Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας κ ετοιμαζομαι να κανω τα πρωτα μου diy υγρα εχω παρει αρχικα 2 μπουκαλακια αρωμα για δοκιμη.

TPA Chocolate

TPA French Vanilla.

 

Απο οτι ειδα οι προτεινομενες δοσολογιες ειναι 10-15% για τη σοκολατα και 5-10% για τη βανιλια. 

Λεω να κανω 2 μπουκαλακια σκετο το καθε αρωμα με 70/30 VG/PG. Και λεω να παιξω ενδιαμεσα απο τις προτεινομενες δοσολογιες, γυρω στο 13% για σοκολατα και 8% για τη βανιλια. 

Επισης μια διευκρινιση. Οταν θελουμε να κανουμε μιξη 2 η κ περισσοτερων αρωματων, πως υπολογιζεται η ποσοτητα του καθε αρωματος? Συνδυαστικα δλδ αν θελω πχ συνολικα το αρωμα να ειναι 10% του μιγματος υπολογιζω ξερω γω 6% απο το ενα κ 4% απο το αλλο αναλογα πως θελω να τα μοιρασω, η ξεχωριστα το καθε ενα τα ποσοστα που προτεινονται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουμε πει πολλές φορές ότι αρώματα δεν παίρνουμε στην τύχη. Η συντριπτική πλειοψηφία των αρωμάτων δεν στέκονται μόνα τους και το αποτέλεσμα είναι μια αηδία που πολλές φορές δεν ατμίζεται καν.

 

ΠΡΩΤΑ βρίσκουμε μια συνταγή ή έναν κλώνο που μας αρέσει ή που πιστεύουμε ότι ταιριάζει με τα γούστα μας, και μετά αγοράζουμε τα αρώματα για να την φτιάξουμε.

 

Εξαίρεση φυσικά, αποτελούν τα αρώματα που είναι "πολλά σε ένα" και απλά θέλουνε βάση για να είναι έτοιμα, αλλά αυτά της TPA/TFA, FA, FW, INW, CAP, κτλ., στην συντριπτική πλειοψηφία δεν στέκονται μόνα τους, αλλά σε συνδυασμό με άλλα.

 

Η δε προτεινόμενη δοσολογία τους και πάλι δεν είναι για μόνα, αλλά στο περίπου για μέσα σε συνταγή. Κάποια δεν τα ανιχνεύεις καν αν είναι σε ποσοστό π.χ. κάτω του 8%, κάποια άλλα σε 1% είναι τρομερά έντονα και καλύπτουν όλα τα άλλα.

 

Από 'κει και πέρα, αν θες στο υγρό σου το άρωμα σου να είναι συνολικά 10%, προφανώς δεν θα βάλεις 10% από το ένα και 10% από το άλλο, θα το μοιράσεις αυτό όπως εσύ κρίνεις.

 

Αν δεν θέλετε να μπλέκετε με συνταγές και ερωτήσεις του στυλ "αυτά τα 3 αρώματα έχω όλα κι' όλα, πόσο να βάλω από το καθένα" στις οποίες δεν υπάρχει σωστή απάντηση, πάρτε τα αρώματα που ουσιαστικά είναι μίξη πολλών διαφορετικών αρωμάτων στα σωστά ποσοστά και που απλά θέλουν προσθήκη βάσης. (Όπως αυτά: http://flavour-boss.co.uk/product-category/recipes/boss-shots/ )

 

Αλλιώς, είναι απαραίτητη μια τεράστια γκάμα αρωμάτων και φυσικά όχι τυχαία. Αν απλά πάω και διαλέξω στην τύχη 10 αρώματα της TPA, ζήτημα να μπορώ τελικά να βγάλω 1 υγρό της προκοπής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ αυτο δεν το ηξερα. Απλα σκεφτομουν οτι θα ηθελα να δοκιμασω κατι απλο για αρχη χωρις πολλα αρωματα μιας κ τωρα θα πρωτο ξεκινησω κ ετσι το σκεφτηκα να παρω μια σοκολατα μια βανιλια κ να κανω δοκιμες. Μ αυτα τα 2 να επιχειρισω να κανω τπτ η δεν παιζει να βγει κανενα καλο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,προσφατα αγορασα ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο τετοιου τυπου από εδω,το οποιο με εχει καλυψει πληρως θα ελεγα απο αποψη τιμης και εγγυησης/εξυπηρετησης

 

Link.png Site: ΗλεκτρονικόΤσιγάρο

 

Σίγουρα γνωριζω πως το καλυτερο ειναι να μην κανει καποιοσ ουτε καν ηλεκτρονικο τσιγαρο,αλλα πιστευω οτι αποτελει ενα βημα ενδιμαεσο για να κοψει καποιοσ το τσιγαρο....

 

Έχει κανεις στατιστικα στοχεια ,πηγες για το κατα σε ποσο βαθμο μειωνονται οι βλαβερες συνεπεεις του τσιγαρου με την χρηση ηλεκτρονικου?

Πες μου ότι αγόρασες σε αυτή την τιμή το συγκεκριμένο σετ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ αυτο δεν το ηξερα. Απλα σκεφτομουν οτι θα ηθελα να δοκιμασω κατι απλο για αρχη χωρις πολλα αρωματα μιας κ τωρα θα πρωτο ξεκινησω κ ετσι το σκεφτηκα να παρω μια σοκολατα μια βανιλια κ να κανω δοκιμες. Μ αυτα τα 2 να επιχειρισω να κανω τπτ η δεν παιζει να βγει κανενα καλο αποτελεσμα?

μπα δεν θα βγαλεις τπτ με αυτα τα αρωματα

 

τι γευσεις σου αρεσουν? για να βοηθησω αν μπορω λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοκολατα και βανιλια :-P

Βασικα τωρα ξεκιναω το ατμτισμα και δεν εχω ιδεα απο γευσεις σε υγρα. Θυμαμαι που ειχα δοκιμασει απο ενα φιλο κ ειχε ενα υγρο π η γευση που μ αφηνε ηταν βανιλια κ θυμαμαι οτι μ αρεσε αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοκολατα και βανιλια :-P

Βασικα τωρα ξεκιναω το ατμτισμα και δεν εχω ιδεα απο γευσεις σε υγρα. Θυμαμαι που ειχα δοκιμασει απο ενα φιλο κ ειχε ενα υγρο π η γευση που μ αφηνε ηταν βανιλια κ θυμαμαι οτι μ αρεσε αρκετα.

...στα τυφλα να βρεις τι σου αρεσει δυσκολα.

 

το πιο γρηγορο αλλα και οικονομικο ειναι να παρεις ετοιμα υγρα ( γνωστες μαρκες ) ψιλο - premium κατηγοριας. 5-10 υγρα οχι παραπανω..

 

και μετα απο 1-2 μηνες χρησης (αναλογος βεβαια) να καταληξεις σε μια γευση που σου αρεσει (η και 2-3-4 :P)

 

αφου βρεις ποιο επωνυμο υγρο σ αρεσει , βρισκεις μια συνταγη 'κλωνο' του υγρου σου . και ξεκινας τα diy. βελτιωνεις , διορθωνεις κλπκλπ και φτανεις στο σημειο να κανεις φθηνα υγρα ετσι οπως σου αρεσουν.

 

και εχωντας ολες αυτες τις γνωσεις , μπορεις να κανεις και αλλα υγρα ξερωντας ηδη 5 πραγματα για τα diy αρωματα..μετα θ ανοιξει τελειως ο οριζοντας σου.

 

 

btw , αν θες να παιξεις ρωσικη ρουλετα. δες αυτη τη συνταγη.. εχει βανιλιες μεσα..κρεμες..και ειναι πολυυυυ καλη.

http://e-liquid-recipes.com/recipe/121795/Mother%27s%20Unicorn%20Milk

εγω εχω κανει μπορει και 1 λιτρο να μην πω και παραπανω απο αυτη την συνταγη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks

Αρχικα βασικα μου αρκει να κανω κατι που να ατμιζεται. Δεν ψαχνω να κανω την συνταγη που θα ειναι για οσκαρ. Απλα ειχα διαβασει καπου οτι για αρχη καλο ειναι να κανεις μονα τους τα αρωματα για να παρεις μια ιδεα για τη γευση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks

Αρχικα βασικα μου αρκει να κανω κατι που να ατμιζεται. Δεν ψαχνω να κανω την συνταγη που θα ειναι για οσκαρ. Απλα ειχα διαβασει καπου οτι για αρχη καλο ειναι να κανεις μονα τους τα αρωματα για να παρεις μια ιδεα για τη γευση τους.

 

Κάνε κανά πείραμα, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Δεν χρειάζεται να φτιάξεις λίτρα. Φτιάξε π.χ. 20-30 ml και δες πως βγήκε.

Ξεκίνα κουτουρού τελείως, βάλε π.χ. 8% σοκολάτα και 6% french vanilla. Μπορεί να ατμίζεται, μπορεί να βγει ψιλο-αηδία.

Από θέμα κόστους πόσα λεφτά να χάσεις; Αν δεις ότι δεν καταλαβαίνεις την βανίλια, ανέβασε το ποσοστό της. Αν είναι έντονη η σοκολάτα, κατέβασε την, κ.ο.κ.

 

Μπορεί να βγει και κάτι που σου αρέσει.

 

Αν δεις ότι δεν ταιριάζουν με τίποτα αυτά τα 2 μόνα τους, βρες καμιά συνταγή που να τα περιέχει και αγόρασε τα υπόλοιπα αρώματα που χρειάζεσαι για να την φτιάξεις. Στα σκουπίδια πάντως δεν θα καταλήξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σιγουρα θα δω με ι μπορω να τα συνδιασω κ θα παρω συντομα. αλλα λεω να δοκιμασω να κανω ετσι 3 30μελα. 1 καθε γευαη μονη της. κ ενα μιξ μεταξυ τους. μονες τους ειναι καλυτερα να δοκιμασω στο χαμηλοτερο προτεινομενο ποσοστο για αρχη κ αναλογα αν χρειαστει προσθετω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις τι να κάνεις βραδιάτικα ;) παίζεις με χειροτεχνίες επάνω στα mod

Πέρασμα εσωτερικά κόκκινης ζελατίνης και το πρώτο μου mod με έγχρωμη οθόνη :) :) :)

Βαθμός δυσκολίας 1 , κόστος 0,10€

Επόμενο βήμα να το παίξω σε δύο χρώματα με το μπλε στο power και το άλλο στα κόκκινα ....

post-177457-0-61772200-1491854727_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι σκραπας στο να βγαζω 2 identical πηνια για dual coil και δεν εχω τον χρονο να φτιαχνω μονος μου claptons/aliens κλπ. ειμαι ετοιμος να τραβηξω την σκανδαλη σε ενα κιτακι του gearbest απο αυτα με τα 6 τεμαχια απο διαφορα "περιεργα" πηνια.

Οποτε θα ηθελα συμβουλη απο καποιον πιο εμπειρο: Ισχυουν οσα λεγονται για τα claptons,aliens,stagged fused stapled τρεχαγυρευε δηλαδη οτι βελτιωνουν πολυ την γευση και την εμπειρια του ατμισματος?

Τωρα παιζω μπαλα με μονα twisted/parallel η ni200 αναλογα την διαθεση

 

Και μιας που εχω την προσοχη σας και ανεφερα το νικελιο, εχετε δοκιμασει αλλα tc συρματα? Με το νικελιο με εψησε το tc αλλα η γευση δεν ηταν πολυ καλη. Σκεφτομουν να επενδυσω σε ατσαλι/τιτανιο.

Σορρυ για το σεντονι και θενκς σε οποιον βοηθησει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι σκραπας στο να βγαζω 2 identical πηνια για dual coil και δεν εχω τον χρονο να φτιαχνω μονος μου claptons/aliens κλπ. ειμαι ετοιμος να τραβηξω την σκανδαλη σε ενα κιτακι του gearbest απο αυτα με τα 6 τεμαχια απο διαφορα "περιεργα" πηνια.

Οποτε θα ηθελα συμβουλη απο καποιον πιο εμπειρο: Ισχυουν οσα λεγονται για τα claptons,aliens,stagged fused stapled τρεχαγυρευε δηλαδη οτι βελτιωνουν πολυ την γευση και την εμπειρια του ατμισματος?

Τωρα παιζω μπαλα με μονα twisted/parallel η ni200 αναλογα την διαθεση

 

Και μιας που εχω την προσοχη σας και ανεφερα το νικελιο, εχετε δοκιμασει αλλα tc συρματα? Με το νικελιο με εψησε το tc αλλα η γευση δεν ηταν πολυ καλη. Σκεφτομουν να επενδυσω σε ατσαλι/τιτανιο.

Σορρυ για το σεντονι και θενκς σε οποιον βοηθησει

μικρες διαφορες..δοκιμασα τα αν θες για την εμπειρια η για το θεαθηναι.

τρελες διαφορες στην γευση μην περιμενεις. :)

 

η δικια μου εμπειρια με tcr σε διαφορα modακια , δεν με ικανοποιησε.

προτιμω watt , με απλο κανθαλ , και απλο ss316l. αντε και κανα clapton σε rda/rdta

 

Καλα σιγουρα θα δω με ι μπορω να τα συνδιασω κ θα παρω συντομα. αλλα λεω να δοκιμασω να κανω ετσι 3 30μελα. 1 καθε γευαη μονη της. κ ενα μιξ μεταξυ τους. μονες τους ειναι καλυτερα να δοκιμασω στο χαμηλοτερο προτεινομενο ποσοστο για αρχη κ αναλογα αν χρειαστει προσθετω ε?

δοκιμασε με 10ml. μην πεταξεις 100ml τζαμπα...δοκιμαστικο 10mlελο και βλεπεις πως παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρες διαφορες..δοκιμασα τα αν θες για την εμπειρια η για το θεαθηναι.

τρελες διαφορες στην γευση μην περιμενεις. :)

 

η δικια μου εμπειρια με tcr σε διαφορα modακια , δεν με ικανοποιησε.

προτιμω watt , με απλο κανθαλ , και απλο ss316l. αντε και κανα clapton σε rda/rdta

 

δοκιμασε με 10ml. μην πεταξεις 100ml τζαμπα...δοκιμαστικο 10mlελο και βλεπεις πως παει.

Ωραιος! Το 316l το βαζεις σε watt αφου κλειδωσεις την τιμη του πηνιου σε θερμοκρασια δωματιου ε? Σαν ευκαμψια πως ειναι? Γιατι το νικελιο το βρηκα δυσκολοτερο στο χειρισμο απο το kanthal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...