Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παθών και εγώ τα τελευταία 2 χρόνια. Πέρα από τα βασικά (μαγνητική, 10 φυσιοθεραπείες και μερικά χάπια κυρίως στην αρχή) δεν ξαναέκανα τίποτα γαι αν το βοηθήσω. Νόμιζα ότι άμα το αφήσω στην ησυχία του από το να γίνω σχολαστικός θα περνούσε μόνο του. Αμ δε. Ο πόνος έχει καταλήξει να είναι περισσότερο ισχυαλγία στο αριστερό πόδι και πολύ λιγότερο μέση, με ποναει καθημερινά, δεν με αφήνει να χαρώ τίποτα και μου γ@μ@ει την ψυχολογία. Χρόνος να το βοηθήσω (γυμναστήριο, κολυμβητήριο, φυσιοθεραπείες κτλ) δεν υπάρχει και το χειρότερο είναι ότι είμαι αναγκασμένος στην καθημερινότητά μου να το κάνω  ακόμα χειρότερα. Δουλεύω καθιστός συνεχόμενα 8-10-12 ώρες και άλλες 2-3 ώρες στο αμάξι. Από καποιο σημειο και μετά αδυνατώ να κατσω στην καρεκλα και τυραννιέμαι μεχρι να φύγω.

 

Είμαι δυστυχισμένος (και νευρικός πολλές φορές) εξαιτίας αυτού, αλλά έχω αφεθεί στη μοίρα μου, καθώς ούτε να αλλάξω δουλειά μπορώ (επομένως και τρόπο ζωής), ούτε να μπώ σε χειρουργείο έχω το κουράγιο. Όχι ότι το φοβάμαι, έχω κάνει πολλές εγχειρήσεις και γενικά τα παω καλα με τα νοσοκομεια-ιατρεία, αλλά από όσα διαβάζω κανείς δεν είδε βελτίωση. Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι ουτε υπέρβαρος είμαι (το αντίθετο) και μια ζωή έκανα αθλητισμό. Δηλ. δεν είμαι σάπιος. Απλα δεν γυμναζομαι πλεον καθολου, εχω καταντήσει να ειμαι καθε μερα ολη μερα καθιστός. Καλώς ή κακώς η μόνη βελτίωση έρχεται με το να το βοηθάς συνέχεια, με δραστηριότητες, θελει να μην "σκουριάζει" το κορμί. Δεν ειναι τυχαίο ότι τα Σαββατοκύριακα που δεν δουλεύω και κάνω λίγο από όλα, χωρις να σαπίζω σε μια καρέκλα, με ενοχλεί λιγότερο. Αλλα δυστυχώς δεν εχω την πολυτέλεια να κανω ό,τι θέλω και τις καθημερινές.

 

Είναι ό,τι χειρότερο αυτή η πάθηση, σε κάνει να νιώθεις γέρος και σακάτης ενώ είσαι "μια χαρά" νεος άνθρωπος. Εγω ξενερώνω ότι για το υπόλοιπο της ζωής μου θα έχω αυτήν την ενόχληση καθημερινά. Και έχω περάσει πολλά ορθοπεδικά προβλήματα, παρακεντήσεις, κατάγματα χίλια δυο. Αυτά όμως περνάνε και φεύγουν. Αυτό το μαλακισμένο δεν περνάει. Μακάρι κάτι να γινόταν και να βρισκόταν μια άμεση και αποτελεσματική λύση, και τι θα έδινα.

 

Κουράγιο σε όλους όσους έχουν αυτό το πρόβλημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

-εφόσον κάθεσαι πολλές ώρες, εξασφάλισε ιδανικές συνθήκες καθισιού: καλή ανατομική καρέκλα, σωστός εργονομικά χώρος, ρολό οσφύος αν χρειάζεται ή κανένα καλό ανατομικό βοήθημα για το αυτοκίνητο κλπ.

-2 λεπτά διάλειμμα από το καθισιό κάθε 1 ώρα. Στις 12 ώρες που δουλεύεις, θα σου κοστίζουν συνολικά 24 λεπτά επιπλέον παραμονής στην δουλειά, αλλά ίσως σου προσφέρουν μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Υπάρχουν και ασκησούλες που μπορείς να κάνεις σε αυτά τα 2 λεπτά που θα είσαι όρθιος.

-10 λεπτά κάθε πρωί που ξυπνάς ή κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς ή όπου τελοσπάντων σε βολεύει για 2-3 ασκήσεις και 2-3 διατάσεις. Αν δεν διαθέτεις με την καμία 10 λεπτά εύκαιρα, κόψε 10 λεπτά ύπνου. Έστω μέρα παρά μέρα αν όχι κάθε μέρα.

-καθιέρωσε κατιτίς σε στυλ άσκησης, τρεξιματάκι θες, ποδηλατάδα θες, γυμναστήριο και βάρη θες, έστω μια φορά την εβδομάδα. Θα σαπίσεις ζωντανός.

-κόψε την κλαψομουνίαση, δεν κάνει καλό. Με το συμπάθιο κιόλας ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω όλα αυτά που λες φίλε μου, αλλά δεν είναι εφικτά. Πχ. καρέκλα έχω μια τραγική και πιστευω φταιει πολυ και αυτη, αλλά δεν υπάρχουν και καλύτερες στην εργασία μου. Σκέφτομαι να πάρω μια εγώ και να την φέρω εδώ, αλλά δεν είναι εύκολο να γίνει γιατί εδώ ο εξοπλισμός πρέπει να είναι συγκεκριμένος, δεν ξέρω αν θα με αφήσουν δηλαδή. Το διάλειμμα επίσης το ξέρω, αλλά όταν είσαι πάνω στη δουλειά και σε πιέζουν μπορεί να κάτσεις και 2 και 3 ωρες χωρίς να σηκωθείς καθόλου, όμως και να σηκωθώ δεν αρκεί πχ. μια βόλτα μεχρι την τουαλετα κτλ. να με βοηθήσει. Με το που κάτσω πάλι τα ίδια. Όσο για το πρωινό μου το λέει και ένας φίλος φυσιοθεραπευτης, αλλά ξυπνάω πολύ πρωί και επειδή μένω μακριά από τη δουλειά είμαι πάντα με το αγχος να φυγω όχι να κάνω διατάσεις. Υπνο και να θελω δεν κοιμαμαι πολύ, γιατι ουτε προλαβαινω (περιπου 5 ωρες κοιμαμαι), αλλα ουτε και βολευομαι (αλλαζω συνεχεια θεσεις και ξυπναω πολλες φορες στον υπνο μου). Στη διαρκεια της μερας προσπαθω και κανω καποιες διατασεις, αλλα οι ωρες που το επιβαρυνω ειναι πολαπλασιες απο αυτες που το ανακουφιζω.

 

Τουλαχιστον τα απογευματα εκανα και κανα μπανιο στη θαλασσα οταν γυριζα (Λουτσα μένω) και βοηθούσε, αλλα αυτη τη περίοδο δουλευω ακομα πιο πολλες ωρες και γυριζω βραδυ, ουτε αυτο δεν προλαβαινω. Και ειναι κριμα, γιατι εκει που μενω μπορουσα να κανω πολλα (μπανιο, ποδηλατο, τρεξιμο κτλ). Εχεις δικιο σε ολα, δεν κλαψομουνιαζω, απλα εχω ξενερωσει που αδυνατω να με βοηθησω, ενω ειμαι ατομο πολυ ενεργό, εχω γινει ερμαιο της καρεκλας. Παντα αυτη τη δουλεια εκανα, 10 χρονια τωρα, αλλα τωρα ο οργανισμός βαραει συναγερμό ασχημα. Τωρα περιμενω την καλοκαιρινη αδεια, να ανακουφιστω λιγο και μετα ελπιζω να μειωθουν οι εξτρα ωρες στη δουλεια, ωστε να χωρεσω παλι καποια δραστηριοτητα, γιατι το ποδι ειναι σε τραγικη κατασταση, νιωθω οτι θελω να το κοψω ωρες-ωρες, δεν βολευομαι οπως και να το εχω!

 

Και ασχετα απο τη παθηση, η διακοπη καθε δραστηριοτητας με εχει ριξει πολυ, εχεις δικιο, σαπιζω ζωντανος, το νιωθω. Ενω μολις κανω λιγα βαρη, παιξω καμια ρακετα κτλ νιωθω να ορθωνεται το κορμι μου. Η γυμναστικη-ασκηση ειναι το Α και το Ω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dhmhtrhs79 οσοι εχουμε το ιδιο προβλημα σε καταλαβαινουμε πως νιωθεις. Η δισκοπλαστικη που ανεφερε και καποιος φιλος παραπανω δυστυχως δεν εχει τις πιθανοτητες επιτυχιας που υποσχεται μιας και απετυχε και σε μενα.

 

Προσωπικα αν και δεν ειμαι 100% καλα εδω και μηνες ζω φυσιολογικα εχοντας συνιθισει τους οποιους πονους οι οποιοι ειναι μικροι ευτυχως.

 

Αυτα που βοηθανε(τουλαχιστον εμενα) ειναι το πολυ περπατημα, να γυμνασεις κοιλικους και ραχιαιους και γενικα να ξυπνησει το σωμα οπως ανεφερες και εσυ. Επισης χρειαζεται υπομονη και αποτι ειδα σε μενα ο χρονος βοηθαει απο μονος του αρκει να βοηθησουμε κι εμεις με διαφορους τροπους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λάθος που κάνει ο περισσότερος κόσμος είναι ότι θεωρει πως τα αίτια των πόνων του τερματίζουν στο "έχω μια δισκοκήλη". Το λάθος είναι ότι η δισκοκήλη έχει αίτια εμφάνισης, δεν πέφτει από τον ουρανό και σε πετυχαίνει κατά τύχη. Ο συγκεκριμένος φίλος, ακόμα και αν κάνει την πιο πετυχημένη στον κόσμο δισκεκτομή και δισκοπλαστική και δισκοσιδερένια και δισκοπέτρινη ξερωγώ, αργά η γρήγορα θα ξαναπονέσει αν δεν αλλάξει συνήθειες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θα ηταν καλο εσεις που λετε οτι κανατε δισκοπλαστικη η οποία δεν είχε αποτέλεσμα να αναφέρετε:

1) Ποιος πραγματοποίησε την επέμβαση

2) Που

3) Ποιο λόγο παρουσίασε ο ιατρός για τη αποτυχία της δισκοπλαστικής και τι πρότεινε για μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε όλους ...

 

Μετά απο 40 μερες στο κρεβάτι καταλήξαμε στην εγχείρηση δισκοκήλης στην μεση  αφου τις τελευταιες 10 μερες ειχα χασει σχεδον εντελως την επαφη με το αριστερο ποδι... 

 

Παραμονή 3 μερες στο νοσοκομειο , 1 εβδομαδα κρεβατι , 1 μηνα ξεκουραση και ολα ευτυχως ειναι τελεια ....

 

Η επέμβαση έγινε στις 25 Απριλίου σε δημοσιο νοσοκομειο και ο γιατρος ( Νευροχειρουργός ) και οχι ορθοπαιδικος οπως πανε μερικοι μερικοι. Οι τιμές και οι προσφορες απο τους γιατρους πολλες , λες και εψαχνα οικοπεδο. ( Απο 12.000 για δισκοπλαστικη μεχρι και 5.000 σε ιδιωτικο νοσοκομειο μιλαμε παντα για αφαιρεση της κοιλης ) . Ο γιατρος μου δεν πηρε ουτε 1 ευρω.

 

Οσο για την δισκοπλαστικη δεν επαιρνε σε εμενα αλλα συναντησα στο νοσοκομειο 2 παιδια που ειχαν ερθει να κανουν αλλη επεμβαση στην μεση γιατι η δισκοπλαστικη δεν ειχε πετυχει.

 

Βέβαια τωρα που σας γραφω περιμενω να περασουν οι μερες γιατι μπαινω για χειρουργειο για αυχενική δισκοκήλη εχουν σπασει δυο κηλες και πιεζουν τον στο νωτιαίο μυελό και το νευρο του αριστερου χεριου οποτε δεν το αποφευγω με τιποτα

 

Είμαι ηδη 15 μερες με κολαρο .

 

Πάλι στο ιδιο νοσοκομειο θα την κανω με τον ιδιο γιατρο !!!

 

Απλα θέλω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο γιατρο μου τον κυριο Κ........ 

 

Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες να μου στειλει προσωπικο μηνυμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη και συνέχεια petstra.

Ερώτηση προς όλους του συμπαθούντες:
ο πόνος στο πόδι (ισχυαλγία) σας πιάνει για 20'-30' μόνο κατά την αλλαγή στάσης του σώματος (από καθιστή προς όρθια και το αντίθετο) ή και κατά την παραμονή στην ίδια στάση (πχ καθιστή) για ώρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη και συνέχεια petstra.

 

Ερώτηση προς όλους του συμπαθούντες:

ο πόνος στο πόδι (ισχυαλγία) σας πιάνει για 20'-30' μόνο κατά την αλλαγή στάσης του σώματος (από καθιστή προς όρθια και το αντίθετο) ή και κατά την παραμονή στην ίδια στάση (πχ καθιστή) για ώρες;

 

 

Προσωπικα σε μενα ειναι πλεον κυριως σε καθιστη θεση για πολλη ωρα και αυτο οχι παντα.

 

Το προβλημα προσπαθω να το ξεπερασω μονος χωρις εγχειρησεις γιατι μετα απο την κοροιδια που εφαγα δεν θελω να την ξαναπαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ  Κtiniatros.

 

 

Εμένα με επιανε σε οποιαδηποτε σταση ειτε καθιστος ειτε ορθιος....

 

Βέβαια η δουλεια μου απαιτει 160 χιλιομετρα καθημερινης οδηγησης για να παω στην δουλεια και αρκετη ωρα σε computer μιας και η δουλεια μου εχει να κανει με υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα! Στο αλλο θεμα που ειχα αναπτυξει ανεφερα για χειροπρακτικο γιατι εχω ακουσει προσωπικα μαρτυριες απο ανθρωπους που εγιναν τελειως καλα που ειχαν σοβαρα προβληματα στραβωμα ποδιου αδυναμιες πονους αφορητους..και πραγματικα ακομα δυσκολευομαι να τους πιστεψω μου φαινετε απιστευτο... ειναι δυνατον η επιστημη να εχει εξελιχτει τοσο πολυ με μικροεπεμβασεις και λεηζερ και να μην πετυχενουν και να ειναι τοσο δαπανηρα και να υπαρχουν ανθρωποι που να σε κανουν καλα με τα χερια και να σου λενε δωσε οτι θελεις εσυ εως και τιποτα αν δεν εχεις.. πηγαινεις εξω απο το υποτηθεμενο ιατρειο που ειναι δωματιακη με 1 σομπα και να περιμενει ο κοσμος ουρα εξω καθημερινα να ερχωνται απο ολη την ελλαδα και να φευγουνε ευχαριστημενοι.. δε ξερω πραγματικα τι γινετε ειμαι σε μεγαλο διλλημα. Στο νοσοκομειο που νοσηλευτηκα θελει νε με κανει επεμβαση ορθοπεδικος που ειναι λενε κορυφη σε τετοιου ειδους παθησεις της μεσης αλλα κανονικα δε θελει νευροχειρουργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειροπρακτική είναι κι αυτή επιστήμη στο εξωτερικό, σπουδάζεις για να γίνεις χειροπράκτης, τώρα στην Ελλάδα μόνο αν έχει πάει κάποιος έξω. Πάντως ξέρω κι εγώ περιπτώσεις που ενώ ορθοπεδικοί και φυσικοθεραπευτές τους έλεγαν να πάνε χειρουργείο ή έκαναν θεραπείες επί μήνες, σε 3-4 επισκέψεις σε φυσικοθεραπευτή-χειροπράκτη έγιναν καλά.
Βέβαια, πλέον υπάρχουν και ειδικά μηχανήματα που κάνουν την ίδια δουλειά που κάνει ένας χειροπράκτης χωρίς πόνο και χωρίς κανένα σημάδι, δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις εσύ.
Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική, το γεγονός ότι μπορεί κάποιος γιατρός στην περίπτωση που αναφέρω να έκανε λάθος εκτίμηση στο ότι χρειαζόταν χειρουργείο δε σημαίνει ότι ισχύει και για τη δική σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω κι εγώ το μακρύ μου:

 

Εμένα, η κήλη είναι στον 5ο και πειράζει τα νεύρα της αριστερής μου πλευράς, σε επίπεδο να μη σηκώνομαι από το κρεββάτι ή να αρνούμαι να βγω από το αυτοκίνητο ή να κυκλοφορώ ξεκάλτσωτος και με λυτά κορδόνια.

Έκανα ενέσεις στην σπονδυλική που με χειροτέρεψαν, μπορεί να ταν τυχαίο, αλλά 4-7 μέρες μετά τις ενέσεις είχα πόνους σε όλη μου την αριστερή πλευρά, δε λύγιζε καθόλου το γόνατο και τα νεύρα του πόδιου δεν αντιδρούσαν όταν μου τα πίεζαν.

Μετά απο τις ενέσεις, πήρα ενα βουνό steroids και ibuprofen των 800mg για δυο εβδομάδες, οι πιο ευτυχισμένες στιγμές μου στο γραφείο, τα οποία με βοήθησαν, άρχισα να περπατάω και γενικά να αυτοεξυπηρετούμαι. Πια είμαι σχεδόν 3 μήνες μετά, επομένως ο πόνος έχει κάνει σχεδον τον πρώτο κύκλο του. Βασικά όμως, σχεδον όλοι οι μύες της πλάτης έχουν χαλαρώσει τόσο που δεν τους ελέγχω πλήρως.

 

Φυσιοθεραπεία: κάνω 3 φορές την εβδομάδα, βασικά προσπαθούν να μου απαγκυλώσουν τα πόδια για να μην τραβάνε τη μέση και ταυτόχρονα με βάζουν στο μηχάνημα του Προκρούστη, αυτο που τράβαγε για να ψηλώσουν οι κοντοί, traction, και κάνω βασικές ασκήσεις ενδυνάμωςης, πχ καθίσματα, και μασάζ στα σημεία της μέσης που έχουν πρόβλημα, αυτό βοηθήσει και στην απελευθέρωση αερίων από τον οργανισμό στην ατμόσφαιρα.

Στο σπίτι κάνω 2 φορές την ημέρα διατασεις, στο γραφείο σηκώνομαι όρθιος και κάνω διατασεις καθισμένος στο γραφείο και τα πόδια πάνω του εναλλάξ, αφού γυρίσω σπίτι βάζω 20 λεπτά θερμοφόρα, 20 λεπτά πάγο. Και βολτάρω περπατώντας 45-60 λεπτά την ημέρα ή περπατάω 30 λεπτά μέσα σε πισίνα, σαν το last Vegas με τον τύπο στη Florida.

 

Ο συνολικός χρόνος που ξοδεύω για αποκατάσταση ειναι περίπου 2 ώρες την ημέρα και μετανιώνω που δεν ξόδευα τον ίδιο χρόνο πριν το πάθω στο να κάνω ΣΩΣΤΑ γυμναστική, το τρέξιμο σα γίδι ή το μπάσκετ για 2 ώρες, σα δωδεκάχρονο σε 5λεπτο διάλειμμα, δεν βοηθούν ιδιαίτερα να διατηρηθείς υγιής, ειδικά αν δεν κάνεις διατασεις.

 

Το πως κάθεστε στην καρέκλα και τι είδος καθίσματος ειναι, παίζουν σημαντικό ρόλο.

 

Η φυσιοθεραπεία πραγματικά με έχει βοηθήσει. Αυτή ειναι η δική μου εμπειρία και φροντίστε τα βασικά της υγείας σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...