Προς το περιεχόμενο

Το topic των αντιπροσφορών


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μούβγαινε ρε συ το σήμα της ύψωσης στο τετράγωνο στο ios,η δεν ξέρω που βρίσκεται:P

Κι όλο αυτό επί 0,24 σε kJ,να δούμε το μέγεθος της εκπεμπόμενης θερμοκρασίας....

Quote στον matrix....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά ο σκοπός του θέματος ποιος είναι; Εδώ και μερικές σελίδες δεν έχει δημοσιευθεί καμία αντιπροσφορά και αναλώνεστε σε έναν ανούσιο «διάλογο» με συγκεκριμένο κατάστημα. Μήπως εν τέλει δεν έχει νόημα αυτό το topic;

 

 

Και ομως εγω νομιζω οτι εχει....γιατι εδω που φτασαμε, ακομα, μερικοι νομιζουν οτι ζουμε στο 2009 τοτε που λεφτα υπηρχαν, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, και τους Ελληνες δεν τους/μας πολυενοιαζε εαν καποιοι τους/μας επιαναν κωτσους στο ελλαντα!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε να παραδεχτούμε οτι κατι παει λαθος σε οποιον ασχολειται με το εμποριο στην Ελλάδα αφου τελικά θέλει να σου πουλήσει πολύ ακριβότερα (ακόμη και αν ειναι αναγκασμενος) κατι που αξιζει πολύ λίγο. Όμως αν το καλοσκεφτούμε η Δυτική Ευρώπη (να μη μιλήσω για Αμερική...) είναι κατά μέσο όρο φτηνότερη (+ κατά καιρους πολύ καλές προσφορές που εδώ δεν...) με πολύ υψηλότερους κατά μέσο ορο μισθούς... Αν αφήσουμε κυριε Καταστηματάρχα ότι μεχρι τώρα ο μέσος Ελληνας ξοδευε αβερτα γιατι τα χρηματα που ειχε ηταν απο φακελάκι, μιζες, μαυρο χρημα, ξεπλυμα μαυρου χρηματος, παρανομες επιδοτησεις κτλπ και οι εμποροι πουλάγαν οσο θελαν, τωρα που περιορίστηκαν αυτα(-65 ατομα προ ημερων στη Θεσσαλονικη) που πιστευετε οτι υπάρχει περιθωριο να δοθεί εστω και εκατοστο του ευρω πάνω από την αξία ενός προιοντως;;

 

EDIT: μέσος "καταναλωτής" Ελληνας για να μην υπάρχουν αμφισβητήσεις...

Συμφωνώ 100% σε όσα λές..μιλάμε για μικρές διαφορές και όχι δεκαπλάσια και εικοσαπλάσια..

όσο για την σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τα Ελληνικά καταστήματα είναι σε δυσμενέστερη κατάσταση γιατί ο φ.π.α είναι μεγαλύτερος,ο φόρος που πληρώνουμε είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερος και αυτά συνυπολογίζονται στό κόστος του προϊόντος.

Μόνο αυτά τα 2 να υπολογίσεις (χωρίς βυζαρού γραμματέα :rolleyes: ) το προϊόν κοστίζει 20-30% ακριβότερα απ'ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη και 50-60% περισσότερο από το ebay.

Όσο δύσκολα είναι τα πράγματα για τον Έλληνα καταναλωτή,άλλο τόσο και για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν μεταφορά έδρας στα Βαλκάνια ή την Κύπρο για να γλυτώσουν από τα χαράτσια (αν και μας βλέπω στο τέλος να την κάνουμε για εκεί)

 

με εκτίμηση,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε αγαπητέ promopolis, γιατί δε το αφήνεις το όλο θέμα να πάει στο καλό?? Τόσο πολύ έχεις πειραχτεί??? Νταξ ήταν μια στραβή, το εξήγησες, το ξαναματαπάλι,εξήγησες, πιστεύω φτάνει...

Οι περισσότεροι έχουμε ένα γενικό πλάνο περί των μικρότερων και μεγαλύτερων καταστημάτων και των δυνατοτήτων τους αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% σε όσα λές

Για μενα αμα θελεις τη γνώμη μου πρεπει να αλλαξει το εμποριο. μην εχεις ολη τη γκαμα, βαλε 10 μοντελα με καλες τιμές. ξερω βεβαια οτι και οι αντιπροσωπιες παιζουν το παιχνίδι τους αλλα καποιος πρεπει να τις πιεσει...οπως το Crazy Sundays που βγαζει προσφορές χωρις απόθεμα και σου λέει οτι θα έρθουν 10 μέρες μετά. μαζεύει παραγγελίες και μετά πραγγέλνει ;) . ετσι πέρνει περισσοτερα τεμάχια με καλύτερη τιμή και ξερει οτι θα τα πουλήσει. Κακά τα ψέματα, οι καταναλωτές δε θα αγοράσουν ακριβώς αυτό που θέλουν με premium αλλα περίπου αυτό που θέλουν με καλύτερη τιμή. Περιμένω για φίλους να προτείνω 2 26'', 2 32'' και 2 λάπτοπ(χωρίς πλάκα). Δεν έχω προτείνει σε κανένα τίποτα εδώ και 2 εβδομάδες και δεν εχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις, ούτε κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. και εχω προτείνει και πόσα μεχρι τώρα που αγοράστηκαν όλα!(2 40'', 1 λάπτοπ και κάτι σκληρούς)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε αγαπητέ promopolis, γιατί δε το αφήνεις το όλο θέμα να πάει στο καλό?? Τόσο πολύ έχεις πειραχτεί??? Νταξ ήταν μια στραβή, το εξήγησες, το ξαναματαπάλι,εξήγησες, πιστεύω φτάνει...

Οι περισσότεροι έχουμε ένα γενικό πλάνο περί των μικρότερων και μεγαλύτερων καταστημάτων και των δυνατοτήτων τους αντίστοιχα.

Κουβέντα κάνουμε..μαθαίνω και εγώ κάποια πράγματα (Κινέζικο στην Αθήνα που κόβει και τιμολόγιο ε?..χμ...) και προσπαθώ να σας δώσω και μια εικόνα για τον τρόπο λειτουργίας των καταστημάτων (φυσικών ή ηλεκτρονικών).

Ο διάλογος είναι το μόνο που μας έχουν αφήσει ακόμα ελεύθερο...τα υπόλοιπα μας τα έχουν κόψει..

πάντως πιστεύω ότι το θέμα εξαντλήθηκε..

ευχαριστώ για την κουβέντα..όποιος θέλει κάτι άλλο με Pm 'η email..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

βρε αγαπητέ promopolis, γιατί δε το αφήνεις το όλο θέμα να πάει στο καλό?? Τόσο πολύ έχεις πειραχτεί??? Νταξ ήταν μια στραβή, το εξήγησες, το ξαναματαπάλι,εξήγησες, πιστεύω φτάνει...

Ο ιδιος ειναι ο μονος που εχει αμεσο οικονομικο συμφερον να συνεχιζει την κουβεντα αφου ειναι ενας τροπος διαφημισης του μαγαζιου του (και καλα κανει). Οι υπολοιποι δεν ξερω για ποιο λογο του απαντουν και τον στηριζουν σε αυτο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβέντα κάνουμε..μαθαίνω και εγώ κάποια πράγματα (Κινέζικο στην Αθήνα που κόβει και τιμολόγιο ε?..χμ...) και προσπαθώ να σας δώσω και μια εικόνα για τον τρόπο λειτουργίας των καταστημάτων (φυσικών ή ηλεκτρονικών).

Ο διάλογος είναι το μόνο που μας έχουν αφήσει ακόμα ελεύθερο...τα υπόλοιπα μας τα έχουν κόψει..

πάντως πιστεύω ότι το θέμα εξαντλήθηκε..

ευχαριστώ για την κουβέντα..όποιος θέλει κάτι άλλο με Pm 'η email..

Επειδή αναφέρεσαι σε μένα και θεωρώ την επισήμανσή σου πρόκληση στο πρόσωπό μου (μέχρι τώρα δεν σε αντιμετώπισα όπως σου αρμόζει...),το βραδάκι θα σκανάρω τιμολόγιο κρύβοντας τα προσωπικά στοιχεία.

 

Προλαβαίνεις ακόμα να ανασκευάσεις,πούλαγα φθηνώτερα απ' το eshop πολλά πραγματάκια,αλλά είπα να αλλάξω επιτήδευμα...

 

edit:Κλέφτης δεν έγινα ποτές,αυτοί που με ξέρουν μπορούν να σε διαβεβαιώσουν.Κι είναι πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρεσαι σε μένα και θεωρώ την επισήμανσή σου πρόκληση στο πρόσωπό μου (μέχρι τώρα δεν σε αντιμετώπισα όπως σου αρμόζει...),το βραδάκι θα σκανάρω τιμολόγιο κρύβοντας τα προσωπικά στοιχεία.

 

Προλαβαίνεις ακόμα να ανασκευάσεις,πούλαγα φθηνώτερα απ' το eshop πολλά πραγματάκια,αλλά είπα να αλλάξω επιτήδευμα...

 

Κλέφτης όπως είσαι εσύ δεν έγινα ποτές,αυτοί που με ξέρουν μπορούν να σε διαβεβαιώσουν.Κι είναι πολλοί.

Δεν καταλαβαίνω φίλε μου τι εννοείς? που είδες την πρόκληση?Έγραψες για Κινέζικο (φυσικό )κατάστημα που κόβει τιμολόγια και είναι κάτι που δεν το γνώριζα καθώς κάνω μόνο εισαγωγές..που είδες την προσβολή?

Μάλιστα το θεωρώ καλή ιδέα πριν κάνω κάποια εισαγωγή να μπορέσω να πάρω δείγματα από το συγκεκριμένο κατάστημα και να ελέγξω την ποιότητά τους.

Θα σε παρακαλέσω να πάρεις πίσω τον χαρακτηρισμό κλέφτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω φίλε μου τι εννοείς? που είδες την πρόκληση?Έγραψες για Κινέζικο (φυσικό )κατάστημα που κόβει τιμολόγια και είναι κάτι που δεν το γνώριζα καθώς κάνω μόνο εισαγωγές..που είδες την προσβολή?

Μάλιστα το θεωρώ καλή ιδέα πριν κάνω κάποια εισαγωγή να μπορέσω να πάρω δείγματα από το συγκεκριμένο κατάστημα και να ελέγξω την ποιότητά τους.

Θα σε παρακαλέσω να πάρεις πίσω τον χαρακτηρισμό κλέφτης.

Βεβαίως,όταν εσύ αποσύρεις την αμφισβητησή σου στα λεγόμενά μου,είναι σαν να με αποκαλείς ψεύτη,οπότε στο Φαρ(φαρ-φαρ) Ουέστ θα μπορούσα να σε πυροβολήσω γι αυτό.

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως,όταν εσύ αποσύρεις την αμφισβητησή σου στα λεγόμενά μου,είναι σαν να με αποκαλείς ψεύτη,οπότε στο Φαρ(φαρ-φαρ) Ουέστ θα μπορούσα να σε πυροβολήσω γι αυτό.

lol

όχι φίλε μου..με παρεξήγησες...δεν σε αμφισβήτησα..ίσα ίσα που με βοήθησες δίνοντάς μου μια καλή ιδέα..

Άν μάλιστα οι τιμές τους είναι καλές μπορώ και να αγοράζω από εκεί κάποιους κωδικούς όταν χρειάζομαι μικρή ποσότητα και να είμαι πιο ανταγωνιστικός στις τιμές μου.

Άν δεν λυθεί η παρεξήγηση σε καλώ σε μονομαχία όπου και όποτε θέλεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορείς να αγοράζεις και να τους χρησιμοποιήσεις σαν πέρμα-τροφοδότες,πολλοί απ' αυτούς δε έχουν και ένα άτυπο αφτερσέϊλς,μπορείς σε εύλογο χρονικό διάστημα να τους πας τα χαλασμένα πίσω και να στα αντικαταστήσουν,χωρίς να κάνουν το κινέζο (όπως γνωστές αλυσίδες του χώρου...).

 

Ακόμα δεν είδα όμως να διορθώνεις την παραπομπή σου,οπότε σαν βήμα καλής θέλησης θα διορθώσω πρώτος κάτι απ' τη προσωπική μου άποψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορείς να αγοράζεις και να τους χρησιμοποιήσεις σαν πέρμα-τροφοδότες,πολλοί απ' αυτούς δε έχουν και ένα άτυπο αφτερσέϊλς,μπορείς σε εύλογο χρονικό διάστημα να τους πας τα χαλασμένα πίσω και να στα αντικαταστήσουν,χωρίς να κάνουν το κινέζο (όπως γνωστές αλυσίδες του χώρου...).

 

Ακόμα δεν είδα όμως να διορθώνεις την παραπομπή σου,οπότε σαν βήμα καλής θέλησης θα διορθώσω πρώτος κάτι απ' τη προσωπική μου άποψη....

Εξήγησα ότι δεν σε αμφισβήτησα..το παρεξήγησες..βλέπεις ο γραπτός λόγος τα έχει αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ.

 

Καλά ήταν που σκάσανε μύτη πάντως οι κιτρινιάρηδες,ήμασταν έρμαιο στον κάθε μπαγλαμεισαγωγέα και στις εκάστοτε οικονομικές του ορέξεις.

 

Είχα πάρει απ' την Ιντερσέτ ένα σκληρό με τιμολόγιο και την άλλη μέρα τον είδα στο eshop (λιανική...) λιγώτερο.

 

Τα βρόντηξα κι εγώ και άνοιξα άλλο επιτήδευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο σκοπός του θέματος ποιος είναι; Εδώ και μερικές σελίδες δεν έχει δημοσιευθεί καμία αντιπροσφορά και αναλώνεστε σε έναν ανούσιο «διάλογο» με συγκεκριμένο κατάστημα. Μήπως εν τέλει δεν έχει νόημα αυτό το topic;

 

Σίγουρα σκοπός του topic δεν είναι αυτό που γίνεται στις τελευταίες σελίδες γι' αυτό πλέον παρόμοια μηνύματα θα διαγράφονται. Περιμένουμε δημοσίευση αντιπροσφορών και μόνο σ' αυτό το topic και όχι σχολιασμό της αγοράς και των τιμών που μπορεί να γίνουν σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...