Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εδώ συνέλαβαν με εντολή της αμερικάνικης κυβέρνησης , στη Νεα Ζηλανδία, Ολλανδό πολίτη και μιλάς για δικαιώματα;

 

καλωσόρισες στον πλανήτη USA.

 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θεωρείς οτι η rapidshare και η megaupload, ή το Dropbox είναι cloud services ?

 

Αν η ερώτησή σου πηγαίνει σε μένα, θα συμφωνίσω μαζί σου, φυσικά και το θεωρώ.

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι η χρήση για την οποία προορίζεται κάτι, αλλά το πώς πραγματικά χρησιμοποιείται.

Και φυσικά δεν συμφωνώ με το να τα κλείσουν όλα, γιατί υπάρχει ο απλός κοσμάκης που το χρησιμοποιεί για να κάνει τη δουλειά του, νόμιμα και ωραία, άσε που έχει πληρώσει κιόλας και τώρα χάνει τα λεφτά του.

Συμφωνώ όμως στη γενική ιδέα της καταπολέμησης της πειρατείας (ξαναλέω, δεν το παίζω τίμιος, αντιθέτως μάλιστα). Το κάνουν όμως με τελείως λάθος τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σοβαρή εταιρεία στον κόσμο (αλλά και μη σοβαρή) δεν θα είχε back up της σε server της megaupload - rapidshare κτλ.

Όλες έχουν τους δικούς τους servers ή τουλάχιστον νοικιάζουν dedicated servers.

 

 

Το σχόλιο πήγαινε για αυτό.

 

Τί διαφορά έχει να πάρεις dedicated server για backup storage από το να έχεις λογαριασμό στο rapidshare.

Ίσα ίσα θα σου έρχεται και πιο φτηνά.

Σε 5 χρόνια δε θα υπάρχει εταιρία που να μην έχει τα μη απόρρητα δεδομένα της στο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εδώ συνέλαβαν με εντολή της αμερικάνικης κυβέρνησης , στη Νεα Ζηλανδία, Ολλανδό πολίτη και μιλάς για δικαιώματα;

 

καλωσόρισες στον πλανήτη Γη.

Ίσως να μην έχεις ακούσει για το διεθνές ένταλμα σύλληψης ή την Interpol.

Γι'αυτό ας μην τα αποδίδουμε όλα σε συνομωσίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εταιρία δεν λειτουργούσε στις ΗΠΑ δε μπορεί να εκδώσει ένταλμα μην τρελαθούμε.

 

Δηλαδή αν εγώ στην Ελλάδα φτιάξω μια ιστοσελίδα που κοροιδεύει το μωάμεθ, θα μπορεί το Ιράν να ζητήσει την έκδοσή μου;

Η αν εγώ παίζω στη betfair Που ανήκει στη Μάλτα, και είμαι παράνομος, μπορεί η Ελλάδα να ζητήσει από τη Μάλτα να συλλάβει τους ιδιοκτήτες της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν η εταιρία δεν λειτουργούσε στις ΗΠΑ δε μπορεί να εκδώσει ένταλμα μην τρελαθούμε.

 

Δηλαδή αν εγώ στην Ελλάδα φτιάξω μια ιστοσελίδα που κοροιδεύει το μωάμεθ, θα μπορεί το Ιράν να ζητήσει την έκδοσή μου;

Η αν εγώ παίζω στη betfair Που ανήκει στη Μάλτα, και είμαι παράνομος, μπορεί η Ελλάδα να ζητήσει από τη Μάλτα να συλλάβει τους ιδιοκτήτες της;

Αν η εν λόγω πράξη τιμωρείται και στην χώρα που ζητά τη δίωξή σου και στη χώρα όπου βρίσκεσαι, ναι, μπορείς να συλληφθείς. Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις το περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ολοι οσοι διαμαρτύρονται, το κάνουν γιατί ξεβολευτικανε, γιατί συνηθησαν να κατεβάζουν τσάμπα.. Και εγω μαζί, αλλα μη προσπαθούμε να το δικαιολογησουμε κιόλας .. Η αλήθεια ειναι ότι έχουν δίκιο που τα κλείνουν.

Το θεμα ειναι τι θα γίνει μετα. Παω στοίχημα (ηδη συμβαίνει ) θα αρχίσουν να βάζουν στα φόρουμ λινκ πχ απο dropbox κλπ. Οι οποίες υπηρεσίες ειναι σημερα όντως νόμιμες. Και οσοι διαμαρτύρονται γιατί είχαν λέει, ψηφιακό backup.. , αυτά τα κανείς σε dropbox κλπ. Είναι πολυ ποιο άνετα για τέτοιες δουλείες.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφού ολοι οσοι διαμαρτύρονται, το κάνουν γιατί ξεβολευτικανε, γιατί συνηθησαν να κατεβάζουν τσάμπα.. Και εγω μαζί, αλλα μη προσπαθούμε να το δικαιολογησουμε κιόλας .. [...]

Μα αυτό ακριβώς είναι η υποκρισία. Μου φαίνεται τελείως υποκριτικό να φωνάζουμε για "λογοκρισία", για "πλανήτη USA" κλπ κλπ κλπ. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι όλο αυτό το σκηνικό είναι παράνομο, ας μην το "ντύνουμε" και με τον ιδεολογικό μανδύα της "αντίστασης" στους Αμερικάνους, στον καπιταλισμό κι άλλες τέτοιες λαϊκίστικες κορώνες. Χαίρομαι που έκλεισε το megaupload; Όχι βέβαια. Ήταν λογικό που έκλεισε; Ε ναι ρε παιδιά, παράνομα αρχεία φιλοξενούσε ως επί το πλείστον, αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο πήγαινε για αυτό.

 

Τί διαφορά έχει να πάρεις dedicated server για backup storage από το να έχεις λογαριασμό στο rapidshare.

Ίσα ίσα θα σου έρχεται και πιο φτηνά.

Σε 5 χρόνια δε θα υπάρχει εταιρία που να μην έχει τα μη απόρρητα δεδομένα της στο cloud.

 

Όπως και να έχει, είναι διαφορετικό να έχεις το backup της εταιρείας σου σε ένα γενικό server που ασχολείται με αποθήκευση και διαμοιρασμό εκατομμυρίων αρχείων γενικού ενδιαφέροντος, με τον οποίο δεν έχεις και τόσο άμεση επαφή για ότι χρειαστείς, και άλλο να έχει αγορασμένο χώρο σε server που ασχολείται αποκλειστικά με αυτή τη δουλειά. Είναι διαφορετικό κυρίως λόγω αμεσότερης υποστήριξης και επικοινωνίας.

Εκτός αν μιλάμε για κάποιο τριτοτέταρτο backup (το έχεις ήδη δηλαδή σε κάνα δυό χώρους αποθηκευμένο), οπότε εκεί πάω πάσο.

Επιπλέον, κατά κύριο λόγο, αν έχεις επιλέξεις μια καλή εταιρεία διαχείρισης και υποστήριξης του web site της εταιρείας σου, η ίδια αυτή η εταιρεία αναλλαμβάνει (ή μπορεί να αναλλάβει) να σου κρατήσει και το backup σου.

 

Φυσικά και στο μέλλον θα παίξει πάρα πολύ το clouding (ήδη παίζει δηλαδή), αλλά νομίζω ότι θα γίνει σε συγκεκριμένους servers που θα διαφοροποιούνται απο τους servers τύπου rapidshare, megaupload κτλ.

Η διαφορά μπορεί να μην φαίνεται στον χρήστη, αλλά θα υπάρχει στο τεχνικό κομμάτι, στον τρόπο διαχείρισης και υποστήριξης του server.

Άλλωστε, σε όλες τις υπηρεσίες, πάντα υπάρχει μια διαφορετική αντιμετώπιση όταν πρόκειται για business χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην έχεις ακούσει για το διεθνές ένταλμα σύλληψης ή την Interpol.

Γι'αυτό ας μην τα αποδίδουμε όλα σε συνομωσίες...

 

 

Αφού ολοι οσοι διαμαρτύρονται, το κάνουν γιατί ξεβολευτικανε, γιατί συνηθησαν να κατεβάζουν τσάμπα.. Και εγω μαζί, αλλα μη προσπαθούμε να το δικαιολογησουμε κιόλας .. Η αλήθεια ειναι ότι έχουν δίκιο που τα κλείνουν.

Το θεμα ειναι τι θα γίνει μετα. Παω στοίχημα (ηδη συμβαίνει ) θα αρχίσουν να βάζουν στα φόρουμ λινκ πχ απο dropbox κλπ. Οι οποίες υπηρεσίες ειναι σημερα όντως νόμιμες. Και οσοι διαμαρτύρονται γιατί είχαν λέει, ψηφιακό backup.. , αυτά τα κανείς σε dropbox κλπ. Είναι πολυ ποιο άνετα για τέτοιες δουλείες.

 

 

 

Άρες, μάρες, κουκουνάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς υπάρχει τεράστιο παρασκήνιο από πίσω. Δηλαδή το rapidshare τόοοοοοοοοοσα χρόνια πως την έχει γλυτώσει.

..και είχαν αγοράσει οι μισοί χρήστες του internet λογαριασμό ε. Μιλάμε για εκατομμύρια ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την σπάει οταν καταλαβαίνει ακομα και ο πιο καλόπιστος οτι ολα αυτα γίνονται για τα μάτια του κόσμου απο την στιγμή που υπάρχουν αλλα σοβαρότερα πράγματα για το κάθε Το υπουργείο δικαιοσύνης.

 

Δηλαδή ξαφνικά ολοι αυτοι δισκογραφικές εταιρίες διευθυντές , υπουργέιο δικαιοσύνης και δεν ξέρω ποιος αλλος νοιάζονται για το καλό του καταναλωτή του πολίτη προσπαθούν να σταματήσουν την πειρατεία για να ζούμε ολοι μαζι σε αυτον τον ονειρικό κόσμος που ολοι έχουμε στο μυαλό μας.

 

Πρέπει και εγώ να πιστέψω οτι ολοι αυτοι οι ανθρώποι και σε διευθυντικές θέσεις οπου και να ειναι δεν εχουν χρησιμοποιήσει και δεν θα χρησιμοποιήσουν ποτε μεθόδους τύπου megaupload , rapidshare ακομα και torrents , λένε μακριά αυτα απο εμάς απαπαπα παμε με τον σταυρό στο χέρι :)

 

Η υποκρισία ειναι το χειρότερο όλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εν λόγω πράξη τιμωρείται και στην χώρα που ζητά τη δίωξή σου και στη χώρα όπου βρίσκεσαι, ναι, μπορείς να συλληφθείς. Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις το περίεργο...

 

Κατηγορήθηκε για:

συμμετοχή σε κακουργηματική συνομωσία(engaging in a racketeering conspiracy)

συνομωσία για παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας(conspiring to commit copyright infringement)

συνομωσία για ξέπλυμα χρήματος(conspiring to commit money laundering)

δύο ουσιαστικές κατηγορίες για εγκληματική παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων(two substantive counts of criminal copyright infringement)

 

Για τα 1,2,4 όσο φτάνει το μυαλό μου, δεν είναι σε ισχύ το DMCA στη Νεα Ζηλανδία, ούτε στο Χονγκ Κονγκ, ήταν προσωπικά αρχεία χρηστών, το Megaupload σε έβαζε να πατήσεις το "συμφωνώ με τους όρους" πριν ανεβάσεις τα αρχεία το οποίο έλεγε οτι απαγορεύει τα copyrighted αρχεία, και είχε δώσει και εργαλεία στις εταιρίες για να βγάζουν μόνες τους το υλικό που πίστευαν οτι είναι δικό τους από τους σερβερ της εταιρίας, και δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις που νόμιμο υλικό σβήστηκε από τις εταιρίες διανομής.

Η εταιρία για αυτά είναι χωρίς ευθύνη. Είναι σαν να μου λες οτι σου νοικιάζω ενα σπίτι, το κάνεις γιάφκα και αντι να πιάσουν εσένα, πιάνουν εμένα και μου κατάσχουν και το σπίτι. Στη Νεα Ζηλάνδία.

 

Για το 3 δεν μπορώ να ξέρω

 

Προφανώς υπάρχει τεράστιο παρασκήνιο από πίσω.

 

12 Δεκ είχε καταθέσει αγωγή η megaupload κατά της UMG διότι κατέβασε υλικό που θεωρεί οτι δεν της άνηκε

Λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...