Προς το περιεχόμενο

Ισοθερμικο εσωρουχο


krinos21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Ηθελα να μου εξηγησει καποιος που ξερει, τι ακριβως κανει ενα ισοθερμικο μπλουζακι, ποιος ειναι ο στοχος του.Πριν λιγο διαβαζα ψαχνοντας οτι σε κραταει ζεστο και διωχνει τον ιδρωτα και οτι δεν σε κραταει ζεστο οταν δεν ασκεισαι...π.χ οταν ενας κανει σκοπια.Αγορασα σημερα ενα ισοθερμικο 15 ευρω (σχετικα φτηνο) αποτελειται λεει απο 92% Nylon και 8% elastan αλλα ειδα και αλλα γυρω στα 50.Ποια η διαφορα τους?Αυτο το συγκεκριμενο ισοθερμικο δεν κανει αυτη τη δουλεια?Εγω προσωπικα το χρειαζομαι γιατι ειμαι δοκιμος σε στρατιωτικη σχολη και τα πρωινα τρεχουμε και οσο να ναι κανει λιγο κρυο...θα κανει δουλεια αυτο εδω? Αν ιδρωσω μετα θα βρωμαω?Αν κοιμαμαι δεν θα με ζεσταινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ισοθερμικό είναι φτιαγμένο για να κάνει το σώμα να ΜΗΝ ιδρώνει . Για να κάνει σωστά την δουλειά , το ισοθερμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα , χωρίς να σακουλιάζει .

Επιτρέπει το σώμα να αναπνέει και με το που ανέβει η θερμοκρασία δεν ιδρώνει , απλα διοχετέυεται η θερμότητα προς τα εξω , ωστε να μην συσσωρεύεται και μην κρυώνεις . Έτσι σε κρατάει ζεστό.

 

Να ξέρεις όμως οτι σε αυτα τα ειδικά ρούχα , οτι δίνεις παίρνεις.

Εγω για το σκι που το χρειάζομαι το εσωθερμικό , 2 φορές έδωσα απο 15 ευρω και δεν εκαναν δουλειά (ακομα τα κλαίω) . Μεχρι που αγόρασα ενα σετ (μπλουζα-κολάν) με 85 ευρώ και βρήκα την υγειά μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ισοθερμικό είναι φτιαγμένο για να κάνει το σώμα να ΜΗΝ ιδρώνει . Για να κάνει σωστά την δουλειά , το ισοθερμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα , χωρίς να σακουλιάζει .

Επιτρέπει το σώμα να αναπνέει και με το που ανέβει η θερμοκρασία δεν ιδρώνει , απλα διοχετέυεται η θερμότητα προς τα εξω , ωστε να μην συσσωρεύεται και μην κρυώνεις . Έτσι σε κρατάει ζεστό.

 

Να ξέρεις όμως οτι σε αυτα τα ειδικά ρούχα , οτι δίνεις παίρνεις.

Εγω για το σκι που το χρειάζομαι το εσωθερμικό , 2 φορές έδωσα απο 15 ευρω και δεν εκαναν δουλειά (ακομα τα κλαίω) . Μεχρι που αγόρασα ενα σετ (μπλουζα-κολάν) με 85 ευρώ και βρήκα την υγειά μου .

ok ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι μπορει ενα ρουχο να σε κανει να μην ιδρωνεις. Απλα εχει την ιδιοτητα να αποροφαει την υγρασια απο το σωμα σου. Η βασικη ιδεα ειναι οτι το ισοθερμικο τραβαει την υγρασια για να την παρει με την σειρα το πιο εξω ρουχο ωστε να αποβληθει απο το διαπνεον αδιαβροχο. Το αποτελεσμα ειναι να εισαι στεγνος οσο σωματικη προσπαθεια και να καταβαλεις. Πρεπει οντως να ειναι κολλητο επανω σου αλλα οχι να σε σφιγγει.

Διαφορες απο τα φτηνα με τα ακριβα δεν ξερω γιατι εχω παρει μονο μεσαιου κοστους ρουχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο λέμε B)

 

πρίν καν γίνει ιδρώτας η θερμότητα που βγαίνει απο το σώμα , αυτη διοχετεύεται προς τα έξω με αποτέλεσμα να μην νοιώθεις την διαφορά θερμοκρασίας => να μην κρυωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιπου ειναι αυτό που λέει ο orck, φυσικά και ιδρώνεις αλλά έχει την ταση να αποβάλει τον ιδρώτα κρατώντας αυτον που το φοράει οσο γίνεται πιο στεγνο. Αν εβγαινες στο κρυο π.χ. και ιδρωνες ενα βαμβακερο εσώρουχο θα βρεχόταν και θα έμενε ετσι μέχρι να το στεγνώσεις καπου ή θα στεγνωνε αργα - αργα πανω σου αντίθετα το ισοθερμικό σε κραταει πιο στεγνο ενώ αποβάλει τον ιδρώτα πιο γρηγορα.

Οσον αφορα τη ζέστη επειδη ειναι κολλητό σου δινει την αίσθηση ότι σε κραταει ζεστό εκει ομως που κανει διαφορά είναι όταν κινεισαι που κραταει τη ζεστη, τωρα αν εισαι σε μια σκοπια και δεν κανεις εστω περιμετρικα μια βολτιτσα δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα.

Οι καλες μαρκες αρχίζουν απο 35-40 και πανω, ενώ μπορεις να δοκιμάσεις και μακριμάνικο ισοθερμικό για περισσότερη ζεστασια.

 

* Αν θελεις να δεις πόσο γρηγορα αποβάλει το νερο βαλτο σε μια λεκανη με νερο αυτό και ενα βαμβακερο και στη συνεχεια απλωσε το, θα εκπλαγεις με το πόσο ευκολα και γρηγορα σταζει το νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω οπως σου τα ειπαν οι απο πανω ειναι. Εγω ειχα παρει ενα απο τα Lidl, εξαιρετικη ποιοτητα για τα 16ε που εκανε, το ειχα στον στρατο, στο σκι και στην μπαλα και ποτε δεν ειχα προβλημα. Σαν παραδειγμα, το φοραμε (πηραν και οι αλλοι το ιδιο) στην μπαλα μαζι με ενα μπλουζακι απο επανω και αντεχεις να παιζεις στο κρυο χωρις να βρεχεις τα ρουχα στον ιδρωτα. Οποτε για την γυμναστικη που το θες ειναι ιδανικο. Ακομα καλυτερα παρε και ενα κολαν για τα ποδια και απο επανω βαλε τα αλλα ρουχα. Και σε στατικη ασκηση προστατευει αλλα δεν ειναι "το φοραω και δεν κρυωνω" οπως νομιζουν πολλοι. Απλα σε κραταει στεγνο.

 

Φυσικα αν αρχισεις να τρεχεις με αυτο ιδρωτα θα εχεις αρα θελει συχνο πλυσιμο εστω και αν δεν βρεχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό κανει και για κάποιον που απλά ιδρώνει σε απότομες αλλαγές θερμοκρασίας (κατι σαν αλεργία είναι, 2-3 φορές το χρόνο παθαίνω και ελαφρή αλεργικό σόκ αν βγώ σε πολυ ζεστό ήλιο ενώ ταυτόχρονα έχει κρύο - άσχετο αυτό βέβαια);;;; Εγω εχω αυτό το πρόβλημα. Δηλαδή στην ζέστη μπορεί να μην ιδρώνω αλλα με το που βγώ απο ζέστη σε κρύο να γίνω μούσκεμα καθώς και το αντίθετο. Βέβαια δεν συμβαίνει συχνά (γιατι απο ότι μου είπε ένας γιατρός, παίζει πολυ σημαντικό ρόλο και η ψυχολογική διάθεση). Αν φόραγα ένα τέτοιο μπλουζάκι σαν κοντομάνικο θα έβρισκα την υγειά μου. Για το καλοκαίρι δεν με νοιάζει τόσο όσο τον χειμώνα, που άμα μου τύχει μετά απλα ξεπαγιάζω γιατι ακόμα και να συνηθίσω την θερμοκρασία απλα η μπλούζα είναι μούσκεμα και με το κρύο δεν στεγνώμη με καμία παναγία.

 

Μια καλή τιμή για μπλούζα ποια είναι;;; 30-40-50 €;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να προτείνετε καλές μάρκες; :)

 

για το στρατό ειναι απιστευτα τα pentagon που μπορείς να τα βρεις και σε στρατιωτικά πρατηρια σε αρκετα καλες τιμές 9γυρω στο εικοσαρικο). Κατα τ'αλλα για τρελο κρύο εχω της Columbia κανα 2 και ειναι κορυφη αλλα και το pentagon δεν παει πισω (αναλογικα με το κοστος του πάντα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Icepeak που εχω εγω κανει δουλεια, Northface ειναι αναγνωρισμένη μαρκα στο χώρο κλπ. Υπαρχουν πολλές καλες μαρκες, ριξτε μια ματια εδω για τιμες. http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=category&id=112&show=rows&p=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=1384

 

Αυτό εδώ πχ λέει είναι καλό για τρέξιμο, καλή διαπνοή και τέτοια. Αξίζει, ή όλα την ίδια δουλειά κάνουν;

Και κάποιος που το θέλει για τρέξιμο στο κρύο(διαχείρηση ιδρώτα περισσότερο) να πάρει με μακρύ μανίκι ή δεν θα κάνει διαφορά;

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...