Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, NIKOLETAL είπε

Φυσικά και υπάρχουν μελέτες, γιατροί τα εφαρμόζουν τα laser, δεν είναι τυχαρπαστοι χειροπρακτικοι, αν δεν υπήρχαν μελέτες δεν θα αγόραζαν τόσο ακριβά μηχανήματα και δεν θα συνέχιζε να θεραπεύεται τόσος κόσμος.Δες δύο μόνο από τα άρθρα και τις  μελέτες εδώ,ενδεικτικά. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23093133 και εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4743666/

Πέραν των μελετών όμως, οι εμπειρίες ομοιοπαθων μιλάνε από μόνες τους.Στα τόσα χρόνια που έχω δισκοκήλη, έχω γνωρίσει παρά πολλά  άτομα που ταλαιπωρουνταν για χρονια και ξεπερασαν εντελώς το πρόβλημα με τα ιατρικά laser. 

Αυτες οι μελετες ειναι τελειως ασχετες με δισκοκηλη. Δεν υπαρχουν μελετες για δισκοκηλη. Οσο το οτι εχεις γνωρίσει παρά πολλά  άτομα που ξεπερασαν την δισκοκηλη με laser λες ψεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους τους πονεμενους,

 

εχετε να προτεινετε καμια καλη ζωνη μεσης πηρα μια απο εναν φιλο μου αλλα δεν ενιωσα να κανει κατι γενικα υπαρχει καποια αξιοπιστη μαρκα γιατι και το lidl εχει ζωνη αλλα κανει δουλεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, NIKOLETAL είπε

Φυσικά και υπάρχουν μελέτες, γιατροί τα εφαρμόζουν τα laser, δεν είναι τυχαρπαστοι χειροπρακτικοι, αν δεν υπήρχαν μελέτες δεν θα αγόραζαν τόσο ακριβά μηχανήματα και δεν θα συνέχιζε να θεραπεύεται τόσος κόσμος.Δες δύο μόνο από τα άρθρα και τις  μελέτες εδώ,ενδεικτικά. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23093133 και εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4743666/

Πέραν των μελετών όμως, οι εμπειρίες ομοιοπαθων μιλάνε από μόνες τους.Στα τόσα χρόνια που έχω δισκοκήλη, έχω γνωρίσει παρά πολλά  άτομα που ταλαιπωρουνταν για χρονια και ξεπερασαν εντελώς το πρόβλημα με τα ιατρικά laser. 

 Να ξεκαθαρίσουμε τι είναι τα ιατρικά laser. Ιατρικά laser είναι μόνο αυτά που χρησιμοποιούν οι οφθαλμίατροι και οι δερματολόγοι άλλα laser δεν υπάρχουν

 Στην κήλη  του μεσοσπονδύλιου δίσκου ο πόνος είναι μηχανικής αιτιολογίας, για να φύγει ο πόνος πρέπει να ανατάξεις την αιτία που τον προκαλεί δηλαδή την πίεση.

Το laser που χρησιμοποιούν οι φυσιοθεραπευτές λένε βοηθάει στην μείωση της φλεγμονής στην ρίζα. Αμα είναι όντος έτσι ίσως να βοηθήσει κάποιον που δεν έχει μόνιμη πίεση.

 Απαξ και χαλάσει ο δίσκος και ενοχλεί ναι μπορεί να μείνει στάσιμος για χρόνια και με συντηρητική θεραπεία να πάει καλά αλλά άμα υπάρχει μόνιμη πίεση θέλει χ/ο.

Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή μαγική θεραπεία δεν υπάρχει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2019 στις 5:29 ΜΜ, martin27 είπε

Απο σημερα και εγω στο club.

Tα γραφω οπως αναφερονται στη γνοματευση της μαγνητικης.

Εκφυλιση και οπισθια κεντρικη-αριστερα παρακεντρη εστιακη προβολη του Ο5-Ι1 μεσοσπονδυλιου δισκου με πιεση επι της αριστερας Ι1 νωτιαιας ριζας(λεει και αλλα αλλα γραφω τα τελευταια συμπερασματικα),δηλαδη  κοιλη σχετικα μεγαλη.Ο γιατρος μου(ορθοπαιδικος)μου συνεστησε οχι αμμεσα αλλα στα επομενα 2 χρονια να κανω δισκεκτομη.

Οταν το ρωτησα αν φυσικοθεραπειες ή κατι σχτικο θα κανανε τιποτα για την περιπτωση μου,μου απαντησε ορθα κοφτα οχι.

Κοστος αυτου 2000 ευρω all enclusive συμβαλλομενο με τον EOΠΥΥ στο Dr hospital στη κυψελη.Και εδω θελω τα φωτα σας,τι γνωριζετε για την  συγκεκριμενη κλινικη?

Επειδη δεν εχω καποιον αλλο γνωστο να παρω μια δευτερη γνωμη εχετε καποιον να μου προτεινετε και να ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ αφου υπαρχει αυτη η δυναντοτητα γιατι και απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα νομιζω δεν την παρεχουν την συγκεκριμενη μεθοδο στα δημοσια νοσοκομεια.

Αυριο εχω κλεισει ραντεβου στο γνωστο χειροπρακτικο Αιγυπτιακης καταγωγηςμπας και με συνεφερει λιγο και μετριαστουν οι πονοι,θα γραψω εντυπωσεις!

Σε συνεχεια των παραπανω και επειδη ειχε ξαναγραφτει για τον συγκεκριμενο "χειροπρακτη"που ομως δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μασερ,μασαζ αθλητικο κανει αλλα πολυ hard core με πολυ πονο απο την κορυφη ως τα νυχια.

Στη δικη μας περιπτωση χρειαζομαστε χειροπρακτικο που να κανει αναταξεις/αποσυμπιεσεις,οπως εδω

Βεβαια οχι οπως φαινετε στο βιντεο,πρωτα κανει αρκετη ωρα μασαζ στη περιοχη ωστε να τη ζεστανει και να ερθει πολυ ποιο ευκολα η αποσυμπιεση/αναταξη,και το συμαντικο χωρις καθολου πονο.

Εχω κανει 3 ραντεβου και δειχνει να πηγαινει καπως καλητερα,οχι τρελα πραγματα αλλα καθε φορα βλεπω εστω και μια μικρη διαφορα,βεβαια ο ανθρωπος μου το ξεκαθαρησε στην αρχη βλεποντας τη μαγνητικη οτι ισως δεν θα αποφυγω το χειρουργειο αλλα μετα τη πρωτη θεραπεια ειδε βελτιωση και μου προτυνε να κανω 6-7 θεραπειες.

Στο μεσοδιαστημα και επειδη εχω χασει και την υπομονη μου γιατι εκλεισα ηδη ενα μηνα χωρις δουλεια(ταξι) εξακολουθω και το ψαχνω για γιατρο να με χειρουργησει σε περιπτωση που δεν υποχωρησει ο πονο με το χειροπρακτικο.

Τη Δευτερα που μας περασε λοιπον επισκευτηκα ενα χειρουργο σ.σ στο ΚΑΤ.

Οπως και ο πρωτος ετσι και αυτος δεν ειδε κατι φοβερο και οτι δεν ειναι για χειρουργειο αλλα οταν του ειπα οτι εχω 1/5 μηνα να κατσω σε καρεκλα/καναπε  πανω απο 5-10 λεπτα τοτε προτυνε και αυτος τη λυση του χειρουργιου ,δισκεκτομη με τομη 5 εκατοστα και 3 εβδομαδες αναρρωση.Μου εγραψε και κατι κορτιζονουχα χαπια και εφυγα.

Τη παρασκευη παλι στο ΚΑΤ αυτη τη φορα στο Διευθυντη της Παν/κης ορθοπαιδικης κλινικης.Αυτος ηταν ακομα ποιο κατηγοριματικος ωστε να μην κανω χειρουργιο και μου εγραψε φυσικοθεραπειες και αν τοτε δεν δω βελτιωση τοτε να ξαναμιλησουμε για χειρουργιο.

Πλεον νομιζω πως εχω πιστει οτι θα το παλεψω εως τερμα συντηρητικα και αφου κανω ολα αυτα αν δε δω βελτιωση ισως η μονη λυση ειναι το χειρουργιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, martin27 είπε

Σε συνεχεια των παραπανω και επειδη ειχε ξαναγραφτει για τον συγκεκριμενο "χειροπρακτη"που ομως δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μασερ,μασαζ αθλητικο κανει αλλα πολυ hard core με πολυ πονο απο την κορυφη ως τα νυχια.

Στη δικη μας περιπτωση χρειαζομαστε χειροπρακτικο που να κανει αναταξεις/αποσυμπιεσεις,οπως εδω

Βεβαια οχι οπως φαινετε στο βιντεο,πρωτα κανει αρκετη ωρα μασαζ στη περιοχη ωστε να τη ζεστανει και να ερθει πολυ ποιο ευκολα η αποσυμπιεση/αναταξη,και το συμαντικο χωρις καθολου πονο.

Εχω κανει 3 ραντεβου και δειχνει να πηγαινει καπως καλητερα,οχι τρελα πραγματα αλλα καθε φορα βλεπω εστω και μια μικρη διαφορα,βεβαια ο ανθρωπος μου το ξεκαθαρησε στην αρχη βλεποντας τη μαγνητικη οτι ισως δεν θα αποφυγω το χειρουργειο αλλα μετα τη πρωτη θεραπεια ειδε βελτιωση και μου προτυνε να κανω 6-7 θεραπειες.

Στο μεσοδιαστημα και επειδη εχω χασει και την υπομονη μου γιατι εκλεισα ηδη ενα μηνα χωρις δουλεια(ταξι) εξακολουθω και το ψαχνω για γιατρο να με χειρουργησει σε περιπτωση που δεν υποχωρησει ο πονο με το χειροπρακτικο.

Τη Δευτερα που μας περασε λοιπον επισκευτηκα ενα χειρουργο σ.σ στο ΚΑΤ.

Οπως και ο πρωτος ετσι και αυτος δεν ειδε κατι φοβερο και οτι δεν ειναι για χειρουργειο αλλα οταν του ειπα οτι εχω 1/5 μηνα να κατσω σε καρεκλα/καναπε  πανω απο 5-10 λεπτα τοτε προτυνε και αυτος τη λυση του χειρουργιου ,δισκεκτομη με τομη 5 εκατοστα και 3 εβδομαδες αναρρωση.Μου εγραψε και κατι κορτιζονουχα χαπια και εφυγα.

Τη παρασκευη παλι στο ΚΑΤ αυτη τη φορα στο Διευθυντη της Παν/κης ορθοπαιδικης κλινικης.Αυτος ηταν ακομα ποιο κατηγοριματικος ωστε να μην κανω χειρουργιο και μου εγραψε φυσικοθεραπειες και αν τοτε δεν δω βελτιωση τοτε να ξαναμιλησουμε για χειρουργιο.

Πλεον νομιζω πως εχω πιστει οτι θα το παλεψω εως τερμα συντηρητικα και αφου κανω ολα αυτα αν δε δω βελτιωση ισως η μονη λυση ειναι το χειρουργιο.

 Πρώτα θα κάνεις 6 μήνες συντηρητική θεραπεία με ενδυνάμωση και ενέσεις βαθιά κοντά στην ρίζα και άμα δεν πας καλά θα σκεφτείς για χειρουργείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες ενεσεις δεν μου εχει προτυνει κανεις και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι για ποιο βαριες περιπτωσεις,καθε περιπτωση αντιμετωπιζετε διαφορετικα προφανως.Δυστηχως τα περιθωρια τα δικα μου εχουν στενεψει αρκετα,οσο δεν μπορω να εργαστω εχω θεμα μεγαλο και ειναι προφανες.Θα τελειωσω με τον χειροπρακτικο και αν δεν ειμαι σε θεση να δουλεψω τοτε θα κανω τις φυσικοθεραπειες,αν δεν γινει τιτποτα και εκει τοτε το χειρουργιο για εμενα ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι κανεις λάθος, πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα φυσιοθεραπείες και να κάνεις ασκήσεις ενδυνάμωσης κοιλιακών ραχιαίων και αφου πονάς τόσο πολύ θα σε ανακούφιζε αν έκανες άμεσα ενέσεις.

Αυτές οι ενέσεις γίνονται με υπέρηχο από ακτινολόγο ή αναισθησιολόγο, γινοντε ακριβώς στην περιοχή της ρίζας και βοηθάνε να ξεπριστεί και έτσι μειώνεται ο πόνος κάνουν το ίδιο με τα χάπια που σου δώσανε αλλά είναι ποιο άμεσο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παθων και εγω απο δισκοκηλη ο5-ι1 με πορισμα μαγνητικης ενα κατεβατο εκφυλιστικες αλλοιωσεις στην οσφυιικη μοιρα με ισχιαλγια αφορητη, αδυναμια γαστροκνημιου μυος,μουδιασμα στη περιγεννητικη περιοχη πονους αφορητους να ξυπναω τη νυχτα συνεχως..Δοκιμασα τα παντα απο φαρμακα φυσικοθεραπειες χειροπρακτες  βελονιστες, πεταμενα λεφτα ειλικρινα, ειχα ενδειξη χειρουργειου απο ολους τους γιατρους καποιοι προτειναν σπονδυλοδεσια μιλαμε για διαστημα ενος ετους σε αυτη τη κατασταση.. Ωσπου τελικα εν μεσω αφορητων πονων ενα βημα πριν το χειρουργειο ξεκιναω καθημερινο περπατημα 1 ωρας..τοσο απλο ασφαλες κ αποτελεσματικο! Να περπατατε οσο μπορειτε σπαταλησα πολυ κοπο διαβασμα χρημα για να σας το πω αυτο. Επισης με βοηθησε ο αφυγραντηρας ο υπνος μπρουμυτα σε σκληρο στρωμα κ καποιες ασκησεις σταθεροποιησης κορμου. Τωρα εχουν περασει τρεις μηνες μπορω πια κ κανω deadlifts και καθισματα με βαρη κ το βασικοτερο μπορω κ φοραω τις καλτσες μου το πρωι! Φυσικα υπαρχει πονος ακομα κ πιστευω παντα θα υπαρχει δε τολμω να περασει  μια μερα χωρις να γυμναστω και να κατσω στο κρεββατι αλλα τσπ αισθανομαι καπως φυσιολογικος ανθρωπος και εγω! Καλη δυναμη κ περαστικα σε ολους να κινειστε κ μη περιμενετε να φυγει ο πονος απο καποιον σωτηρα πλεον εχει στηθει ολοκληρη βιομηχανια γυρω απο τον πονο μας, μη τσιμπατε!!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2019 στις 7:50 ΜΜ, likor είπε

Αυτες οι μελετες ειναι τελειως ασχετες με δισκοκηλη. Δεν υπαρχουν μελετες για δισκοκηλη. Οσο το οτι εχεις γνωρίσει παρά πολλά  άτομα που ξεπερασαν την δισκοκηλη με laser λες ψεματα

Απίστευτο...Μπαίνω σε αρκετά forums και πρώτη φορά συναντώ τέτοιο επίπεδο συνομιλητή.Το μορφωτικό σας επίπεδο δεν συνάδει με το δικό μου οπότε και δεν θα μπω σε διαδικασία συζήτησης.

Στις 21/2/2019 στις 12:12 ΜΜ, lalalaxi είπε

 Να ξεκαθαρίσουμε τι είναι τα ιατρικά laser. Ιατρικά laser είναι μόνο αυτά που χρησιμοποιούν οι οφθαλμίατροι και οι δερματολόγοι άλλα laser δεν υπάρχουν

 Στην κήλη  του μεσοσπονδύλιου δίσκου ο πόνος είναι μηχανικής αιτιολογίας, για να φύγει ο πόνος πρέπει να ανατάξεις την αιτία που τον προκαλεί δηλαδή την πίεση.

Το laser που χρησιμοποιούν οι φυσιοθεραπευτές λένε βοηθάει στην μείωση της φλεγμονής στην ρίζα. Αμα είναι όντος έτσι ίσως να βοηθήσει κάποιον που δεν έχει μόνιμη πίεση.

 Απαξ και χαλάσει ο δίσκος και ενοχλεί ναι μπορεί να μείνει στάσιμος για χρόνια και με συντηρητική θεραπεία να πάει καλά αλλά άμα υπάρχει μόνιμη πίεση θέλει χ/ο.

Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή μαγική θεραπεία δεν υπάρχει..

Τα lasers χρησιμοποιούνται ευρέως σε πολλές ιατρικές ειδικότητες περαν της οφθαλμολογίας και της δερματολογίας.Πέρα από τα χειρουργικά lasers υπάρχουν διάφορα άλλα είδη,τα οποία χρησιμοποιούνται σε διαφορες παθήσεις και περιπτώσεις.Μια από αυτές τις χρήσεις τους είναι και η εξάλειψη του πόνου ο οποίος οφείλεται σε κήλες μεσοσπονδύλιου δίσκου αλλά και αυχένος.Σαφώς και όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες  ούτε υπάρχει μια θεραπεία για όλες.Ωστόσο,θερώντας ότι η κατάθεση εμπειριών από ομοιοπαθείς,είναι ο στόχος αυτής της διαδικτυακής συζήτηση,ς γι αυτό και κατέθεσα την προσωπική και όχι επιστημονική μου εμπειρία. Ελπίζοντας και θέλοντας να βοηθήσω τους συμπασχοντες να βρουν μια πιθανή λύση στο πρόβλημα που τους ταλαιπωρεί. Για επιστημονική τεκμηρίωση της αποτελεσματικότητας των lasers που χρησιμοποιούν οι νευρολόγοι και ορθοπεδικοί,θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να απευθυνθούν στους ίδιους τους γιατρούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολέτα καλά κάνεις και γράφεις, δεν είμαστε εδώ για αντιπαραθέσεις αλλά για να βοηθήσουμε ή να εξηγήσουμε.. 

Λυπάμαι  κάνεις λάθος ούτε οι ορθοπεδικοί αλλά   και σε καμία περίπτωση οι νευρολόγοι εξάλλου  δεν είναι επεμβατική ειδικότητα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν laser

Το laser είναι ένας μύθος...

Για το laser που των φυσιοθεραπευτών σου εξήγησα...

2 ώρες πριν, Andy1989 είπε

Παιδια παθων και εγω απο δισκοκηλη ο5-ι1 με πορισμα μαγνητικης ενα κατεβατο εκφυλιστικες αλλοιωσεις στην οσφυιικη μοιρα με ισχιαλγια αφορητη, αδυναμια γαστροκνημιου μυος,μουδιασμα στη περιγεννητικη περιοχη πονους αφορητους να ξυπναω τη νυχτα συνεχως..Δοκιμασα τα παντα απο φαρμακα φυσικοθεραπειες χειροπρακτες  βελονιστες, πεταμενα λεφτα ειλικρινα, ειχα ενδειξη χειρουργειου απο ολους τους γιατρους καποιοι προτειναν σπονδυλοδεσια μιλαμε για διαστημα ενος ετους σε αυτη τη κατασταση.. Ωσπου τελικα εν μεσω αφορητων πονων ενα βημα πριν το χειρουργειο ξεκιναω καθημερινο περπατημα 1 ωρας..τοσο απλο ασφαλες κ αποτελεσματικο! Να περπατατε οσο μπορειτε σπαταλησα πολυ κοπο διαβασμα χρημα για να σας το πω αυτο. Επισης με βοηθησε ο αφυγραντηρας ο υπνος μπρουμυτα σε σκληρο στρωμα κ καποιες ασκησεις σταθεροποιησης κορμου. Τωρα εχουν περασει τρεις μηνες μπορω πια κ κανω deadlifts και καθισματα με βαρη κ το βασικοτερο μπορω κ φοραω τις καλτσες μου το πρωι! Φυσικα υπαρχει πονος ακομα κ πιστευω παντα θα υπαρχει δε τολμω να περασει  μια μερα χωρις να γυμναστω και να κατσω στο κρεββατι αλλα τσπ αισθανομαι καπως φυσιολογικος ανθρωπος και εγω! Καλη δυναμη κ περαστικα σε ολους να κινειστε κ μη περιμενετε να φυγει ο πονος απο καποιον σωτηρα πλεον εχει στηθει ολοκληρη βιομηχανια γυρω απο τον πονο μας, μη τσιμπατε!!! 

Το έχουμε πει πολλές φορές ότι χρειάζεται γυμναστική...

Άλλη μια μαρτυρία που το επιβεβαιώνει...

Λυπάμαι που έκανες λανθασμένη επιλογή γιατρού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το κρύο laser υπάρχουν συσκευές και για τον απλό χρήστη, αξιόλογες αλλά ακριβές στο ebay.  Θέλει προσοχή πόσα mW δίνουν στα 808nm περίπου που είναι στην περιοχή των υπερύθρων και είναι αυτή η ακτινοβολία που φτάνει βαθειά στους ιστούς. Εγώ πήρα την συσκευή που έχει τρία λεντάκια-lasers για αυτήν την ακτινοβολία και όχι μια παρόμοια συσκευή που έχει μόνο ένα.  Στην Αμερική αναγνωρίζεται το κρύο laser σαν ανακουφιστική μόνο συσκευή δηλαδή όπως οι λάμπες πυρακτώσεως υπερύθρων. Μάλιστα επειδή έχω και λάμπα πυρακτώσεως υπερύθρων κάνει πολύ πιο ζέστη και την νιώθεις απ' το laser.

Με το κρύο laser (που δοκίμασα απ' το ebay) το νιώθεις ότι ζεσταίνει αν επιμείνεις πολύ ώρα και δεν το κουνάς δεξιά-αριστερά. Στην κήλη πιστεύω με βοήθησε αν και μετά από καιρό είχα πόνους όταν καθόμουν πολύ ώρα σε καρέκλα. Σε τενοντίτιδα στον καρπό που επέμενε, από το πρώτο μισάωρο που έκανα χρήση μειώθηκε ο πόνος στο μισό. Και σε άλλους μυοσκελετικούς πόνους την ίδια μέρα χρήσης υπήρχε μείωση του πόνου. Ακόμα και σε επιφανειακά τραύματα νιώθω ότι επιτάχυνε την επούλωση. Θέλει 15 μισάωρα θεραπείας όμως και καλύπτει μικρή περιοχή εκτός αν το κουνάμε. Μάλιστα υπάρχει και ένα πολύ ισχυρό (πολλά mW) κρύο laser στο ebay.

https://www.ebay.com/itm/B-CURE-LLLT808-2018-Newest-Pain-LASER-THERAPY-Pain-Wounds-Burns-Sports-Injuries/392137125377?hash=item5b4d31ae01:g:rgQAAOSwmmxW1qzO:rk:17:pf:0

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=lllt&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_osacat=0&_odkw=Cold+Laser+Therapy+israel&LH_TitleDesc=0

 

Υπάρχουν και εναλλακτικές θεραπείες που δεν είναι αλήθεια ή είναι αδύναμες. Δεν είναι όλοι οι γιατροί το ίδιο (και φαρμακευτικές εταιρίες και ιατρικών ειδών) αλλά πιστεύω δεν θα παίρνουν με καλό μάτι φτηνές θεραπείες που θα θέτουν σε κίνδυνο το οικονομικό τους status. Για την μυωπία υπάρχει πρόληψη με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας καθώς και θεραπείας της μέτρια μυωπίας με επιμονή όμως  (μελέτες plus lenses με δημιουργό τον οφθαλμίατρο Raphaelson, καλή ιστοσελίδα την https://endmyopia.org/

Και για την τερηδόνα και άλλα προβλήματα των δοντιών υπάρχουν φυσικές θεραπείες. Εγώ έχω χρόνια να παρουσιάσω πρόβλημα στα δόντια μου και μάλιστα έγιναν καλύτερα ενώ παλιά είχα συχνά προβλήματα https://www.curetoothdecay.com/

Για τις συσκευές όζοντος έχω ακούσει γιατρούς να λένε ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα και μάλιστα είναι ανίκανες να παράγουν όζον, ενώ στην Ρωσία τις χρησιμοποιούν για απολύμανση πισινών αντί για χλώριο και αλλού... Μάλιστα έχω μυρίσει το αέριο όζον που παράγει η συσκευή που μυρίζει άσχημα.

 

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2019 στις 12:11 ΠΜ, lalalaxi είπε

Νικολέτα καλά κάνεις και γράφεις, δεν είμαστε εδώ για αντιπαραθέσεις αλλά για να βοηθήσουμε ή να εξηγήσουμε.. 

Λυπάμαι  κάνεις λάθος ούτε οι ορθοπεδικοί αλλά   και σε καμία περίπτωση οι νευρολόγοι εξάλλου  δεν είναι επεμβατική ειδικότητα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν laser

Το laser είναι ένας μύθος...

Για το laser που των φυσιοθεραπευτών σου εξήγησα...

Το έχουμε πει πολλές φορές ότι χρειάζεται γυμναστική...

Άλλη μια μαρτυρία που το επιβεβαιώνει...

Λυπάμαι που έκανες λανθασμένη επιλογή γιατρού...

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι οι ορθοπεδικοί και οι νευρολόγοι ΔΕΝ χρησιμοποιούν laser όταν μόνο στη Θεσσαλονίκη γνωρίζω από προσωπικές εμπειρίες και σαφώς υπάρχουν και πολλοί άλλοι γιατροι,δύο ορθοπαιδικους έναν αθλιατρο και έναν νευρολόγο που χρησιμοποιούν laser χαμηλής ισχύος στα ιατρεία τους και μάλιστα γίνεται λαϊκό προσκύνημα . Όποιον ομοιοπαθη ρωτήσεις θα σου πει αυτά ΤΑ ονόματα.Ειμαστε μια σταλιά πόλη και τα νέα διαδίδονται γρήγορα by the world of mouth, βλέπεις.Αν ήταν αναποτελεσματικα,απλά δεν θα πάταγε ανθρωπος.

Όσο για το αν η αποτελεσματικότητα  των laser χαμηλής ισχύος είναι μυθος,ξαναεγραψα ότι δεν με ενδιαφέρει η επιστημονική τεκμηρίωση της αποτελεσματικότητας ή μη της χρήσης laser στην εξάλειψη του πόνου του προερχόμενου από δισκοκήλη,εφόσον εγώ προσωπικά είδα θεαματική βελτίωση με δέκα συνεδρίες στον αθλιατρο.Επι επτά μήνες δεν μπορούσα να σηκωθώ αν δεν με τραβούσαν,πονούσα φριχτά, είχα δοκιμάσει τα πάντα ,γύρισα ορθοπεδικους,φυσιοθεραπευτές και μετά από δέκα laser σταμάτησα να πονάω εντελώς για πέντε χρόνια.ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ τονίζω δεν είπα ότι εξαφανίστηκε η κήλη, δεν έκανα χειρουργείο με laser,ίσως σε αυτό να μπερδεύεσαι.Πεντε χρόνια όμως ημουν άλλος ανθρωπος.

Οι ουρές των ασθενών στα συγκεκριμένα πασίγνωστα ιατρεια και οι μαρτυρίες των ασθενών με οδήγησαν σ' αυτή τη λύση.Δεν έψαξα στο ίντερνετ για μελέτες, γιατί ότι κι αν λένε οι οποιες μελέτες, δίνω σημασία στις προσωπικές εμπειριες  των ασθενων,οι οποίες στην προκειμένη περίπτωση  ήταν άτομα με προβλήματα μεσης που έγιναν καλά και όπου κι αν ρωτούσα εδώ στην πόλη μου όλοι για τον..... ......τον.....και τον....μου λέγανε ότι τους θεράπευσε.Ε αφού άκουσα για τους γιατρούς αυτους ξανά και ξανά είπα να δοκιμάσω σε έναν κοντά μου και θεραπευτηκα.

Αν και δεν έψαξα η ίδια για μελέτες,ωστόσο δεν πιστεύω ότι οι γιατροί αυτοί είναι κορόιδα και έκαναν την αγορά του μηχανήματος, μη έχοντας προηγουμένως ερευνησει μελέτες για την αποτελεσματικότητα τους,ποιος γιατρός κάνει  μια οποιαδήποτε  επένδυση σε κάτι  αμφιβόλου αποτελεσματικοτητας...και επίσης δεν θα συνέχιζε τόσος κόσμος να πετάει 400-500 ευρώ έκαστος, γιατι τόσο κοστίζει  η θεραπεία, αν δεν υπήρχε αποτέλεσμα.

Όσο για τον όρο "ιατρικά" laser μήπως μπερδεύεσαι με τα "χειρουργικά" laser και λες ότι μόνο οι οφθαλμίατροι και οι δερματολόγοι χρησιμοποιούν laser; Πέραν των δύο ειδικοτήτων που προανέφερα,laser  χρησιμοποιούν και οι γυναικολόγοι και άλλες ειδικότητες. Όχι πάντα χειρουργικα,έχουν και άλλες χρήσεις.

Μια εναλλακτική του χειρουργείου λύση καταθέτω, από προσωπική εμπειρία και μόνο, ελπίζοντας να βοηθηθούν κάποιοι.

 

 

 

Επεξ/σία από NIKOLETAL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2019 στις 4:42 ΜΜ, NIKOLETAL είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι οι ορθοπεδικοί και οι νευρολόγοι ΔΕΝ χρησιμοποιούν laser όταν μόνο στη Θεσσαλονίκη γνωρίζω από προσωπικές εμπειρίες και σαφώς υπάρχουν και πολλοί άλλοι γιατροι,δύο ορθοπαιδικους έναν αθλιατρο και έναν νευρολόγο που χρησιμοποιούν laser χαμηλής ισχύος στα ιατρεία τους και μάλιστα γίνεται λαϊκό προσκύνημα . Όποιον ομοιοπαθη ρωτήσεις θα σου πει αυτά ΤΑ ονόματα.Ειμαστε μια σταλιά πόλη και τα νέα διαδίδονται γρήγορα by the world of mouth, βλέπεις.Αν ήταν αναποτελεσματικα,απλά δεν θα πάταγε ανθρωπος.

Όσο για το αν η αποτελεσματικότητα  των laser χαμηλής ισχύος είναι μυθος,ξαναεγραψα ότι δεν με ενδιαφέρει η επιστημονική τεκμηρίωση της αποτελεσματικότητας ή μη της χρήσης laser στην εξάλειψη του πόνου του προερχόμενου από δισκοκήλη,εφόσον εγώ προσωπικά είδα θεαματική βελτίωση με δέκα συνεδρίες στον αθλιατρο.Επι επτά μήνες δεν μπορούσα να σηκωθώ αν δεν με τραβούσαν,πονούσα φριχτά, είχα δοκιμάσει τα πάντα ,γύρισα ορθοπεδικους,φυσιοθεραπευτές και μετά από δέκα laser σταμάτησα να πονάω εντελώς για πέντε χρόνια.ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΟΝΑΩ τονίζω δεν είπα ότι εξαφανίστηκε η κήλη, δεν έκανα χειρουργείο με laser,ίσως σε αυτό να μπερδεύεσαι.Πεντε χρόνια όμως ημουν άλλος ανθρωπος.

Οι ουρές των ασθενών στα συγκεκριμένα πασίγνωστα ιατρεια και οι μαρτυρίες των ασθενών με οδήγησαν σ' αυτή τη λύση.Δεν έψαξα στο ίντερνετ για μελέτες, γιατί ότι κι αν λένε οι οποιες μελέτες, δίνω σημασία στις προσωπικές εμπειριες  των ασθενων,οι οποίες στην προκειμένη περίπτωση  ήταν άτομα με προβλήματα μεσης που έγιναν καλά και όπου κι αν ρωτούσα εδώ στην πόλη μου όλοι για τον..... ......τον.....και τον....μου λέγανε ότι τους θεράπευσε.Ε αφού άκουσα για τους γιατρούς αυτους ξανά και ξανά είπα να δοκιμάσω σε έναν κοντά μου και θεραπευτηκα.

Αν και δεν έψαξα η ίδια για μελέτες,ωστόσο δεν πιστεύω ότι οι γιατροί αυτοί είναι κορόιδα και έκαναν την αγορά του μηχανήματος, μη έχοντας προηγουμένως ερευνησει μελέτες για την αποτελεσματικότητα τους,ποιος γιατρός κάνει  μια οποιαδήποτε  επένδυση σε κάτι  αμφιβόλου αποτελεσματικοτητας...και επίσης δεν θα συνέχιζε τόσος κόσμος να πετάει 400-500 ευρώ έκαστος, γιατι τόσο κοστίζει  η θεραπεία, αν δεν υπήρχε αποτέλεσμα.

Όσο για τον όρο "ιατρικά" laser μήπως μπερδεύεσαι με τα "χειρουργικά" laser και λες ότι μόνο οι οφθαλμίατροι και οι δερματολόγοι χρησιμοποιούν laser; Πέραν των δύο ειδικοτήτων που προανέφερα,laser  χρησιμοποιούν και οι γυναικολόγοι και άλλες ειδικότητες. Όχι πάντα χειρουργικα,έχουν και άλλες χρήσεις.

Μια εναλλακτική του χειρουργείου λύση καταθέτω, από προσωπική εμπειρία και μόνο, ελπίζοντας να βοηθηθούν κάποιοι.

 Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα γιατί τα έχεις μπερδέψει....

Αθλίατρος δεν υπάρχει... δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα στην Ελλάδα...  παπατζιλίκια που ο κόσμος  δυστυχώς ψαρώνει και τα πιστεύει....

Ένας σοβαρός Ορθοπεδικός που έχει εξειδικευτεί στο εξωτερικό και σέβεται τον εαυτό του δεν χρησιμοποιεί  laser φυσιοθεραπευτή και σε προηγμένες χώρες όπως Αγγλία,Γαλλία,Αμερική ΚΑΝΕΝΑΣ ορθοπεδικός δεν χρησιμοποιεί laser φυσιοθεραπευτή. Το σωστό είναι να σε στείλει στον φυσιοθεραπευτή και αυτός να σου κάνει τα απαραίτητα (ενδυνάμωση,ρεύμα,laser κλπ)

Στο Ελλάντα που είναι τριτοκοσμική χώρα κάποιοι συνάδελφοι που δεν ξέρουν να χειρουργήσουν πουλάνε παπατζιλίκια... 

Άραγε έχουνε άδεια να χρησιμοποιούν laser φυσιοθεραπευτή? Πιστοποίηση έχουνε?

Αυτό που περιγράφεις είναι θλιβερό, μου θυμίζει το κόλπο που κάνουν οι περισσότεροι με το διδακτορικό. Γράφουν "Διδακτορ Πανεπιστημίου Αθηνών" και ο απλός κόσμος νομίζει ότι είναι καθηγητής πανεπιστημίου και ψαρώνει.. βέβαια η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική το διδακτορικό είναι μια μούφα δεν κάνει κανέναν γιατρό καλύτερο...                                                               

Μόνο η εξειδίκευση στο εξωτερικό μετράει κάτι που είναι πάρα πολύ σπάνιο και δύσκολο να επιτευχθεί...


Για  τα laser και εδώ υπάρχει το παπατζιλίκι 

 1) είναι το laser που έχουνε οι φυσιοθεραπευτές,

2)Το laser χρησιμοποιούν  οι οφθαλμίατροι και οι δερματολόγοι.

 

Χειρουργικό laser ΔΕΝ υπάρχει... καμία χειρουργική ειδικότητα δεν χρησιμοποιεί laser ok??? το ξεκαθαρίσαμε?

 

 Αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογικό, έτσι γίνεται, πονάει για μήνες και με την σωστή συντηρητική θεραπεία σιγά σιγά περνάει ο πόνος αλλά δυστυχώς άμα δεν έχεις γνώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις την παθοφυσιολογία του μηχανισμού και της θεραπείας και κάθεσαι και γράφεις οτι μόνο το laser είναι εναλλακτική του χειρουργείου λύση... 

Η εναλλακτική του χειρουργείου λύση λέγεται συντηρητική αγωγή και είναι ένα σύνολο επιστημονικά τεκμηριωμένα και αποδεδειγμένα που πρέπει να γίνουν όλα μαζι..

Μυική ενδυνάμωση π.χ. κολύμπι, φυσιοθεραπεια με ρεύματα,laser κλπ αλλά και ενέσεις στην ρίζα υπό ακτινοσκόπηση.

Εξ άλλου είναι και πολλοί εδώ μέσα που επιβεβαιώνουν βελτίωση με την μυική ενδυνάμωση...

Άμα είχες πάει από την αρχή  σε έναν σωστό έντιμο και εξειδικευμένο ορθοπεδικό στην Σπονδυλική στήλη δεν θα τα έγραφες όλα αυτά.... θα σου είχε λύση το πρόβλημα με τον σωστό τρόπο..

Αυτό που γράφεις είναι ΛΑΘΟΣ και δεν βοηθάς κανέναν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθλιατροι (γιατρος των αθλιων)  σαφως και δεν υπαρχουν.Αθλητιατροι ομως υπαρχουν τουλαχιστον στην Αθηνα.Εγω βρηκα εναν στον οποιο απευθυνθηκα και μετα απο 8 ολοκληρα χρονια που ολοι οι τεραστιοι γιατροι που ειχα παει επεμεναν οτι το προβλημα στο αριστερο μου ποδι ειναι απο τη μεση μου βρηκαμε το προβλημα.Δυστυχως οι ορθοπεδικοι μολις δουν μαγνητικη με προβλημα ολα τα ριχνουν εκει δηλ στη μεση

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, lalalaxi είπε

 Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα γιατί τα έχεις μπερδέψει....

Αθλίατρος δεν υπάρχει... δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα στην Ελλάδα...  παπατζιλίκια που ο κόσμος  δυστυχώς ψαρώνει και τα πιστεύει....

Ένας σοβαρός Ορθοπεδικός που έχει εξειδικευτεί στο εξωτερικό και σέβεται τον εαυτό του δεν χρησιμοποιεί  laser φυσιοθεραπευτή και σε προηγμένες χώρες όπως Αγγλία,Γαλλία,Αμερική ΚΑΝΕΝΑΣ ορθοπεδικός δεν χρησιμοποιεί laser φυσιοθεραπευτή. Το σωστό είναι να σε στείλει στον φυσιοθεραπευτή και αυτός να σου κάνει τα απαραίτητα (ενδυνάμωση,ρεύμα,laser κλπ)

Στο Ελλάντα που είναι τριτοκοσμική χώρα κάποιοι συνάδελφοι που δεν ξέρουν να χειρουργήσουν πουλάνε παπατζιλίκια... 

Άραγε έχουνε άδεια να χρησιμοποιούν laser φυσιοθεραπευτή? Πιστοποίηση έχουνε?

Αυτό που περιγράφεις είναι θλιβερό, μου θυμίζει το κόλπο που κάνουν οι περισσότεροι με το διδακτορικό. Γράφουν "Διδακτορ Πανεπιστημίου Αθηνών" και ο απλός κόσμος νομίζει ότι είναι καθηγητής πανεπιστημίου και ψαρώνει.. βέβαια η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική το διδακτορικό είναι μια μούφα δεν κάνει κανέναν γιατρό καλύτερο...                                                               

Μόνο η εξειδίκευση στο εξωτερικό μετράει κάτι που είναι πάρα πολύ σπάνιο και δύσκολο να επιτευχθεί...


Για  τα laser και εδώ υπάρχει το παπατζιλίκι 

 1) είναι το laser που έχουνε οι φυσιοθεραπευτές,

2)Το laser χρησιμοποιούν  οι οφθαλμίατροι και οι δερματολόγοι.

Χειρουργικό laser ΔΕΝ υπάρχει... καμία χειρουργική ειδικότητα δεν χρησιμοποιεί laser ok??? το ξεκαθαρίσαμε?

 Αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογικό, έτσι γίνεται, πονάει για μήνες και με την σωστή συντηρητική θεραπεία σιγά σιγά περνάει ο πόνος αλλά δυστυχώς άμα δεν έχεις γνώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις την παθοφυσιολογία του μηχανισμού και της θεραπείας και κάθεσαι και γράφεις οτι μόνο το laser είναι εναλλακτική του χειρουργείου λύση... 

Η εναλλακτική του χειρουργείου λύση λέγεται συντηρητική αγωγή και είναι ένα σύνολο επιστημονικά τεκμηριωμένα και αποδεδειγμένα που πρέπει να γίνουν όλα μαζι..

Μυική ενδυνάμωση π.χ. κολύμπι, φυσιοθεραπεια με ρεύματα,laser κλπ αλλά και ενέσεις στην ρίζα υπό ακτινοσκόπηση.

Εξ άλλου είναι και πολλοί εδώ μέσα που επιβεβαιώνουν βελτίωση με την μυική ενδυνάμωση...

Άμα είχες πάει από την αρχή  σε έναν σωστό έντιμο και εξειδικευμένο ορθοπεδικό στην Σπονδυλική στήλη δεν θα τα έγραφες όλα αυτά.... θα σου είχε λύση το πρόβλημα με τον σωστό τρόπο..

Αυτό που γράφεις είναι ΛΑΘΟΣ και δεν βοηθάς κανέναν....

Είστε ορθοπεδικός λοιπόν καλά το αντιλήφθηκα εξ αρχής από την επιμονή σας να βγάλετε τη μαρτυρία του ίδιου του ασθενή για κάτι εναλλακτικό όχι απλά λανθασμένη αλλά  και ανυπαρκτη...Ειναι πολλά τα λεφτά Άρη....δεν θα μας πάρουν τη δουλίτσα  οι μαγκες οι αθλητιατροι και οι "άλλοι" ορθοπεδικοι ....ΟΚ.Καταλαβα.

Δεν είπα ότι πουθενά τα laser είναι η μόνη εναλλακτική λύση του χειρουργείου φυσικα.Απλως κατέθεσα τι με θεράπευσε εμένα.Και πάρα πολύ κόσμο από εμπειρίες που άκουσα.Ο καθένας εδώ μέσα λέει τι του έκανε καλο.

Επίσης το ότι οι κλίκες των ορθοπεδικών δεν άφησαν να υπάρξει ειδικότητα αθλητιατρικης σε ελληνικό πανεπιστήμιο, για να μη χάσουν μεγάλο κομμάτι της δουλειάς  τους, δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται ως ειδικότητα και στο εξωτερικό.Εκτος και αν είναι ψέμα της φαντασίας  μου και αυτός,ο Νίκος ο Μαλλιαροπουλος κορυφαίος αθλητιατρος με σπουδές στο εξωτερικο, που έχει ιατρείο στη Θεσσαλονίκη.

Τι να πω...

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Αθλιατροι (γιατρος των αθλιων)  σαφως και δεν υπαρχουν.Αθλητιατροι ομως υπαρχουν τουλαχιστον στην Αθηνα.Εγω βρηκα εναν στον οποιο απευθυνθηκα και μετα απο 8 ολοκληρα χρονια που ολοι οι τεραστιοι γιατροι που ειχα παει επεμεναν οτι το προβλημα στο αριστερο μου ποδι ειναι απο τη μεση μου βρηκαμε το προβλημα.Δυστυχως οι ορθοπεδικοι μολις δουν μαγνητικη με προβλημα ολα τα ριχνουν εκει δηλ στη μεση.

Πόσο δίκιο έχεις.Ο δικός μου αθλητιατρος μου έχει πει ότι στη Μ.Βρετανια οι ασφαλιστικές αν δεν έχεις εξεταστει από αθλητιατρο πρώτα δεν εγκρίνουν δαπάνη για χειρουργείο επειδή θεωρείται ότι δεν προσπαθήσες εναλλακτικές λύσεις.

Επεξ/σία από NIKOLETAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...