χρυσή κασετίνα μόνο). Τι πιστεύετε οτι θα ταιριάζει στον λαιμό και τα γούστα μου.


Μαν, ό'τι και να σου πω θα είναι εντελώς hit and miss. Από Halo έχω ακούσει τα καλύτερα για το Tribeca αν και προσωπικά δεν μου άρεσε. Από υπόλοιπα καπνικά θα πρότεινα Bebeca και Kapnos από Atmos Lab, Virginia, και RY4 από FlavourArt. Σίγουρα πάντως το να πετύχεις την καπνική γεύση που σου αρέσει είναι ίσως το δυσκολότερο πράγμα στο ηλεκτρονικό.

 

Γενικά μπορείς να πάρεις μια γεύση για το τι αρέσει περισσότερο στους ατμιστές στις ψηφοφορίες που γίνονται εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά μακριά από τη Χαλκίδα μένω ρέι  :-D

 

Ναι, το έμαθα προχθές ότι άνοιξε αυτό το μαγαζάκι! Μάλιστα, έκανα και την αγορά μου από αυτό το παιδί.

 

Αξιόπιστος και απολύτως συνεργάσιμος. Τον πήρα τηλέφωνο, του είπα που βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή στη Χαλκίδα και σε 5 λεπτά μου είχε φέρει με το αυτοκίνητο ό,τι του ζήτησα! Αν και δεν έχει -ακόμα- μεγάλη γκάμα, τον προτείνω ανεπιφύλακτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ. Εμένα με βλέπω να παραμένω στον Primero (EvoD). Μπορεί να βγάζει λιγότερο ατμό από τον Gemini Mini αλλά η ευκολία του και η μηδενική πιθανότητα να μου βγάλει καμένο με κέρδισε.

Κάποια πράγματα που με «χάλασαν» πάντως είναι η σταγονίτσα που σχεδόν πάντα θα πέσει στον σωλήνα όταν βγάλεις την κεφαλή για να το γεμίσεις (και θα σου έρθει στο στόμα αν δεν την σκουπίσεις) και το γεγονός οτι, ανάλογα το υγρό, όταν πέσει η στάθμη κάτω από το 1/3-1/4 θέλει γέμισμα αλλιώς σου βγάζει μπουρμπουλήθρες, ίσως και υπερτροφοδοσία αν δεν προσέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη χρησιμοποιώ τον Evod. Απλά σε αυτόν έχω το "δεύτερο" υγρό μου. Σίγουρα, για εμένα Gemini>>>Evod. 

Πάλι μου εμφάνισε το πρόβλημα με τα σταγονίδια. Έσφιξα τη κεφαλή, αλλά δεν. Θα το κοιτάξω αύριο γιατί τώρα βαριέμαι.

Σίγουρα είναι ένας τίμιος ατμοποιητής, αλλά ευχαριστιέμαι πολύ καλύτερα το άτμισμα με τον Gemini.

Επίσης, η EcoCig πρέπει να αλλάξει σταγονόμετρο πώςστοκαλοτολένε!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταγονίδια εννοείς διαρροή προς τον πόλο της μπαταρίας ή υπερτροφοδοσία ε; Γιατί στο επιστόμιο δεν τα γλυτώνεις δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερτροφοδοσια. Για το επιστόμιο μιλάω. Στον πόλο της μπαταρίας δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Αν και, με τη VeVe έχω πρόβλημα. Αλλάζοντας, απ'όσο παρατήρησα, από Evod σε Gemini, δε κάνει επαφή με τον Gemini και με κάτι αιχμηρό πρέπει να "πειράξω" τον πόλο της προκειμένου να ανέβει λίγο προς τα πάνω. Λύνεται βέβαια σε 5'', αλλά φοβάμαι μη χειροτερέψει.



Μαν, ό'τι και να σου πω θα είναι εντελώς hit and miss. Από Halo έχω ακούσει τα καλύτερα για το Tribeca αν και προσωπικά δεν μου άρεσε. Από υπόλοιπα καπνικά θα πρότεινα Bebeca και Kapnos από Atmos Lab, Virginia, και RY4 από FlavourArt. Σίγουρα πάντως το να πετύχεις την καπνική γεύση που σου αρέσει είναι ίσως το δυσκολότερο πράγμα στο ηλεκτρονικό.

 

Γενικά μπορείς να πάρεις μια γεύση για το τι αρέσει περισσότερο στους ατμιστές στις ψηφοφορίες που γίνονται εδώ.

 

 

Αν ο Rotten είναι Αθήνα, υπάρχει και το ReplaceSmoke που απ'όσο έμαθα είναι το μεγαλύτερο δοκιμαστήριο στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι, όταν θέλετε να αλλάξε γεύση στον ατμοποιητή πλένετε τα φυτιλια με νερό στέγνωμα κτλ ή απλά τελειώνει η μια γεύση και βάζετε την άλλη?

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι μετά απο κάποιες μέρες το υγρό στον ατμοποιητή σκουραίνει πολύ (thor καινούργιος αλλα και μετα από αλλαγή κεφαλής) ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεβιδώνεις τελείως τον ατμοποιητή. Σκουπίζεις όσο πιο καλά μπορείς τα φιτίλια με μία χαρτοπετσέτα και πλένεις με νερό το υπόλοιπο. Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ.

 

Όσον αφορά το δεύτερο, χωρίς να γνωρίζω, μήπως το υγρό "ωριμάζει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shini.gami, ανάλογα τον ατμοποιητή και τα φυτίλια, στους Thor/CE+ και νομίζω και στους Gemini δεν χρειάζεται καν να πλύνεις τον ατμοποιητή, αδειάζεις το παλιό υγρό, γεμίζεις το νέο και μέσα στις πρώτες τζούρες έχει φύγει η πρώτη γεύση. Δεν το εγγυώμαι αφού πάντα χρησιμοποιώ διαφορετικούς για κάθε γεύση, καλού κακού κάνε αυτό που κάνει και ο Γιώργος.

 

Το δεύτερο συμβαίνει αρκετά συχνά, κάποιοι το αποδίδουν στην αντίσταση (αν και αμφιβάλλω αλλιώς θα συνέβαινε άμεσα και όχι σταδιακά), κάποιοι στην σύνθεση του υγρού, άλλοι στην έκθεση του σε εξωτερικές συνθήκες όπως ζέστη ή φως. Γενικώς μην αφήνεις πολλές ημέρες το ίδιο υγρό μέσα, σε εμένα συνήθως συμβαίνει αν ξεχαστώ και αφήσω υγρό για 2-3 ημέρες χωρίς να το ατμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...