Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 10/01/12 – 30/04/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Δημοσκόπηση web browsers 10/01/12 – 10/06/12  

181 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρυσι (Ιανοάριο-Μάρτιο) ήμουν αποκλειστικά με τον τότε Google Chrome 8 - 9 ο οποίος ήταν κρυφή. Αλλά οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται και ο ενθουσιασμός με τον Chrome κράτησε 2 μήνες και είμαι και πάλι με την αλεπού.

Επεξ/σία από Notis007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναμεσα σε chrome και chromium-based εκδοσεις, τι θα διαλεγατε και γιατι;

 

 

Chromium, γιατί είναι open source, περιέχει τον τελευταίο κώδικα και δεν έχει τα διάφορα καλούδια της google που προσωπικά δε θέλω όπως τον updater που εγκαθίσταται σαν service και τρέχει μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opera

γιατι εχει ηδη αυτα που οι υπολοιποι browser θα τα βαλουν αυριο

 

για 2ο comodo dragon εχω βαλει χωρις να ξερω γιατι (ισως επειδη ειναι η χρονια του δρακου)

 

και στο PC υπαρχει ο internet explorer 10 οποιος οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει επειδη websites developers ειναι λιγο στενομυαλοι με εχει ικανοποιησει για ιντερνετ explorer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chromium, γιατί είναι open source, περιέχει τον τελευταίο κώδικα και δεν έχει τα διάφορα καλούδια της google που προσωπικά δε θέλω όπως τον updater που εγκαθίσταται σαν service και τρέχει μόνιμα.

Αυτο μπορεις να το απενεργοποιησεις, οπως εκανα και εγω. Ο chromium και οι chromium-based μπορουν να δεχθουν extensions; Επισης ειναι πιο γρηγοροι και χρησιμοποιουν λιγοτερους πορους;

 

 

 

opera

γιατι εχει ηδη αυτα που οι υπολοιποι browser θα τα βαλουν αυριο

 

για 2ο comodo dragon εχω βαλει χωρις να ξερω γιατι (ισως επειδη ειναι η χρονια του δρακου)

 

και στο PC υπαρχει ο internet explorer 10 οποιος οσες φορες το εχω χρησιμοποιησει επειδη websites developers ειναι λιγο στενομυαλοι με εχει ικανοποιησει για ιντερνετ explorer

Τι ακριβως εχει ο οπερα, που δεν εχει ο chrome; :S

 

Βγηκε και IE 10; Ποτε κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ comodo dragon χρησιμοποιώ γιατί όταν ο chrome μου έκανε νερά, o dragon ήταν πιο σταθερός.

 

Ο chromium και οι chromium-based μπορουν να δεχθουν extensions; Επισης ειναι πιο γρηγοροι και χρησιμοποιουν λιγοτερους πορους;

 

 

 

Τι ακριβως εχει ο οπερα, που δεν εχει ο chrome; :S

 

Βγηκε και IE 10; Ποτε κιολας!

Ναι δέχονται κανονικά extensions. Στους πόρους μικρές διαφορές έχουν, απλά ο chromium και οι άλλοι δεν έχουν το silent update που έχει ο chrome. Όποτε άμα είσαι ευχαριστημένος με μια έκδοση μένεις με αυτήν, γιατί υπάρχει η πιθανότητα η καινούρια έκδοση να έχει ψιλόπροβληματα.

 

Luxx για παραδειγμα "συγχρονισμος opera" build-in

(κακως σου απανταει γιατι μπορει να γινει το thread πεδιο μαχης για τον καλυτερο browser :) )

built-in συγχρονισμό έχει και ο chrome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα σε chrome και chromium-based εκδοσεις, τι θα διαλεγατε και γιατι;

Για Linux είναι μονόδρομος ο chromium γιατί είναι εντελώς ανοιχτού κώδικα και είναι αυτός που υπάρχει στα αποθετήρια, ελάχιστους έχω δει να βάζουν chrome.

 

Εγώ προσωπικά και σε windows προτιμώ chromium αντί για chrome. Είναι 2 εκδόσεις μπροστά, δεν έχει ενσωματωμένα updater, flash κλπ και είναι ανοιχτού κώδικα.

 

Βέβαια, αυτό που ψήφισα είναι ο firefox, o chromium είναι σαν εφεδρικός, τον χρησιμοποιώ που και που σε linux που ο firefox "ζορίζεται" σε σχέση με τον chromium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα ειχα chrome...ειδικα με κατι εκδοσεις του mozilla που τρωγανε τρελη μνημη την εβγαλα την αλεπου..η αλεπου ηταν στην κορυφη με παλαιοτερες εκδοσεις..εγκατεστησα την 9.0.1 και πραγματικα ειδα πολυ τεραστια διαφορα απτις αλλες εκδοσεις..επισης εκανε ενα τεστ html5 με κατι ψαρακια..με τον chrome τα fps ηταν πολυ λιγα και τα ψαρια σερνονταν! και με την αλεπου πηγαινανε σφερατα! οποτε εβγαλα τον chrome και εβαλα τον mozi με ενα θεματακι chrome :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίζεται πλέον και στον firefox, όταν επισκέπτεσαι το google, το διαφημιστικό πάνω δεξιά "Για πιο γρήγορη περιήγηση στο διαδίκτυο Λήψη Google Chrome", το οποίο τόσο καιρό εμφανιζόταν στο google όταν έμπαινες με internet explorer. Σίγουρα βοήθησε και αυτό στην μείωση των ποσοστών του ΙΕ. Μένει να δούμε αν επηρεαστεί και ο firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...