Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα επομενως αυτα που θα ρωτησω κατα πασα πιθανοτητα να εχουν απαντηθει. Απο το να διαβασω ομως 24 σελιδες καλυτερα να συνεχισω το καπνισμα... :-D

 

1) Ειναι σιγουρο πως το ηλεκτρονικο τσιγαρο και τα υγρα που εχει δεν βλαπτουν την υγεια? Υπαρχει καποια ερευνα ή κατι αλλο απο που να δειχνει οτι ειναι ασφαλες?

 

2) Τα υγρα που ατμιζεις τι ουσιες περιεχουν?

 

3) Θελω να μου προτεινετε μαρκα απο ηλεκτρονικο τσιγαρο και μαρκες υγρων. Και επισης καποιο καταστημα στο internet να τα παραγγειλω. Αν βοηθαει στην επιλογη υγρων να πω πως καπνιζω marlboro lights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα επομενως αυτα που θα ρωτησω κατα πασα πιθανοτητα να εχουν απαντηθει. Απο το να διαβασω ομως 24 σελιδες καλυτερα να συνεχισω το καπνισμα... :-D

 

1) Ειναι σιγουρο πως το ηλεκτρονικο τσιγαρο και τα υγρα που εχει δεν βλαπτουν την υγεια? Υπαρχει καποια ερευνα ή κατι αλλο απο που να δειχνει οτι ειναι ασφαλες?

 

2) Τα υγρα που ατμιζεις τι ουσιες περιεχουν?

 

3) Θελω να μου προτεινετε μαρκα απο ηλεκτρονικο τσιγαρο και μαρκες υγρων. Και επισης καποιο καταστημα στο internet να τα παραγγειλω. Αν βοηθαει στην επιλογη υγρων να πω πως καπνιζω marlboro lights.

 

1) Είναι σίγουρο πως -σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο- είναι ασφαλές. Δες κάποιες έρευνες εδώ. Απόλυτα ασφαλές δεν μπορεί να είναι, δεδομένου ότι τα πνευμόνια μας δεν έχουν φτιαχτεί για να εισπνέουν ατμό, αλλά σύμφωνα με τελευταίες έρευνες οι επιδράσεις του στον οργανισμό μας είναι αμελητέες.

 

Επιγραμματικά:

 

 

Μία από τις πρώτες μελέτες που εξετάζει τις επιπτώσεις της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου δημοσιεύθηκε στο τεύχος Οκτωβρίου του περιοδικού Inhalation Toxicology Journal. Τα ευρήματα της έρευνας ήταν ότι ο ατμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν θέτει σε κανέναν αξιοσημείωτο κίνδυνο βλάβης την ανθρώπινη υγεία.

[...] Αυτό όμως που ήταν ίσως μεγαλύτερη έκπληξη για κάποιους, ήταν το γεγονός ότι ο ατμός που παρήχθη από την ατμοποίηση των ατμιστικών υγρών, για κινδύνους σχετικούς με τον καρκίνο ή μη, έδειξε ότι κανένας κίνδυνος δεν τίθεται για την υγεία των ενηλίκων ή των παιδιών.

 

 

 

Συμπεράσματα: Η μελέτη αυτή δείχνει ότι ο ατμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι σημαντικά λιγότερο κυτταροτοξικός συγκρινόμενος με τον καπνό του τσιγάρου. Τα αποτελέσματα αυτά θα πρέπει να επικυρωθούν με κλινικές μελέτες.
 
Υπάρχει περιγραφή της μεθόδου στο φόρουμ από τον δρ.Φαρσαλινό, όπου εξηγούνται περιληπτικά και τα νούμερα που παρατέθηκαν π.χ. αραίωση 6,25% σημαίνει ότι υπάρχει 1/16 εκχύλισμα καπνού ή ατμού και 15/16 καθαρό υγρό καλλιέργειας. Για να βρεθεί η 100% βιωσιμότητα έγινε σύγκριση με κύτταρα που βρίσκονταν σε καθαρό υγρό χωρίς εκχυλίσματα. [...] Επίσης οι αριθμοί πάνω από 100% που βλέπουμε στα αποτελέσματα των εκχυλισμάτων ατμού σημαίνουν ότι τα κύτταρα όχι μόνο δεν μειώθηκαν, αλλά πολλαπλασιάστηκαν.

 

 

Συμπερασματικά, η μελέτη μας δεν δείχνει καμία επιβλαβή επίδραση της νικοτίνης όταν χορηγείται εισπνεόμενη, στην καθαρή της μορφή.

 

Με την θεώρηση πάνω από 9.000 παρατηρήσεων σχετικά με τη χημεία του ατμού και των υγρών που περιέχονται στα η.τ., ο Dr Burstyn ήταν σε θέση να καθορίσει ότι τα επίπεδα των ρύπων των η.τ. στους χρήστες που εκτίθενται σ΄αυτούς είναι ασήμαντες, πολύ κάτω από τα επίπεδα που θα δημιουργήσουν κάποιο κίνδυνο για την υγεία τους. Επιπλέον, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την υγεία των παθητικών-ατμιστών, που παρευρίσκονται στον ίδιο χώρο.

 

2) Τα υγρά περιέχουν προπυλενογλυκόλη ή/και φυτική γλυκερίνη, νερό, νικοτίνη και αρώματα. Μόνο η νικοτίνη είναι «επικίνδυνη» και αυτή σε περίπτωση π.χ. κατάποσης του υγρού. Αν θυμάμαι καλά, η ποσότητα νικοτίνης που παίρνει ο ατμιστής από μια τζούρα είναι αρκετά μικρότερη από μια τζούρα ενός κανονικού τσιγάρου. Από παλαιότερο μου άρθρο:

 

Χημικός δεν είμαι, αλλά με μια γρήγορη έρευνα, η προπυλενογλυκόλη μεταξύ άλλων χρησιμοποιείται σε φάρμακα, τροφές, σαμπουάν, οδοντόπαστες, στοματικά διαλύματα κ.λπ. Μόνο σε περίπτωση υπερβολικής κατανάλωσης και/ή εισπνοής μεγάλης ποσότητας μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας. H φυτική γλυκερίνη επίσης χρησιμοποιείται σε τρόφιμα, σαμπουάν, καλλυντικά, ακόμα και ως καθαρτικό (!), δεν βρήκα όμως πουθενά περι τοξικότητάς της οπότε μάλλον γι’αυτό προτιμάται.

 

Μεγάλο ρόλο επίσης παίζει και η ποιότητα, άμεσα συνδεδεμένη με την χώρα κατασκευής των υγρών. Παλαιότερα ο FDA είχε βρει ίχνη από διαιθυλενογλυκόλη σε ένα φιλτράκι αγνώστου προελεύσεως (*γκουχ*Κίνα*γκουχ*) και είχε γίνει χαμός. 

 

3) Μπαταρία: Οποιαδήποτε τύπου eGo, πάνω από 600mah, καθώς και έναν ατμοποιητή τύπου CE4+ (Crystal Thor/Nobacco Epsilon), Kanger Evod (Delirium/Nobacco Primero), ή τον Gemini Mini, προσωπική μου επιλογή (προς το παρόν). Θα πρότεινα manual (με κουμπί) και όχι αυτόματες.

 

Υγρά: Αντιγράφω από παλαιότερη ανάρτηση: Ό'τι και να σου πω θα είναι εντελώς hit and miss. Από Halo έχω ακούσει τα καλύτερα για το Tribeca αν και προσωπικά δεν μου άρεσε. Από υπόλοιπα καπνικά θα πρότεινα Bebeca και Kapnos από Atmos Lab, Virginia, και RY4 από FlavourArt. Σίγουρα πάντως το να πετύχεις την καπνική γεύση που σου αρέσει είναι ίσως το δυσκολότερο πράγμα στο ηλεκτρονικό.

 

Αν είσαι Αθήνα, στο ReplaceSmoke (θένξ Γιώργο!) έχουν ένα από τα καλύτερα δοκιμαστήρια, πηγαίνεις, παίρνεις το καφεδάκι σου δοκιμάζεις όσες θέλεις από 170 γεύσεις και αποφασίζεις.

 

Καταστήματα: Προσωπικά ψωνίζω από Nobacco, Fabvape και AlterEgo, ενώ έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα καταστήματα VapeClub και Free Smoke.

 

Γενικά δεν είναι εύκολο να σου προτείνει κάποιος κάποιο υγρό ή ατμοποιητή, άσχετα με το πόσο έμπειρος ατμιστής είναι, αφού όλα εξαρτώνται από τις δικές σου προτιμήσεις. Θέλει αρκετό ψάξιμο, τουλάχιστον στην αρχή, για να καταλήξεις σε αυτό που σου ταιριάζει, γι'αυτό και σου παρέθεσα links για κάθε ατμοποιητή.

 

Long story short, προκειμένου να μην απογοητευτείς με την πρώτη προσπάθεια, δεν θα διαβάσεις 24 σελίδες, θα διαβάσεις πολλές περισσότερες. :D

Επεξ/σία από akpe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα καλύτερα και από μένα. Βρίσκεται Χαλκίδα το κατάστημα.

 

Ήμουν με παρέα, πήρα τηλέφωνο και σε 5 λεπτά μου είχε φέρει ό,τι ακριβώς ζήτησα. Άψογος ο ιδιοκτήτης της. Μου έλυσε και αρκετές απορίες. 

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειναι μια ερωτηση που δεν θα στην απαντησει κανενας.Αναλογος ποσο ατμιζεις.Ατμιζε φιλε μην το φοβασαι,Δεν εχει καμια σχεση με το κανονικο τσιγαρο,Το μονο αρνητικο ειναι η νικοτινη ,που σιγα σιγα θα την κοβεις και αυτη[πχ απο 18 θα πας στα 9,μετα 4,5 και μετα 0].Αντε καλα ατμισματα σου ευχομαι/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής, ανάλογα τον αριθμό των αντιστάσεων αλλά (νομίζω) και τα Ohm «πίνει» περισσότερο υγρό.

 

Εγώ με 12ρι στον Gemini που έχει διπλή ατμίζω γύρω στα 6ml την ημέρα, με μονή γύρω στα 4. Επικίνδυνο δεν είναι σε καμία περίπτωση (με όρια, ε), εντάξει, μετά από 10-15ml με 24ρι υγρό σε μια μέρα μπορεί να σε πιάσει ζαλάδα αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα επομενως αυτα που θα ρωτησω κατα πασα πιθανοτητα να εχουν απαντηθει. Απο το να διαβασω ομως 24 σελιδες καλυτερα να συνεχισω το καπνισμα... :-D

 

1) Ειναι σιγουρο πως το ηλεκτρονικο τσιγαρο και τα υγρα που εχει δεν βλαπτουν την υγεια? Υπαρχει καποια ερευνα ή κατι αλλο απο που να δειχνει οτι ειναι ασφαλες?

 

2) Τα υγρα που ατμιζεις τι ουσιες περιεχουν?

 

3) Θελω να μου προτεινετε μαρκα απο ηλεκτρονικο τσιγαρο και μαρκες υγρων. Και επισης καποιο καταστημα στο internet να τα παραγγειλω. Αν βοηθαει στην επιλογη υγρων να πω πως καπνιζω marlboro lights.

Επιλέγεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν έναν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος,έναν διαφορετικό τρόπο απόλαυσης.Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν απευθύνετε σε κάποιον που δεν καπνίζει αλλά σε καπνιστές που έχουν βλάψει την υγεία τους με το κανονικό τσιγάρο .

 

Ενα είναι το σίγουρο : H μη ύπαρξη καύσης στο ηλεκτρονικό τσιγάρο σε γλυτώνει απο πάρα πολλές ουσίες (χιλίαδες) που εκλύονται με την καύση ενός κανονικού τσιγάρου.

Με την χρήση ενός ηλεκτρονικού τσιγάρου θα νιώσεις καλύτερα απο τις πρώτες κιόλας ημέρες (αυτό τουλάχιστον ένιωσα εγώ).

 

Η προσωπική εμπειρία κάποιου σίγουρα δεν αποτελεί απόδειξη αλλά αν το ψάξεις λίγο παραπάνω θα δείς ότι όλο και πιο πολλές έρευνες ειδικά τον τελευταίο χρόνο δείχνουν ότι σε πάρα πολλά σημεία η διαφορά ενός ηλεκτρονικού τσιγάρου με ένα κανονικό είναι τεράστιες.

 

(ψάξε στο google για τις έρευνες του Κ.Φαρσάλινού και της ομάδας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο)

 

Σίγουρα πριν ξεκινήσεις ψάξε για ένα καταστημα ηλεκτρονικού τσιγάρου που οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί θα έχουν την διάθεση να λύσουν κάθε σου απορία και θα σε καθοδηγήσουν σωστά(αυτό ίσως είναι και το σημαντικότερο)

 

 

Πολύ καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία προιόντων θα βρείς στα καταστήματα Ηλεκτρονικοτσιγαραδικο.Ψάξε για τα καταστήματα στο επίσημο eshop τους http://www.310.gr/

 

Στέλνουν και χωρίς χρέωση μεταφορικών αν πληρώσεις με Paypal!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Ειμαι πανασχετος με το θεμα...

 

Οπως σας ειπα ειμαι επαρχια και δεν εχω στην πολη μου καταστημα να παω απο κοντα.

 

Επομενως δωστε μου link για συγκεκριμενο καταστημα και συγκεκριμενα προιοντα.

 

Δηλαδη πεστε σου προτεινω να παραγγειλεις απο το Α ηλεκτρονικο καταστημα το Χ ηλεκτρονικο τσιγαρο και τα Υ υγρα.

Προτεινετε αυτο που κανετε εσεις στην τελικη.

 

Οταν μου λετε απλα κοιτα σε αυτο το site δεν βγαζω ακρη γιατι δεν ξερω καθολου τι παιζει. Τι να διαλεξω αφου δεν ξερω χριστο! Και προτιμησεις δεν εχω γιατι δεν εχω δοκιμασει ποτε... Ας παρω το πρωτο και βλεπουμε...

Ουτε τι πρεπει να παρω ξερω. Χρειαζεται μπαταρια ξεχωριστα? Ατμοποιητης ξεχωριστα? 'Η ειναι ολα μαζι στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.

 

Συγκεκριμενες προτασεις με link παιδια. Οπως κανουμε οταν καποιος μας ζηταει βοηθεια για καινουργιο υπολογιστη. Λεμε συγκεκριμενα τα κομματια που προτεινουμε.

Για online αγορα μιλαμε παντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CROM271 σε γενικές γραμμές όμως, αντίθετα με έναν υπολογιστή, στο η.τ. και ειδικά στα υγρά παίζει τεράστιο ρόλο η προσωπική επιλογή. Με βάση του τι χρησιμοποιώ εγώ θα πρότεινα τα εξής:
 

Μπαταρία: Joyetech eGo-T USB 1000mah στα €17. Με USB pass-through (ώστε να μπορείς να ατμίζεις ενώ ταυτόχρονα φορτίζει από υπολογιστή). Αν τυχόν είσαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού/γραφείου, ίσως χρειαστείς μια δεύτερη. Ο φορτιστής για την μπαταρία είναι αυτός στα €5.

Ατμοποιητής: Gemini Mini dual coil στα €7.5. Μακράν ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει, με ανταλλάξιμες κεφαλές στα €3 και διάρκεια ζωής αυτών πάνω από 10 ημέρες. Χρειάζεται μόνο προσοχή στο γέμισμα (δεν τον γεμίζεις μέχρι να ξεχειλίσει, δεν ρίχνεις υγρό μέσα στο μπλε σωληνάκι) και στην αλλαγή της κεφαλής (να έχει σφίξει σωστά στην βάση). 
 

Υγρά: Προσωπικά ατμίζω το Nobacco Number 1 στα 12mg/ml με €8.9, το οποίο για εμένα είναι ένα από τα καλύτερα καπνικά. Αν θέλεις όμως να τα παραγγείλεις όλα από το ίδιο κατάστημα, ακούω τα καλύτερα Bebeca Mist, με €6.15 τα 10ml. Ειδικά για τα υγρά πάντως αφού δεν μπορείς να δοκιμάσεις, θέλει πολύ «διάβασμα» για να έχεις μια ιδέα των υπέρ και των κατά, το αν είναι γλυκά, κ.λπ. 

 

Το βασικό: μιας και είσαι καινούργιος μην «στοκάρεις» σε υγρά και κεφαλές από την αρχή. Μην πάς και πάρεις ξέρω γω 2 κεφαλές και 2 μπουκαλάκια επιπλέον. Πάρε για αρχή τον ατμοποιητή και ένα μόνο μπουκαλάκι υγρό ώστε αν τελικά δεν σου αρέσει να μην πετάξεις ένα 20ρικο για πλάκα. Αν δεις οτι σε καλύπτουν, σε δεύτερη παραγγελία στοκάρεις.

Για κάτι πιο εξειδικευμένο γράψου στο e-kapnisma και πάρε μια ιδέα από τα διάφορα reviews, δες και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το ηλεκτρονικο τσιγαρο αυτο καθε αυτο  κοστιζει 17 (μπαταρια) συν 5 (φορτιστης) συν 7,5 (ατμοποιητης) ισον 29,5 ευρω?

Εγω νομιζα πως θα εχει γυρω στα 100 ευρω!

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε και καποιο προιον απο www.nobacco.gr. Ειναι καλη εταιρεια αυτην ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μπαταρία, βάλε άλλη μία. Δε γίνεται με μία.

 

Η NoBacco καλή είναι μωρέ, αλλά απλά παίρνει το ίδιο προϊόν που έχουν οι άλλοι, γράφει πάνω ένα Nobacco και ανεβάζει τη τιμή ±50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Ειναι η φιρμα της βιομηχανιας δηλαδη και εχει πιο τσιμπημενες τιμες για παρομοια προιοντα σε σχεση με αλλες.

 

Λοιπον προς το παρον εχω την προταση του akpe.

Δηλαδη θα παρω 2 μπαταριες Joyetech eGo-T USB 1000mah (κοστος 34 ευρω), τον φορτιστη (κοστος 5 ευρω), τον ατμοποιητη Gemini Mini dual coil (κοστος 7,5 ευρω), θα παρω 5 ανταλλαξιμες κεφαλες (κοστος 15 ευρω).

Αρα συνολικο κοστος μονο για το ηλεκτρονικο τσιγαρο 61,5 ευρω.

 

Οι ανταλλαξιμες κεφαλες απο οτι καταλαβα πρεπει να λλαζουν ανα δεκα μερες περιπου επομενως πρεπει να παιρνεις συνεχεια ετσι?

 

Τωρα οσον αφορα τα υγρα λεω να παρω το Nobacco Number 1 που προτεινε παλι ο akpe. Ετσι οπως τον περιγραφει και στο site πιστευω μου κανει. Γενικα απο αποψη νικοτινης αυτος ειναι βαρυς ή ελαφρυς?

Αν παρω 5 κομματια απο αυτο για να μου βγουν δωρεαν τα μεταφορικα (θελει παραγγελια πανω απο 40 ευρω για δωρεαν) ειναι πολλα λετε? Σε ποσο καιρο θα τα ατμισω περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρά το σετάκι σου, αλλά θα βάλεις και ένα μετατροπέα από USB σε μπρίζα.

 

Τώρα, όσον αφορά το υγρό, καλύτερα μη πάρεις τόσα ML στα τυφλά. Σκέψου ότι και γω πήρα το N.1 για αρχή και το χάρισα σε φίλο. Καλύτερα πάρε 5 διαφορετικές γεύσεις, μήπως τυχόν πιάσεις κάτι που σου αρέσει πολύ. Πάρε και καπνικές, πάρε και καμία από τις γλυκές.

Για τα ml, τσέκαρε το μήνυμα του akpe πιο πάνω. Εγώ π.χ. κάνω γύρω στα 6-8 την ημέρα απ'όσο έχω υπολογίσει.

Την νικοτίνη την επιλέγεις εσύ. Εγώ κάνω 18ρα προς το παρόν.

 

Πάντως, για τα υγρά, είναι, όπως και στα τσιγάρα, να βρεις "τη μάρκα σου". Απ'όσο έχω δει σε μένα, περισσότερο ευχαριστιέμαι υγρά της FlavourArt, αφού μου δίνουν περισσότερο ντουμάνι, έχουν μία πιο απαλή γεύση και το χτύπημα τους με καλύπτει καλύτερα, παρά της ecocig ξερωγώ.

 

Τσέκαρε και το e-kapnisma.gr

Όλα τα παιδιά εκεί μέσα, απ'όσο είδα στον λιγοστό χρόνο που έχω μπει, είναι ένα και ένα, εντάξει άτομα δηλαδή. Μπορεί να είναι και κανένας στη περιοχή σου και να σε εξυπηρετήσει.

 

Edit: Α! Και δες τα Reviews του. Μπορεί να είναι ένα εντελώς υποκειμενικό θέμα η επιλογή υγρού, αλλά θα αποκτήσεις έστω κάποια άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...