Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυσκολο το θεμα των υγρων. Ειναι σαν να προτεινεις σε καποιον τι μαρκα τσιγαρου να κανει...

Η καθε γευση θα κατσει τελειως διαφορετικα στον καθενα, οποτε οποιαδηποτε προταση εχει το ανωτερο 1% πιθανοτητες να την απολαυσει τελικα ο αλλος.

Ξεκινησα με το κλασσικο μηλο της νομπακο. Δοκιμασα ολα τα καπνικα (απο αρκετες εταιριες), και δεν μου αρεσε κανενα, πραγμα καλο για μενα, γιατι δεν μου θυμιζει η γευση πλεον κανονικο τσιγαρο. Δοκιμασα παραλληλα και διαφορες αλλες γευσεις απο ολα τα τα μη καπνικα. Τελος κατεληξα παλι στο κλασσικο μηλο της νομπακο, που το εχω πλεον 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, για τα υγρά, είναι, όπως και στα τσιγάρα, να βρεις "τη μάρκα σου". Απ'όσο έχω δει σε μένα, περισσότερο ευχαριστιέμαι υγρά της FlavourArt, αφού μου δίνουν περισσότερο ντουμάνι, έχουν μία πιο απαλή γεύση και το χτύπημα τους με καλύπτει καλύτερα, παρά της ecocig ξερωγώ.

 

Τι μαλάκας είμαι! Ξέχασα τα FlavourArt, ειδικά το Virginia με το οποίο ξεκίνησα κιόλας αλλά και το RY4 το οποίο παρά το γεγονός οτι γλυκίζει λίγο περισσότερο στο τέλος εμένα μου άρεσε. 

 

Επίσης, καλύτερα πάρε δυο ατμοποιητές, ώστε να μπορείς στο μέλλον να έχεις μαζί σου δυο γεύσεις αλλά και να έχεις έτοιμα ανταλλακτικά (τζαμάκι, πατούρες κ.λπ.) σε περίπτωση που χρειαστείς.

 

Γιώργο, ποιό υγρό κάνεις από FA; Λέω να δοκιμάσω το Maxx Blend αλλά φοβάμαι μην με ξενερώσει το οτι έχει μεγαλύτερο χτύπημα και «πικάντικη» (όπως την χαρακτηρίζει ο Ρένος στο βίντεο) γεύση.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω οσον αφορα τα υγρα δεν θελω να εχουν γευσεις δηλαδη βανιλια, σοκολατα κλπ.

 

Τωρα σκεφτομαι να παραγγειλω το FlavourArt Virginia μιας και μπορω να το αγορασω απο το ιδιο καταστημα (fabvape) που θα παρω και το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Ειναι λιγο πιο ακριβο ομως απο το Nobacco number 1 που ελεγα να παρω αρχικα μιας και το nobacco εχει 8,9 ευρω τα 20ml ενω το flavourart 6 ευρω τα 10ml. Ειναι λιγο μεγαλη η διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως μεγάλη γιατί τα Nobacco Numbers παρασκευάζονται στην Ελλάδα από Atmos Lab.

 

Το μοναδικό μειονέκτημα που έχουν τα Numbers έναντι π.χ. του Virginia (την γεύση την προσπερνάω) είναι οτι βγάζει λιγότερη ποσότητα ατμού στον ίδιο ατμοποιητή. Κατά τα άλλά προσωπικά η γεύση των 1 και 2 μου αρέσει αλλά περιμένω να ατμίσω και το Virginia να θυμηθώ τα παλιά  :D 

Μιλώντας για γεύσεις, ακόμα και τα καπνικά διαφοροποιούνται, άλλα είναι πιο «ξερά», άλλα πιο γλυκά στην εκπνοή, κάποια έχουν ίχνη διαφορετικών γεύσεων για να μη μπουχτίζεις κ.λπ. Ακόμα και ίδιου τύπου υγρά, π.χ. το Virginia ή το RY4 διαφέρουν στη γεύση από εταιρεία σε εταιρεία. Μόλις γυρίσω σπίτι θα τα δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις  ;) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση για αυτους που κανουν ηλεκτρονικο για καιρο.

 

Τα συμπτωματα του τυπου λαχανιασμα στο τρεξιμο, οταν ανεβαινεις σκαλες κλπ του κανονικου τσιγαρου φευγουν ''εντελως'', ελλατωνονται ή πανω κατω τα ιδια? Εισαι πιο ανετος δηλαδη οσον αφορα τις αναπνοες σε αθληματα π.χ. οπως το τρεξιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά που καπνίζω και ατμίζω παράλληλα (έχω πέσει βέβαια στο 1 πακέτο από 2+) έχω δει αισθητή βελτίωση στο θέμα της αντοχής. Γενικά από ατμιστές έχω ακούσει πως ναι, μειώνονται αισθητά έως εξαφανίζονται μετά από κάποιο χρόνο αποκλειστικής χρήσης του.

 

Υπ'οψην πως με την διακοπή του καπνίσματος θα έχεις έτσι κι αλλιώς κάποια συμπτώματα, βήχας, φλέματα, ίσως αυξημένο άγχος. Αυτά δεν έχουν να κάνουν με το ηλεκτρονικό, αλλά με την ίδια τη διακοπή, ο οργανισμός «καθαρίζει» or something. Σε λίγες ημέρες θα περάσουν.

 

Στα υγρά τώρα, δοκίμασα και πάλι το Virginia της FA αλλά δεν μου έκανε τόση εντύπωση, όχι αρκετή ώστε να το κατατάξω ως βασικό μου υγρό. Είναι σαν το πρώτο burger που τρως, σου φαίνεται απίστευτο αλλά αφού δοκιμάσεις και άλλα μετά χάνεις τον ενθουσιασμό σου. :D Επίσης στον Gemini Mini για κάποιο λόγο η παραγωγή ατμού είναι μικρότερη από του Nobacco 1! Ως υγρό με βάση την VG θα έπρεπε να είναι περισσότερη, όπως έγραψα και πιο πάνω. Ίσως επειδή είναι πιο παχύρρευστο θέλει περισσότερο χρόνο, θα το κρατήσω για πειράματα και για δεύτερο υγρό και βλέπουμε.

Επίσης, ένα μπράβο και από εμένα στο free-smoke.gr, από εδώ και στο εξής θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα και από προσωπική εμπειρία!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα από ecocig το πιο Gay υγρό.  :-D

 

Είναι της σειράς Taboo, το Cape Horn. Στην εισπνοή έχει μία γλυκιά γεύση και κατά την εκπνοη είναι σα να έχω γεμίσει το στόμα μου με τριαντάφυλλα. Η πωλήτρια μου είπε οτι περιέχει βανίλια και τριαντάφυλλο, αν και προχθές που το δοκίμασα στο μαγαζί, μου θύμισε κάτι από γιασεμί. Είναι ωραίο υγρό, για όλη τη μέρα. Ωραίο χτύπημα αλλά μικρή παραγωγή ατμού, όπως όλα της ecocig άλλωστε. Θα ζητήσω μήπως μπορούν να μου το δώσουν με άλλη περιεκτικότητα VG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CROM271 αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις τον Gemini Mini, πάρε καλύτερα μπαταρίες VV, από αυτές που ρυθμίζεις εσύ τα volts (αυτή ή αυτή)! Μόλις έμαθα οτι στις απλές eGo (που νομίζω λειτουργούν στα 3.2 volts) βγάζει προβλήματα διαρροής επειδή δεν έχουν αρκετή τάση να ατμοποιούν όλο το υγρό και κάποιο διαρρέει από την αντίσταση στο σωληνάκι. Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής αποδίδει άριστα με τάση μεταξύ 4.0 και 4.5 volts!

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις διαρρει το υγρο? Εχουμε απωλεια υγρου δηλαδη? Σταζει απο καπου?

 

Επισης το ενα απο τα δυο που προτεινεις ειναι μονο 650 mAh. Μηπως ειναι λιγο? Βασικα τι σημαινει αυτη η μοναδα? Ποση διαρκεια εχει η μπαταρια?

 

Επισης στην που μου ειχες προτεινει ειχε και καλωδιο φορτισης usb μαζι. Στις δυο καινουργιες που προτεινεις δεν βλεπω να εχει. Πρεπει να το παρω ξεχωριστα? Αυτο θα κανει?

 

Επισης ενα αλλος φιλος ειπε να παρω και μετατροπέα από USB σε μπρίζα. Εχει το site τετοιο να τα παραγγειλω ολα απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ερθει υγρό στο στόμα. Δεν είναι η καλύτερη εμπειρία, αλλά θα σου τύχει αρκετές φορές.

 

Ανάλογα πόσο θα ατμίζεις. Τα 650 για μένα π.χ. είναι λίγα. Δε ξέρω αν έτυχε, αλλά χθες βράδυ με φορτισμένη μπαταρία, 900mah, την άνοιξα περίπου στις 10 το βράδυ και στις 2 είχε φύγει. Βέβαια σήμερα, την ίδια μπαταρία την έχω από τις 4 το μεσημέρι, βγήκα και για καφέ και μετά πήγα σε φίλο για ταινία και δε λέει να τελειώσει.  :huh:

 

Το πρώτο φορτίζει πάλι από USB, οπότε θα χρειαστείς και μετατροπέα για μπρίζα. Απλά η πρώτη μπαταρία που αναφέρεις, είναι Pass-Through, δηλαδή ατμίζεις ενώ φορτίζεις. Τεράστιο + για μένα.

 

Το fabvape.gr έχει και μετατροπείς. Τσέκαρε εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να τα μαζεψω για να δουμε προς που τεινω μεχρι τωρα.

 

1. Ατμοποιητης Gemini Mini 7,5 ευρω

2. Ανταλλαξιμες κεφαλες 3 κομματια 9 ευρω

3. Μπαταρια Vision eGo Spinner VV 1300 mAh 27 ευρω

4. Για υγρα λεω να παραγγειλω απο το fabvape το bebeca ενα μονο τεμαχιο για να δοκιμασω. Μετα παραγγελνω απο nobbaco κανενα αλλο. Ποιο να παρω ομως? Το bebeca balanced ή το bebeca mist? Απο οτι βλεπω το mist εχει μονο φυτικη γλυκερινη και οχι προπυλενογλυκολη. Τι παιζει με αυτα? Θεωρειται πιο υγιεινο χωρις προπυλενογλυκολη? Διαφορα σε γευση και αισθηση? Μια φιαλη των 30 ml 12.5 ευρω. Α λεω να παρω σε 12 mg.

5. Για φορτιστες λεω να παρω αυτον τον usb και αυτον τον μετατροπεα. Συνολικο κοστος 11 ευρω. Το θεμα ειναι αν κανουν για την μπαταρια που παιρνω και αν χρειαζονται ή τα εχει μεσα στη συσκευασια η μπαταρια.

 

Συνολικο κοστος 67 ευρω. Για διπλη μπαταρια και ατμοποιητη θα τα αφησω για μετα. Μηπως δεν μπορεσω να το κανω τελικα και πανε τζαμπα...

 

Επισης πολλα προιοντα στο fabvape ειναι σε κατασταση πως εχουν διαθεσιμοτητα σε 2-3 μερες. Οπως το υγρο flavourart virginia που ηθελα να παραγγειλω. Να τα παραγγειλω αυτα ή θα αργησουν πολυ να ερθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπ, μέγα λάθος. Εκεί είναι που θα βγει τσάμπα. Αν δεν έχεις δεύτερη μπαταρία, θα σου τελειώνει και μετά θα λες "δε γαμιέται, Τάδε, σου κάνω μια τράκα". Εγώ τουλάχιστον, για τις λίγες μέρες που ήμουν με μόνο μία μπαταρία, όποτε έβγαινα για κανά καφέ, έτρεμα μη τελειώσει, για αυτό πλέον βγαίνω με μία φουλαρισμένη και μία που τη χρησιμοποιώ μέχρι τη βραδινή μου έξοδο.

Τώρα για τα υγρά, αυτό που ξέρω εγώ περί PG/VG, είναι ότι όσο μεγαλύτερη ποσότητα σε γλυκερίνη => μεγαλύτερο ντουμάνι. Και όπως ήδη είπαμε, τα υγρά είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Π.χ. ο akpe λάτρεψε το Ν.1 από NB. Εγώ και ένας φίλος που του το χάρισα ως πρώτο του υγρό και εκείνου, το άφησε στην άκρη μετά από λίγα ατμίσματα.

 

Edit: Α, βάλε και μία θηκούλα. Θα δεις, θα σου χρειαστεί.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δω πως μου αρεσει θα παρω αμεσα και 2η μπαταρια. Να την παραγγειλω απο τωρα ομως ισως ειναι τσαμπα λεφτα μιας και παιζει να μην μου αρεσει το ηλεκτρονικο. Δεν εχω δοκιμασει ποτε...

 

Δηλαδη το mist θα εχει λογικα μεγαλυτερο ντουμανι?

 

Λεω να παω σε 12mg. Ειναι λιγο λες? Καπνιζω marlboro lights γυρω στο πακετο την μερα αν σε βοηθαει να απαντησεις.

 

Το συστημα που εβαλα ειναι κομπλε? Παιζει να εχουμε καμια ασυμβατοτητα ατμοποιητη-μπαταριας ή μπαταριας-φορτιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θες. Αν και εγώ έτσι έλεγα, και τελικά, μέχρι στιγμής, κυκλοφορώ μόνο με αυτό και απλά κάνω καμιά τράκα.  :-)

 

Τώρα για το ντουμάνι, χωρίς να τσέκαρα αναλογίες (βαριέμαι), υποθέτω ναι.

 

12mg, πάλι υποθέτω θα είσαι οκ. Εγώ έκανα Davidoff μαύρο και είμαι σε 18ρα.

 

Επειδή όμως και εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει μήνα με αυτό το πράγμα, και φυσικά δε θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, καλύτερα περίμενε τον akpe. Ή ρίξε μία ερώτηση και στα παιδιά εδώ! e-kapnisma.gr

 

:-)

 

Edit: Όμως, ένα να σκεφτείς. Ψυχολογικά είσαι έτοιμος να βγεις στη καφετέρια με ένα η.τ.; Το λέω επειδή πολλοί ντρέπονται. Και εγώ είμαι άτομο που θέλω να μη τραβάω τα βλέμματα, αλλά κάπου είπα "δε γαμιέται". Κάτι τέτοιο έγινε και σήμερα που είχα πάει σε έναν αγώνα φίλου. Στην εξέδρα όλοι έκαναν τσιγάρα. Ζήλεψα και έκανα από φίλο τράκα. Μετά είπα το γνωστό "δε γαμιέται" και το έβγαλα. Είναι βέβαια μέχρι να το συνηθίσεις (πλέον π.χ. το βγάζω στη καφετέρια χωρίς καν να το σκεφτώ), αλλά στην αρχή πιστεύω θα δεις, πριν το βγάλεις, θα το σκεφτείς. Πολλές φορές μάλιστα θα τραβήξεις και τα βλέμματα αφού για πολλούς είναι κάτι το περίεργο. Πλέον όμως εγώ αυτό το διασκεδάζω (αφού είμαι και ψιλομικρή ηλικία και όσο να'ναι φαίνεται ακόμα πιο περίεργο). Απλά στο αναφέρω, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει τα χρήματα σου να πάνε χαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok να σαι καλα. Περιμενω και τον akpe να πει την γνωμη του και λεω να προχωρησω σε αγορα γρηγορα γιατι οσο το καθυστερω ολο και κατι καινουργιο θα παρουσιαστει...

 

Εσυ τι συστημα εχεις και τι υγρα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...