Προς το περιεχόμενο

Το topic των αντιπροσφορών


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς φταίμε που είμαστε χαϊβάνια και τους δίνουμε άξια και νομίζουν ότι απευθύνονται σε χαζούς που δεν θυμούνται τι έφαγαν εχθές .έχω τόσο τρελαθεί από όλες αυτές τις δήθεν προσφορές που μου έρχεται κατά νου να πάω να την στήσω έξω από κανένα πλαίσιο ,κοτσοβολο ,media markt, και να αρχίσω να φωνάζω  ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΡΕ.Άντε γιατί πολύ μας τα έχουν ζαλίσει εδώ και ένα μήνα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο mail μου, ου ήρθε απο τον Κωτσόβολο αυτό που φαίνεται στην φωτό...

 

 

Και εκεί που πάω να το αγοράσω...πατάω στην σελίδα και μου βγάζει αυτό:

https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/desktops-mac-all-in-one/188049-lenovo-thinkcentre-m710e-sff-i5/8gb/256gb/w10pro?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=31-191127-P3432-COMPUTING-B2BNL-DESKTOP_LAPTOP_BF_LENOVO_SALES

 

kotsos.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, badbad είπε

Δυστυχώς έτσι λειτουργεί το marketing . Δεν αναφέρει κάτι ψεύτικο. Τιμολογιακά ο Κωτσόβολος της είχε στα 1799. Στον αγοραστή 800 ευρω έκπτωση λειτουργούν καλύτερα στην ψυχολογία του. Όσοι από εμάς έχουμε τα εργαλεία να το ψάξουμε, ξέρουμε και επιλέγουμε σωστά. 

Το μονο θετικό με τα public (που δεν τα συμπαθώ γιατί τα κράζω στο προηγούμενο μήνυμα) μου είναι πως σου δίνουν δώρο 5 χρόνια εγγύηση σε αυτή την τιμή. Σε τόσο μεγάλες αγορές το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 5 χρόνια είναι μεγάλη υπόθεση. Προ αρκετών ετών είχα κάνει αγορά τηλεόρασης SONY με home cinema από μεγάλη αλυσίδα με κόστος 3000 ευρώ. Στο 6 μηνο επάνω χάλασε και η τηλεόραση και το home cinema, από τότε εκτιμώ ιδιαίτερα την σωστή εγγύηση σε ακριβά προϊόντα. 

Συμφωνώ μαζί σου. Τώρα  είναι και ανάλογα το άτομο εάν τσιμπάει από τέτοια η όχι.  Πάντως για μένα στα ακριβά προϊόντα πάνω από 500 € επιβάλετε η εγγύηση γιατί πότε δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2019 στις 5:22 ΜΜ, jimgr33 είπε

Εμείς φταίμε που είμαστε χαϊβάνια και τους δίνουμε άξια και νομίζουν ότι απευθύνονται σε χαζούς που δεν θυμούνται τι έφαγαν εχθές .έχω τόσο τρελαθεί από όλες αυτές τις δήθεν προσφορές που μου έρχεται κατά νου να πάω να την στήσω έξω από κανένα πλαίσιο ,κοτσοβολο ,media markt, και να αρχίσω να φωνάζω  ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΡΕ.Άντε γιατί πολύ μας τα έχουν ζαλίσει εδώ και ένα μήνα .

Θα εσκαγα αν δεν εγραφα.. Επεσε στα χερια μου φυλαδιο του media και το κινητο που αγορασα ιουλιο 329ε   black friday εχει αρχικη 379.. Οποτε η παμε μαζι να αρχισουμε να φωναζουμε η αρκει να ειμαστε πολυ υποψιασμενοι με ολες τις δηθεν προσφορες και να κανουμε καλη ερευνα πριν ψωνισουμε κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια κοροϊδία . Το συγκεκριμένο λαπτοπ το βρήκα σε ποστ στο insomnia  να πουλιέται στις 18 Σεπτέμβρη στα 900 ευρώ από το ίδιο κατάστημα. Ευτυχώς που υπάρχει και το Black friday να τα βγάλουν και τα παιδιά ένα χαρτζιλίκι παραπάνω. Screenshot_20191127_222556_com.android.chrome.jpg.b980d272c63212c7cb5aa35ee57f8e5e.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ordion3 είπε

Άλλη μια κοροϊδία . Το συγκεκριμένο λαπτοπ το βρήκα σε ποστ στο insomnia  να πουλιέται στις 18 Σεπτέμβρη στα 900 ευρώ από το ίδιο κατάστημα. Ευτυχώς που υπάρχει και το Black friday να τα βγάλουν και τα παιδιά ένα χαρτζιλίκι παραπάνω. Screenshot_20191127_222556_com.android.chrome.jpg.b980d272c63212c7cb5aa35ee57f8e5e.jpg

Εμένα μου φαίνεται υπάρχουν δύο ενδεχόμενα για αντιμετώπιση τέτοιων περιπτώσεων.

1) Είτε κάποιος κρατικός φορέας θα υποχρεώσει όλα αυτά τα μαγαζιά να κρατάνε εμφανές ιστορικό τιμών για όλα τα προϊόντα στο site τους (αφού οι σχετικοί οργανισμοί που προστατεύουν τον καταναλωτή δεν δείχνουν κανένα ιδιαίτερο ζήλο να κινηθούν αυτεπάγγελτα) 

2) είτε κάποιος θα φτιάξει ένα bot για scraping τιμών από όλα τα μεγάλα μαγαζιά και θα μαζέψει πολύ τάληρο (κάτι σαν το camelcamel για το Amazon, που θα σκανάρει όμως πολλαπλά site)

Ο σκοπός στο τέλος είναι να αποκτήσουμε συλλογική καταναλωτική συνείδηση (με την καλή έννοια) και να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία του παρελθόντος...

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω για να κατευθύνω τον αναγνώστη να πατήσει το link με την εξέλιξη της τιμής για ένα προϊόν σε βάθος χρόνου στο Skroutz…

https://www.skroutz.gr/s/20832088/Philips-55OLED754-Ambilight.html#sku_review_549596

…και να διαπιστώσει πόσο χαϊβάνια μας περνάνε οι αλυσίδες…

Όλο το διάστημα μέχρι πριν 10 μέρες ήταν στα 999. Ξαφνικά ανέβηκε στα 1.999 και σήμερα της Μαύρης Παρασκευής της μεγαλομάρτυρος ξανά στα 999.

Φοβέρες εκπτώσεις….

Ευτυχώς που υπάρχουν και τα Skroutz, Best Price κτλ. και η Black Friday είναι στα πόδια μας κάθε μέρα… στηρίξτε τα μικρά μαγαζιά που λειτουργούν μέσω αυτων γιατί είναι προφανές ότι οι αλυσίδες μας έχουν για εντελώς ηλίθιους.

Προσοχή γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα αυτή η μέρα είναι μια μεγάλη απάτη στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

…και για να προλάβω κάποιους δεν έχω Skroutzομαγαζο…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να παρεμβαινει η δικαιοσύνη. Οπως στις κανονικες εκπτωσεις καλοκαιριου και Ιανουαριου, υποχρεωνουν με διαφορους κανονισμους τα καταστηματα, για αναγραφη παλιων τιμων κλπ. Στη BF εχει ξεφυγει η ασυδοσια τους και θα πρεπει να θεσπιστει καποιος κανονισμός, που να περιλαμβανει και τις διαδικτυακες αγορες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2012 στις 9:31 ΜΜ, Nightfall_2003 είπε

Μεγάλες προσφορές στον Κωτσόβολο. Ανέβασαν τις τιμές, τις διέγραψαν, κ κράτησαν αυτές που είχαν κ πριν!!!

Παραδείγματα που είδα γιατί με ενδιέφεραν....Πολυκαφετιερα picollo mellody ii από πέρσι την είχε στα 89 ευρώ. Τώρα την ανέβασε στα 129 διαγράφη την τιμή αυτή κ την πουλάει ξανα....89 ευρώ!!!

Το ίδιο κ με την φωτογραφική μηχανή olympus vr310

Εκπτώσεις και όχι αστεία :rolleyes:

και τα logitech τα ηχεία νομίζω τα είχαν ξαναβγάλει σε αυτή την τιμή..κάνα μήνα πριν τα είχαν παντού προσφορά στα 90-100 νομίζω και τώρα τα πήγαν 70κατι-80 πάλι και καλά ως προσφοράρα (παρόλα αυτά τα πήρα.. :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2019 στις 2:34 ΜΜ, BladeRunner14 είπε

Τους κλέβουμε! :P

image_2019_11_29T12_22_13_134Z.png

Κυριολεκτικά το χαρτί και η εκτύπωση ειναι 20 φορες+ ποιο ακριβό απο την εκπτωση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα καμπάνια Κωτσόβολου. Με την αγορά νέου laptop (>499€) μπορείς να αποσύρεις το παλιό και να κερδίσεις μέχρι 200€. Δε λένε όμως ότι έχουν φουσκώσει τις αρχικές τιμές 😂

Ίσως να αξίζει στα mid range laptop όπως το διαφημιζόμενο αν πάρεις και τα 200 επιστροφή..... Δύσκολο όμως :D

https://www.kotsovolos.gr/aposyrsi

image.png.8aea284a8f2ab9de0d3f1f17bf7f9de0.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2019 στις 11:36 ΠΜ, Tsalbos είπε

Νέα καμπάνια Κωτσόβολου. Με την αγορά νέου laptop (>499€) μπορείς να αποσύρεις το παλιό και να κερδίσεις μέχρι 200€. Δε λένε όμως ότι έχουν φουσκώσει τις αρχικές τιμές 😂

Ίσως να αξίζει στα mid range laptop όπως το διαφημιζόμενο αν πάρεις και τα 200 επιστροφή..... Δύσκολο όμως :D

https://www.kotsovolos.gr/aposyrsi

image.png.8aea284a8f2ab9de0d3f1f17bf7f9de0.png

Για να πάρεις 200 ευρώ επιστροφή με την απόσυρση θα πρέπει να τους πας κανένα laptop που θα κοστίζει τώρα καινούργιο 500 600€....  Για τα παλαιότερα μην περιμένεις να πάρεις τίποτα σπουδαίο καλύτερα σε αγγελίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...