Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μία VeVe της NoBacco στα 900mah και μία Epsilon των 1100mah. Χρησιμοποιώ κυρίως τη VeVe που έχει μεταβαλλόμενη τάση. Όταν ξεμείνω, την Epsilon.

Μετά, από ατμοποιητή, τον Gemini Mini και έναν Evod (τον οποίο δεν ευχαριστιέμαι αφού έχω άπειρες διαρροές), απλά για βοηθητικό ατμοποιητή, για καμιά άλλη γεύση υγρού.

Από υγρά, ακόμα δοκιμάζω. Αυτή τη στιγμή κάνω το Cape Horn, από τη σειρά ταμπού της ecocig. Απ'όσα έχω κάνει το Cape Horn μαζί με το καπουτσίνο της FlavourArt, είναι τα πιο ωραία για μένα.

Τα χειρότερα που δοκίμασα μέχρι στιγμής, για μένα ε, είναι το Latakia της FlavourArt και το Ν.1 της NoBacco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι εννοεις διαρρει το υγρο? Εχουμε απωλεια υγρου δηλαδη? Σταζει απο καπου?

 

Αυτό ακριβώς, δεν έχει αρκετή τάση η μπαταρία και το υγρό δεν καίγεται με αποτέλεσμα να διαρρέει μέσα στον ατμοποιητή (και να βγαίνει κάτω στον πόλο της μπαταρίας) ή ακόμα και στο επιστόμιο. Τσίμπησα μια μπαταρία Spinner (την VeVe της Nobacco, ίδια με αυτή που σου πρότεινα αλλά στα 900mah) και προς το παρόν είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Στα υπόλοιπα, η 650ρα είναι όντως πολύ μικρή, η 1300ρα με νορμάλ χρήση (3-4ml, δηλαδή πρώτο γέμισμα και άλλα 2 γεμίσματα) και όχι πάνω από 4.0volts σύμφωνα με παιδιά που ρώτησα θα σου βγάλει το 8ωρο. Καλό θα ήταν να πάρεις μια δεύτερη αν το σηκώνει το budget σου, είναι ο χρυσός κανόνας των ατμιστών, μια να ατμίζεις και μια να φορτίζει. Έτσι κι αλλιώς αν τελικά το σταματήσεις έχουν μεταπωλητική αξία, μπορείς να τις στείλεις σε αγγελία πακετάκι.

 

Στα υγρά, η βασική διαφορά προπυλενογλυκόλης με φυτικής γλυκερίνης είναι οτι υγρά με την πρώτη έχουν πιο δυνατό χτύπημα και γεύση, υγρά με την δεύτερη έχουν αισθητά περισσότερο ντουμάνι. Το πρόβλημα είναι οτι κάποια υγρά με μόνο φυτική γλυκερίνη είναι αρκετά παχύρρευστα και μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα τροφοδοσίας σε κάποιους ατμοποιητές (γκουχ*thor*γκουχ). Να μην ποτίζεται καλά η αντίσταση δηλαδή και να σου βγάζουν γεύση καμένου. Το Mist έχει μόνο φυτική γλυκερίνη άρα θα έχεις ντουμάνι αλλά θα χάνεις λίγο σε γεύση/χτύπημα. Αν δεν κάνω λάθος το Balanced είναι 50/50, για νέο ατμιστή θα στο πρότεινα.

 

Επίσης, καλύτερα να ξεκινήσεις με 12ρι και αν τυχόν δεις οτι δεν σου «φτάνει» το χτύπημα, εννοείται δεν το πετάς! Παραγγέλνεις το ίδιο ακριβώς υγρό σε 18ρι, τα αναμειγνύεις (σε κάποιο μπουκαλάκι π.χ) ώστε να ανέβει η περιεκτικότητα τους σε 12+18/2=15mg/ml. Το ίδιο βέβαια μπορείς να κάνεις και με το 18ρι, αν δεις οτι σε καίει στον λαιμό το αναμειγνύεις με 12ρι ώστε να κατέβεις σε νικοτίνη.

 

Ο Gemini Mini πάντως με Exclusive Tobacco, που είναι από τα πιο παχύρρευστα υγρά που έχω δει, δεν μου έβγαλε πρόβλημα.

 

Από φορτιστή και καλώδιο είσαι κομπλέ.

 

Τα χειρότερα που δοκίμασα μέχρι στιγμής, για μένα ε, είναι το Latakia της FlavourArt και το Ν.1 της NoBacco.

 

:D

 

Με τον Gemini Mini στα πόσα volts ατμίζεις στην VeVe; Μάλλον βρήκα το sweet spot (για εμένα) στα 4.2v και γενικά πειραματίζομαι. Ακόμα και στα 4.8 πάντως μπορεί να ζεστάθηκε αρκετά αλλά δεν είχα γεύση καμένου  B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως να προχωρησω στην αγορα. Ειναι ολα κομπλε απο αποψη συμβατοτητας κλπ.

 

Παιρνω επομενως

1. Ατμοποιητης Gemini Mini 7,5 ευρω

2. Ανταλλαξιμες κεφαλες 3 κομματια 9 ευρω

3. Μπαταρια Vision eGo Spinner VV 1300 mAh 27 ευρω

4. Υγρα bebeca balanced 12 mg τα 30 ml 12.5 ευρω

5. Φορτιστες αυτον τον usb και αυτον τον μετατροπεα κοστος 11 ευρω.

 

Συνολικο κοστος 67 ευρω.

 

Αν δω πως μου αρεσει το ηλεκτρονικο παραγγελνω αμεσα και αλλη μπαταρια, ατμοποιητη και αρχιζω να κανω δοκιμες σε υγρα.

 

Καποιες τελευταιες ερωτησεις.

Θα μου στειλουν κανενα βιβλιαρακι με οδηγιες να δω πως τα γεμιζω να αλλαζω κεφαλες κλπ?

 

Επισης αυτο που ρωτησα πριν. Πολλα προιοντα στο fabvape ειναι σε κατασταση πως εχουν διαθεσιμοτητα σε 2-3 μερες. Οπως το υγρο flavourart virginia που ηθελα να παραγγειλω. Να τα παραγγειλω αυτα ή θα αργησουν πολυ να ερθουν? Εχεις παραγγειλει ποτε προιον που δεν ειναι σε αμεση διαθεσιμοτητα?

 

Α επισης κατι οχι τοσο σημαντικο. Σε τι χρωμα λετε να τα παρω? Να παω σε μαυρο μπαταρια και μαυρο ατμοποιητη ή να επιλεξω π.χ. ασημι μπαταρια και διαφανη ατμοποιητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά σε βλέπω από άποψη συμβατότητας!

 

Βιβλιαράκι με οδηγίες ο ατμοποιητής δεν έχει, αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ αύριο που θα έχω χρόνο να σου γράψω δυο τρια πράγματα, αν δεν με προλάβει ο Γιάννης. Τα βασικά είναι α) σφιγγουμε καλά την κεφαλή στη βάση (ακόμα και στην έτοιμη που θα έρθει να βεβαιωθείς οτι είναι καλά σφιγμένη) και β) γεμίζουμε μόνο γύρω γύρω στο βαρελάκι, δεν ρίχνουμε δηλαδή υγρό μέσα στην μπλε τρύπα της κεφαλής, και δεν γεμίζουμε ώστε να ξεχειλίσει. Προσωπικά τον γεμίζω μέχρι το τζαμάκι.

 

Για να υπολογίσεις το πόσα ml ατμίζεις, ειδικά τις πρώτες μέρες, έχε υπ'όψη σου το εξής. Το αρχικό γέμισμα είναι περίπου 2ml. Κάθε επιπλέον γέμισμα λόγω των φιτιλιών που βρίσκονται στη δεξαμενή, είναι περίπου 1ml. Μην τρομάξεις δηλαδή αν δεις οτι γεμίζεις 3 φορές, δεν είναι 3x2=6ml είναι 3 :D

 

Εγώ γεμίζω πάντα όταν πέσει κάτω από το 1/3, αλλά και να πιεί όλο το υγρό δύσκολα θα σου βγάλει καμένο (εκτός αν προσπαθήσεις). Αν μετά το γέμισμα νοιώσεις μπουρμπουλήθρες όταν τραβάς τζούρα, ειδικά αν γεμίσεις μέχρι πάνω, είναι φυσιολογικό, θα εξαφανιστεί μετά την πρώτη-δεύτερη τζούρα. Το είχα αρχικά συνδυάσει με διαρροή αλλά τελικά καμία σχέση, συμβαίνει πάντως.

 

Επίσης, πάντα όταν γεμίζεις έχε δίπλα σου χαρτοπετσέτα η κωλόχαρτο (ντάξει, αν είσαι στο σπίτι αυτό  :P), ή πάρε μια από αυτές τις πετσέτες για γυαλιά όρασης και έχε μαζί σου στην θήκη. Αργά ή γρήγορα μπορεί να σου στάξει λίγο υγρό ή να πρέπει να καθαρίσεις κανένα υπόλειμμα από επιστόμιο ή πόλο, μην γίνεις και χάλια. Εγώ πάντα καταλήγω να σκουπίζω την επάνω βάση (αυτή που μπαίνει το επιστόμιο) από το κάτω μέρος γιατί έτσι όπως ξεβιδώνει έχει μείνει λίγο υγρό εκεί, καμιά φορά πέφτει και στην αντίσταση (στο μπλε), ρίχνω και εκεί ένα σκούπισμα. Τίποτε σοβαρό, απλά να ακουμπήσει και να μαζέψει τις ελάχιστες σταγονίτσες.

 

Στα υπόλοιπα, λογικά τα υγρά θα σου έρθουνε σε 3-4 ημέρες, υπολόγιζε δηλαδή δυο ή τρεις για την παραλαβή και μια επιπλέον για την αποστολή. Δεν έχω παραγγείλει τέτοιο δυστυχώς και δεν έχω εμπειρία.

 

Το χρώμα είναι καθαρά υποκειμενικό, εγώ τα έχω όλα σε μαύρα  :ph34r:

 

Γενικά στο άτμισμα:

 

Μακρόσυρτες και «απαλές» τζούρες, όχι σαν το τσιγάρο που ρουφάς σαν καλαμάκι. Όχι οτι θα έχεις πρόβλημα, δεν νομίζω, απλά θα το απολαμβάνεις περισσότερο. Εντάξει, αν προσπαθήσεις να ρουφήξεις με όλη σου την δύναμη παίζει να σου'ρθει και υγρό στο στόμα  :rolleyes:

 

Πατάς το κουμπί της ατμοποίησης ~1 δευτερόλεπτο προτού αρχίσεις την τζούρα, και το αφήνεις ~1 δευτερόλεπτο πριν την τελειώσεις. Αυτό για να σου έρθει αμέσως ατμός μεν, αλλά και για να μην μείνει ατμός στο επιστόμιο και υγροποιηθεί μέσα σε αυτό. 

 

Μια τεχνική που βλέπω οτι κάνουν όλοι (φαίνεται και στα reviews του gewre) είναι η εξής: Τραβάς μια σύντομη τζούρα, χωρίς να αφήσεις το κουμπί απλά αφήνεις τον ατμό να βγει από το στόμα σου, και μετά μια κανονική.

Στον συνδυασμό Spinner/Gemini Mini ξεκινάς πάντα από χαμηλά volts, μην το ρυθμίσεις κατευθείαν στα 4.8v. Ξεκίνα από τα περίπου 3.8 και άρχισε να ανεβαίνεις λίγο λίγο μέχρι να βρεις το σημείο που σου αρέσει. Προσωπικά εγώ ατμίζω μεταξύ 4.0v και 4.5v, αλλά και αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης. Πάντως όσο ανεβαίνουν τα volts αυξάνεται ατμός, χτύπημα και γεύση. Μην τρομάξεις αν δεις οτι ζεσταίνεται αρκετά ο ατμοποιητής σε απανωτές τζούρες πάνω από τα 3.8v/4.0v, αντέχει.  ;)

 

Οτιδήποτε άλλο σκεφτώ/προκύψει θα συμπληρώσω  B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok θα παραγγειλω αυτα και οι υπολοιπες ερωτησεις μετα.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια και για τις ''εκθεσεις'' που γραψατε για να με κατατοπισετε...

 

Η παραγγελια εγινε. Αναμενουμε τωρα...

Επεξ/σία από CROM271
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ...

Είμαστε 2 συνάδελφοι και λέμε να ξεκινήσουμε να ατμίζουμε. 

Για starter kit αυτό πως σας φαίνεται; http://www.trueman-ecig.com/eGo-T-Thor-Ce4-Kit.html

με βάση το ποστ του zoocra77

Είναι αξιόπιστο το κατάστημα; Αργεί πολύ η παράδοση;

Καλύτερα να παραγγείλουμε από Ελλάδα;

Κάποια άλλη πρόταση ίσως;

Ενδιαφερόμαστε για 2 "διπλά" πακετάκια (2 μπαταρίες, 2 ατμοποιητές, τα πρώτα αναλώσιμα)

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη, με έπνιξε το βρωμοτσίγαρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε για το site που δινεις δεν το ξερω. Περιμενε να σου πει κανενας αλλος.

Αν θες απο ελλαδα διαβασε (αν δεν το εχεις κανει) απο το post 361 και μετα. Τα παιδια εδωσαν ρεστα σε οτι αφορα την βοηθεια που ζητησα.

Αυτα που επελεξα εγω ειναι στο post 393. Δεν εχουν ερθει ακομα επομενως εντυπωσεις απο εβδομαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε για το site που δινεις δεν το ξερω. Περιμενε να σου πει κανενας αλλος.

Αν θες απο ελλαδα διαβασε (αν δεν το εχεις κανει) απο το post 361 και μετα. Τα παιδια εδωσαν ρεστα σε οτι αφορα την βοηθεια που ζητησα.

Αυτα που επελεξα εγω ειναι στο post 393. Δεν εχουν ερθει ακομα επομενως εντυπωσεις απο εβδομαδα...

Ευχαριστώ!! Έχει κάποια στήλη στο http://e-kapnisma.gr που να προτείνουν starter kits και γιατί όχι και προσφορές για αρχάριους όπως εδώ στο insomnia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω φιλε. Εγω στηριχτηκα αποκλειστικα στη βοηθεια απο τα παιδια εδω στο insomnia.

 

Ειναι πιο εξειδικευμενο βεβαια forum το ekapnisma. Γραψε αν θες και εκει τις αποριες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!! Έχει κάποια στήλη στο http://e-kapnisma.gr που να προτείνουν starter kits και γιατί όχι και προσφορές για αρχάριους όπως εδώ στο insomnia;

 

Ξεκίνα από εδώ και συγκεκριμένα εδώ ;)

 

Επίσης, για πρώτη παραγγελία καλύτερα από Ελλάδα και (αν υπάρχει στην περιοχή σου) από φυσικό κατάστημα ώστε να πάτε εκεί, να τα δείτε, να ενημερωθείτε για τυχόν απορίες κ.λπ. Γενικά πάντως οι τιμές στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγικές αν ψάξετε καλά.

 

Στο συγκεκριμένο φόρουμ υπάρχει κόσμος με πολλαπλάσια εμπειρία π.χ. από εμένα που ντάξει, ατμίζω από το '09 αλλά τις ελλείψεις και κολληματάκια μου τα έχω δεδομένου οτι δεν παρακολουθώ τακτικά τις εξελίξεις. Σκέψου οτι εδώ θα πάρεις 3-4 απαντήσεις, εκεί θα πάρεις πολλαπλάσιες.

 

Ένα πακετάκι που θα πρότεινα και εγώ (μετά από δοκιμή) είναι αυτό.

 

Ένα mini review για τον iClear 16 μιας και μόλις μου ήρθε:

 

Πρόκειται για έναν ατμοποιητή τύπου CE5, φέρνει εμφανισιακά στον Thor/Epsilon αλλά πρακτικά δεν έχει καμία σχέση. Με διπλή αντίσταση στα 2.0Ω και πολύ χοντρά φυτίλια δουλεύει άριστα ακόμα και με παχύρρευστα υγρά, δεν μου έβγαλε καμένο αν και ξεκίνησα να ατμίζω μόλις τον γέμισα (χωρίς να τον γυρίσω για να ποτίσουν τα φυτίλια πρώτα). Συγκριτικά με τον Gemini Mini, πέραν του οτι έχει μικρότερη χωρητικότητα (κατά 0.4ml) η τελική απόφαση μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με το design. Από άποψη απόδοσης δεν μπορώ να δω καμία μεγάλη διαφορά, ίσως βγάζει λίιιγο λιγότερο ατμό και έχει ελάφρώς πιο έντονο χτύπημα. 

 

CROM271 αυτή τη στιγμή ατμίζω Virginia με τον Gemini και την Spinner στα 4.4v... δεν μπορείς να φανταστείς ντουμάνι! Το μεσημέρι στο αμάξι αναγκάστικα να κλείσω κλιματισμό και να ανοίξω τα παράθυρα (και τα 4) γιατί πίσω είχε γεμίσει ατμούς  :ph34r:  Respect στον Γιώργο που μου θύμησε τα υγρά της FA  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CROM271 αυτή τη στιγμή ατμίζω Virginia με τον Gemini και την Spinner στα 4.4v... δεν μπορείς να φανταστείς ντουμάνι! Το μεσημέρι στο αμάξι αναγκάστικα να κλείσω κλιματισμό και να ανοίξω τα παράθυρα (και τα 4) γιατί πίσω είχε γεμίσει ατμούς  :ph34r:  Respect στον Γιώργο που μου θύμησε τα υγρά της FA  B)

 

Δεν μου ηρθαν ακομα γαμωτο! Τα περιμενω πως και πως. Εψαξα με τον αριθμο αποστολης στην acs και λεει πως το πακετο ειναι στην πολη μου αλλα δεν με πηραν τηλεφωνο ακομα. Ελπιζω το απογευματακι να με παρουν.

 

Για τα υγρα flavour art επικοινωνησα τηλεφωνικα με το fabvape να δω τι παιζει μιας και δεν ηταν αμεσα διαθεσιμα αλλα ελεγε σε 2-3 μερες. Μου ειπαν πως θα τα σταματησουν για αυτο δεν εχει διαθεσιμοτητα.

Ας ερθει με το καλο βεβαια το ηλ. τσιγαρο να δοκιμασω να δω αν μου αρεσει και αρχιζω δοκιμες σε υγρα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να μιλαγε γενικα. Για το μαγαζι το συγκεκριμενο μιλαγε.

Τον ρωτησα τι παιζει επειδη ελεγε αποστολη σε 2-3 μερες και μου ειπε πως δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε καποια γιατι θα σταματησουν να τα φερνουν.

Λογο δεν μου ειπε και δεν επεμεινα και εγω. Τωρα να μου ειπε κατι αλλο και να καταλαβα λαθος? Δεν νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα πώς δε μίλαγε γενικά. Απλά μήπως σου είπε γιατί επέλεξε να τα σταματήσει, αφού πρόκειται για ευρέως διαδεδομένο υγρό αναπλήρωσης και μάλιστα είναι θεωρείται από τα ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...