Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωπω μλκ μου και χθες ήμουνα ένα κλικ να σκάσω 40 € για συνδρομή στο rapidshare! Ευτυχως τελευτάια στιγμή άλλαξα γνώμη

Επεξ/σία από BLuE_PaNtHeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περιορισμός της ελευθερίας προσωποποιημενος με το FBI να κυριαρχει παγκοσμιως πλεον.

Καθεστωτικη λογοκρισια. Η γνωμη μου.

H λεξη copyrighting στην οποια βασιστηκαν ειναι ανηθικη απο τον ορισμο της. Ασε που το 90% στο google ειναι τετοιο. Αντε κλειστε τα ολα τοτε. Μπα. Άλλα κρυβονται πισω απο αυτη την ενεργεια. Πολιτικα κατα βαση παιχνιδια.

Anyway οι εννοιες καπιταλισμος και δημοκρατια εχουν αλλαξει θεσεις μεταξυ των.

Λυπηρη μερα. Οχι τοσο για το megaupload οσο για αυτο που συμβολιζει αυτη η πραξη.

 

Νεα ταξη πραγματων. Οργουελ επιβεβαιωνεσαι καθε μερα.

 

ΥΓ: Και το youtube μεταξυ αλλων, πισω απο αυτο? Παραφιλολογια μου ακουστηκε αρχικως, ωστοσο δεν φανταζει καθολου απιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο περιορισμός της ελευθερίας προσωποποιημενος με το FBI να κυριαρχει παγκοσμιως πλεον.

Καθεστωτικη λογοκρισια. Η γνωμη μου.

H λεξη copyrighting στην οποια βασιστηκαν ειναι ανηθικη απο τον ορισμο της. Ασε που το 90% στο google ειναι τετοιο. Αντε κλειστε τα ολα τοτε. Μπα. Άλλα κρυβονται πισω απο αυτη την ενεργεια. Πολιτικα κατα βαση παιχνιδια.

Anyway οι εννοιες καπιταλισμος και δημοκρατια εχουν αλλαξει θεσεις μεταξυ των.

Λυπηρη μερα. Οχι τοσο για το megaupload οσο για αυτο που συμβολιζει αυτη η πραξη.

 

Νεα ταξη πραγματων. Οργουελ επιβεβαιωνεσαι καθε μερα.

 

ΥΓ: Και το youtube μεταξυ αλλων, πισω απο αυτο? Παραφιλολογια μου ακουστηκε αρχικως, ωστοσο δεν φανταζει καθολου απιθανο.

Εντάξει ας μην είμαστε υπερβολικοί. Σιγά τη λογοκρισία. Παράνομα αντίγραφα διακινούσαν οι άνθρωποι, καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάσου μια εταιρία που είχε τα backup της στους σερβερ της μεγκααπλοουντ.

Περιέργως δεν έχω διαβάσει για κάποια εταιρεία που είχε τα backup της στο MegaUpload να διαμαρτύρεται...

 

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλες οι διαμαρτυρίες και τα "αντίποινα" των Anonymous δεν έχουν να κάνουν με τα backup εταιρειών αλλά με τη διακίνηση παράνομων αρχείων. Εκτός αν οι επτά σελίδες στο παρόν θέμα αναφέρονται σε κάποιο νόμιμο backup και δεν το αντιλήφθηκα εγώ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειπα αυτο, απλα συνέχιζα την κουβέντα με τη σκέψη μου :P

 

επειδή κατα καιρούς έχω ακούσει άτομα να κρατούν ψηφιακό backup τέτοιες κινήσεις δείχνουν οτι το hardcopy καλά κρατεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειπα αυτο, απλα συνέχιζα την κουβέντα με τη σκέψη μου :P

 

επειδή κατα καιρούς έχω ακούσει άτομα να κρατούν ψηφιακό backup τέτοιες κινήσεις δείχνουν οτι το hardcopy καλά κρατεί!

 

εγω προσωπικά κρατάω ψηφιακό backup στο filesonic για δικούς μου σκοπούς και μέχρι στιγμής δεν έχω δημοσιεύσει κανένα link και δεν σκοπεύω. και δεν μιλάω μόνο για media αρχεία αλλά και για φωτογραφίες, σημαντικά αρχεία απο την σχολή μου,....

με ποιο δικαίωμα να μου τα ρίξουν εμένα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ συνέλαβαν με εντολή της αμερικάνικης κυβέρνησης , στη Νεα Ζηλανδία, Ολλανδό πολίτη και μιλάς για δικαιώματα;

 

καλωσόρισες στον πλανήτη Γη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σοβαρή εταιρεία στον κόσμο (αλλά και μη σοβαρή) δεν θα είχε back up της σε server της megaupload - rapidshare κτλ.

Όλες έχουν τους δικούς τους servers ή τουλάχιστον νοικιάζουν dedicated servers.

 

Από κει και πέρα, σαφώς και υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες που χρησιμοποιούσαν τις υπηρεσίες αυτές για ανταλλαγή και αποθήκευση δικών τους, νόμιμων αρχείων, αλλά όλοι γνωρίζουμε τι χαμός επικρατεί με τη διακίνηση πειρατικού υλικού.

Προσωπική μου άποψη, όσο και αν δεν με συμφέρει γιατί τα χρησιμοποιώ κι εγώ συνεχώς, είναι ότι σωστά κλείνουν ότι έχει σχέση με την πειρατεία. Είναι κλεψιά, ανεξάρτητα αν δεν είναι κάτι υλικό, αλλά πνευματικό. Συμφωνώ ότι υπερκοστολογούν σκουπίδια, αλλά αφού είναι σκουπίδια, τότε γιατί τα κατεβάζουμε και τα βλέπουμε? Αυτός που το έφτιαξε δεν πρέπει να πληρωθεί?

Στο κάτω κάτω της γραμμής, τόσο θέλει, τόσο το πουλάει. Αν δε σου κάνει μην ψωνίσεις, κανείς δε σε υποχρεώνει. Στο τέλος, δε θα ψωνίσει κανείς και θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές. Αυτά είναι τα καλά ή κακά της ελεύθερης αγοράς!

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε καλομάθει (και βάζω τον εαυτό μου πρώτο και καλύτερο) και τώρα που μας κόβουν ότι θα έπρεπε να έχουν κόψει απο την αρχή, νιώθουν ότι μας παραβιάζουν την ελευθερία μας. Χμμμ, κάπως έτσι μάλλον νιώθει και ο κλέφτης όταν ληστεύει ένα μαγαζί ή μια τράπεζα και τον συλλαμβάνουν. Αυτός όμως να σαπίσει στην φυλακή, γιατι κλέβει τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ πράγματα.

 

Anyway, δεν θέλω να θίξω κανέναν, απλά η γνώμη μου είναι. Άλλωστε ο καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά και αυτό είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...