Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το μεγάλο ζήτημα είναι οι ακριβές τιμές. Αλλά όχι μόνο. Υπάρχουν ταινίες οι οποίες πωλούνται χωρίς υπότιτλους! (ούτε αγγλικούς)

Υπάρχουν πακέτα τηλεοπτικών σειρών που δεν έχουν υπότιτλους καθόλου! πχ House

Αυτός που θέλει να βλέπει (όπως εγώ) HD υλικό πρέπει να περιμένει να βγουν οι τηλεοπτικές σειρές που τον ενδιαφέρουν σε BluRay. Αλλά υπάρχουν αρκετές που δεν βγαίνουν.

Οι εταιρείες παραγωγής θεωρούν οτι η ποιότητα dvd που υπάρχει μας βολεύει και πολύ μας είναι!

Για να μην μιλήσουμε για το θέμα του υπέρογκου κόστους αγοράς ολόκληρων κύκλων σειρών, πολλούς μήνες εννοείται αφού έχουν ολοκληρωθεί στις ΗΠΑ ή αλλού.

Αυτοί ήταν οι λόγοι που με έσπρωξαν (με ή χωρίς εισαγωγικά) σε εναλλακτικούς τρόπους πρόσβασης ειδικά όσον αφορά τηλεοπτικές σειρές.

Τα ελληνικά μαγαζιά ενοικιάσεως dvd γενικά δεν φέρνουν σειρές ή αν φέρουν δεν θα τις βρίσκεις ξενοίκιαστες σχεδόν ποτέ!

Τους παρακαλάς να τους δώσεις τα λεφτά σου και σε κοιτούν και με μισό μάτι :shifty:

Κατανοώ το ζήτημα που έχει προκύψει με την πειρατεία αλλά τα λεφτά μας πάνε στις τσέπες των εταιρειών που έχουν έτσι ή αλλιώς υπέρογκα έσοδα (εισιτήρια, διαφήμιση, dvd κλπ) και όχι στους δημιουργούς.

Πάντως αν περιμένουν απο εμένα προσωπικά να τους σκάσω ένα κάρο ευρώ ειδικά αυτήν την περίοδο είναι πολύ γελασμένοι.

Θα βρω άλλον τρόπο ψυχαγωγίας. Δεν έχω την ανάγκη τους. Αυτοί έχουν την ανάγκη των καταναλωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα το μεγάλο ζήτημα είναι οι ακριβές τιμές. Αλλά όχι μόνο. Υπάρχουν ταινίες οι οποίες πωλούνται χωρίς υπότιτλους! (ούτε αγγλικούς)

Υπάρχουν πακέτα τηλεοπτικών σειρών που δεν έχουν υπότιτλους καθόλου! πχ House

Αυτός που θέλει να βλέπει (όπως εγώ) HD υλικό πρέπει να περιμένει να βγουν οι τηλεοπτικές σειρές που τον ενδιαφέρουν σε BluRay. Αλλά υπάρχουν αρκετές που δεν βγαίνουν.

Οι εταιρείες παραγωγής θεωρούν οτι η ποιότητα dvd που υπάρχει μας βολεύει και πολύ μας είναι!

Για να μην μιλήσουμε για το θέμα του υπέρογκου κόστους αγοράς ολόκληρων κύκλων σειρών, πολλούς μήνες εννοείται αφού έχουν ολοκληρωθεί στις ΗΠΑ ή αλλού.

Αυτοί ήταν οι λόγοι που με έσπρωξαν (με ή χωρίς εισαγωγικά) σε εναλλακτικούς τρόπους πρόσβασης ειδικά όσον αφορά τηλεοπτικές σειρές.

Τα ελληνικά μαγαζιά ενοικιάσεως dvd γενικά δεν φέρνουν σειρές ή αν φέρουν δεν θα τις βρίσκεις ξενοίκιαστες σχεδόν ποτέ!

Τους παρακαλάς να τους δώσεις τα λεφτά και σε κοιτούν και με μισό μάτι :shifty:

Κατανοώ το ζήτημα που έχει προκύψει με την πειρατεία αλλά τα λεφτά μας πάνε στις τσέπες των εταιρειών που έχουν έτσι ή αλλιώς υπέρογκα έσοδα (εισιτήρια, διαφήμιση, dvd κλπ) και όχι στους δημιουργούς.

Πάντως αν περιμένουν απο εμένα προσωπικά να τους σκάσω ένα κάρο ευρώ ειδικά αυτήν την περίοδο είναι πολύ γελασμένοι.

Θα βρω άλλον τρόπο ψυχαγωγίας. Δεν έχω την ανάγκη τους. Αυτοί έχουν την ανάγκη των καταναλωτών.

++++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το σινεμά και το φαγητό είναι ακριβώς το ίδιο. Ακριβώς όμως.

 

γιατί ακριβώς το ίδιο? ίδιο είναι να βλέπεις κάτι για λίγο χωρίς να είναι απαραίτητο ότι θα έχεις πάρει την τελευταία θέση της αίθουσα με το να έχει φάει λίγο και μετά να πετάς το φαγητό?

 

ξέρεις ότι υπάρχουν cinema σε άλλες χώρες που αν φύγεις πχ στο 1ο μισάωρο δίνουν τα λεφτά πίσω ή ένα μέρος τους? φαντάζομαι πως όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΜΑΛΑ.... πάλι....

 

Τέλος πάντων... εδώ εγώ με το φτωχό το μυαλό μου, δείτε τι σκεφτικά:

 

Κάνουν συμφωνίες η εταιρίες Ταινιών και Μουσικής με τους ΟΤΕδες και Βονταφόνες παγκοσμίως, και να λέμε, π.χ. Movie - Music Flat 10 € το μήνα και να κατεβάσεις όσο θες ότι θες. Η να το ενσωματώσουν στης τιμές τους. Μόλις βγει σε dvd η Blue Ray μια ταινία που ήταν στο σινεμά, να είναι και στο ιντερνέτ για κατέβασμα ουσιαστικά ΔΩΡΕΆΝ.... Ταινίες του σινεμά να μην είναι διαθέσιμες.... τώρα όποιος δεν θέλει να κάνει υπομονή να πάει σινεμά.

 

Και οποίος μου πει τώρα... σιγά μην δώσω 10-15 € το μηνά για μπλα μπλα μπλα... Για τσιγάρα και καφεδάκια και άλλες βλακείες τα δίνουμε ....

 

Back to Topic:

 

θα ανοίξει άλλο... η το ίδιο... μια χαρά backup έχουν κάπου στην Ινδία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις ότι υπάρχουν cinema σε άλλες χώρες που αν φύγεις πχ στο 1ο μισάωρο δίνουν τα λεφτά πίσω ή ένα μέρος τους? φαντάζομαι πως όχι...

 

Και καλά κάνουν. Τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και καλά κάνουν. Τι σημαίνει αυτό;

 

ότι μπορεί να υιοθετηθεί παντού αυτή η πολιτική, αλλά θέλουν να βγάζουν και απο την μύγα ξύγκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Αφού δεν σε ρώτησε γιατί να πας να την δεις; Σε ανάγκασε κανείς;

Xαχα, καλο, δηλαδη η λογικη σου ειναι Ή κοψε το σινεμα Ή πληρωνε ο,τι σου ζητανε για οτιδηποτε

Και η Samsung δεν με ρωτησε πως να φτιαξει τηλεορασεις αλλα παω να αγορασω ΑΦΟΥ πρωτα την δω να λειτουργει

Συμφωνα με τη λογικη σας, πρωτα αγοραζετε την τηλεοραση και μετα την βαζετε στο ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ακριβώς το ίδιο? ίδιο είναι να βλέπεις κάτι για λίγο χωρίς να είναι απαραίτητο ότι θα έχεις πάρει την τελευταία θέση της αίθουσα με το να έχει φάει λίγο και μετά να πετάς το φαγητό?

Αυτο.

Οταν εγω παω να δω μια ταινια και δεν μου αρεσει δεν την στερω απο κανεναν αλλο

Οταν φορεσω ενα ρουχο και δεν μου αρεσει, θα το παρει καποιος αλλος

 

Οταν, ομως, φαω απο τη μπριζολα μου και δεν μου αρεσει, τοτε τι θα γινει? Θα την δωσει σε αλλο?

 

Καταλαβαινετε οτι ως αντι-παραδειγμα δεν στεκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαχα, καλο, δηλαδη η λογικη σου ειναι Ή κοψε το σινεμα Ή πληρωνε ο,τι σου ζητανε για οτιδηποτε

Και η Samsung δεν με ρωτησε πως να φτιαξει τηλεορασεις αλλα παω να αγορασω ΑΦΟΥ πρωτα την δω να λειτουργει

Συμφωνα με τη λογικη σας, πρωτα αγοραζετε την τηλεοραση και μετα την βαζετε στο ρευμα

 

Ναι, αλλά δεν σε αφήνουν να την ανοίξεις να δεις αν έχει RoHS components. Κατά επέκταση πριν δεις μια ταινία μπορείς να διαβάσεις κριτικές, να δεις ποιοι ηθοποιοί παίζουν, να δεις κομμάτια που η ίδια παραγωγός εταιρία ανεβάζει σε δίκτυα όπως το YouTube, να ρωτήσεις φίλους σου κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το μεγάλο ζήτημα είναι οι ακριβές τιμές. Αλλά όχι μόνο. Υπάρχουν ταινίες οι οποίες πωλούνται χωρίς υπότιτλους! (ούτε αγγλικούς)

Υπάρχουν πακέτα τηλεοπτικών σειρών που δεν έχουν υπότιτλους καθόλου! πχ House

Αυτός που θέλει να βλέπει (όπως εγώ) HD υλικό πρέπει να περιμένει να βγουν οι τηλεοπτικές σειρές που τον ενδιαφέρουν σε BluRay. Αλλά υπάρχουν αρκετές που δεν βγαίνουν.

Οι εταιρείες παραγωγής θεωρούν οτι η ποιότητα dvd που υπάρχει μας βολεύει και πολύ μας είναι!

Για να μην μιλήσουμε για το θέμα του υπέρογκου κόστους αγοράς ολόκληρων κύκλων σειρών, πολλούς μήνες εννοείται αφού έχουν ολοκληρωθεί στις ΗΠΑ ή αλλού.

Αυτοί ήταν οι λόγοι που με έσπρωξαν (με ή χωρίς εισαγωγικά) σε εναλλακτικούς τρόπους πρόσβασης ειδικά όσον αφορά τηλεοπτικές σειρές.

Τα ελληνικά μαγαζιά ενοικιάσεως dvd γενικά δεν φέρνουν σειρές ή αν φέρουν δεν θα τις βρίσκεις ξενοίκιαστες σχεδόν ποτέ!

Τους παρακαλάς να τους δώσεις τα λεφτά σου και σε κοιτούν και με μισό μάτι :shifty:

Κατανοώ το ζήτημα που έχει προκύψει με την πειρατεία αλλά τα λεφτά μας πάνε στις τσέπες των εταιρειών που έχουν έτσι ή αλλιώς υπέρογκα έσοδα (εισιτήρια, διαφήμιση, dvd κλπ) και όχι στους δημιουργούς.

Πάντως αν περιμένουν απο εμένα προσωπικά να τους σκάσω ένα κάρο ευρώ ειδικά αυτήν την περίοδο είναι πολύ γελασμένοι.

Θα βρω άλλον τρόπο ψυχαγωγίας. Δεν έχω την ανάγκη τους. Αυτοί έχουν την ανάγκη των καταναλωτών.

 

Ετσι είναι ακριβώς στο Ελλάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά όταν δεν υπήρχαν υπολογιστές, μαζεύονταν φίλοι και ανταλαζαν βιβλία,δίσκους κλπ.

 

Επειδή αυτή η <καταραμενη > εξέλιξη... μας έφερε όλους πιο κοντά και οι φίλοι και οι γνωστοί μέσα απο τα φορουμ έγιναν περισσότεροι,άλλαξαν τα πράγματα. Βιβλία, δίσκοι, ταινίες έγιναν ψηφια. Αντί να ανταλασσονται χέρι με χέρι όλα τα παραπάνω, ανταλασσονται pc με pc.

 

Τίποτα δεν είναι τσάμπα. Πληρώνουμε για τον πάροχο του Internet. €30 τον μήνα δεν θα τα δίναμε για να βλέπαμε τα...email μας. Για να μην βάλω μέσα στον λογαριασμό αυτά που δίνουμε σε rapidshare κλπ όσοι θελουμε να κατεβαζουμε σε λίγο χρόνο.

 

Για όλα υπάρχει λύση. Ο φασισμός του FBI δεν είναι αυτο που χρειάζεται ο κόσμος. Οι εξελιξεις πιστεύω θα το αποδείξουν.

 

€500εκ ήταν λένε τα κέρδη της megaupload. To 20% να έδινε στις εταιρείες που θεωρούν πως ζημιωθηκαν,τώρα δεν θα υπήρχε θέμα. Λύση υπάρχει...

 

ακριβώς αυτο. και το YouTube φιλοξενεί περιεχόμενο που προστατεύεται απο πνευματικά δικαιώματα, αλλα η google έχει κάνει τις συμφωνίες της με δισκογραφικές. Εγω προσωπικά χρησιμοποιούσα το megaupload για να ανταλλάσσω μεγάλα αρχεία που δεν επισυνάπτονται σε mail. Το torrent 3 κάνει την ανταλλαγή αρχείων ακόμη πιο εύκολη, απλώς πρέπει να είναι συνδεδεμένοι και οι δυο χρήστες.. Είναι η μονη διαφορα. Όσο δεν επιτίθενται στο BitTorrent κτλ εγω δεν θεωρώ ότι παραβιάζουν βασικές μου ελευθερίες στον κόσμο του Ίντερνετ! Εάν φτάσουμε σ εκείνο το σημείο θα συμμετάσχω εγω στον πόλεμο των anonymous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...