Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες, πόσο καιρό περιμένει κανείς να παραλάβει από fasttech;; Έκανα παραγγελία στις 14/9, εστάλη η μισή (χωρίς τους ατμοποιητές...) στις 28/9 δηλαδή σήμερα, ενώ ήταν σε stock πολλές μέρες. Θα πραλαβω σε κανά χρόνο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φτιάξτα μόνος σου. Αν βαριέσαι να μάθεις πως γίνονται κανονικά ή δεν θέλεις να μπλέξεις με πολλά αρώματα κτλ., πάρε μερικά αρώματα "814" (έτσι λέγεται η εταιρία) που είναι κανονικά, πολύπλοκα υγρά αλλά σε άρωμα, μας λες τι ποσοστό vg/pg και πόση νικοτίνη θες να βγει, σου λέμε τι να πάρεις και πάντα ακολουθείς τον ίδιο μπούσουλα, π.χ. όλο το άρωμα μέσα, 50 ml σκέτη vg, τόσα ml νικοτίνης και τέλος. Ούτε να υπολογίζεις τίποτα θα 'χεις, ούτε τίποτα. Πάντα το ίδιο. Καλούτσικα είναι τα 814 και έχει πολλές γεύσεις.

Αποφασισα να παρω βαση Pink mule purple 3/6mg(γιατι πολυ μου το προτινανε)

τα αρωματα 814 δεν τα βρισκω διαθεσημα αυτην την στιγμη για αθηνα κεντρο

Εχετε να μου προτινετε κατι alternative? :)

και απο βασικο εξοπλησμο τι θα χρειαστω για να τα κανω?(δοχεια,συριγγες κτλ) διαβασα σε πολλες οδηγιες οτι καλο θα ηταν να τα κρατας σε μπλε δοχεια ωστε να μην εκτιθετε στο φως κτλ 

Πάρε βάση απο Ελλάδα pink mule purple (μιας και είδα πως θες παραπάνω vg) μια μηδενική μια εξάρα και πάρε και κάποιο άρωμα που θα σου αρέσει λέω εγω πχ απο Eco vape το milfs milk εχουμε και λέμε πες πως θες να φτιάξεις 30 μλ θα πάρεις ένα άδειο μπουκαλάκι θα βάλεις 10% απο το άρωμα ( ανάλογα τις προτεινόμενες δοσολογίες του αρώματος ) το 10% των 30 μλ ειναι 3 μλ με μια σύριγγα τα βάζεις μέσα , μετά λοιπόν παίρνεις την μηδενική βάση και βάζεις 13,5 μλ και απο την βάση την 6ρα αλλά 13,5 μλ έτσι έχουμε σύνολο 30 μλ υγρό με 3ρα νικοτίνη , αυτο το ανακατεύεις καλα και το αφήνεις να οριμασει καμία βδομάδα και το κουνάς μια φορά την ημέρα , ειναι πολυ απλό αν πχ έκανες 6ρα νικοτίνη θα έπαιρνες απλα σκέτη βάση με 6αρα και θα έβαζες 3 μλ απο το άρωμα και 27 απο την βάση και αυτο ήταν τώρα πανω εγω σου είπα 13,5 απο 0 και 13,5 απο 6 για να γίνει ανάμιξη και να βγει 3αρα η νικοτίνη 13,5+13,5= 27 + τα 3 μλ αρώματος = 30 μλ υγρό. Ελπίζω να καταλάβατε κάπως και να μην σας μπέρδεψα xd

Αποφασισα να φτιαξω δικο μου υγρo τελικα μετα απο τοσες μερες ερευνας στο νετ

Λεω σημερα να παρω μια pink mule purple 3mg και σε αρωμα δεν εχω καταληψει ακομη 

Η απορια μου ειναι οτι το Milfs milk το βρισκω μονο σε γευση,υπαρχει σε αρωμα ή απλα το βαζω στην βαση? 

 

Η ECL 0.18Ω βλέπω πως είναι SS316 με σχετικά ΟΚ εισαγωγές υγρού.

Δοκίμασε lung hits με μικρότερη διάρκεια και αποφειγε chain vaping.

 

High VG εννοούμε 70/30 σωστά; Λογικά δεν είναι θέμα το σχετικά παχύρευστο υγρό.

Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα μου φαινεται πολυ παχυρευστο για τις μεγαλες τρυπουλες του ECL,

O μονος τροπος που θα μπει υγρο στο βαμβακι,ειναι να βγαλω το top cap και να το ξαναβαλω,ωστε η πιεση του αερα να βοηθησει to wicking. 

αλλα ενταξει πλεον το αφηνω να καθεται,και ελαττωνω το chain vaping  :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στην  fasttech και πατα myorder να δεις τι γινετε μαλον δεν ηταν stock ολη η παραγγελια γιαυτο σου στειλανε τα μισά

την πατησα και εγω που δεν προσεξα οτι το pico δεν ηταν stock και με εχουν στο περιμενε 6 μερες αυτα που ηταν stock φυγανε την επομενη μερα

Ενας καυφουν v3 που ειχα παραγγείλει ηρθε στην κρητη σε 13 μερες 

Οταν φύγει η παραγγελια σου δινουν ενα   trucknumper και μπορεις να παρακολουθεις την πορεια της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μία φορά την βοήθεια σας :)

Αφού βρήκα το προβλημμα με την βοήθεια φιλου (μέλος) του ατμοποίητη toptank mini (χάλασε ή βάση ρύθμιση αέρα και είναι σε παραγγελία) πήρα τελικά τον Kayfun V5 1:1 316L καινούργιο.

Ένα πλυσιματακι χθες στήσιμο :) με έτοιμο σύρμα (1.5Ω ) γεμιζω υγρό τραβάω τζουρα μξα γεύση πλαστικουρα και καμιά γεύση από το υγρό που είχα ry4 .

Ααα στο άνοιγμα που έκανα για να ανοίξουν ή τρύπες ώστε να τροφοδοτητε το βαμβάκι από υγρό άρχισε να τρέχει ποτάμι από το κάτω μέρος (από της δύο.σχιμες αέρα)

Λύσιμο πάλι ξανά πλύσιμο με χλιαρό νερό και μπόλικο ξίδι.

Καινούργια αντίσταση άλλο βαμβάκι (μπήκε λίγο καλύτερα) υγρό μέσα και χωρίς διαρροές τώρα.

Να αναφερω εδώ ότι ο φίλος που μου το πουλησε μου ανέφερε (δεν το ήξερα) και το δαχτυλίδι για την ρύθμιση αέρα ,όπου και το έβαλα στην πρώτη κουκίδα.

Τζουρα αλλά μηδέν γεύση και κάπου στο τέλος πάλι πλαστικουρα. Το Aio μπροστά του είναι άρχοντας τουλάχιστον στην γεύση.

Αφού ξανά έκανα οι την διαδικασία (πλυσιμο κλπ) ή κατάσταση με την πλαστικουρα (ίσως και λάδι ή έλεγα αλλά σε καμια περίπτωση καμένο).

Τι φταει παιδιά και δεν υπάρχει τίποτα από γεύση (σαν να ατμιζω σκέτο βάση και όπως είπα στο τέλος μία πλαστικουρα)?

Χρειάζομαι άλλο σύρμα ,άλλο βαμβάκι ή έτσι απλός είναι ή κλώνοι ατμοποίητες ;

Και τέλος να ρωτησω τα Ω της αντιστάσεις όσο κατεβαίνουν τόσο ποιο αερατη γίνεται οι τζουρα ,ή αυτό εξαρτάται καθαρα από την ρύθμιση που έχω κάνει στην παροχή!

Ρωταω γιατί σκέφτομαι να ανεβασω τα w πάνω από 28 ,και με την 1.5Ω θα μου καεί στο δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ατμο ειναι καινουργιος λυσιμο εντελώς μπανιαρισμα καλο μεσα σε αλκοολουχο διαλημα πχ vodka μετα καλο μπανιαρισμα σε νερο με απορρυπαντικο  για πιατα  μετα στεγνωμα και δεσιμο 

Δες και στο youdube κανα βιντεο πως να τον στησεις 

Αντισταση καλη ειναι στο 1,5 ΩΜ αλλα δωκιμασε 10-12 βατ τι ειναι αυτα τα πανω απο 28 που λες ?  :cry:

Γενικα οι kayfun απο γευση ειναι ολοι αριστοι κατι κανεις λαθος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως οικονομικής δυνατότητας τού καθενός πάντως, που είναι προφανώς απολύτως σεβαστή, αρχίζοντας κάποιος μ' ένα πακέτο γύρω σ' αυτά τα λεφτά - για ποιοτικό mod & ατμοποιητή, αντικειμενικά δεν είναι πολλά - έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να μείνει στο ηλεκτρονικό και να μη γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο. Ξέρω πάρα πολλά άτομα που ξεκίνησαν με φτηνιάρικες λύσεις και, θεωρώντας ότι αυτό είναι το άτμισμα, τα παράτησαν κι άρχισαν πάλι το κάπνισμα. 

πολυ σωστος αλλα εχω δοκιμασει μονο μια φορα ηλεκτρονικο πριν εναν χρονο(ουτε που θυμαμαι πως ειναι),καλυτερα να δωσω λιγοτερα λεφτα και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα να παρω και ενα καλυτερο αμα μου αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ατμο ειναι καινουργιος λυσιμο εντελώς μπανιαρισμα καλο μεσα σε αλκοολουχο διαλημα πχ vodka μετα καλο μπανιαρισμα σε νερο με απορρυπαντικο για πιατα μετα στεγνωμα και δεσιμο

Δες και στο youdube κανα βιντεο πως να τον στησεις

Αντισταση καλη ειναι στο 1,5 ΩΜ αλλα δωκιμασε 10-12 βατ τι ειναι αυτα τα πανω απο 28 που λες ? :cry:

Γενικα οι kayfun απο γευση ειναι ολοι αριστοι κατι κανεις λαθος

 

https://www.youtube.com/watch?v=CqVCfA2_ntE

Έχω τα βίντεο φίλε μου.Πριν από λίγο αφού βγήκε από το μπανακι του τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα.

Ή γεύση που είχα αναφέρει (πλαστικουρα) έχει μείνει απειροελάχιστη τουλάχιστον στην πρώτες τζουρες που προλαβαίνουν να πάρω.

Φυσικά για γεύση πραγματικά με έχει απογοήτευση στο φουλ.Καμια σχεση ακόμα και με το AIO ,κα οι φυσικά δεν το συζητάμε για τον toptank mini ακόμα και με έτοιμες κεφαλές.

Ένα πράγμα που με τρελάνει όταν έχω γέμιση και πάω να ανοιξω (όπως στο βίντεο , δεν βλέπω κάποιο άλλο τρόπο) της τρύπες για τροφοδοσία στρίβοντας το γυαλί ακόμα και στης 1.5 στροφές παίζει τόσο πολύ το γυαλί που νομίζεις ότι θα φύγει μαζι με το υγρό μέσα.

Δεν ξέρω να κανω κανένα λάθος αλλά έτσι μόνο στρίβει ή καμπάνα μέσα.

Και το στριβω μέχρι να βγουν οι πρώτες φουσκάλες.

Κάποιος άλλος κάτοχος έχει την ίδια ιδέα με εμένα.

 

Οπως είπα έχω τον κλώνο ....

 

Ξέχασα να αναφερω οτι σήμερα έγεινε στήσιμο με καινούργιο βαμβάκι carton baccon version 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω μου φενεται περιεργο αυτο που λες.

Πρωτον ο kayfun ειναι στην κατηγορια "flavor chaser" του τεστιν ειναι απο τους καλυτερους ατμοποιητες σε γευση,και απο προσωπικη εμπειρια εχω παρει την καλυτερη γευση με συγκριση subtank,crius,avocado 24,cubis.

Το μονο που θα μπορουσε να επιρρεασει θεωρω ειναι το βαμβακι,η αντισταση (να μην εχει μεγαλη επιφανεια το συρμα ή να μην εστησες το συρμα με κενα καθως αποδιδει καλυτερα με κενα στον kayfun) ή τελευταιο να μην το λειτουργεις στα σωστα watt (αν το εχεις πολυ χαμηλα δεν προλαβαινει να ζεσταθει η αντισταση και εχει λιγο ατμο και λιγη γευση αν το εχεις πολυ ψηλα θα εχεις αλλοιωμενη γευση και θα στεγνωνει οποτε θα ερθει και καμμενη απο καποιο σημειο και μετα).

Τωρα το οτι παιζει το γυαλι δεν ξερω τι να σου πω μηπως δεν ειναι καλος ο κλωνος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι να πω,πριν απο λιγο ξανα έστησα τωρα ομως φτιαχνοντας δικο συρμα με 28g 4 στροφες σε 2,5mm τρυπανακι μου βγηκε στο 1.01 και μια χαρα τουλαχιστον απο γευση.

Εβαλα και βαμβακι και πηγε καλα ωσπου αρχισαν η διαρροες απο κατω (απο της δυο σχισμες)

Αντε παλι ποιο πολυ βαμβακι και παλι διαρροες (το ανοιγω μονο μια στροφη γιατι νομιζω οτι μου φυγει ολο κατω αφου ξεβιδώνει )

Σημερα κανενα 10ml υγρο μου εφυγε και καποια γραμμαρια βαμβακι ,αρχισε να με πιανει απελπισια

ΑΑααα ενα αλλο παραξενο τωρα το μοντακι την κεφαλι την διαβαζει 0,92Ω αντι για 1.01Ω που εγραφε πριν

Γνωριζει κανενας που πηγαν τα υπολοιπα Ω :-D  :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι να πω,πριν απο λιγο ξανα έστησα τωρα ομως φτιαχνοντας δικο συρμα με 28g 4 στροφες σε 2,5mm τρυπανακι μου βγηκε στο 1.01 και μια χαρα τουλαχιστον απο γευση.

Εβαλα και βαμβακι και πηγε καλα ωσπου αρχισαν η διαρροες απο κατω (απο της δυο σχισμες)

Αντε παλι ποιο πολυ βαμβακι και παλι διαρροες (το ανοιγω μονο μια στροφη γιατι νομιζω οτι μου φυγει ολο κατω αφου ξεβιδώνει )

Σημερα κανενα 10ml υγρο μου εφυγε και καποια γραμμαρια βαμβακι ,αρχισε να με πιανει απελπισια

ΑΑααα ενα αλλο παραξενο τωρα το μοντακι την κεφαλι την διαβαζει 0,92Ω αντι για 1.01Ω που εγραφε πριν

Γνωριζει κανενας που πηγαν τα υπολοιπα Ω :-D  :-D  

για την διαρροη εαν εχεις 100% vg ανοιγεις αφοβα ολο το juice control.εαν εχεις νερουλο υγρο ανοιγεις το juice ως την μεση (μην υπολογιζεις στροφες αλλα δες με το ματι τις τρυπες,οι στροφες στο βιντεο αφορουν τον οριτζιναλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα βάση της Pink Mule 70vg/30pg και άρωμα Pina Colada από FlavourTec. Έχετε να προτείνετε αναλογία; Λέω να τα βάλω και τα δύο μαζί και να βγει 110ml υγρού με αναλογία αρώματος 10/110=9%. Τι λέτε; Χρόνος ωρίμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα στο κεντρο σε διαφορα vape shops και πηρα τα εξης:

Βαση: Link.png Site: UmamiMucho 70% VG - 30% 5mg

 

και αρωματα: 1. Link.png Site: MakaRond Framboise

2.Link.png Site: Djeby

 

εβαλα σε ενα δοχειο 20ml Βαση και 3ml αρωμα maka rond

και σε ενα αλλο δοχειο 20ml βαση με 3ml αρωμα djeby

 

τα ανακατεψα περιπου 10 δευτερολεπτα ελαφρα και τα αφησα σε δροσερο και σκοτεινο μερος 

Μεχρι τωρα καλα τα παω? και ενας κυριος απο την atmosfaira μου ειπε να τα αφησω ενα μηνα? 

αλλα στο site με τα αρωματα λενε Προτεινόμενη αραίωση 10% - 15% / 48 ώρες ωρίμανση

ποσο να το αφησω τελικα ωστε να μπορεσω να τα ατμισω?  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δοκιμασε το , μολις το φτιαξεις.(drippαρε που λεμε)

μετα δοκιμασε το την επομενη και την μεθεπομενη μερα.

 

αν ειναι single flavour συνταγη , δεν χρειαζεται και παρα πολυ. λιγες ωρες - μερες ειναι αρκετεσ συνηθως.

αν ειναι καμια περιπλοκη συνταγη με διαφορα παραξενα αρωματα , ισως χρειαστουν αρκετες μερες , εως και βδομαδα +++

 

κανεις δεν ξερει ακριβως. μονο κριτηκες απο τα site με τις συνταγες μπορεις να βλεπεις και να υπολογιζεισ στο περιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...