Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μου απαντάς ότι η πειρατεία είναι ο κινητήριος μοχλός για την ανάπτυξη της αγοράς των υπολογιστών!

Τελικά, το πρόβλημά σου με το να κερδίζει κάποιος περισσότερα χρήματα και να μην τα κλέβει από εσένα, ποιό είναι;

Όταν υπερκοστολογούν ένα προϊόν και βγάζουν εκατομμύρια απ'αυτο,ποιον πιστεύεις ότι κλέβουν?

Και επειδή ξέρω τι θα απαντήσεις,θα ήθελα να δω τι θα πεις,αν έρθουν σε ένα μήνα κ σου πουν ότι σύνδεση για το ιντερνετ ή το τηλ. πλέων θα είναι 200ευρο το μήνα πάγιο? Εσύ αν δε γουστάρεις μείνε χωρίς ίντερνετ?

Εσύ προσωπικά ξέρω ότι θα τα κουμπησεις και μάλιστα θα τους πεις και ευχαριστώ που ηταν τόσο εξυπηρετικοί μαζί σου!

Και αν θεωρείς ανυπόστατο το παράδειγμα μου,σε πληροφορώ ότι στην Κύπρο έχω 8mbps και το πληρώνω 60+ευρο το μήνα!Αν θελω πληρωνω για να εχω ιντερνετ,ετσι?!!!

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα περισσότερα χρήματα που παίρνουν,τα παίρνουν από τα υπερκοστολογημένα προϊόντα που πουλούν σε μένα και σε άλλα εκατομμύρια συνανθρώπων μου. Αυτό μπορεί ο νόμος να μη το θεωρεί κλεψιά,ουτε εσυ, αλλά εγώ και ελπίζω κ πολλοί άλλοι,το θεωρούμε κάτι παραπάνω απο κλεψιά, είναι αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση!

 

Μα ηταν γνωστο οτι ειχε μαζεψει ενα σωρο καλλιτεχνες για να προμοταρει το site.

 

http://techcrunch.com/2012/01/24/was-megaupload-targeted-because-of-its-upcoming-megabox-digital-jukebox-service/

 

http://www.digitalmusicnews.com/permalink/2012/120123busta

Γι'αυτο και δεν υπολόγισα ούτε τις αντιδράσεις του κόσμου και επιτάσσουν ολόκληρο FBI!Ουτε SOPA ούτε PIPA τους χρειάστηκαν τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...αλλά εγώ και ελπίζω κ πολλοί άλλοι,το θεωρούμε κάτι παραπάνω απο κλεψιά, είναι αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση!

 

Εχω σπαστει παρα πολυ με αυτα που γινονται.

Επισης φοβαμαι για το πως θα ειναι το internet σε 1-2 χρονια, αν περασουν οι αλλαγες που ακουμε τον τελευταιο καιρο.

 

Επισης εχω κατεβασει την μανα μου και τον πατερα μου απο σειρες, ταινιες, μουσικη και αρκετα παιχνιδια.

 

 

Ομως...

Δεν μπορω να δεχτω την δικαιολογια της αισχροκερδιας και εκμεταλλευσης για αυτου του ειδους τα αγαθα.

Δεν αποτελουν βασικες αναγκες, κανεις δεν σε υποχρεωνει να τα αγορασεις και σιγουρα μπορεις να βρεις εναλλακτικους τροπους διασκεδασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπερκοστολογούν ένα προϊόν και βγάζουν εκατομμύρια απ'αυτο,ποιον πιστεύεις ότι κλέβουν?

Και επειδή ξέρω τι θα απαντήσεις,θα ήθελα να δω τι θα πεις,αν έρθουν σε ένα μήνα κ σου πουν ότι σύνδεση για το ιντερνετ ή το τηλ. πλέων θα είναι 200ευρο το μήνα πάγιο? Εσύ αν δε γουστάρεις μείνε χωρίς ίντερνετ?

Εσύ προσωπικά ξέρω ότι θα τα κουμπησεις και μάλιστα θα τους πεις και ευχαριστώ που ηταν τόσο εξυπηρετικοί μαζί σου!

Και αν θεωρείς ανυπόστατο το παράδειγμα μου,σε πληροφορώ ότι στην Κύπρο έχω 8mbps και το πληρώνω 60+ευρο το μήνα!Αν θελω πληρωνω για να εχω ιντερνετ,ετσι?!!!

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα περισσότερα χρήματα που παίρνουν,τα παίρνουν από τα υπερκοστολογημένα προϊόντα που πουλούν σε μένα και σε άλλα εκατομμύρια συνανθρώπων μου. Αυτό μπορεί ο νόμος να μη το θεωρεί κλεψιά,ουτε εσυ, αλλά εγώ και ελπίζω κ πολλοί άλλοι,το θεωρούμε κάτι παραπάνω απο κλεψιά, είναι αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση!

Όταν υπερκοστολογούν κάτι, το μποϋκοτάρεις. Άμα σου πάνε τη σύνδεση στα 200 ευρώ, θα τη κόψεις και για τα απαραίτητα θα πηγαίνεις με 1 ευρώ στο net cafe. Αντί για facebook θα πάρεις τους φίλους σου από το σταθερό τηλέφωνο και για ειδήσεις θα διαβάσεις εφημερίδα. Άμα θες να ακούσεις μουσική θα ανοίξεις ραδιόφωνο και για ταινία θα τη νοικάσεις με 2 ευρώ. Μήπως αυτά σου ακούγονται εξωγήινα; Μήπως δεν τα κάναμε πριν μπει στη ζωή μας το ίντερνετ; Αλλά έτσι είναι, άμα βουτήξεις στο μέλι γλυκαίνεσαι...

Πάρτε το χαμπάρι, ό,τι έχει σχέση με διασκέδαση είναι αέρας κοπανιστός που πουλιέται για χρυσό: τραγούδια, ταινίες, ποδόσφαιρο, ποτό, καφές. Τα ίδια δε κάνουν και στα γήπεδα (40ευρώ εισητήριο); Στα βραδινά κέντρα (120ευρώ η φιάλη); Στον καφέ (3 ευρώ ο καφές); Εκεί δε σε "κλέβουνε"; Όσο και να κλαίγεσαι ότι αισχροκερδούν εις βάρος σου, από τη στιγμή που συνεχίζεις και χρησιμοποιείς τα προϊόντα τους ή τις υπηρεσίες τους η αλήθεια είναι ότι σε έχουν πιάσει μαλάκα, πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπερκοστολογούν ένα προϊόν και βγάζουν εκατομμύρια απ'αυτο,ποιον πιστεύεις ότι κλέβουν?

Και επειδή ξέρω τι θα απαντήσεις,θα ήθελα να δω τι θα πεις,αν έρθουν σε ένα μήνα κ σου πουν ότι σύνδεση για το ιντερνετ ή το τηλ. πλέων θα είναι 200ευρο το μήνα πάγιο? Εσύ αν δε γουστάρεις μείνε χωρίς ίντερνετ?

Εσύ προσωπικά ξέρω ότι θα τα κουμπησεις και μάλιστα θα τους πεις και ευχαριστώ που ηταν τόσο εξυπηρετικοί μαζί σου!

Και αν θεωρείς ανυπόστατο το παράδειγμα μου,σε πληροφορώ ότι στην Κύπρο έχω 8mbps και το πληρώνω 60+ευρο το μήνα!Αν θελω πληρωνω για να εχω ιντερνετ,ετσι?!!!

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα περισσότερα χρήματα που παίρνουν,τα παίρνουν από τα υπερκοστολογημένα προϊόντα που πουλούν σε μένα και σε άλλα εκατομμύρια συνανθρώπων μου. Αυτό μπορεί ο νόμος να μη το θεωρεί κλεψιά,ουτε εσυ, αλλά εγώ και ελπίζω κ πολλοί άλλοι,το θεωρούμε κάτι παραπάνω απο κλεψιά, είναι αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση!

 

 

Γι'αυτο και δεν υπολόγισα ούτε τις αντιδράσεις του κόσμου και επιτάσσουν ολόκληρο FBI!Ουτε SOPA ούτε PIPA τους χρειάστηκαν τελικά!

Δε θέλω να κάνω τον δικηγόρο του ... δικηγόρου αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ μιας ακριβής (κατά μια άποψη) ταινίας ή ενός pc game και μιας ακριβής τηλεφωνικής ή internetικής σύνδεσης.

Τα πρώτα θεωρούνται τρόπος διασκέδασης. Τα άλλα είναι πλέον απαραίτητα μέσα επικοινωνίας. Αν δεν έχω πρόσβαση σε ταινίες/pc games δεν πρόκειται να πάθω τίποτα απολύτως. Αν δεν έχω τηλέφωνο ή net μπορεί να χω σοβαρό πρόβλημα.

 

Και ναι ο καλύτερος τρόπος μποϋκοταρίσματος (αφού λέγεται πως η πειρατεία είναι τρόπος αντίδρασης -και 1c να κόστιζαν πάντως, εγώ πάλι θα τα κατέβαζα τσάμπα, δε μ ενδιαφέρει να επαναστατήσω εναντίων του Holywood ή της ΕΑ-) είναι η παντελής αδιαφορία για την ύπαρξή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλον τον σεβασμό αλλά η "οικονομική ανάλυση" που μας προσφέρεις (επιπέδου Λυκείου στην καλύτερη) τι ακριβώς σχέση έχει με αυτό που σχολίασα; Μπορείς να μου εξηγήσεις με απλά λόγια πώς επηρεάζεται ο δικός σου μισθός ή η δική σου ζωή επειδή ο Commissioner του αμερικάνικου ποδοσφαίρου (κάτι σαν τον Πρόεδρο της ΕΠΟ εδώ) παίρνει δέκα εκατομμύρια μισθό τον χρόνο;

 

Την επόμενη φορά που θα κάνει κάποιος registration στο site, να του ζητάς και αντίγραφο διδακτορικού διπλώματος.

 

Οι οικονομίες των σύγχρονων κρατών με τους κανόνες του ελεύθερου εμπορίου είναι πλεόν παγκοσμιοποιημένες. Όλα τα λεφτά τους ανήκουν στην ίδια "δεξαμενή".

 

Παράδειγμα: Ο Αμερικανός φούτμπολ παίχτης θέλει αύξηση στο μισθό του 50 εκατομμύρια το χρόνο. Θέλω να δω NFL και η ομάδα ζητάει από τον αμερικανό τηλεοπτικό πάροχο αύξηση για την παροχή των τηλεοπτικών δικαιωμάτων. Πάει να πάρει τα δικαιώματα και Nova και της ζητάνε ένα χέρι και ένα πόδι. Η Nova μου αυξάνει τη συνδρομή ή κόβει το NFL. Σε κάθε περίπτωση εγώ είμαι απογοητευμένος και ίσως κόψω τη συνδρομή με συνέπεια ελλειμα εσόδων στη Nova, απολύσεις κ.o.κ.

 

Είναι χαοτικό λοιπόν ένα παγκοσμιοποιημένο οικονομικό σύστημα.

 

Τέλοσπάντων, ελπίζω αυτή η χαμηλού επιπέδου (σχετικά με το δικό σου) ανάλυση να τύχει της προσοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σπαστει παρα πολυ με αυτα που γινονται.

Επισης φοβαμαι για το πως θα ειναι το internet σε 1-2 χρονια, αν περασουν οι αλλαγες που ακουμε τον τελευταιο καιρο.

 

Επισης εχω κατεβασει την μανα μου και τον πατερα μου απο σειρες, ταινιες, μουσικη και αρκετα παιχνιδια.

 

 

Ομως...

Δεν μπορω να δεχτω την δικαιολογια της αισχροκερδιας και εκμεταλλευσης για αυτου του ειδους τα αγαθα.

Δεν αποτελουν βασικες αναγκες, κανεις δεν σε υποχρεωνει να τα αγορασεις και σιγουρα μπορεις να βρεις εναλλακτικους τροπους διασκεδασης.

Οποταν μη παραπονιεστε για τα 10ευρο που θα κανει ο καφες στην καφετερια,να τον κανεις σπιτι σου με 0.50c και παει λεγοντα η ολη ιστορια!

Γι'αυτο σε ρωτω,εγω που πληρωνω παγιο 60+ευρο για 8mbps,τι αλλη εναλλακτικη εχω?Τα 40ευρο για 2mbps ή να μην εχω καθολου ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο σε ρωτω,εγω που πληρωνω παγιο 60+ευρο για 8mbps,τι αλλη εναλλακτικη εχω?Τα 40ευρο για 2mbps ή να μην εχω καθολου ιντερνετ?

 

Αν χρησιμοποιεις το internet για διασκεδαση, το κοβεις και βρισκεις κατι αλλο.

Αν το θες και για την δουλεια σου πχ, τοτε ναι αισχροκερδουν εις βαρος σου.

 

Η διαφορα ειναι ομως, οτι το internet (για τον δευτερο λογο κυριως) πλεον εχει αρχισει να θεωρειται βασικη αναγκη.

Εκει ναι, πρεπει με καποιο τροπο να αντιδρασεις.

 

Αυτο δεν εχει καμια σχεση ομως με την πειρατεια, και το κλεισιμο μιας υπηρεσιας που την χρησιμοποιουσαμε για διακινηση παρανομου ψυχαγωγικου υλικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποταν εχουμε τη παροχη μιας υπερτιμημενης υπηρεσιας,που ομως σε μενα που τη χρησημοποιω μονο σαν ψυχαγωγια δεν τιθεται θεμα αισχροκερδιας,αλλα για τον γειτονα μου που τη χρησημοποιει για λογους επαγγελματικους,"ασελγουν" εις βαρος του?!

Ωραια λογικη!Στην διασκεδαση δεν υπαρχει αισχροκερδια,αυτο μενει τελικα σαν τελικη διαπιστωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάποιον να προσπαθεί να "ντύνει" την κλοπή με ιδεολογικό μανδύα

Πρέπει ίσως να θυμηθούμε ότι η διακίνηση προϊόντων κλοπής δεν συνιστά ελευθερία

Κλοπή λες εσύ. Ο δικαστής Raul N.García Orejudo και εκατομμύρια άλλοι διαφωνούν μαζί σου.

 

- και δει τον επαναστατικό λόγο κατά του καπιταλισμού

Δε χρησιμοποίησα αυτή τη λέξη :P

 

της συγκέντρωσης πλούτου στα χέρια λίγων

Αμφιβάλλεις? Link

 

και να καταλήγει σε φλογερό κήρυγμα υπέρ της δημοκρατίας και την προάσπιση της ελευθερίας του λόγου...

:huh:

 

η ανωνυμία στο Internet δεν είναι απόλυτο δικαίωμα

Απόλυτο δεν ήταν ποτέ, το θέμα είναι αν θα παραμείνει δικαίωμα.

 

πριν τον επάρατο καπιταλισμό, υπήρχαν χειρότερα οικονομικά και πολιτικά συστήματα. Αλλά δεν βαριέσαι, ψιλά γράμματα...

Ναι, το παραδέχομαι, η φεουδαρχία ήταν λίγο χειρότερη..

And your point is??

 

Ομολογώ βέβαια ότι δεν περίμενα σύνδεση της κλεψιάς με το κοινωνικό κράτος, τις περικοπές μισθών ή το σύστημα παιδείας.

Έψαχνες για σύνδεση στα λεγόμενα του φίλου ektor7. Σου έδωσα την οπτική μου. Θα σε σοκάρει ίσως, αλλά πολύς κόσμος τα βλέπει έτσι. Για την κλεψιά είπαμε παραπάνω.

 

Για μία ακόμη φορά φταίνε "οι άλλοι" για όσα μας συμβαίνουν εμάς, η ευθύνη μακριά από εμάς. Δεν έχουμε εμείς μερίδιο ευθύνης, για όλα φταίνε ο CEO της Sony, της Microsoft, της Intel και οι φορολογικοί παράδεισοι..

Εμείς όχι.

Θα διασκεδάσω αν προσπαθήσεις να μου εξηγήσεις που ακριβώς φταίω εγώ για την κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα (η ο κόσμος??)

Hints: Ποτέ δεν έκρυψα λεφτά από την εφορία και δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος (ούτε οι γονείς μου). Επίσης δεν ψήφισα ποτέ κόμμα που κυβέρνησε.

Be my guest.

 

Όσο για το που φταίνε οι CEO και οι "παράδεισοι" στο εξηγώ εγώ ή σε παραπέμπω σε άλλους όποτε θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποταν εχουμε τη παροχη μιας υπερτιμημενης υπηρεσιας,που ομως σε μενα που τη χρησημοποιω μονο σαν ψυχαγωγια δεν τιθεται θεμα αισχροκερδιας,αλλα για τον γειτονα μου που τη χρησημοποιει για λογους επαγγελματικους,"ασελγουν" εις βαρος του?!

Ωραια λογικη!Στην διασκεδαση δεν υπαρχει αισχροκερδια,αυτο μενει τελικα σαν τελικη διαπιστωση!

 

Ναι συγγνωμη αλλα ετσι ειναι.

Οταν δεν εχεις αναγκη κατι, δεν μπορεις να μιλας για αισχροκερδια και εκμεταλλευση.

Τους λες "παρτε τα @@ μου" και περιμενεις να ριξουν την τιμη για να σε ξανακερδισουν σαν πελατη.

 

Ασε που το internet σαν αγαθο, ειναι κακο παραδειγμα. Για τους περισσοτερους ειναι και αναγκη και ψυχαγωγια.

Αλλα και παλι, αυτο δεν εχει σχεση με την πειρατεια. Απλα μας λες τον πονο σου, και πιστεψε με σε καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως απορος που κλεβω ιντερνετ και κατεβαζω παρανομα τι ειμαι? Παρακαλω να με χωσουν στην φυλακη γιατι βλαπτω.

 

Ελεος! Γεμισαμε καθεστωτικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως απορος που κλεβω ιντερνετ και κατεβαζω παρανομα τι ειμαι? Παρακαλω να με χωσουν στην φυλακη γιατι βλαπτω.

 

Ελεος! Γεμισαμε καθεστωτικους.

 

Ενας απλος νορμαλ ανθρωπος, οπως ειμαστε περισσοτεροι εδω μεσα.

Δεν εισαι ομως ουτε ο Ρομπεν των Δασων, ουτε ο Τσε, οπως παλι οι περισσοτεροι εδω μεσα.

 

Ελεος ομως να ακουμε την λεξη "καθεστωτικος" απο ανθρωπο που συμφωνα με το προφιλ του προλαβε την χουντα, επειδη παραδεχομαστε οτι η πειρατεια δεν ειναι νομιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγγνωμη αλλα ετσι ειναι.

Οταν δεν εχεις αναγκη κατι, δεν μπορεις να μιλας για αισχροκερδια και εκμεταλλευση.

Τους λες "παρτε τα @@ μου" και περιμενεις να ριξουν την τιμη για να σε ξανακερδισουν σαν πελατη.

 

Ασε που το internet σαν αγαθο, ειναι κακο παραδειγμα. Για τους περισσοτερους ειναι και αναγκη και ψυχαγωγια.

Αλλα και παλι, αυτο δεν εχει σχεση με την πειρατεια. Απλα μας λες τον πονο σου, και πιστεψε με σε καταλαβαινω.

Καταρχάς δε λέω το πόνο μου, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τελικά,αν αξίζουμε να μας προσφέρουν τίποτα δωρεάν ή φθηνά? Αφού έτσι κι αλλιώς θα το πάρουμε και θα SOPAσουμε! :-(

Τελικά ας κάνουν οτι θέλουν με την πειρατεία,ας τους κλείσουν όλους,να ησυχάσουν οι κλεφτες και να παψουν να φωναζουν κ να διαμαρτύρονται οι τιμιοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως απορος που κλεβω ιντερνετ και κατεβαζω παρανομα τι ειμαι?

Προκλητικός. Κάνε ό,τι κάνεις και μη κοκορεύεσαι γι' αυτά λες και είναι κανένα επίτευγμα. Τι θες δηλαδή, να σου στείλουν και συγχαρητήρια επιστολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλον τον σεβασμό αλλά η "οικονομική ανάλυση" που μας προσφέρεις (επιπέδου Λυκείου στην καλύτερη) τι ακριβώς σχέση έχει με αυτό που σχολίασα; Μπορείς να μου εξηγήσεις με απλά λόγια πώς επηρεάζεται ο δικός σου μισθός ή η δική σου ζωή επειδή ο Commissioner του αμερικάνικου ποδοσφαίρου (κάτι σαν τον Πρόεδρο της ΕΠΟ εδώ) παίρνει δέκα εκατομμύρια μισθό τον χρόνο;

 

Οπότε στην τελική είναι ζήτημα φθόνου επειδή υπάρχει ένα κομμάτι της αγοράς που ακριβοπληρώνεται και, δυστυχώς, εσύ ή εγώ δεν είμαστε μέσα σε αυτό.

ΟΚ, τώρα το αντιλήφθηκα, είναι όντως η λογική "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" αλλά όχι μόνο αυτό.

 

:confused: Ποιόν σεβασμό όταν λες αυτά που σχολίασα επιπέδου Λυκείου (ενώ παράλληλα δεν το κατάλαβες) και μου λες να σου απαντήσω με "απλά λόγια"...λολ πόσο πιο απλά, λυκείου τα χαρακτήρισες!Τέλος πάντων εάν δεν κατάλαβες, δεν θα καταλάβεις από εμένα, ρώτα κανέναν καλύτερο στα οικονομικά να στο εξηγήσει.

 

Όσο αφορά για τον φθόνο πάλι τα μπέρδεψες! Δεν τους φθονώ, δεν θέλω να έχω εγώ εκατομμύρια ούτε ζηλεύω τα πρόσωπα! Δεν έκαναν δα και κάτι που να τους αξίζει αυτά που έβγαλαν...τότε ίσως να θαύμαζα την πράξη τους. Αλλά τι σου λέω τώρα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...