Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άπορος είναι αυτό. Άπορος δεν είμαι εγώ...κλπ κλπ

Απορος=χωρις πορους, δηλαδη μηδεν περιουσιακα στοιχεια και φορολογικη δηλωση κατω απο το οριο της φτωχειας. Χωρις σπιτι εννοειται αν και νομιζω πως το ξεκαθαρισα. Εγω που ειμαι απορος λοιπον, με δελτιο αποριας, για πες μου, δικαιουμαι να κλεβω ιντερνετ και να κατεβαζω παρανομα? Ναι ή οχι?

Και επειδή δε γίνεται να μπορείς να πληρώνεις dsl κάθε μήνα και λες ότι δε σου περισσεύουν λεφτά για τίποτα άλλο, μάλλον το 2ο ισχύει.

Αρα εχει δικιο ο Νικος.

 

Και παμε στην ουσια:

Όσο το ίντερνετ θα εξελίσσεται σε ταχύτητα και υποδομές τόσο πιο μεγάλη θα είναι η ανάγκη των κερδοσκοπικών συμφερόντων και των διαφόρων εξουσιών να το περιορίσουν και να το λογοκρίνουν. Ευτυχώς τεχνικά η αποκεντρωμένη φύση του διαδικτύου μάς δίνει ακόμη μεγάλες δυνατότητες να παρακαμφθούν αυτές οι λογοκριτικές προσπάθειες. It's copied guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σκεψου οτι υπαρχουν και ατομα με δυσλεξια .....οπου δεν μπορουν να γραψουν με ορθογραφια σωστα !Δεν ειναι θεμα μορφωσης ,ειναι θεμα συγκεντρωσης του ατομου και θεραπευεται με τεχνικες απο ειδικους!!!!!

 

 

 

 

 

ειδαμε και τον τολη βοσκοπουλο ,ποσους φορους πληρωσε τα τελευταια 30 ετη ,με αποτελεσμα να φτασει να χρωστα 5,5 εκατμ ευρω στο δημοσιο και μαλιστα καταφερε να φαει 3 ετη με αναστολη και προστιμο αν θυμαμαι καλα ,5 ευρω τη μερα επι 1095 ημερες (3 ετη αναστολης) ,τα 5.5 μυρια ομως τα εκανε καλη ζωη ...κατα τα αλλα η πειρατεια τους μαρανε !!!!!Για να μην πουμε για την vodafone που με τις υποκλοπες που ειχε κανει θα επρεπε να ειχε κλεισει τουλαχιστον στην ελλαδα και το κρατος να διεκδικουσε δις ευρω ως αποζημιωσεις των υποκλοπων ........Και οπως ειχε πει καποιος γνωστος .....καθε φορα που οι ξενοι χρησιμοποιουν ελληνικους ορους και λεξεις για να περιγραψουν κατι.....θα επρεπε καθε λεπτο να πληρωνουν δικαιωματα πνευματικα στους ελληνες !!!!!ειπαμε....οι νομοι ισχυουν για τους πολλους,για τους ολιγους δεν υπαρχουν νομοι.....ταδε εφη Κιμων κουλουρης!!!!!!

 

δεν ειχα φανταστει ποτε παντως οτι το να κατεβαζω ενα cd η μια ταινια μπορει να εχει τοσο εντονες κοινωνικοπολιτικες διαστασεις,

και οτι μπορει να ειναι η αντιδραση στο συστημα που μας θελει ολους υποδουλωμενους, να τρωμε ολο το φαι μας κτλ.

ετσι κιαλλιως το ιντερνετ πιστευω απο μονο του ειναι κατι σημαντικο στην φαση που δεν υπαρχει οριο στο τι μπορεις να κανεις.

τωρα αν νιωθει ομως καποιος περιφανος που μπορει να μην εχει δουλεια αλλα να κατεβαζει να βλεπει ταινιες, οκ, κατι ειναι και αυτο.

και για τιμωρια του βοσκοπουλου θα κατεβασουμε ολοι 'παρανομα' την δισκογραφια του! ποτε ξανα λεφτα για τον βοσκοπουλο! ετσι θα κτυπισουμε και το συστημα που τον εκανε αστερι για να φανε οι χοντροι κοιλαραδες της δισκογραφικης εταιριας και εμεις δηλ στον πατο. ατιμη κοινωνια. αλλους τους ανεβαζεις και αλλους τους ριχνεις στα ταρταρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλουν τέτοια δεν θα έπρεπε να κλείσουν και το youtube ?? : με τόσα δισεκατομμύρια πειρατικού που κυκλοφορεί και απο εκει; Η θα χάλαγαν τη σαλάτα στην google ?

λεω εγώ τώρα ...

 

αλλά ο στόχος ειναι ο έλεγχος και μόνο αυτού που δεν μπορούν να ελεγξουν : την αμεσότητα και ελευθερία του ιντερνετ

λέμε τωρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλουν τέτοια δεν θα έπρεπε να κλείσουν και το youtube ?? : με τόσα δισεκατομμύρια πειρατικού που κυκλοφορεί και απο εκει; Η θα χάλαγαν τη σαλάτα στην google ?

λεω εγώ τώρα ...

 

αλλά ο στόχος ειναι ο έλεγχος και μόνο αυτού που δεν μπορούν να ελεγξουν : την αμεσότητα και ελευθερία του ιντερνετ

λέμε τωρα ...

 

Έχω ακούσει ότι και το youtube απειλείτε... Δεν νομίζω να κλείσει αλλά να μπλοκαριστούν όλα τα βίντεο με μουσική κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα φανταστει ποτε παντως οτι το να κατεβαζω ενα cd η μια ταινια μπορει να εχει τοσο εντονες κοινωνικοπολιτικες διαστασεις,

και οτι μπορει να ειναι η αντιδραση στο συστημα που μας θελει ολους υποδουλωμενους, να τρωμε ολο το φαι μας κτλ.

ετσι κιαλλιως το ιντερνετ πιστευω απο μονο του ειναι κατι σημαντικο στην φαση που δεν υπαρχει οριο στο τι μπορεις να κανεις.

τωρα αν νιωθει ομως καποιος περιφανος που μπορει να μην εχει δουλεια αλλα να κατεβαζει να βλεπει ταινιες, οκ, κατι ειναι και αυτο.

και για τιμωρια του βοσκοπουλου θα κατεβασουμε ολοι 'παρανομα' την δισκογραφια του! ποτε ξανα λεφτα για τον βοσκοπουλο! ετσι θα κτυπισουμε και το συστημα που τον εκανε αστερι για να φανε οι χοντροι κοιλαραδες της δισκογραφικης εταιριας και εμεις δηλ στον πατο. ατιμη κοινωνια. αλλους τους ανεβαζεις και αλλους τους ριχνεις στα ταρταρα :P

 

 

 

φιλε μου ,οτι μπορει να κανει ο καθεις σημερα......αλλοι κλεβουν εκατομμυρια και τους λενε μαγκες....αλλοι κλεβουν μια σοκολατα απο τοπεριπτερο για να φανε και τους λενε κλεφτες και αλητες......ειδες η ατιμη κοινωνια ? αλλους τους επαινει τις παρανομιες και αλλους τους εξαθλιωνει......Οσον αφορα το θεμα μας εδω...αρκει να σου πω οτι στην Αμερικα , οι πολιτες εδωσαν (οπως και στην ελλαδα) 600δις για να σωθουν κατι citibank ,gp morgan κλπ κλπ.....με λιγα λογια αυτοι που ληστευουν τον κοσμο ,βγαζουν και τους νομους για το τι ειναι παρανομο και τι οχι !!!!εμεις δε μπορουμε να λυσουμε τα κοινωνικα προβληματα ουτε να νομικα και 5 ζωες να ζησουμε ,οποτε οτι μπορει ο καθενας να κανει το κανει για να γλυτωσει χρηματα ....οσο για τον βοσκοπουλο και την δισκογραφια του ,αυτος να εισαι σιγουρος οτι εχει να πλερωσει χαρατσια ΔΕΗ ,αλιμονο απο εμας που αγοραζαμε τα cd του για να συνεχιζει τις παρανομες φοροδιαφυγες του !!!!ξερεις ,κανονικα θα επρεπε να μαζι με τον βοσκοπουλο να διακσουν και ολους που εχουν αγορασει τα cd ,διοτι συμφωνα με το νομο βοηθησαν αθελα τους στην φοροδιαφυγη.....κατι σαν τον κλεπταποδοχο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδαμε και τον τολη βοσκοπουλο ,ποσους φορους πληρωσε τα τελευταια 30 ετη ,με αποτελεσμα να φτασει να χρωστα 5,5 εκατμ ευρω στο δημοσιο και μαλιστα καταφερε να φαει 3 ετη με αναστολη και προστιμο αν θυμαμαι καλα ,5 ευρω τη μερα επι 1095 ημερες (3 ετη αναστολης) ,τα 5.5 μυρια ομως τα εκανε καλη ζωη ...κατα τα αλλα η πειρατεια τους μαρανε !!!!!

Φιλαράκι, όλα κι όλα για τον Τόλη δε σηκώνω κουβέντα. Επένδυσε τα χρήματα σε μια ωραία γυναίκα. Παρέκαμψε, δηλαδή, το κράτος ώστε να επιστρέψει άμεσα τον πλούτο στην κοινωνία. Όσο για το 5ευρο που λες ειρωνικά, είναι το φαγητό της ημέρας (2 πιτόγυρα) όπως για κάθε φοιτητή φοιτητή στο Πανεπιστήμιο της Αγάπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν παραγγείλεις ένα περίεργο φαγητό, φας το μισό και δεν σου αρέσει, πρέπει να σου δώσουν τα μισά χρήματα πίσω; Το προϊόν εντάξει είναι. Εσένα δεν σου αρέσει...

 

Το να επιστρέψεις οτιδήποτε που είναι στην κατάσταση που το αγόρασες μπορείς να το κάνεις (Cds κ.τ.λ.) και είναι δικαίωμα σου.

Αν παραγειλω φιλέτο μέτριο και μου έρθει well done, θα παει πάλι στην κουζίνα. Ακόμα κ αν το έχω δοκιμάσει πριν. Άσχετα αν το προϊόν είναι οκ.

 

Πόσες φορές έχεις επιστρέψει cd, DVD κλπ επειδή δεν σου άρεσε κ το μαγαζι το έκανε δεκτό;

 

Δεν είμαι υπέρ του τζάμπα. Όπως όμως προειπα σε άλλο πόστ, πληρώνουμε κ με το παραπάνω κάθε μήνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ntellos φιλε μου δεν μιλησα για Mercedes και για τιποτα αλλο ουτε ειπα δεν αγορασα τπτ και τα θελω ολα τζαμπα μην τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι.

Και τα δισκακια μου πηρα και τα cd μου και τα παντα αλλα ταυτοχρονα εχω και τα κατεβασμενα μου.

Μην κολλας στην εννοια πειρατεια δες λιγο παρακατω οτι με τους νομους που περναν καθε μερα λιγο λιγο σου αφαιρουν δικαιωματα που εχεις και σαν πολιτης και σαν ανθρωπος δικαιωματα που εγιναν αγωνες για να τα αποκτησουμε και να μπορουμε να μιλαμε ετσι οπως μιλαμε αυτη την στιγμη.

Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγειλω φιλέτο μέτριο και μου έρθει well done, θα παει πάλι στην κουζίνα. Ακόμα κ αν το έχω δοκιμάσει πριν. Άσχετα αν το προϊόν είναι οκ.

 

Πόσες φορές έχεις επιστρέψει cd, DVD κλπ επειδή δεν σου άρεσε κ το μαγαζι το έκανε δεκτό;

 

Δεν είμαι υπέρ του τζάμπα. Όπως όμως προειπα σε άλλο πόστ, πληρώνουμε κ με το παραπάνω κάθε μήνα....

 

Άστοχο το παράδειγμα. Ειδικά για Ελλάδα, πριν πας να δεις μια ταινία έχεις όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι για να επιλέξεις αν θα πας τη δεις ή όχι: trailers, ηθοποιοί, reviews, βαθμολογίες (imdb κδσ.). Από εκεί και πέρα δε θα σου υπογράψει κανείς συμβόλαιο πως θα σου αρέσει αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να σου δώσει πίσω τα λεφτά σου. Αν είσαι τόσο απαιτητικός περίμενε το dvd.

 

 

Αν είναι να "πεθάνει" το internet επειδή δε θα υπάρχει πειρατεία, ας πεθάνει! Έχει γεμίσει ο τόπος παιδάκια και αργόσχολους που θεωρούν κατόρθωμα να έχουν 25TB σκουδιδοταινίες (που φυσικά δεν έχουν δει ποτέ και ούτε πρόκειται) και κατεβάζουν 3 δισκογραφίες των 20GB ανά ημέρα και στην πράξη ακούνε Master Tempo στο youtube. Δε λέω να χρησιμοποιούμε το internet μόνο για σοβαρούς λόγους, αλλά έχω την εντύπωση πως έχουμε χάσει λίγο το μέτρο, ειδικά τα τελευταία χρόνια, με τις γρήγορες συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ,οτι μπορει να κανει ο καθεις σημερα......αλλοι κλεβουν εκατομμυρια και τους λενε μαγκες....αλλοι κλεβουν μια σοκολατα απο τοπεριπτερο για να φανε και τους λενε κλεφτες και αλητες......ειδες η ατιμη κοινωνια ? αλλους τους επαινει τις παρανομιες και αλλους τους εξαθλιωνει......Οσον αφορα το θεμα μας εδω...αρκει να σου πω οτι στην Αμερικα , οι πολιτες εδωσαν (οπως και στην ελλαδα) 600δις για να σωθουν κατι citibank ,gp morgan κλπ κλπ.....με λιγα λογια αυτοι που ληστευουν τον κοσμο ,βγαζουν και τους νομους για το τι ειναι παρανομο και τι οχι !!!!εμεις δε μπορουμε να λυσουμε τα κοινωνικα προβληματα ουτε να νομικα και 5 ζωες να ζησουμε ,οποτε οτι μπορει ο καθενας να κανει το κανει για να γλυτωσει χρηματα ....οσο για τον βοσκοπουλο και την δισκογραφια του ,αυτος να εισαι σιγουρος οτι εχει να πλερωσει χαρατσια ΔΕΗ ,αλιμονο απο εμας που αγοραζαμε τα cd του για να συνεχιζει τις παρανομες φοροδιαφυγες του !!!!ξερεις ,κανονικα θα επρεπε να μαζι με τον βοσκοπουλο να διακσουν και ολους που εχουν αγορασει τα cd ,διοτι συμφωνα με το νομο βοηθησαν αθελα τους στην φοροδιαφυγη.....κατι σαν τον κλεπταποδοχο!!!!!!

 

αυτα που λες τωρα πρωτη φορα τα ακουω, ειδες μωρε πραματα που γινονται στον κοσμο πωπωπω! :D παω να κατεβασω ενα ψηφιακο σαντουιτς να φαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω καταλάβει ποιος κοροιδεύει ποιον... !!!! μάλλον ούτε αυτοί το έχουν αποφασίσει..

κάποιοι δεν έχουν καταλάβει που ζουν οι άνθρωποι, και μάλλον δεν έχουν καταλάβει το νόημα της "πειρατίας". εδώ δεν έχουμε λεφτά για βασικά πράγματα και νομίζουν οτι θα ακούγαμε την μουσική που μας πουλάνε αν έπρεπε να την αγοράσουμε? οχι βέβαια, το ξέρουν οτι δεν θα την ακούγαμε, ακόμα και αν μας άρεσε.

και γιαυτό πολλές εταιρίες αφήνουν τα τραγούδια τους στο youtube,και κάποιες τα ανεβάζουν και μόνες τους. γιατι όταν(που δεν πρόκειται) θα αποκλειστεί τελείως η πειρατία και θα πάνε όλοι να κατεβάζουν τραγούδια απο jamendo κτλπ και ξαφνικά οι αγαπημένοι μας καλιτέχνες ειναι αυτοί χωρίς δισκογραφικές, θα το έχουν χάσει το παιχνίδι.. κάτι ανάλογο με τα χρέη της ελλάδας που αν ξεχρεώσουμε ποτέ θα σβήσω το account μου απο το insomnia :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...