Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη στιγμη ομως που ισχυει η πρωτη προταση, να εισαι ετοιμος να δεχτεις και την κριτικη, καλη η κακη.

Μάθε πρώτα να ξεχωρίζεις τι σημαίνει κριτική και τι προσωπική επίθεση!

 

Αυτό σίγουρα δεν είναι κριτική!

Άλλη μια επιβεβαίωση του ότι, πέραν του να επαναλαμβάνεις το προφανές, δεν έχεις κάτι άλλο να προσθέσεις στη κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και αλλοι εκφραζουν επανειλλημενως την αποψη τους ακομα και αν ειναι βατη τροπον τινα.

Γιατι λοιπον απευθυνεσαι προσωπικα σε μενα?

Εχεις καποια εμπαθεια απεναντι μου?

Αν οχι, προς τι, αυτο το ειρωνικο στυλακι?

Βλεπω υπαρχει αλληλουχια. Ημουν σαφης ωστοσο. Οταν ο αλλος σε "μειωνει" με τον τροπο που σε μειωνει, παει επι προσωπικου.

 

Sorry κιόλας, αλλά όταν μετά από τόση κουβέντα διαβάζω από έναν ώριμο άνθρωπο κάτι τόσο προφανές όσο το "η γη γυρίζει" και μάλιστα εις διπλούν και βάλε (λες και δεν τον πιστέψαμε τη πρώτη φορά), ε, παραγματικά δε ξέρω πως ακριβώς πρέπει να απαντήσω. Φυσικά και δε μου άρεσε σαν κίνηση το κλείσιμο της σελίδας αυτής, αλλά κάπου να ξέρουμε και τι διαβάζουμε. Το θέμα μέχρι και που μπήκες στη κουβέντα ήταν το αν είναι νόμιμο να κατεβάζουμε ή όχι αρχεία προστατευμένα από copyright κι εσύ μας είπες ότι όλα γίνονται για τα λεφτά. Χαίρω πολύ, Χαιρόπουλος. Περνάνε άλλα θέματα, άλλες απόψεις, και αφού μας εξιστόρησες πόσο ωραία περνάγατε στη μακρινή Δύση ("Δεν ειναι ασχετο. Η μιση γειτονια κατεβαζε με torrent και megaupload και καλα εκανε."), μας είπες εν ολίγοις να μη συνεχίσουμε τη προηγούμενη κουβέντα ("Ελπιζω να μην ξαναξεφυτρωσουν τωρα αλλοι σοφιστες να μας κανουν διαλεξη σχετικα με το τι ειναι παρανομο και το τι δεν ειναι... ") και καταλήγεις και πάλι στο ότι όλα γίνονται για τα λεφτά... Ε, το ξέρουμε πια, για νέο μας το λες και το ξαναλές και μάλιστα μας το επιβεβαιώνεις κιόλας;

 

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, αυτό που έχεις κατά νου είναι το "όλα τζάμπα και για όλους". Αν εννοούσες κάτι άλλο ή εγώ είμαι πολύ ηλίθιος και δε καταλαβαίνω τι εννοείς πίσω απο τις λέξεις, ή εσύ υπερβολικά έξυπνος για μένα - σε κάθε περίπτωση δε μπορεί να μιλάμε στο ίδιο μήκος κύματος. Επομένως, με απλά λογάκια και με κάποια λογική που να μπορεί να υποστηρίξει την άποψή σου, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις σε ποιον ουτοπικό κόσμο θα εφαρμοστεί αυτό;

 

Μάθε πρώτα να ξεχωρίζεις τι σημαίνει κριτική και τι προσωπική επίθεση!

Αυτό σίγουρα δεν είναι κριτική!

Τον έβρισα ή τον χτύπησα; Και ναι, η ειρωνία είναι και αυτή στο παιχνίδι του λόγου και της κριτικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο είναι οι λύσεις που είδα στο βίντεο:

1) Να μπει νέα φορολογία υπέρ τραγουδιστών και ηθοποιών

2) Να βγουν οι τραγουδιστές στους δρόμους και να μας παίρνουν τσιμπούκια για να τους κάνουμε δωρεά ενός ευρώ

 

Ποια από τις δύο λύσεις πιστεύεις ότι θα ήταν κοινά αποδεκτή και από τις δύο πλευρές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο είναι οι λύσεις που είδα στο βίντεο:

1) Να μπει νέα φορολογία υπέρ τραγουδιστών και ηθοποιών

2) Να βγουν οι τραγουδιστές στους δρόμους και να μας παίρνουν τσιμπούκια για να τους κάνουμε δωρεά ενός ευρώ

 

Ποια από τις δύο λύσεις πιστεύεις ότι θα ήταν κοινά αποδεκτή και από τις δύο πλευρές;

 

Με τόσες μεγάλες δυνατότητες που μας δίνει σήμερα η τεχνολογία (ένα site για promotion μαζί με κοινωνικά δίκτυα, διαμοιρασμός μέσω intrnet που είναι σχεδόν δωρεάν συγκριτικά με τον συμβατικό) θα μπορούσαν καταρχάς να ανεξαρτητοποιηθούν από τις εταιρίες μουσικής ή έστω να επαναδιαπραγματευτούν τους όρους, ώστε να χάσουν μόνο οι εταιρίες και όχι οι τραγουδιστές/μουσικοί. Αυτό τώρα γίνεται είτε αυτόνομα είτε συλλογικά.

 

Οπότε παίρνουν τα ίδια ή και λίγο λιγότερα χρήματα οι Μουσικοί, οι λάτρεις της μουσικής ακούν με λιγότερα χρήματα και οι μόνοι που χάνουν είναι οι εταιρίες.

 

Αυτό που λέει με την φορολόγηση είναι ουσιαστικά κάτι σαν "πρόσληψη" στο δημόσιο? Θα παίρνουν δηλαδή ένα μέρος χρημάτων μέσο φόρων? Γενικά από ότι έχω καταλάβει αυτό ήδη γίνεται μέσα από φόρους για τα αναλώσιμα (κασέτες, cd, dvd) αλλά δεν πάει στους καλλιτέχνες αλλά σε έναν οργανισμό των καλλιτεχνών (κάτι τέτοιο??). Εμένα καλύτερο μου φαίνεται να δημιουργηθεί ένα κοινό σημείο στο διαδίκτυο που θα διαφημίζονται και θα πουλιούνται τα κομμάτια των μουσικών, οπότε αναβαθμίζεις και τους λιγότερο γνωστούς μουσικούς βάζοντας τους δίπλα στους ήδη γνωστούς.

 

Αλλά γενικά υπάρχουν λύσεις να είμαστε όλοι χαρούμενοι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν ξέρω. Η δεύτερη; :lol:

 

όποιος θέλει μπορεί να δει ολόκληρη την ομιλία σε 8 parts εδώ.

Βλέποντας την ομιλία από το πρώτο κιόλας μέρος συνειδητοποίησα ότι σαν λαός δεν κάνουμε για τέτοιου είδους ελεύθερα λογισμικά!Αν και σε ατομικό επίπεδο υπάρχουν αρκετοί που ασπάζονται αυτή τη σκέψη κ τρόπο ζωής,αλλά σε γενικό επίπεδο δε μας ταιριάζει!

Από την άλλη η μόνη φιλοσοφία που έρχεται πιο κοντά σ'αυτο που πραγματικά είμαστε κ θέλουμε,είναι μόνο αυτή της Apple!

Γιατί όμως παραμένει σε σχετικά σε χαμηλά επίπεδα τα mac προϊόντα(οχι τα ios)στην Ελλάδα?

Γιατί αντικρούει 1 κ μόνο μόνο χαρακτηριστικό μας!Τα θέλουμε όλα δωρεάν ή πάμφθηνα και αυτό να είναι μονόπλευρο,προς όφελος μας φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά γενικά υπάρχουν λύσεις να είμαστε όλοι χαρούμενοι νομίζω.

...όπως μάλλον θα έγραφε κι ο μέγας Γιάννης Ιωάννου, "...τί να το κάνω εγώ, όταν μου στερείς το κίνητρο του υπερκέρδους;" - οπότε δε νομίζω Nightstrikeάκη.

 

Το file sharing/πειρατεία/κλοπή/γουατέβερ μπορεί ούτε να ξεκίνησε έτσι, ούτε να έχει φτάσει να έχει πρωταρχικό σκοπό ν' αλλάξει τον κόσμο σε πιο δίκαιο αναφορικά με την κατανομή πλούτου - αλλά δεν παύει (πλέον) να είναι ένα πολύ σημαντικό παράπλευρο κέρδος και όπλο κόντρα στο παγκοσμιοποιημένο οικονομικό σύστημα και την ελίτ που απολαμβάνει τα οφέλη του. Οπότε όταν εγώ λοιπόν κλέβω κατεβάζοντας απλήρωτη και βλέποντας την τάδε τελευταία χολιγουντιανή μαλακία, καλά κάνω και κλέβω, κι ας καταντήσει εξ' αιτίας μου ο Μπραπίτ σερβιτόρος και η Τζολή να καθαρίζει σκάλες. Κι ούτε θα στεναχωρηθώ αν στα μεγαλοστελέχη των εταιριών λείψουν τα τζέτια, οι πισίνες, τα τζακούζια, οι αστακοί, τα χαβιάρια, οι σαμπάνιες, τα σκατά με τις φράουλες και γενικά οι μπονβιβεριές. Μιας και ένας ολόκληρος κόσμος έχει μάθει να ζει αντιπαραγωγικά τη στιγμή που κάτι δις νοματαίων (επειδή αναφέρθηκαν σε κάποια φάση κι αυτά) ψοφάνε της πείνας και κάποια στιγμή πρέπει ν' αλλάξει ο τρόπος που υπάρχουμε τα δίποδα στον πλανήτη.

 

 

 

Και για να χρησιμοποιήσω κι ένα "παιδικό" επιχείρημα (μιας και πολύς λόγος έγινε για τέτοια), αν λοιπόν δεν θέλουν να διασκεδάζουν τζαμπέ οι εταιρίες με τα εμπορεύματά τους, ας μην τα διαθέτουν (...από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια btw) με τον παραδοσιακό τρόπο. Κι έχει τόση ισχύ όση έχει το "αφού δεν μπορείς/δε θέλεις να τ' αγοράσεις, μην τα κλέβεις". Πήξαμε στους εμπόρους και στα επιχειρήματά τους. Φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως μάλλον θα έγραφε κι ο μέγας Γιάννης Ιωάννου, "...τί να το κάνω εγώ, όταν μου στερείς το κίνητρο του υπερκέρδους;" - οπότε δε νομίζω Nightstrikeάκη.

 

Το file sharing/πειρατεία/κλοπή/γουατέβερ μπορεί ούτε να ξεκίνησε έτσι, ούτε να έχει φτάσει να έχει πρωταρχικό σκοπό ν' αλλάξει τον κόσμο σε πιο δίκαιο αναφορικά με την κατανομή πλούτου - αλλά δεν παύει (πλέον) να είναι ένα πολύ σημαντικό παράπλευρο κέρδος και όπλο κόντρα στο παγκοσμιοποιημένο οικονομικό σύστημα και την ελίτ που απολαμβάνει τα οφέλη του. Οπότε όταν εγώ λοιπόν κλέβω κατεβάζοντας απλήρωτη και βλέποντας την τάδε τελευταία χολιγουντιανή μαλακία, καλά κάνω και κλέβω, κι ας καταντήσει εξ' αιτίας μου ο Μπραπίτ σερβιτόρος και η Τζολή να καθαρίζει σκάλες. Κι ούτε θα στεναχωρηθώ αν στα μεγαλοστελέχη των εταιριών λείψουν τα τζέτια, οι πισίνες, τα τζακούζια, οι αστακοί, τα χαβιάρια, οι σαμπάνιες, τα σκατά με τις φράουλες και γενικά οι μπονβιβεριές. Μιας και ένας ολόκληρος κόσμος έχει μάθει να ζει αντιπαραγωγικά τη στιγμή που κάτι δις νοματαίων (επειδή αναφέρθηκαν σε κάποια φάση κι αυτά) ψοφάνε της πείνας και κάποια στιγμή πρέπει ν' αλλάξει ο τρόπος που υπάρχουμε τα δίποδα στον πλανήτη.

 

 

 

Και για να χρησιμοποιήσω κι ένα "παιδικό" επιχείρημα (μιας και πολύς λόγος έγινε για τέτοια), αν λοιπόν δεν θέλουν να διασκεδάζουν τζαμπέ οι εταιρίες με τα εμπορεύματά τους, ας μην τα διαθέτουν (...από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια btw) με τον παραδοσιακό τρόπο. Κι έχει τόση ισχύ όση έχει το "αφού δεν μπορείς/δε θέλεις να τ' αγοράσεις, μην τα κλέβεις". Πήξαμε στους εμπόρους και στα επιχειρήματά τους. Φτάνει.

 

Ξερεις ομως κι εσυ ο ιδιος το πσο οξυμωρο ειναι αυτο.

Αν λοιπον χαιρεσαι με το οτι τους κλεβεις και βγαζουν λιγοτερα, με μια τυχαια συντονισμενη κινηση, αυτοι (και οι καθε αυτοι, ειναι χιλιαδες που απαρτιζουν τις ταινιες και παιρνουν ψιχουλα μπροστα τους), δε θα εχουν λογο να κατσουν να κανουν ταινιες και απλα θα παψουν.

Οποτε αυτο που ακους απο εδω μεσα απο πολλους, να νιωθουν οτι δεν μπορουν να ζησουν χωρις την τετευταια σεζον απο το Dexter η την τελευταια ταινια του Σπιλμπεργκ, το πριονιζουν με τις ιδιες τους τις πραξεις, και ισιως καποια στιγμη να εχουν το ελευθερο απο ολους τους νομους να κατεβασουν οτι ταινια θελουν, αλλα πλεον να μην εχουν αλλη καινουρια ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν υπάρχει <<άλλη καινούρια ταινία>> τι κακό θα πάθουμε, ε;

Που ούτε εσύ που το λες το πιστεύεις πως το unhollywood θα σταματήσει να παράγει προϊόντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα κοπεί η πειρατία ακομα και απο torrents

Θα αρχισει το παρεμποριό με τους σκληρούς δισκους.

Θα λεει ο αλλος πουλαω ΗDD 1 ΤΒ με σειρές House,Himym,φιλαράκια,Dexter κτλπ

Απο μουσική τα ταδε συγκροτήματα ολες οι δισκογραφίες κτλπ.

Στο τελος θα λεει συναντηση στο μετρό χερι με χερι ανταλλαγη

Δεκτός οποιοσδήποτε ελεγχος.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν υπάρχει <<άλλη καινούρια ταινία>> τι κακό θα πάθουμε, ε;

Που ούτε εσύ που το λες το πιστεύεις πως το unhollywood θα σταματήσει να παράγει προϊόντα..

 

Εμενα ρωτας; Ρωτα ολους οσους μεχρι στιγμης υπεραμυνονται οτι η ουσια του ιντερνετ ειναι το download, και οτι χωρις αυτο δεν εχει νοημα τιποτε αλλο (οσον αφορα το ιντερνετ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'συ το δραματοποιείς, λέγοντας πως θα πάψουν να βγαίνουν ταινίες λόγω download.

 

Δεν το δραματο ποιω, το θετω ως συζητηση, τι θα μπορουσε να γινοταν αν αυριο ας πουμε αφηνοταν ελευθερο και νομιμοτατο το download οποιασδηποτε ταινιας - τραγουδιου κλπ, ειτε ειναι copyrighted ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...