Προς το περιεχόμενο

Οι αμερικάνοι έκλεισαν το Megaupload.com


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κάτι κουλά πάντως τύπου "να δίνουμε 15€ και να κατεβάζουμε ότι θέλουμε, όσο θέλουμε" τα θεωρώ φουλ υπερβολικά και εκτός πραγματικότητας. Μιλάμε για εταιρίες κολοσσούς που απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους και πρέπει να πληρωθούν. Άμα κάποιος κατεβάζει τραγούδια, ταινίες, σειρές, παιχνίδια, εφαρμογές, τσόντες κτλ. κτλ., ποιος θα πρωτοπληρωθεί με αυτά τα 15€ και πως θα καθοριστεί το ποσοστό που αντιστοιχεί στον καθένα...?

 

Είναι η ίδια λογική με αυτή του πτωχευτικού δικαίου (το οποίο δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα btw).

Αφού δεν μπορείς να εισπράξεις καθόλου, ας εισπράξεις τουλάχιστον τα 15 ευρώ.

 

Πέρα από αυτό, θεωρώ πως οι κολοσσοί θα κερδίσουν και δε θα χάσουν από μια τέτοια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βαράνε συνήθως τα site που βγάζουν λεφτά, γιατί προφανώς παίζει κατάσχεση. Απλά να πληρωθούν θέλουν. Αντίστοιχα, και η αστυνομία θέλει τα νούμερα, "...είχε ακίνητα αξίας τάδε, και καταθέσεις που υπερέβαιναν τα 234234 εκ. ευρώ". Οπότε όλοι κάνουν την δουλειά τους. Άρα όποτε ακούμε ότι κατέβασαν ενα site είναι απλώς επειδή μάζευε χρήμα. Η αυτοδιόρθωση του συστήματος είναι αυτό το πράγμα. Οκ, ελευθερία, πειρατεία χαρ χαρ, αλλά άμα βγάζεις καλύτερα να αποσυρθείς λέγοντας ένα ευχαριστώ ή να φροντίσεις να μην δίνεις στόχο.

 

Δε χρειάζεται ούτε να λες το σκουλήκι να πεθάνει στη φυλακή ούτε να τον κάνεις σύμβολο της "επανάστας", απλά να ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Όσο για την αποθήκη, αυτή είναι η υπεράσπιση που χρησιμοποιείται μέχρι τώρα, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλο μας έτσι; Σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει αυτό το πράγμα, αλλά για τα περισσότερα ιντερνετικά θέματα μπα. Δε γίνεται όλο το ιντερνετ να ξέρει από που θα κατεβάσει και ο ιδιοκτήτης να δηλώνει άγνοια. Δεν πρόκειται για αποθήκη, πρόκειται για databases και google.

 

Εμένα μου αρέσει η πειρατεία και το γεγονός ότι υπάρχει σαν επιλογή, αρκεί να υπάρχει τσίπα. Δηλαδή για ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής σου, την χρησιμοποιείς σαν μέσο διασκέδασης, μόρφωσης χωρίς περιορισμούς, αλλά υποτίθεται όσο μεγαλώνεις καταλαβαίνεις την αναγκαιότητα του να πληρώνεις. Και εφόσον έχεις πλέον τα εφόδια πληρώνεις ενώ ταυτόχρονα γίνεσαι πιο επιλεκτικός, και έτσι διατηρείς το μέσο ανέπαφο για τους επόμενους που έρχονται. Μέχρι να συννενοηθούμε μεταξύ μας τουλάχιστον. Την λογική κανιβαλίζω ασύδοτα την βρίσκω ηλίθια.

 

ps. @στις μάρες και στα κοντόμακρα, λίγη ευγένεια δεν βλάπτει. To ύφος 1000 καρδιναλίων πολλοί το μίσησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή εναλλακτική είναι οι συνδρομές ενοικίασης στα video club. Δίνεις κάποιο Χ ποσό για ένα μήνα και αλλάζεις όσες φορές θέλεις. Εγώ το θεωρώ πολύ τίμιο.

 

Κάτι κουλά πάντως τύπου "να δίνουμε 15€ και να κατεβάζουμε ότι θέλουμε, όσο θέλουμε" τα θεωρώ φουλ υπερβολικά και εκτός πραγματικότητας. Μιλάμε για εταιρίες κολοσσούς που απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους και πρέπει να πληρωθούν. Άμα κάποιος κατεβάζει τραγούδια, ταινίες, σειρές, παιχνίδια, εφαρμογές, τσόντες κτλ. κτλ., ποιος θα πρωτοπληρωθεί με αυτά τα 15€ και πως θα καθοριστεί το ποσοστό που αντιστοιχεί στον καθένα...?

 

[offtopic]όχι, αλλά κοντά έπεσες. Hakobyan[/offtopic]

 

Δεν λεω να μην πληρωνονται οι εταιριες αλλα οχι με αποκλειστικα δικους τους ορους.

 

 

Σκακι παιζεις?Γιατι εγω τον λατρευω σαν σκακιστη τον Tigran Petrosian.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτι κουλά πάντως τύπου "να δίνουμε 15€ και να κατεβάζουμε ότι θέλουμε, όσο θέλουμε" τα θεωρώ φουλ υπερβολικά και εκτός πραγματικότητας. Μιλάμε για εταιρίες κολοσσούς που απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους και πρέπει να πληρωθούν. Άμα κάποιος κατεβάζει τραγούδια, ταινίες, σειρές, παιχνίδια, εφαρμογές, τσόντες κτλ. κτλ., ποιος θα πρωτοπληρωθεί με αυτά τα 15€ και πως θα καθοριστεί το ποσοστό που αντιστοιχεί στον καθένα...?

 

 

 

 

μπορούμε δίνοντας ενα χ ποσό τον μήνα να μη κατεβάζουμε οτι θέλουμε, αλλά να βλέπουμε οτι θελουμε όταν το θέλουμε(βλεπε Netflix).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ScarletK

 

μέσα στο σπόιλερ έχω μια copyrighted φωτο.

 

s4xqhk.jpg.gif

(εντάξει αυτή είναι λινκ αλλά έστω οτι την ανέβασα στο σερβερ του ινσο)

 

Εσύ μπορείς να τη δεις και να τη σώσεις στο pc σου

 

Τώρα: αν τη δει ο παρεδωσε θα τη διαγράψει.

Αν όμως υπήρχαν 7000 θέματα με 5000 ποστ καθημερινά και το καθένα είχε από 5 φωτο, δε θα μπορουσε να τα σβήνει ούτε κι αν ήταν ο σουπερ καοτόνικ.

Και λέει ο Χαλ.

Κυρα εταιρία σου δίνω πρόσβαση αν έχεις θέμα με κάποια φωτό να τη σβήνεις.

 

Για το δικό μου και το δικό σου ποστ λοιπόν έρχεται μια μέρα που συλλαμβάνεται ο Χαλ και ο παρεδώσε, κλείνει το ινσόμνια, και χάνει και ο alexzzz τις φωτό του που είχε ανεβάσει με τα παπάκια.

Η θέση του Χαλ για να αποφευχθεί αυτό ποιά θα έπρεπε να ήταν; Να κλείσει το ινσομνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε δίνοντας ενα χ ποσό τον μήνα να μη κατεβάζουμε οτι θέλουμε, αλλά να βλέπουμε οτι θελουμε όταν το θέλουμε(βλεπε Netflix).

Μένεις Αμερική; Εντώ στο Ελλάντα καρντιά μου ντεν έκι τέτοια πράματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάνε να τα κλείσουν όλα εκτός του rapid.

 

είναι το μόνο που το κατηγόρησαν πρώτο, τη γλύτωσε και μετά σταμάτησε να δίνει χρήματα ή πόντους.

και τώρα πουλά παιχνίδια, ταινίες ακόμα και software. Δεν λέω ότι δεν έχουν παράνομα αρχεία αλλά τώρα πια όχι τόσα όσο τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένεις Αμερική; Εντώ στο Ελλάντα καρντιά μου ντεν έκι τέτοια πράματα....

 

βασικα ητανε απαντηση στον προηγουμενο φιλο,οτι το μοντελο μηνιαιας συνδρομής (οχι στο download αλλά στο on demand ) θα ήτανε μια καλή λύση για όλους.Το Netflix ητανε παράδειγμα οτι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

κάπου σε χάνω.

Εστω οτι οι ΗΠΑ ποινικοποιούν τον ιδιοκτήτη της αποθήκης και το διαμοιρασμό

Η Ν.Ζ ποινικοποιεί μόνο το διαμοιρασμό.

 

Μπορούν οι ΗΠΑ να ζητήσουν έκδοση;

 

[...]

Οι ΗΠΑ μπορούν να ζητήσουν έκδοση. Το θέμα είναι τι θα κρίνουν τα δικαστήρια της Νέας Ζηλανδίας. Αν δηλαδή θεωρήσουν ότι δεν τίθεται θέμα παραβίασης της νομοθεσίας της Ν. Ζηλανδίας θα αρνηθούν να τον εκδώσουν, εκτός αν υφίσταται κάποια διμερής συμφωνία ή διακρατική συνεργασία των δύο χωρών - διόλου απίθανο γιατί το lobby των εταιρειών στις ΗΠΑ είναι πολύ ισχυρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps. @στις μάρες και στα κοντόμακρα, λίγη ευγένεια δεν βλάπτει. To ύφος 1000 καρδιναλίων πολλοί το μίσησαν...

 

Προσπαθώ να συνεφέρω τους κοιμισμένους. Αλλά αυτοί συνεχίζουν τον ύπνο. Κλασσικοί Έλληνες.

Anyway,

 

Βαράνε συνήθως τα site που βγάζουν λεφτά, γιατί προφανώς παίζει κατάσχεση. Απλά να πληρωθούν θέλουν. Αντίστοιχα, και η αστυνομία θέλει τα νούμερα, "...είχε ακίνητα αξίας τάδε, και καταθέσεις που υπερέβαιναν τα 234234 εκ. ευρώ". Οπότε όλοι κάνουν την δουλειά τους.

συμφωνώ μέχρι εδώ.

 

Τα υπόλοιπα είναι μόνο έλεγχος.

 

Αυτοί (όχι οι εταιρίες προφανώς) δεν νοιάζονται για τα κέρδη. Έχουν κέρδη. Μπορούν να βγάλουν κέρδη.

Το πρόβλημα είναι ο έλεγχος. Το internet είναι ανεξέλεγκτο, και αυτό τους απασχολεί. Θέλουν να επιβάλλουν τα ίδια πρότυπα με αυτά που επέβαλαν στην τηλεόραση & στον τύπο. Και όλα αυτά στοχεύουν ακριβώς εκεί.

 

-Θα φυλακίζαμε ποτέ τον Einstein επειδή ανακάλυψε την formula η οποία αποτελεί το βασικό συστατικό απελευθέρωσης ενέργειας από ύλη και στην οποία βασίζεται η ατομική βόμβα;

-Θα φυλακίζαμε ποτέ τους δημιουργούς σκληρών δίσκων γιατί σε αυτούς αποθηκεύονται υλικά παιδικής πορνογραφίας;

-Θα τιμωρούσαμε ποτέ τα παιδιά μας γιατί τάισαν το σκύλο που έκανε χάλια το πάτωμα;

-Θα απαγορεύαμε ποτέ στον κόσμο να πίνει νερό από την βρύση για να μην χάσει λεφτά η Λουτράκι;

-Τότε γιατί να τιμωρήσουμε τους προγραμματιστές και τους ιδιοκτήτες μιας ιστοσελίδας, που ίσα-ίσα δέχονται παραβάσεις copyright και αφαιρούν συνεχώς (και πολύ γρήγορα μάλιστα) τα αρχεία τα οποία δέχονται reports;

 

Και φυσικά ούτε λόγος για τη νόμιμη χρήση του mu, στον αέρα τόσοι χρήστες. Ούτε δίκη ούτε τίποτα, μόνο shutdown. QQ.

 

Φανταστείτε λίγο τι θα γίνει εάν περάσει και το SOPA! Εάν περάσει το SOPA είναι σαν να θέλουμε να σταματήσουμε έναν σειριακό δολοφόνο και να το κάνουμε αυτό ρίχνοντας μια βόμβα σε όλη την πόλη. Το internet δεν θα είναι ποτέ ίδιο αν περάσει αυτό το νομοσχέδιο. Ειδικά για εμάς που δεν είμαστε @ US. Και ούτε μία διαμαρτυρία από αυτό εδώ το site, ούτε λόγος, ούτε τίποτα στην κεντρική σελίδα! QQ.

 

 

Το να κλέψει ο Α μια πατάτα από τον Β, είναι κλοπή. Ο Β δεν έχει πλέον πατάτα και ο Α έχει.

Αλλά τα πνευματικά δικαιώματα δεν είναι πατάτες ffs. Τα "πνευματικά δικαιώματα είναι μία νέα έννοια (ειδικά στην Ελλάδα) που πηγάζει καμία 500αρια χρόνια πριν και υφίστατο κυρίως στην δύση. Τα ελληνικά, τα λατινικά, οι Dante, Chaucer, ακόμα και Shakespeare, έγιναν γνωστοί σε μια εποχή όπου οι δημιουργοί δεν παίρνανε λεφτά για κάθε αντίτυπο που κυκλοφορούσε στα θέατρα. Το κοινό άλλαζε τα ποιήματα και τα πουλούσε στην αγορά χωρίς να παίρνει λεφτά ο αρχικός δημιουργός.

 

Για να μήν αναφέρω αυτό: http://torrentfreak.com/from-rogue-to-vogue-megaupload-and-kim-dotcom-111218/

 

Τα λοιπά που αναφέρονται παραπάνω είναι επιεικώς άσχετα.

 

Εν ολίγοις, μία είναι η λύση.

Εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις παράδειγμα στο οποίο ανέβηκε κάτι για λίγο και μετά κατέβηκε. Υπάρχει διαφορά προφανώς. Οι πιο έξυπνες από αυτές τις εταιρείες δείχνουν να συμβιβάζονται, ή κάνουν κινήσεις που θα παίξουν στα media (όπως το rapid) για να κερδίσουν χρόνο (κατεβάσαμε 10κ αρχεία που ήταν παράνομα, ριξαμε ban σε τόσους χρήστες κτλ). Ε προφανώς το mega είχε πολλά έσοδα και μάλλον έλεγχο στο content δεν πολυέκανε. Οπότε έγινε στόχος. Στην τελική άμα θέλει μπορεί να σηκώσει φίλτρα (αλλά δεν συμφέρει, γιατί το μεγαλύτερο traffic θα ήταν για τέτοια αρχεία). Άμα δεν γίνεται κάτι τέτοιο, που αμφιβάλλω, θα μπορούσε πολύ απλά να παίρνει τις νέες κυκλοφορίες κάθε μήνα και να ψάχνει στο google. Δε το λέω σα σοβαρό μέτρο, το αναφέρω για την αθωότητα που λες. Ξέρεις δηλαδή δεν γίνεται να μην ξέρεις.

 

Από την φύση τους έτσι κι αλλιώς αυτές οι υπηρεσίες είναι γκρίζες. Σαν τα στρέμματα με τις 5χ5 αποθήκες στην Αμερική που βλέπουμε στην τβ ;P. Λίγο τις χρησιμοποιείς, λίγο κάνεις τα στραβά μάτια, άμα γίνει κάτι άσχημο φωνάζεις, γενικά αντιδρούμε όπως μας βολεύει. Και τόσα χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει και τίποτα. Έκελισε (άνοιξε?!) το mega και τι έγινε; Θα πάρουν μερικά λεφτά οι εταιρείες, θα γραφτούν μερικά άρθρα, θα ανοίξει άλλο site και συνεχίζουμε.

 

"Αν ο Hal έλεγε, ρε παιδιά δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξω τις φωτογραφίες, αλλά όταν το έμαθα έκανα ban τους χρήστες" δε νομίζω να έτρωγε 400 χρόνια φυλακή. Άσχετο αν θα τον κατονόμαζα σαν συνεργό εγώ! Και αυτό γίνεται βασικά και στην πραγματικότητα. Κλείνει το site, ξαναεπιστρέφει, αλλάζει όνομα ξέρω 'γε και πάει λέγοντας.

 

Το sopa btw νομίζω πάει για βρούβες Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε δίνοντας ενα χ ποσό τον μήνα να μη κατεβάζουμε οτι θέλουμε, αλλά να βλέπουμε οτι θελουμε όταν το θέλουμε(βλεπε Netflix).

Bασικα μπορουμε να δινουμε πχ 50Ε τον μηνα σε ppv ή να δινουμε τα 10Ε του εισητηριου στο σινεμα ή να πληρωνουμε 30Ε τον μηνα καλωδιακη για να βλεπουμε σειρες ή να ακουμε ενα cd για μια φορα με 15Ε. Κανεναν προβλημα.

 

ΑΛΛΑ

 

Αν δεν μου αρεσει η ταινια, θα βγαινω στο 1/3 της διαρκειας απο το σινεμα και θα μου επιστρεφεις τα 2/3 του εισητηριου.

Αν δεν μου αρεσει το cd θα στο επιστρεφω εντος 1 ημερας και θα μου δινεις πισω τα λεφτα

Αν δεν μου αρεσει η σειρα που βγαζουν σε ενα δικτυο θα μπορω να επιλεξω να σταματησω να πληρωνω το κομματι που της αντιστοιχει και να πληρωνω λιγοτερα

 

 

Το "πληρωνω ολο το ποσο για ταινιες/σειρες/μουσικη εκ των προταιρων και χωρις δικαιωμα επιστροφης αν δεν μου αρεσει και θελω να σταματησω στη μεση" ειναι κλεψια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο το θέμα και το megaupload είναι αφορμή... Για μένα ξεκινάει από την βάση, και ποιά είναι αυτή η βάση; Η παραγωγή πλούτου.

Όλα τα επαγγέλματα της πόλης, ανήκουν στην κατηγορία της "Παροχής Υπηρεσιών". Η παροχή υπηρεσιών είναι προστιθέμενη αξία στον υλικό πλούτο μιας κοινότητας ή αν θέλετε ενός κράτους. Εγώ για παράδειγμα που είμαι μουσικός (το οποίο μην ξεχνάτε υπάγεται στην παροχή υπηρεσιών), για να έχω ένα εισόδημα 10,000 € το χρόνο (θα 'θελα...), το κράτος πρέπει να παράγει πολλαπλάσιους τόνους πατάτας για να με ταΐσει, βωξίτη, ξύλο καρυδιάς, πετρέλαιο για τα πλαστικά, πετρέλαιο κίνησης, κι όλες τις υπόλοιπες πρώτες ύλες για να μπορέσω εγώ να έχω κιθάρα, βιολί (ξεχάσαμε τρίχες αλόγου για το δοξάρι), μικρόφωνα ηχεία και υπολογιστή. ΌΤΑΝ, δεν υπάρχει αυτή η παραγωγή πλούτου κι εγώ συνεχίζω να πληρώνομαι με 10,000 € για την παροχή υπηρεσιών μου που είναι προστιθέμενη αξία σε ένα πλούτο ο οποίος δεν υπάρχει, έρχεται πολύ απλά κι ωραία η κατάαααρρευση....!! Που καταλήγω; Όταν σταματήσουν οι εταιρίες να κάνουν αρπαχτές εις βάρος πρωτίστως του κοινού και έπειτα των δημιουργών, τότε ίσως έρθει μια ισορροπία... Κι όχι 20 € μηνιαία συνδρομή στην WMG για να κατεβάζω τα πάντα, 10€ και πολλά είναι. Σκεφτείτε και το άλλο... Σχεδιασμός αυτοκινήτων. Το κόστος σχεδιασμού ενός άσχημου αυτοκινήτου με ενός όμορφου, είναι ακριβώς ίδιο... ένα μολύβι κι ένα χαρτί. Κι όμως τη διαφορά στην εμφάνιση τη χρυσοπληρώνεις..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα μπορουμε να δινουμε πχ 50Ε τον μηνα σε ppv ή να δινουμε τα 10Ε του εισητηριου στο σινεμα ή να πληρωνουμε 30Ε τον μηνα καλωδιακη για να βλεπουμε σειρες ή να ακουμε ενα cd για μια φορα με 15Ε. Κανεναν προβλημα.

 

ΑΛΛΑ

 

Αν δεν μου αρεσει η ταινια, θα βγαινω στο 1/3 της διαρκειας απο το σινεμα και θα μου επιστρεφεις τα 2/3 του εισητηριου.

Αν δεν μου αρεσει το cd θα στο επιστρεφω εντος 1 ημερας και θα μου δινεις πισω τα λεφτα

Αν δεν μου αρεσει η σειρα που βγαζουν σε ενα δικτυο θα μπορω να επιλεξω να σταματησω να πληρωνω το κομματι που της αντιστοιχει και να πληρωνω λιγοτερα

 

 

Το "πληρωνω ολο το ποσο για ταινιες/σειρες/μουσικη εκ των προταιρων και χωρις δικαιωμα επιστροφης αν δεν μου αρεσει και θελω να σταματησω στη μεση" ειναι κλεψια

 

Δηλαδή αν παραγγείλεις ένα περίεργο φαγητό, φας το μισό και δεν σου αρέσει, πρέπει να σου δώσουν τα μισά χρήματα πίσω; Το προϊόν εντάξει είναι. Εσένα δεν σου αρέσει...

 

Το να επιστρέψεις οτιδήποτε που είναι στην κατάσταση που το αγόρασες μπορείς να το κάνεις (Cds κ.τ.λ.) και είναι δικαίωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...