Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/3/2019 στις 6:59 ΜΜ, eiriful είπε

εχετε να μου προτεινετε φυσιοθεραπευτη συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ στην Αθηνα?

Υπαρχουν πολοι και καλοι,θα γραψω ομως για αυτον που πηγα εγω για τον λογο οτι ειδε κατι που δεν ειδαν οι αλλοι.Απο την δευτερη κιολας επισκεψη  επεμενε οτι ο πονος που ειχα στο ισχυο και συγκεκριμενα απο ψιλα στο γλουτο εως στο πισω μερος του γονατου  ειναι μυικος και το παλεψε ετσι,μεχρι που εβαζε βελονες και επιανε το μυ και εβαζε ρευματα,ε αυτο ομως ηταν που με ανακουφησε απιστευτα.

Στην ερωτηση μου αν αυτο προκαλειτε απο το νευρο δεν πηρα συγκεκριμενη απαντηση.Το θεμα ειναι οτι μετα την ολοκληρωση των επισκεψεων πλεον μπορω και καθομαι χωρις να ποναω,μετα απο 2 μηνες επεστρεψα στην εργασια μου και πλεον εχουν μεινει ελαχιστες ενοχλησεις μονο και μονο για να μου υπενθυμιζουν να κανω τις ασκησεις που μου εχει πει για συντηρηση .

Φυσικοθεραπευτης Θ.Γκαβουρ στα πατησια😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/3/2019 στις 10:56 ΠΜ, NIKOLETAL είπε

Ερώτηση για γυναίκες πάσχουσες.Μετα από δύο μήνες θεραπείας σε ορθοπεδικό και μετά φυσικοθεραπείες ήμουν πάρα πολύ καλά.Φορουσα μόνο αθλητικά παπούτσια και σπανίως με κάποιο πολύ χαμηλό τακούνι.

Χθες και σήμερα έβαλα εντελώς φλατ παπούτσι μπαλαρίνες που λέμε,και πονάω με τραβάει το πίσω μέρος του μηρού.

Είχα ακούσει ότι το τελείως επίπεδο παπούτσι (αυτά τα με πολύ λεπτή σόλα όχι αθλητικά) κάνει κακό ισχύει;

 Οι δίσκοι που έχουν χαλάσει και έχουν κήλες δεν απορροφάνε τους κραδασμούς αντιθέτως επιβαρύνουν/διεγείρουν  τον πόνο γιατί η κήλη πιέζει τον σακο ή την ρίζα.

Ένα αθλητικό μαλακό παπούτσι απορροφά τους κραδασμούς... δεν τους μεταφέρει στην κήλη γιαυτό δεν επιβαρύνει τον πόνο

Οτιδήποτε έχει κραδασμούς όπως αμάξι, λακκούβες,σκαλιά, παπούτσια σαν αυτά που λές χωρίς μαλακή σόλα κλπ κλπ καλό είναι να τα αποφέυγουμε :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Είμαι από νησί και Θα ανεβώ για λίγες μέρες Αθήνα. Αν μπορείτε πείτε μου  ποιον καλό ορθοπεδικό να επισκεφθώ για να με εξετάσει για προβλήματα που έχω στην οσφυική μοίρα(μέση) ανεξαρτήτως κόστους επίσκεψης. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2019 στις 10:56 ΠΜ, NIKOLETAL είπε

Ερώτηση για γυναίκες πάσχουσες.Μετα από δύο μήνες θεραπείας σε ορθοπεδικό και μετά φυσικοθεραπείες ήμουν πάρα πολύ καλά.Φορουσα μόνο αθλητικά παπούτσια και σπανίως με κάποιο πολύ χαμηλό τακούνι.

Χθες και σήμερα έβαλα εντελώς φλατ παπούτσι μπαλαρίνες που λέμε,και πονάω με τραβάει το πίσω μέρος του μηρού.

Είχα ακούσει ότι το τελείως επίπεδο παπούτσι (αυτά τα με πολύ λεπτή σόλα όχι αθλητικά) κάνει κακό ισχύει;

Απόκτησα και γω θέμα πριν κάνα μήνα. Μου απαγόρευσαν να ξαναφορεσω φλατ. Καλό αθλητικό με αεροσολα μου πρότειναν. Αν θες μπαλαρίνες, υπάρχουν ανατομικές, μπορείς να προσθέσεις και πάτο ανατομικό ώστε να απορροφούν τους κραδασμούς. 

Τι θεραπεία έκανες αν επιτρέπεται; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2019 στις 8:18 ΠΜ, resident s είπε

Καλημέρα σας! Είμαι από νησί και Θα ανεβώ για λίγες μέρες Αθήνα. Αν μπορείτε πείτε μου  ποιον καλό ορθοπεδικό να επισκεφθώ για να με εξετάσει για προβλήματα που έχω στην οσφυική μοίρα(μέση) ανεξαρτήτως κόστους επίσκεψης. Σας ευχαριστώ.

Δεν έχω τετοιο πρόβλημα, αλλα γνωρίζω τον Σάπκα, ειναι καθηγητής και ειδικεύεται στη σπονδυλική στήλη. Ιατρείο στο Κολωνάκι και συνεργάζεται με το νοσοκομείο metropolitan 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2018 στις 10:13 ΠΜ, ioanna96 είπε

Ρε παιδια μια βοηθεια.. ειμαι 21... εχω μια μικρη κεντρικη δισκοκηλη κ παιδευομαι 4 μηνες. Ο πονος ειναι μονο στη μεση αλλα αφορητος. Δε μπορω ν κανω τιποτα.. εχω δοκιμασει φυσικοθεραπειες χειροπρακτικους αλλα τιποτα...δεν αντεχω αλλο

Ιωαννα τι εκανες τελικα με την μεση σου;Και μενα προβολες ειχε δειξει η μαγνητικη αλλα πονουσα για πολλους μηνες.ακομη δηλαδη μετα απο ενα χρονο εχω ενοχλησεις καποιες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 5/4/2019 στις 8:18 ΠΜ, resident s είπε

Καλημέρα σας! Είμαι από νησί και Θα ανεβώ για λίγες μέρες Αθήνα. Αν μπορείτε πείτε μου  ποιον καλό ορθοπεδικό να επισκεφθώ για να με εξετάσει για προβλήματα που έχω στην οσφυική μοίρα(μέση) ανεξαρτήτως κόστους επίσκεψης. Σας ευχαριστώ.

 Googlare κάποιον Ορθοπεδικό που να έχει εξειδίκευση στην σπονδυλική στήλη ή κάποιον Νευροχειρουργό..

Μην ψαρώνετε με τις λέξεις Καθηγητής ή Διδακτορ τάδε πανεπιστημίου δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα...

Ο καθηγητής έχει αυτόν τον τίτλο επειδή εξετάζει φοιτητές, δεν σημαίνει ότι είναι και καλός χειρουργός ..

Κάποιοι έχουν μεγαλώσει και αρκετά και δεν τα κάνουν οι ίδιοι τα χειρουργεία ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

στον αυχένα το gel η μια άλλη τεχνική παλι με βελόνα που συρρικνώνει τις κηλες εφαρμόζεται με επιτυχία?

ρωτάω γιατί άκουσα οτι ειναι μικρά τα κενά δεν ειναι σαν την σπονδυλική.

 

έχει κανείς εμπειρία από κηλες στον αυχένα και υψισιχνες εμβοες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2016 στις 3:25 ΜΜ, arisgr0 είπε

@ginap

Δυστυχως δεν εχω υποψιν μου καλο γιατρο από δημοσιο. Ευχομαι καποιος εδώ μεσα να σου δωσει καλη κατευθυνση και να σου πανε όλα καλα.

@ολους που εχουν προβληματα απο δισκους

Δεν θα σας κουρασω με την δικια μου περιπτωση και τους δεκάδες γιατρους που εχω δει. Θελω να δωσω μερικες συμβουλες σε αυτους που τωρα ξεκινανε την αναζητηση απαλυνσης του πονου τους.

Τα βασικα, ανεξάρτητα από αποθεραπεια και ισχυουν εφ' ορου ζωης: Να ειστε παντα λεπτοι, να περπατάτε και να καθεστε οσο καλυτερα γινεται. Γυμνάζεστε με οποιο τροπο μπορειτε (κάθε ενας εχει διαφορετικες αντοχες στη μεση).

Όλα αυτά θα μειωσουν τις εξαρσεις. ΔΕΝ θα σας μειωσουν τον πονο όταν ειστε ηδη σε πονο και απογνωση και ψάχνεται να βρειτε λυση και έναν "θαυματουργο" γιατρο.

Παμε τωρα στη ουσια: Όταν πονατε εντονα και ειστε στο ψαξιμο του τι να κανετε!

1) Κατι βασικο: Το νευρικο συστημα δεν είναι straight forward όπως πχ το κυκλοφορικο. Δεν το εχουμε αποκρυπτογραφησει και αρα δεν μπορούμε να προβλέψουμε ασφαλως πως θα ανταποκριθεί.

Με λιγα λογια σε κάθε γιατρο που θα πατε, θα ακουσετε και διαφορετικη γνωμη.

2) Να παω σε ορθοπεδικο η νευροχειρουργο? Η απαντηση είναι ότι δεν εχει σημασια η ειδικοτητα μιας και υπαρχει overlapping. Οι Ν/Χ είναι προσφατοι και ηρθαν να συμπληρωσουν (δηλαδή να παρουν πελατεια) από τους ορθοπεδικούς χειρουργους. Σημασια λοιπον εχει η ποιοτητα του γιατρου ως εμπειρια και ως ηθος ανθρωπου.

3) Ποιες ειναι οι βασικες μεθοδοι ΠΙΘΑΝΗΣ απαλυνσης του πονου?
α) Συντηρητικη: Με πολλα φαρμακα και ξεκουραση
β) Δισκεκτομη: Η κηλη μου πιεζει το νευρο οποτε  και κοβω/αφαιρω/αντικαθιστω δισκο (και αποσταθεροποιω περισσοτερο την ολη δυναμικη ισορροπια της σπονδυλικης στηλης)
γ) Σπονδυλοδεσια: Εχω κηλη και καθιζηση μεσοσπονδυλιου δισκου. Αφαιρω εντελως τον δισκο και δενω τους δυο σπονδυλους.
δ) disco gel: νεα μεθοδος (δεν υπαρχουν ασφαλη δεδομενα ακομα) οπου μου κανουν ενεση με υγρο το οποιο υποτιθεται "μαζευει" την κηλη

Και τι θα κανω απο ολα αυτα? Ολα μου τα εχουν προτεινει οι γιατροι! Απολυτα Σωστη Απαντηση:  Δεν υπαρχει :)

Οπως ειπα δεν εχουμε πληρη γνωση του συστηματος και η συμπεριφορα του καθε σωματος ειναι μοναδικη. Δεν μπορεις να ξερεις πχ αν η δισκεκτομη θα σε γιατρεψει απο τους πονους. Μπορει να κανεις την Χ εγχειρηση και να γιατρευτεις πληρως, μερικως η καθολου!
Για να μη σας κουραζω, θα μπω σε ενα (απλοικο λογω χωρου και χρονου) flow του τι να κανετε.

Το βασικο: Ποση αδυναμια εχετε στο ακρο σας (χερι ή ποδι)?? Θα σας το ελεγξει ενας νευρολογος για σιγουρια. Αν τα πραγματα ειναι σοβαρα και το νευρο επηρρεαζεται εντονα απο κηλη τοτε ναι πρεπει να κανετε αναγκαστικα εγχειρηση.
Αν δεν επηρεαζεται (και αντεχετε τον πονο) τοτε ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ οσο περισσοτερο γινεται. Ναι, ειναι πολυ πιθανο οτι οι εντονοι πονοι θα υποχωρησουν απο μονοι τους. Αν περασουν μερικοι μηνες και ακομα πονατε εντονα τοτε σκεπτεστε για εγχειρηση.

Εγχειρηση: Πραγματικα καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και δεν χωρανε κανονες.
Γενικα η ποιο ασφαλη και λιγοτερη επωδυνη σειρα δρασης ειναι η εξης:
α) disco gel: Καθολου ασφαλη τα αποτελεσματα αλλα (μαλλον) δεν μπορει να χειροτερεψει τα πραγματα. Η θα μεινετε στα ιδια η θα δειτε βελτιωση. Ο γνωστος τηλε-γιατρος ( ο οποιος ζηταει 2500 χωρις η 5000 με αποδειξη) πραγματι ειναι ο ποιο εμπειρος. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΕΤΕ τοτε ισως αξιζει η προσπαθεια.
β) Δισκεκτομη για να σταματησει η πιεση στο νευρο και αποφυγη της παραλυσης. Ο πονος στο ακρο θα σταματησει. Για τον πονο στη μεση (η αυχενα) κανεις δεν ξερει τι θα γινει. Μπορει να μειωθει,αυξηθει ή παραμεινει ο ιδιος
γ) Αν παραμεινει ο πονος τοτε ΙΣΩΣ ειναι λυση η Σπονδυλωδεσια η οποια πραγματικα ειναι σαν να παιζεις ΛΟΤΤΟ. Δεν εχει νοημα να πω παραπανω. Αν εχετε φτασει μεχρι εδω τοτε ηδη θα εχετε μεγαλη εμπειρια απο μονοι σας και δεν θα χρειαζεστε αυτο το post

Ευχομαι ΥΓΕΙΑ σε ολους!

Γεια σε ολους. Τυχαια ειδα και θυμηθηκα αυτο το παλιο μου Post. Ξαναποσταρω μονο και μονο για να δωσω κουραγιο σε αυτους που πονανε και δεν ξερουν τι να κανουν.

Ο πονος μου παραμενει και προφανως θα παραμενει με περιοδους εξαρσεων. Οχι κατι ομως τοσο σημαντικο που να σκεφτομαι εγχειρήσεις. Αυτο που θελω να τονισω:

Εκανα προσφατα απλα απο περιεργεια παλι MRI ΟΜΣΣ και η κηλη που ειχα (και τοτε μου λεγαν οι καποιοι γιατροι για εγχειρήσεις) εχει σχεδον ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!

Δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο και το το βασικοτερο: Τα συμπτωματα μου ΔΕΝ εχουν βελτιωθει! Ειμαι ζωντανη αποδειξη αυτων που ελεγα τοτε (διαβαστε το Post μου)

Συμπερασμα: Αν δεν κινδυνευεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απο παραλυση νευρου (ρωτηστε ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ) ή ο πονος σας αντεχεται, τοτε ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ και μην κανετε εγχειρήσεις!

Ευχομαι ΥΓΕΙΑ σε ολους!

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα  σας, αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με δισκοκηλη στο Ο5-I1 με ρήξη  ινωδους και πιεση στη δεξιά ριζα .Ο  γιατρός(Ν/Χ) που με παρακολουθει  μου είπε ότι είμαι 50 -50 για την εγχείρηση . Το πρόβλημα στο νεύρο το οποίο προκλήθηκε αρχικά μου δημιούργησε απώλεια των αισθήσεων (πόνος-ζεστη-κρυο-μουδιασμα-φαγουρα) και φυσικα ειχα εντονο πονο και στη μεση. Ειμαι ένα μήνα στο κρεβάτι και τις τελευταίες μέρες που σταμάτησα τα μυοχαλαρωτικα και τα αντιφλεγμονώδη και ξεκίνησα την κορτιζόνη εχω βελτίωση κατά 80%. Για την ώρα δεν ξέρω τι να κάνω γιατί οι γιατροί λένε δεν μπορώ να ξεκινήσω φυσικοθεραπεια. Το θεμα ειναι και με αυτό το 80 % βελτίωση που εχω σε πόσο χρόνο θα μπορούσα να επανέλθω .. Επίσης αν κάνω εγχείριση επειδή εχω και κάποιες προβολές δίσκου στο Ο4 και στους Α4 -Α5 και Α6-Α7 υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί πρόβλημα και στα σημεία αυτά? (Η επέμβαση θα γίνει δισκεκτομη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2014 στις 2:00 ΜΜ, zymglym είπε

Γεια σας και απο εμενα, θα ηθελα να προσθεσω και εγω τις εμπειριες μου μηπως και βοηθησω κανεναν. Πρωτη μαγνητικη το 2004 , ειχα μικρη κηλη στον Ο4-Ο5 και μεγαλη κηλη στον Ο5-Ι1 η οποια ηταν μερικως επασβεστωμενη δηλαδη την ειχα και μερικα χρονακια.. Εως το 2014 πηγα 4-5 νοσοκομειο με ενεσεις κτλπ και αλλες 25-30φορες κρεβατι για 2-3 μερες αλλα παντα στο τελος ημουνα καλα. Πολυ αθλητισμος και  προσοχη στα κιλα μου (1,82 με 83 κιλα) και ετσι τα εβγαζα περα. Απο το Δεκεμβρη 2013 ομως με επιασε βαρια , ειχα μονιμο πονο απο την μεση εως την γαμπα ακομα και την ωρα του υπνου. Δευτερη μαγνητικη 2014 εδειξε οτι η Ο5-Ι1 εσπασε και πιεζε το νευρο. Απο τοτε εκανα θεραπεια με χαπακια , ενεσεις , ρεφλεξολογια(απιστευτος πονος),λουτρα , περπατημα και στο τελος μετα απο 3-4 μηνες δεν αντεχα αλλο. Πηγα στο Παπανικολαου στη Θεσσαλονικη σε νευροχειρουργο στον κυριο Μπαλτα καλα να ειναι ο ανθρωπος , μου εκλεισε ραντεβου μετα απο 6 μερες για χειρουργειο και οχι 3και 4μηνες και εκανα την επεμβαση(μικροεπεμβατικη χειρουργικη)Το πρωτο πραγμα που αντιληφθηκα αμεσως μετα την επεμβαση ηταν οτι εξαφανιστηκε ολο το μουδιασμα-πονοςπου ειχα τοσους μηνες.Περασε ενας μηνας τωρα και αισθανομαι πολυ καλα.. Το καλυτερο βεβαια , και αυτος ειναι ενας λογος που καθομαι και σας γραφω εδω το κατεβατο ολο  ειναι οτι η επεμβαση μαζι με τον γιατρο και ολα τα εξοδα μου κοστησε 0,00 Ευρω(ειμαι ασφαλισμενος στο τεβε, οαεε). Αυτες τις εποχες πιστευω οτι μπορει να ειναι καθοριστικη μια τετοια πληροφορια.  Περαστικα σε ολους και οποιος θελει να μαθει κατι ευχαριστως να βοηθησω!!

 

Καλημέρα σας κ Χρόνια πολλά

Έχω κ γω μια μεγάλη ΚΗΛΗ στην ΟΣΦΥΙΚΗ ΜΟΙΡΑ. κ πρέπει να χειρουργηθώ γιατί πιέζεται τ νεύρο 

Θα μπορούσε να μου συστήσει καποιος/α ένα καλό νευροχειρούργο σε δημόσιο νοσοκομείο μιας και δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2019 στις 1:09 ΜΜ, arisgr0 είπε

Γεια σε ολους. Τυχαια ειδα και θυμηθηκα αυτο το παλιο μου Post. Ξαναποσταρω μονο και μονο για να δωσω κουραγιο σε αυτους που πονανε και δεν ξερουν τι να κανουν.

Ο πονος μου παραμενει και προφανως θα παραμενει με περιοδους εξαρσεων. Οχι κατι ομως τοσο σημαντικο που να σκεφτομαι εγχειρήσεις. Αυτο που θελω να τονισω:

Εκανα προσφατα απλα απο περιεργεια παλι MRI ΟΜΣΣ και η κηλη που ειχα (και τοτε μου λεγαν οι καποιοι γιατροι για εγχειρήσεις) εχει σχεδον ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!

Δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο και το το βασικοτερο: Τα συμπτωματα μου ΔΕΝ εχουν βελτιωθει! Ειμαι ζωντανη αποδειξη αυτων που ελεγα τοτε (διαβαστε το Post μου)

Συμπερασμα: Αν δεν κινδυνευεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απο παραλυση νευρου (ρωτηστε ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ) ή ο πονος σας αντεχεται, τοτε ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ και μην κανετε εγχειρήσεις!

Ευχομαι ΥΓΕΙΑ σε ολους!

χωρις να κανεις επεμβαση εξαφανιστηκε?ΑΠο οσο ξερω η κηλη ειναι μη αναστρεψιμη κατασταση του δισκου.Αυτα που αλλαζουν ειναι τα συμπτωματα της,πονος-μουδιασμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...