Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω αυτο το thread μιας και στο thread με την τιμη χρυσου ειχαμε ξεφυγει πολυ. Γραφτηκαν πολλα ενδιαφεροντα μηνυματα, ασχετως αν υπηρξαν συγκρουσεις, αυτη ομως ειναι εννοια της συζητησης. Σκοπος αυτου του thread ειναι η συζητηση για το forex trading και η ενημερωση οσων θελουν να ασχοληθουν.

 

Το forex trading πρεπει να το αγαπας και να μη το δεις ποτε σαν τον ευκολο τροπο για βγαλεις χοντρα λεφτα. Πρεπει να το αγαπας γιατι το trading ειναι επαγγελμα. Πρεπει να λειτουργεις χωρις συναισθηματισμο ειτε εκλεισες μια κερδοφορα θεση ειτε εκλεισες μια ζημιογονα θεση. Σημασια εχει το ταξιδι οπως λενε.

 

Μερικες χρησιμες πληροφοριες για οσους δεν εχουν ασχοληθει ποτε.

 

1)Η αγορα του forex δε κλεινει κατα διαρκεια της ημερας, λειτουργει ολο το 24ωρο απο Δευτερα 00.00 - Παρασκευη 24.00

 

2)Ειναι με μεγαλη διαφορα η μεγαλυτερη αγορα συναλλαγων στον κοσμο. Καθημερινα διακινουνται 4 τρις.$ οταν για τις μετοχες διακινουνται ελαχιστα δισ.$. Συμμετεχουν οι κυβερνησεις ολου του κοσμου, επιχειρησεις, τραπεζες,hedge funds, ιδιωτες.

 

3)Για να αρχισουμε να ασχολουμαστε με το forex trading πρεπει να επιλεξουμε ενα forex broker μια εταιρια δηλαδη. Τα εγγραφα που ζητουν ειναι αντιγραφο ταυτοτητας και αντιγραφο κινησεως λογαριασμου τραπεζας. Στους DEMO λογαριασμους δε ζητανε τιποτα, απλα κανετε μια εγγραφη και κατεβαζετε το προγραμμα και αρχιζετε τις συνναλαγες.

 

4)Εχουμε την ισοτιμια π.χ. EUR/USD (ΕΥΡΩ/ΔΟΛΛΑΡΙΟ). Οταν "αγοραζουμε" εννοουμε οτι προβλεπουμε πως θα ανεβει το ευρω. Οταν "πουλαμε" εννοουμε οτι προβλεπουμε πως θα ανεβει το δολλαριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5) Θα βλεπετε παντου τη λεξη pip. Pip ειναι το τελευταιο ψηφιο της ισοτιμιας. Πχ στο 1,3428 το 8 ειναι το pip. To 28 ειναι 28pips και το 428 ειναι 428 pips.

 

Aυτα για αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Alex. Απαραιτητο να διαβασετε ΟΛΑ τα αρθρα στο http://www.dailyfx.gr/fx/view/forex_basics

 

Γενικα ειναι τρομερο site, διαβαστε οτιδηποτε γραφει μεσα με απλες κατανοητες λεξεις. Προτινω στη συνεχεια να εμβαθυνετε με ξενες ιστοσελιδες αφου εχετε παρει μια γευση απο το τι ειναι το forex.

 

τι ειναι αυτο?και τι διαφορα εχει?εχεις βγαλει λεφτα απο αυτο?

 

Λεγοντας τι ειναι αυτο? Το forex trading?

 

Ειναι η αγοραπωλησια συνναλαγματος μεσω ιντερνετ.

 

"εχει κερδισει κανεις λεφτα απο αυτα?μην ακουμε μονο θεωριες" yog35 το ρωτησες σε αλλο θεμα αλλα απαντω εδω.

 

Η αγορα συναλλαγματος ειναι η μεγαλυτερη αγορα στον κοσμο. Φυσικα και υπαρχουν ατομα που βγαζουν λεφτα οπως υπαρχουν ατομα που χανουν λεφτα. Οποιον ακουσετε να λεει οτι ειναι τζογος απλα πειτε του να σταματησει. Καθημερινα διακινουνται 4 τρις δολλαρια και οι τιμες των νομισματων εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες οπως τα επιτοκια των τραπεζων, το εμπορικο ισοζυγιο, την οικονομικη κατασταση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πολλοι ειναι επιφυλακτικοι σχετικα με οτιδηποτε εχει να κανει με "χρηματα μεσω ιντερνετ" και καλα κανουν και ειναι επιφυλακτικοι, η αγοραπωλησια συνναλαγματος(forex trading) υπαρχει εδω και αιωνες. Απλα τα τελευταια χρονια εγινε πιο γνωστη στους ιδιωτες λογω του ιντερνετ. Φυσικα και δεν εχει καμια σχεση με τζογο οπως καμια σχεση με τζογο δεν εχει οτιδηποτε εχει να κανει με το χρηματηστηριο.

 

Αν εσυ βαζεις τα λεφτα σου στο χρηματηστηριο χωρις να εχεις ιδεα δε σου φταει κανενας. Τρανταχτο παραδειγμα η φουσκα στο χρηματηστηριο του 1999 οπου καθε πικραμενος νομιζε οτι θα κανει ευκολα περιουσια. Ελαχιστοι κανανε περιουσια, γνωριζανε ομως ΓΙΑΤΙ ανεβαινει ο δεικτης.

 

Προσωπικα ΔΕΝ αγοραζω ποτε οταν ανεβαινει ο δεικτης και δεν πουλω ποτε οταν πεφτει. Περιμενω να δω ΓΙΑΤΙ πεφτει, ΠΟΤΕ θα σταματησει, ΠΟΣΟ επεσε. Αυτο ειναι το trading(εμποριο).

Αν ανεβαινει ο δεικτης και εσυ ανοιξεις θεση "γιατι πολυ απλα πεφτει" αυτο ειναι ΤΖΟΓΟΣ. Σπανια οταν ανεβαινει αποτομα ο δεικτης, ετσι για την πλακα βαζω ενα μικρο ποσο με στοπ φυσικα. Ναι, εκεινη την ωρα τζογαρω και το ξερω. Αλλα το κανω εις γνωσην μου.

 

Αντικειμενο του thread δεν ειναι να αποδειξουμε αν το foex trading ειναι τζογος(φυσικα και δνε ειναι) αλλα να ενημεωθει οποιος θελει να ασχοληθει με την μαγεια των αγορων. Δεν εχετε να φοβηθητε απολυτως τιποτα, μονο τον ευατο σας.

 

Με το forex trading μαθαινομε να ελεγχουμε τον ευατο μας κατω απο υπερβολικη πιεση, να περνουμε με ακριβεια δευτερολεπτου αποφασεις, να κανουμε στιγμιαια μαθηματικους υπολογισμους με το μυαλο μας, να αναλυνουμε την αγορα, να βλεπουμε πισω απο τα γεγονοτα, να πιεζουμε τον ευατο μας για ολο και καλυτερα αποτελεσματα, να αποδεχομαστε τα λαθη μας και εν τελει να ωριμαζουμε το χαρακτηρα μας κατω απο αντιξοες ψυχολογικα συνθηκες.

 

Καλως ηρθατε στο trading που θεωρειται και ειναι απο τα δυσκολοτερα επαγγελματα στον κοσμο.

Μια δοκιμη θα σας πεισει.

 

http://www.dailyfx.gr/fx/view_list/trading_course/2012-01-11/11687

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

[...]

Καλως ηρθατε στο trading που θεωρειται και ειναι απο τα δυσκολοτερα επαγγελματα στον κοσμο.

[...]

Δε θέλω να τρολάρω ή να πάει το θέμα off-topic αλλά μην υπερβάλουμε τόσο. Όχι, δεν το χω δοκιμάσει αυτό το επάγγελμα αλλά ούτε -ξέρω γω- ανθρακωρύχος στην Κίνα έχω κάνει. Παρ όλ αυτά το θεωρώ κομματάκι πιο δύσκολο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δε θέλω να τρολάρω ή να πάει το θέμα off-topic αλλά μην υπερβάλουμε τόσο. Όχι, δεν το χω δοκιμάσει αυτό το επάγγελμα αλλά ούτε -ξέρω γω- ανθρακωρύχος στην Κίνα έχω κάνει. Παρ όλ αυτά το θεωρώ κομματάκι πιο δύσκολο."

 

Για να ειναι καποιο επαγγελμα δυσκολο δε χρειαζεται απαραιτητα να εχει σωματικη κουραση. Η φραση "απο τα πιο δυσκολα επαγγελματα στον κοσμο" εχει διατυπωθει απο πολλους και οχι μονο απο εμενα. Θα φερω ενα παραδειγμα.

 

Ο μισος Οκτωβρης και ολοκληρος ο Νοεμβρης για εμενα ηταν καταστροφη. Εχασα μεγαλο μερος του κεφαλαιου μου απο λαθος κινησεις. Ειχα μονιμα πονοκεφαλους, παρατησα τον ευατο μου, παρατησα τους φιλους μου και ειχα μονιμα νευρα. Ο ανθρακωρυχος οσο και να κουραστει θα παει σπιτι του και θα ξεκουραστει. Οταν χανεις ομως λεφτα στη δουλεια σου, για μενα το trading ειναι επαγγελμα και κυρια πηγη εσοδων, τοτε πιστεψε με ποναει.

 

Το πιο δυσκολο κομματι του trading, οσοι ασχολουνται νομιζω θα συμφωνησουν, ειναι να αποδεχτεις τα λαθη. Πρεπει να πιεσεις τον ευατο σου γι αυτο. Πολλοι, εσφαλμενα, νομιζουν οτι το trading ειναι "αλλος ενας τροπος να βγαλεις λεφτα μεσω ιντερνετ"

 

Το trading ειναι οπως μια επιχειρηση. Εχεις το κεφαλαιο σου, θελεις να αυξησεις τα κερδη σου περιοοριζοντας τις ζημιες, ευκαιριες πανε κι ερχονται, οι οικονομικες εξελιξεις τρεχουν και πρεπει να εισαι εκει ετοιμος για να βγαλεις λεφτα(ή να χασεις).

 

To κειμενο που ακολουθει δημοσιεθυηκε σημερα στο dailyfx.gr περιγραφουν πληρως το trading.

 

Τα 5 βήματα για να γίνετε trader – Μέρος 1ο

DailyFX Team, Research

Τετάρτη, 11 Ιαν 2012 - 15:21

 

Βήμα 1ο - Ασυνείδητη Άγνοια

 

Αυτό είναι το πρώτο βήμα που κάνει κανείς όταν ξεκινάει να ασχολείται με το trading. Ξέρετε ότι είναι ένας καλός τρόπος να βγάλετε χρήματα επειδή έχετε διαβάσει τόσα πολλά γύρω από αυτό και έχετε ακούσει για πολλά άτομα που έχουν κερδίσει εκατομμύρια από την ενασχόληση τους με αυτό. Δυστυχώς, όπως όταν θέλατε να οδηγήσετε για πρώτη φορά αυτοκίνητο, έτσι και τώρα πιστεύετε πως θα είναι σχετικά εύκολο – άλλωστε πόσο δύσκολο μπορεί να είναι πια; Η τιμή μπορεί να πάει είτε πάνω είτε κάτω – που είναι το δύσκολο σε αυτό; - οπότε μπορείτε να ξεκινήσετε !

 

Δυστυχώς, όπως την πρώτη που καθήσατε μπροστά στο τιμόνι ενός αυτοκινήτου, δεν έχετε την παραμικρή ιδέα του τι πάτε να κάνετε. Αρχίζετε και ανοίγετε πολλαπλές θέσεις και παίρνετε μεγάλα ρίσκα. Μόλις ανοίγετε μια θέση η αγορά αρχίζει αμέσως να κινείται εναντίον σας! Αμέσως κλείνετε την θέση σας και ανοίγετε μια αντίθετη αλλά η αγορά αλλάζει συμπεριφορά και αρχίζει να κινείται και πάλι εναντίον σας! Και αυτό συμβαίνει ξανά και ξανά και ξανά!

 

Δεν αποκλείεται να έχετε μια αρχική επιτυχία, μια ακολουθία κερδοφόρων trades μα αυτό είναι ακόμα χειρότερο – το μυαλό σας αρχίζει να σκέφτεται ότι αυτή η δουλειά είναι πραγματικά εύκολη, ίσως και ευκολότερη από όσο φανταζόσασταν αρχικά και αυτό σας οδηγεί να «ανοιχθείτε» ακόμα περισσότερο και να ρισκάρετε ακόμα μεγαλύτερα χρηματικά ποσά!

 

Προσπαθείτε να καλύψετε τις ζημιές σας διπλασιάζοντας συχνά το μέγεθος των θέσεων σας. Μερικές φορές την «βγάζετε καθαρή» με αυτή την τακτική αλλά όλο και περισσότερο αρχίζετε να έχετε όλο και μεγαλύτερες απώλειες από κέρδη. Για κακή σας τύχη ακόμα δεν έχετε συνειδητοποιήσει την άγνοια σας γύρω από το trading….

 

Αυτό το στάδιο συνήθως διαρκεί μια-δύο βδομάδες αλλά η ταχύτατη κίνηση της αγοράς σας οδηγεί πολύ γρήγορα στο δεύτερο βήμα….

 

Βήμα 2ο - Συνειδητή Άγνοια

 

Το δεύτερο βήμα έρχεται όταν αντιληφθείτε ότι το trading προϋποθέτει σοβαρή αντιμετώπιση και ότι μάλλον θα πρέπει να ξεκαθαρίσετε μερικά πράγματα πριν προχωρήσετε. Αρχίζετε να συνειδητοποιείτε ότι έχετε άγνοια γύρω από το αντικείμενο – δεν έχετε την παραμικρή ιδέα για την αγορά ούτε τις απαραίτητες γνώσεις για να είστε σταθερά κερδοφόροι.

 

Τώρα ξεκινάτε να αγοράζετε συστήματα και e-books από το Internet, να διαβάζετε αναρίθμητα sites για το Forex και να ψάχνετε για το «Άγιο Δισκοπότηρο» σας. Σε αυτή την περίοδο θα δοκιμάζετε το ένα σύστημα μετά το άλλο, θα αλλάζετε τακτική από μέρα σε μέρα και από βδομάδα σε βδομάδα, χωρίς ποτέ να την δοκιμάζετε για αρκετό διάστημα ώστε να δείτε αν πραγματικά αξίζει ή όχι. Κάθε φορά που θα μαθαίνετε ένα νέο δείκτη θα είστε 100% σίγουροι ότι αυτός είναι που θα κάνει τελικά την διαφορά στο trading σας.

 

Θα δοκιμάζετε αυτοματοποιημένα συστήματα στην Metatrader, θα «παίζετε» με Κινητούς Μέσους Όρους, με επίπεδα διόρθωσης Fibonacci, με Στηρίξεις και Αντιστάσεις, επίπεδα Pivot, Διαφοροποιήσεις, Fractals, DMI, ADX, RSI, TSI και ότι άλλο μπορείτε να πιάσετε στα χέρια σας, με την φρούδα ελπίδα κάθε φορά ότι το «φανταστικό» σύστημά σας θα αρχίσει να δουλεύει σήμερα. Θα ψάχνετε κορυφές και χαμηλά, προσπαθώντας να πιάσετε το ακριβές σημείο αντιστροφής με τους δείκτες σας και θα βρεθείτε στην θέση να κυνηγάτε ζημιογόνες θέσεις και πολλές φορές να ανοίγετε έξτρα lots στο παραμικρό σημάδι διόρθωσης όντας βέβαιοι ότι «τώρα θα γυρίσει υπέρ σας».

 

Θα μπαίνετε στα διάφορα forums και θα βλέπετε άλλους traders να βγάζουν κέρδη και θα αναρωτιέστε γιατί εσείς όχι – θα κάνετε δεκάδες ερωτήσεις, πολλές από τις οποίες θα τις θυμάστε και θα γελάτε στο μέλλον αλλά θα νιώθετε ότι κάπου πίσω από αυτές τις ερωτήσεις είναι κρυμμένη η «αλήθεια του trading». Θα φτάσετε πολύ γρήγορα στο σημείο να πιστεύετε πως δεν είναι δυνατόν οι υπόλοιποι να είναι κερδοφόροι – έχετε διαβάσει τα πάντα γύρω από το trading και ξέρετε όσα ξέρουν κι εκείνοι άρα υπάρχει μια μόνο απάντηση: λένε ψέματα ! Κι όμως, μιλάτε μαζί τους κάθε μέρα και βλέπετε τους λογαριασμούς τους να μεγαλώνουν συνεχώς ενώ ο δικός σας όλο και αδειάζει…

 

Θα είστε σαν έναν έφηβο: οι κερδοφόροι traders θα σας δίνουν δωρεάν συμβουλές αλλά θα είστε τόσο ξεροκέφαλοι και θα λέτε «ξέρω τι κάνω», θα κάνετε το δικό σας και θα ανοίγεστε όλο και περισσότερο και ενώ όλοι θα σας λένε πως είναι απόλυτα λάθος εσείς θα συνεχίζετε να σκέφτεστε «ξέρω τι κάνω». Θα δοκιμάσετε να ακολουθήσετε τις τακτικές που ακολουθούν οι άλλοι αλλά και αυτό θα αποτυγχάνει και ενδεχομένως να δοκιμάσετε να πληρώσετε για να είστε συνδρομητής στα σήματα κάποιου άλλου αλλά και αυτό θα αποτύχει παταγωδώς.

 

Θα προσπαθήσετε να προσεγγίσετε ένα trading guru που θα σας μάθει «τα κρυμμένα μυστικά του trading» και πολύ πιθανόν είναι να πληρώσετε πολύ μεγάλα ποσά για να συμμετέχετε σε πριβέ εκπαιδευτικά sessions με την ελπίδα να σας μυήσει στις «ιεροτελεστίες των αγορών» και να αρχίσετε τον δρόμο προς τα μεγάλα κέρδη και την ακριβή και ξένοιαστη ζωή. Λυπάμαι που θα σας το πω αλλά και αυτό θα αποτύχει για δύο λόγους: πρώτον, δεν υπάρχει «fast track» για την επιτυχία αφού αυτή έρχεται μόνο μέσα από την εμπειρία και δεύτερον, ακόμα και δίπλα στον guru εσείς θα κάνετε το δικό σας μονολογώντας «καλά τα λέει αλλά ξέρω τι κάνω»….

 

Αυτό το στάδιο μπορεί να διαρκέσει για χρόνια – στην πραγματικότητα η εμπειρία έχει δείξει πως για να ξεπεράσει κανείς αυτό το στάδιο μπορεί να του πάρει από ένα μέχρι και τρία χρόνια. Επίσης, αυτό είναι το στάδιο στο οποίο είναι πάρα πολύ πιθανόν να τα παρατήσετε, εξαντλημένοι από την συνεχή και επαναλαμβανόμενη απογοήτευση. Περίπου το 60% των νέων traders «εγκαταλείπει το άθλημα» στους 3 πρώτους μήνες και αυτό είναι καλό, αν το σκεφτεί κανείς, γιατί αν το trading ήταν εύκολο θα ήμασταν όλοι εκατομμυριούχοι. Ένα ποσοστό γύρω στο 20% παραμένει ενεργό για περίπου 1 χρόνο με μικρά κέρδη και ζημιές και μετά η απόγνωση και το αρχικό όνειρο του γρήγορου κέρδους τους οδηγεί στο να πάρουν όλο και μεγαλύτερα ρίσκα, οδηγώντας τους φυσικά στο να μηδενίσουν τον λογαριασμό τους πολύ γρήγορα.

 

Αυτό που θα σας εκπλήξει είναι ότι το υπόλοιπο 20% θα αντέξει για περίπου 3 χρόνια και σε αυτό το σημείο θα θεωρήσει κανείς ότι πλέον είναι ασφαλής καθώς άντεξε την μακρά πορεία εκμάθησης και είναι πλέον καθοδόν για μια άνετη και πλούσια ζωή. Στην πραγματικότητα μόνο το 5-10% θα συνεχίσει να είναι μακροπρόθεσμα κερδοφόρο σε σταθερή βάση. Τα ποσοστά αυτά είναι πραγματικά, δεν είναι προϊόν της φαντασίας μου οπότε αν έχετε πιάσει αυτή την κρίσιμη τριετία στο trading μην θεωρήσετε πως όλα είναι απλά από εδώ και μπροστά.

 

Εν τέλει, μετά από κάποιο διάστημα θα αρχίσετε να βγαίνετε από αυτή την φάση, αυτή την μακρά περίοδο μάθησης και δοκιμών. Θα έχετε ξοδέψει πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα απ’ όσο είχατε αρχικά υπολογίσει, θα έχετε μηδενίσει 2-3 φορές τον λογαριασμό σας και θα έχετε αποφασίσει να το «κόψετε» ήδη 3-4 φορές – με απόλυτη αποτυχία όμως καθώς το trading είναι πλέον στο αίμα σας.

 

Και έτσι, μια μέρα εντελώς ξαφνικά και από το πουθενά θα φτάσετε στο βήμα 3, την στιγμή της δικής σας «γλυκιάς επιφοίτησης» … Η συνέχεια στο 2ο μέρος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

"Δε θέλω να τρολάρω ή να πάει το θέμα off-topic αλλά μην υπερβάλουμε τόσο. Όχι, δεν το χω δοκιμάσει αυτό το επάγγελμα αλλά ούτε -ξέρω γω- ανθρακωρύχος στην Κίνα έχω κάνει. Παρ όλ αυτά το θεωρώ κομματάκι πιο δύσκολο."

 

Για να ειναι καποιο επαγγελμα δυσκολο δε χρειαζεται απαραιτητα να εχει σωματικη κουραση. Η φραση "απο τα πιο δυσκολα επαγγελματα στον κοσμο" εχει διατυπωθει απο πολλους και οχι μονο απο εμενα. Θα φερω ενα παραδειγμα.

 

Ο μισος Οκτωβρης και ολοκληρος ο Νοεμβρης για εμενα ηταν καταστροφη. Εχασα μεγαλο μερος του κεφαλαιου μου απο λαθος κινησεις. Ειχα μονιμα πονοκεφαλους, παρατησα τον ευατο μου, παρατησα τους φιλους μου και ειχα μονιμα νευρα. Ο ανθρακωρυχος οσο και να κουραστει θα παει σπιτι του και θα ξεκουραστει. Οταν χανεις ομως λεφτα στη δουλεια σου, για μενα το trading ειναι επαγγελμα και κυρια πηγη εσοδων, τοτε πιστεψε με ποναει.

 

Το πιο δυσκολο κομματι του trading, οσοι ασχολουνται νομιζω θα συμφωνησουν, ειναι να αποδεχτεις τα λαθη. Πρεπει να πιεσεις τον ευατο σου γι αυτο. Πολλοι, εσφαλμενα, νομιζουν οτι το trading ειναι "αλλος ενας τροπος να βγαλεις λεφτα μεσω ιντερνετ"

 

Το trading ειναι οπως μια επιχειρηση. Εχεις το κεφαλαιο σου, θελεις να αυξησεις τα κερδη σου περιοοριζοντας τις ζημιες, ευκαιριες πανε κι ερχονται, οι οικονομικες εξελιξεις τρεχουν και πρεπει να εισαι εκει ετοιμος για να βγαλεις λεφτα(ή να χασεις).

Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες που περνάνε πολύ χειρότερα τα τελευταία χρόνια και μόνο στη χώρα μας. Άλλοι χρεοκόπησαν, κάποιοι αυτοκτόνησαν λόγω επαγγελματικού τέλματος στο οποίο βρέθηκαν, διαλύθηκαν οικογένειες κά. Και δε μιλάω καν για επικίνδυνα επαγγέλματα.

Σαν εξωτερικός παρατηρητής όλων των επαγγελμάτων (πλην αυτού που ασκώ) δε θα θεωρούσα ούτε κατά διάνοια σαν «ένα απ τα πιο δύσκολα επαγγέλματα» αυτό του forex trader (αν έτσι λέγεται).

Τα παρακάτω: «μονιμα πονοκεφαλους, παρατησα τον ευατο μου, παρατησα τους φιλους μου και ειχα μονιμα νευρα» τα είχα τον πρώτο χρόνο που ήρθα στην συγκεκριμένη δουλειά που εργάζομαι τώρα. Ούτε για λεπτό όμως δε θα τη χαρακτήριζα πολύ δύσκολη. Τουλάχιστον πιο δύσκολη απ οποιαδήποτε άλλη.

 

Τέσπα, νομίζω πως είναι σαφές πως ο χαρακτηρισμός είναι υπερβολικός. Αποχωρώ και σας αφήνω να συνεχίσετε on-topic.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες που περνάνε πολύ χειρότερα τα τελευταία χρόνια και μόνο στη χώρα μας. Άλλοι χρεοκόπησαν, κάποιοι αυτοκτόνησαν λόγω επαγγελματικού τέλματος στο οποίο βρέθηκαν, διαλύθηκαν οικογένειες κά. Και δε μιλάω καν για επικίνδυνα επαγγέλματα.

Σαν εξωτερικός παρατηρητής όλων των επαγγελμάτων (πλην αυτού που ασκώ) δε θα θεωρούσα ούτε κατά διάνοια σαν «ένα απ τα πιο δύσκολα επαγγέλματα» αυτό του forex trader (αν έτσι λέγεται).

Τα παρακάτω: «μονιμα πονοκεφαλους, παρατησα τον ευατο μου, παρατησα τους φιλους μου και ειχα μονιμα νευρα» τα είχα τον πρώτο χρόνο που ήρθα στην συγκεκριμένη δουλειά που εργάζομαι τώρα. Ούτε για λεπτό όμως δε θα τη χαρακτήριζα πολύ δύσκολη. Τουλάχιστον πιο δύσκολη απ οποιαδήποτε άλλη.

Τέσπα, νομίζω πως είναι σαφές πως ο χαρακτηρισμός είναι υπερβολικός. Αποχωρώ και σας αφήνω να συνεχίσετε on-topic."

 

Εγραψες οτι δεν εχεις ασχοληθει με το trading οποτε σε δικαιολογω. Απλα για σενα ειναι "καθεσαι στον υπολογιστη και κανεις κλικ" Για μενα ειναι κυρια πηγη εσοδων. Και το βρισκω αρκετα ηλιθιο(ας μου επιτραπει η εκφραση και συγνωμη κιολας) να διαφωνουμε για κατι που δεν εχεις δοκιμασει καν. Και εχω κανει πιστεψε με αρκετες δουλειες για την χαρακτηριζω δυσκολη.

 

Γραφεις "τα είχα τον πρώτο χρόνο που ήρθα στην συγκεκριμένη δουλειά που εργάζομαι τώρα" εισαι δηλαδη υπαλληλος. Οσο κουραστεις θα πας σπιτι σου και θα ηρεμησεις. Εγω, και οποιοσδηποτε χειριζεται το κεφαιλαιο του, θα σηκωθουμε το πρωι και πρεπει να σκεφτουμε πωε βγαλουμε λεφτα. Και οταν το μεσημερι χασουμε λεφτα τοτε ποναει.

 

"Μάλλον πρέπει να βάλεις και λίγο money management μέσα στο σχέδιό σου. "

Χωρις money management εννοειται δε παμε πουθενα. Ειπαμε οτι το trading το αντιμετωπιζουμε σαν επιχειρηση. Δεν ειναι hobby. Καντε σας παρακαλω και διαβαστε το κειμενο που ποσταρα πιο πανω. Εχει γραφτει απο traders που ασχολουνται χρονια.

 

skiabox υπαρχει καποιος λογος που δεν απευθυνεσαι και σε εμενα ή να σε θεωρησω αδικαιολογητα καχυποπτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να τρολάρω ή να πάει το θέμα off-topic αλλά μην υπερβάλουμε τόσο. Όχι, δεν το χω δοκιμάσει αυτό το επάγγελμα αλλά ούτε -ξέρω γω- ανθρακωρύχος στην Κίνα έχω κάνει. Παρ όλ αυτά το θεωρώ κομματάκι πιο δύσκολο.

 

το forex trading είναι απο τα δυσκολότερα επαγγέλματα στον κόσμο on account στο ποσοστό των επαγγελματιών / retail traders / day traders χάνει.

 

Οι ανθρακωρύχοι καταφέρνουν και βγάζουν άνθρακα από τα ορυχεία οι traders δεν βγάζουν λεφτά..

 

Το επάγγελμα του trader συγκρίνεται με έναν επαγγελματία αθλητή / καλλιτέχνη βασικά. Είναι εξερετικά δύσκολο να ζεις από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το forex trading είναι απο τα δυσκολότερα επαγγέλματα στον κόσμο on account στο ποσοστό των επαγγελματιών / retail traders / day traders χάνει.

 

Οι ανθρακωρύχοι καταφέρνουν και βγάζουν άνθρακα από τα ορυχεία οι traders δεν βγάζουν λεφτά..

 

Το επάγγελμα του trader συγκρίνεται με έναν επαγγελματία αθλητή βασικά. Είναι εξερετικά δύσκολο να ζεις από αυτό.

 

Οντως ειναι εξαιρετικα δυσκολο. Προσωπικα βγαζω γυρω στα 1000-1300 το μηνα. Κατα μεσο ορο παντα. Υπαρχουν μηνες που εχασα 3000ε, υπαρχουν μηνες που εβγαλα 3000ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not87not : Χρειάζεται και η καχυποψία, ειδικά σε αυτόν τον χώρο μιας και γύρω από τον πυρήνα των συναλλαγών υπάρχει μια βιομηχανία πολλαπλάσιου μεγέθους από τις ίδιες τις συναλλαγές, πιο εύκολου πλουτισμού από ότι το trading (από τις προμήθειες , μέχρι την παροχή υπηρεσιών, συμβουλών, βιβλία , software και άλλα).

 

Α και μια διευκρίνηση.Θεωρώ πιο ηθικό το να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει για να πουλήσεις οτιδήποτε, παρά να είσαι για παράδειγμα ξύστης Έλληνας ΔΥ που ζει εις βάρος των συνανθρώπων του(τώρα έχουν φθάσει στο σημείο να ζητάνε λεφτά από ανέργους) και των παιδιών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...