Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον πρέπει να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

 

Αυτό είναι το μόνο εύκολο!

 

Υπερκέρδη, marketing, παράλογες αμοιβές... Συμφωνώ! Άλλα πρόκειται για show business. Εταιρείες είναι, όχι κοινωφελή ιδρύματα. Σκοπός της εταιρείας είναι το κέρδος, όχι να ψυχαγωγεί εσένα. Εσύ επιλέγεις αυτούς για την ψυχαγωγία σου!

 

Το λες ότι είναι εταιρείες και όχι κοινωφελή ιδρύματα λες και οι εταιρίες έχουν de facto δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν...Δεν χρειάζεται να είσαι [βάλε αριστερό χαρακτηρισμό] για να αλλάζεις τους κανόνες του παιχνιδιού. Δυστυχώς έχουμε αφήσει την πλειοψηφία της ψυχαγωγίας και του πολιτισμού σε εταιρείες, όμως αυτό είναι το θέμα και για αυτό θα έπρεπε να απαιτούμε πράγματα από αυτές. Από το κράτος γιατί απαιτούμε πράγματα? Επειδή όταν θες να πάρεις [βάλε καταναλωτικό ή πρώτης ανάγκης προϊόν] παίρνει φόρο, έτσι και οι εταιρείες ψυχαγωγίας όταν θες να ψυχαγωγηθείς παίρνουν τον δικό τους "φόρο" θες δεν θες. Και γιατί λέω θες δεν θες? Διότι με τόσα χρήματα μπορούν και παίρνουν και φτιάχνουν ένα μη-ανταγωνίσιμο προϊόν συγκριτικά με ένα "κοινωφελές ίδρυμα" ή ακόμα και μία "μικρότερη τοπική γούτσου-γούτσου εταιρεία". Έχουν τα καλύτερα μηχανήματα/προσλαμβάνουν τους καλύτερους τεχνικούς και ηθοποιούς και στο βάζουν και μπροστά μπροστά σε όλα τα καταστήματα σε τεράστιες ποσότητες και γκόμενες γυμνές να χορεύουν γύρο του (ναι αυτό το τελευταίο το κάνει καλύτερο :rolleyes: ).

 

Αν θέλεις να αντιταχθείς ιδεολογικά μπορείς να απέχεις. Όσο αντιτάσσεσαι απολαμβάνοντας κλεμμένα τα προϊόντα τους, είσαι απλά παρτάκιας και βολεψάκιας. Και καλά κάνεις, δε διαφωνώ. Κι εγώ αυτό είμαι. Αλλά άσε τις θεωρίες περί καπιταλισμού κατά μέρος...

 

Αν θέλω να αντιταχθώ θα το κάνω όπως νομίζω εγώ καλύτερα. Γιατί αυτό που λες είναι αδύνατο και χαζό [sorry κιόλας], δεν θα το έκανα ποτέ. Επίσης δεν λέω παιδιά αντισταθείτε και κατεβάστε από το megaupload...οπότε το βρίσκω λίγο άκυρο. Ίσως να λέω "συνειδητοποιείστε τα δικαιώματα και τις απαιτήσεις μας" αλλά και πάλι δεν λέω ότι με αυτό θα σωθούμε. Γενικά δεν ξέρω πως θα σωθούμε, ξέρω πως δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τις νομοθεσίες μας ή να κλείνουμε άλλες επιχειρήσεις επειδή η [βάλε μεγαλο-εταιρεία της ψυχαγωγίας] λέει ότι χάνει χρήματα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γνωρίσουμε τον Kim Schmitz ή Kimble ή Kim Dotcom:

 

http://www.youtube.com/watch?v=fWSFtpP4Nbs&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=OTYCzJ-dFTQ&feature=player_embedded

 

Τα αυτοκίνητά του:

 

>

   2010 Maserati GranCabrio, LicensePlate No. "M-FB 212" or "DH-GC 470"

   2009 Mercedes-Benz E500 Coupe, LicensePlate No. "FEG690"

   2005 Mercedes-Benz CLK DTM, LicensePlate No. "GOOD"

   2004 Mercedes-Benz CLK DTM AMG 5.5L Kompressor, License Plate No. "EVIL"

   2010 Mercedes-Benz S65 AMG L, LicensePlate No. "CEO" 7071

   2008 Rolls-Royce Phantom Drop Head Coupe, License Plate No. "GOD"

   2010 Mercedes-Benz E63 AMG, LicensePlate No. "STONED"

   2010 Mini Cooper S Coupe, License Plate No. "V"

   2010 Mercedes-Benz ML63 AMG, LicensePlate No. "GUILTY"

   2007 Mercedes-Benz CL65 AMG, LicensePlate No. "KIMCOM"

   2009 Mercedes-Benz ML63 AMG, LicensePlate No. "MAFIA"

   2010 Toyota Vellfire, License Plate Nos."WOW" or "7"

   2011 Mercedes-Benz G55 AMG, LicensePlate No. "POLICE" or "GDS672"

   2011 Toyota Hilux, LicensePlate No. "FSN455"

   Harley Davidson Motorcycle, LicensePlate No. "36YED"

   2010 Mercedes-Benz CL63 AMG, LicensePlate No. "HACKER"

   2005 Mercedes-Benz A170, LicensePlate No. "FUR252"

   2005 Mercedes-Benz ML500, LicensePlate No. "DFF816"

   1957 Cadillac El Dorado

   2010 Sea-Doo GTX Jet Ski

   1959 Cadillac Series 62 Convertible

   Von Dutch Kustom Motor Bike

   2006 Mercedes-Benz CLK DTM

   2010 Mini Cooper S Coupe, LicensePlate No. "T"

   1989 Lamborghini LM002, LicensePlate No. "FRP358"

   2011 Mercedes-Benz ML63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα εχει κι Mr Bean. Εγω λεω να παμε να τον πλακωσουμε ολοι μαζι, να μην ξανακανει ταινια το κωλοπαιδο.

 

"Πες το κ εγινεεεεε!Πες το κ εγινεεεε...."

Ο αντικαταστατης του megaupload συμφωνα με τους anonymous (russian servers)

http://www.anonyupload.com/

 

 

Paypal has closed our account.

So, we will open Friday, because without money, we can't buy servers, bandwith. Trust me, we are not trying to SCAM people. Thank you ! We are setting up servers.

Each user gets a FTPs access, which can be used to safely transfer files.

 

For your safety, our infrastructure will be out of the U.S jurisdiction ( Russia ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα εχει κι Mr Bean. Εγω λεω να παμε να τον πλακωσουμε ολοι μαζι, να μην ξανακανει ταινια το κωλοπαιδο.

Mη συγχίζεσαι. Ο Atkinson είναι μεγάλος petrolhead και χεράς από τους λίγους.

 

Εμένα τα vanity plates και τα βιντεάκια με κάνανε να γελάσω και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια νεα:

Mετά το κλείσιμο του Megaupload, λαμβάνουν μέτρα για να αποφύγουν το κλεισιμο, οι εξής:

FileServe, FileJungle, UploadStation, FileSonic, VideoBB, Uploaded, FilePost, Hotfile, Videoz, 4Shared, μεταξύ άλλων.

Πρόκειται για τη διαγραφή των αρχείων που παραβιάζουν πνευματικά δικαιώματα και κάποια διαγραφή ακόμη και στους λογαριασμούς των χρηστών που έχουν αυτά τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια νεα:

Mετά το κλείσιμο του Megaupload, λαμβάνουν μέτρα για να αποφύγουν το κλεισιμο, οι εξής:

FileServe, FileJungle, UploadStation, FileSonic, VideoBB, Uploaded, FilePost, Hotfile, Videoz, 4Shared, μεταξύ άλλων.

Πρόκειται για τη διαγραφή των αρχείων που παραβιάζουν πνευματικά δικαιώματα και κάποια διαγραφή ακόμη και στους λογαριασμούς των χρηστών που έχουν αυτά τα αρχεία.

 

δεν ειναι και τοσο φρεσκα τα νεα

ή

ειναι η ιδεα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φτωχο σπιτακι του ιδρυτη.. και μετα απορω γιατι τον επιασαν :mad:

 

http://fotografia.folha.uol.com.br/galerias/6215-veja-casa-do-dono-do-megaupload-com

Δηλ. αν έμενε σε χαμόσπιτο τι διαφορά θα κανε; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θεωρώ ότι δεν νοιώθω τύψεις ότι τους στερώ κάτι που θα τους λείψει!Και όσο αν είναι κλεψιά ή όχι,για μένα είναι κατακάποιο τρόπο, πράγματι κλεψιά, αλλά η δική μου ηθική απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε το αντιλαμβάνεται σαν κακό!

 

 

Τώρα σε προσωπικό επίπεδο, από το καιρό που πήρα κομπιουτερ,δε έχω κατεβάσει κάτι που πραγματικά να μου ήταν αναγκαίο για να το αγοράσω! Μουσική δε πολύ ακούω,αν και έχω αγοράσει τα CD των τραγουδιστών που μ'αρεσουν.Τις ταινίες που θα έβλεπα στο 90% των περιπτώσεων πήγα και τις είδα στο σινεμά(αυτές που κατέβασα ήταν αυτές που δε θα πήγαινα να τις δω, ούτε να τις νοικιάσω), γιατί μου αρέσει όλη η διαδικασία της εξόδου! Όσο για τα παιχνίδια έχω κατεβάσει 200++ κ έπαιξα 6 τα οποία τα 2χ τα έχω αγοράσει, άλλα 2 ήταν κυρίως multiplay games(κ έπαιξα μόνο το sp) κ τα αλλά 2 ήταν τα πρώτα crysis(που αγόρασα το crysis2 για να στηρίξω την crytech)!

Οποταν δεν είμαι ο κλασσικό τύπος του τα παίρνω όλα δωρεά, γιατί είμαι μάγκας, αλλά υποστηρίζω το γεγονός ότι η πειρατεία ίσως ήταν ένα απο τα σημαντικά κεφάλαια που έσπρωξαν εκατομμύρια ανθρώπους στη απόκτηση και πολλές φορές στη αναβάθμιση του personal computer του!

Όπως ανάφερα πολλές φορές,ο τερματισμός της πειρατείας δε θα με επηρεάσει εμένα προσωπικά, αλλά θα επηρεάσει εκατομμύρια άλλους,που δε τους πέφτουν από τα μπατζάκια τους, όπως επίσης θα επηρεάσει αρνητικά όλη την αγορά των pc,κάτι που δε μ'αρεσει κ δε θέλω να γίνει!

 

 

Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μου απαντάς ότι η πειρατεία είναι ο κινητήριος μοχλός για την ανάπτυξη της αγοράς των υπολογιστών!

Τελικά, το πρόβλημά σου με το να κερδίζει κάποιος περισσότερα χρήματα και να μην τα κλέβει από εσένα, ποιό είναι;

 

[...]

 

Η υπερβολική συσσώρευση πλούτου φυσικά δημιουργεί ανεργία/κρίση/μείωση της κατανάλωσης, ρώτα οποιοδήποτε οικονομικό αναλυτή θες.

 

 

Η συσχέτιση με τα δεδομένα στην Ελλάδα είναι στον βαθμό που η Αμερική με την τεράστια οικονομία της, μπορεί και επηρεάζει γενικά τις χώρες. Διότι και μεταξύ χωρών έχουμε "ανισότητες" (ίσως όχι τόσο μεγάλες όσο αυτές των ατομικών εισοδημάτων) και ότι η Αμερική μπορεί και αγοράζει ακριβά, επηρεάζει τις τιμές των προϊόντων για άλλες χώρες.

 

Το νόημα είναι ότι η οικονομική κατάσταση έχει εκφυλιστεί. Οι περισσότεροι που υποστηρίζουν τον καπιταλισμό, θεωρούν ότι ο ανταγωνισμός θα αναδείξει τον καλύτερο και οπότε θα αποφέρει και καλύτερα προϊόντα/υπηρεσίες/ζωή. Αυτό όμως έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας όταν συναγωνιζόμαστε μεταξύ ίσων, και εννοώ ίσων σε χρήματα. Όταν η κάθε εταιρία μπορεί να εξαγοράζει οποιοδήποτε ανταγωνιστή και να δημιουργεί ένα μονοπώλιο/ολιγοπώλιο τότε δεν λειτουργεί ο καπιταλισμός. Όταν αγοράζεις μία πατέντα που βγήκε τώρα, ώστε να την πλασάρεις σε 5 χρόνια όταν θα είναι "ώριμη" η αγορά και θα σου προσφέρει τα περισσότερα κέρδη τότε δεν έχουμε καλύτερα προϊόντα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

 

Με όλον τον σεβασμό αλλά η "οικονομική ανάλυση" που μας προσφέρεις (επιπέδου Λυκείου στην καλύτερη) τι ακριβώς σχέση έχει με αυτό που σχολίασα; Μπορείς να μου εξηγήσεις με απλά λόγια πώς επηρεάζεται ο δικός σου μισθός ή η δική σου ζωή επειδή ο Commissioner του αμερικάνικου ποδοσφαίρου (κάτι σαν τον Πρόεδρο της ΕΠΟ εδώ) παίρνει δέκα εκατομμύρια μισθό τον χρόνο;

 

Το θέμα τώρα με την αγορά ψυχαγωγίας είναι όπως και για τις άλλες αγορές. Το υπερκέρδος/το μάρκετινγκ/οι "stars" ανεβάζουν το κόστος υπερβολικά υψηλά. Να μου πεις είναι παράνομο αυτό? Ε δεν είναι, αλλά φτάνει τα όρια του παράλογου διότι θα έπρεπε να βελτιωνόμαστε και να παρέχουμε πράγματα προσιτά όλο και σε περισσότερους.

Οπότε στην τελική είναι ζήτημα φθόνου επειδή υπάρχει ένα κομμάτι της αγοράς που ακριβοπληρώνεται και, δυστυχώς, εσύ ή εγώ δεν είμαστε μέσα σε αυτό.

ΟΚ, τώρα το αντιλήφθηκα, είναι όντως η λογική "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" αλλά όχι μόνο αυτό.

 

 

Η λογική είναι αρκετά απλή. Όταν ο μισός πλανήτης είναι κάτω από το όριο της φτώχειας δεν ανέχομαι να μπαίνει κόσμος φυλακή ή να διακινδυνεύονται δικαιώματα όπως η ανωνυμία στο ιντερνετ και ευκολίες όπως η ύπαρξη υπηρεσιών hosting επειδή κάποιοι εκπρόσωποι της ελιτ των εχόντων θέλουν να μαζέψουν κι άλλο πλούτο. Όσο για το αν η αντιγραφή είναι κλοπή δικαίωμά σου να το θεωρείς δεδομένο αλλά υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις όπως αυτή που κρίνουν διαφορετικά.

 

By the way, αν όντως πιστεύεις ότι ο πλούτος συγκεντρώνεται αξιοκρατικά στα χέρια ελαχίστων, μάλλον είσαι ο μόνος στον πλανήτη που πιστεύει ότι οι σύγχρονες δημοκρατίες λειτουργούν αμερόληπτα και όχι προς όφελος των εχόντων. Το ότι το χρήμα αγοράζει εξουσία και το ότι το σύστημα κάνει τα στραβά μάτια στα λαμόγια που φοροδιαφεύγουν και είναι αμείλικτο στον κάθε φουκαρά θύμα της λιτότητας και των περικοπών που κατεβάζει μια ταινία είναι πράγματα κοινώς αποδεκτά που δεν έχει νόημα να τα συζητάμε. Η ύπαρξη και μόνο "φορολογικών παραδείσων" και off shore εταιρειών είναι αρκετό σαν επιχείρημα για να πει κάποιος "ναι, από εμένα τα πήρανε". Είναι το κοινωνικό κράτος που μου λείπει, οι παροχές και τα κεκτημένα δικαιώματα που μου κόβονται, το σύστημα παιδείας που δεν έχω και το κομμάτι που περικόπηκε από το μισθό ή τη σύνταξή μου. Μέχρι να δω ντου της interpol στα camen islands και πλούσιους πίσω από τα σίδερα θα κατεβάζω χωρίς τύψεις.

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάποιον να προσπαθεί να "ντύνει" την κλοπή με ιδεολογικό μανδύα - και δει τον επαναστατικό λόγο κατά του καπιταλισμού, της συγκέντρωσης πλούτου στα χέρια λίγων και να καταλήγει σε φλογερό κήρυγμα υπέρ της δημοκρατίας και την προάσπιση της ελευθερίας του λόγου... Πρέπει ίσως να θυμηθούμε ότι η διακίνηση προϊόντων κλοπής δεν συνιστά ελευθερία, η ανωνυμία στο Internet δεν είναι απόλυτο δικαίωμα και ότι, πριν τον επάρατο καπιταλισμό, υπήρχαν χειρότερα οικονομικά και πολιτικά συστήματα. Αλλά δεν βαριέσαι, ψιλά γράμματα...

 

Ομολογώ βέβαια ότι δεν περίμενα σύνδεση της κλεψιάς με το κοινωνικό κράτος, τις περικοπές μισθών ή το σύστημα παιδείας. Για μία ακόμη φορά φταίνε "οι άλλοι" για όσα μας συμβαίνουν εμάς, η ευθύνη μακριά από εμάς. Δεν έχουμε εμείς μερίδιο ευθύνης, για όλα φταίνε ο CEO της Sony, της Microsoft, της Intel και οι φορολογικοί παράδεισοι..

Εμείς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν έμενε σε χαμόσπιτο τι διαφορά θα κανε; :Ρ

 

Δεν θα προκαλουσε τοσο, και σιγουρα ειναι ενας λογος που ολες οι αρχες επεσαν πανω του.

 

Απο την σελιδα anonyupload :

 

DotCom

 

Thank you DotCom for the past years of services.

We hope you'll be released as soon as possible.

Try to not make that amount of money next time, and it should be alright.

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δειτε και αυτη την αποψη:

 

Όσο και να θέλω να την απορρίψω,μου φαίνεται πιο λογική εξήγηση, παρά ότι κατείχε κ διαμοίραζε παράνομο υλικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να θέλω να την απορρίψω,μου φαίνεται πιο λογική εξήγηση, παρά ότι κατείχε κ διαμοίραζε παράνομο υλικό!

Μα ηταν γνωστο οτι ειχε μαζεψει ενα σωρο καλλιτεχνες για να προμοταρει το site.

 

http://techcrunch.com/2012/01/24/was-megaupload-targeted-because-of-its-upcoming-megabox-digital-jukebox-service/

 

http://www.digitalmusicnews.com/permalink/2012/120123busta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...