Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS3 - Yellow Light of Death [YLOD]


Paraouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, JohnJohn3484 είπε

Προσπάθησα reflow αλλά τίποτα. Θα ξαναπροσπαθήσω αλλα δεν ελπίζω σε κάτι. Reballing προφανώς και ούτε καν. Καλύτερα να ψάξω μεταχειρισμένο.

Ακουγόταν το fan σαν Jet πριν σβήσει ?Ποιο μοντέλο είναι, λίγο περίεργο για ylod και σε σλιμ ήταν μια στο εκατομμύριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Ακουγόταν το fan σαν Jet πριν σβήσει ?Ποιο μοντέλο είναι, λίγο περίεργο για ylod και σε σλιμ ήταν μια στο εκατομμύριο 

Cech-2004b. Όχι, το fan ίσα που παίρνει μπρος και σβήνει το ps. Αν εννοείς όσο λειτουργούσε κανονικά, το fan το είχα στο 48-49% καθώς είχα cfw.

Επεξ/σία από JohnJohn3484
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Cech-2004b. Όχι, το fan ίσα που παίρνει μπρος και σβήνει το ps. Αν εννοείς όσο λειτουργούσε κανονικά, το fan το είχα στο 48-49% καθώς είχα cfw.

Θερμοκρασίες έβλεπες? Για reflow θέλεις flux μόνο έτσι λογικά θα δουλέψει.Αν πάλι δεν, είχα ένα σλιμ που είχε glod και έβαλα στις βίδες που πιάνεται η ψύξη μια ροδέλα στην κάθε βίδα και δούλεψε.Και άνοιξε να δεις αν έχει φουσκώσει κανένας πυκνωτής από το τροφοδοτικό δεν είναι τίποτα μια βίδα βγάζεις και άνοιξε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό δοκίμασα και απο υπολογιστή οπότε δεν φταίει αυτό. Δεν ειχα flux οπότε δεν έβαλα. Θα ξαναπροσπαθήσω όμως το σκ. Θα δοκιμάσω κι αυτό με τη ροδέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Τροφοδοτικό δοκίμασα και απο υπολογιστή οπότε δεν φταίει αυτό. Δεν ειχα flux οπότε δεν έβαλα. Θα ξαναπροσπαθήσω όμως το σκ. Θα δοκιμάσω κι αυτό με τη ροδέλα.

Επιμένω παντός με flux διότι και εγώ είχα προσπαθήσει χωρίς και δεν είχα φτιάξει πότε γιατί όλοι βάζουν flux για να δυναμώσει την κόλληση και να το δώσει μια παράταση ζωής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά μια ερώτηση έχω το ps3 fat 60gb που παίζει τα παιχνίδια του ps2 ps1,  εκεί που έπαιζα ξαφνικά έσβησε μετά που πήγα να το ανάψω δεν άναβε έκανε πως ανάβει και ξανά έσβηνε και μου βγάζει ενδιάμεσα ένα κίτρινο φωτακι τι μπορεί να έπαθε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ten ten jo είπε

Παιδιά μια ερώτηση έχω το ps3 fat 60gb που παίζει τα παιχνίδια του ps2 ps1,  εκεί που έπαιζα ξαφνικά έσβησε μετά που πήγα να το ανάψω δεν άναβε έκανε πως ανάβει και ξανά έσβηνε και μου βγάζει ενδιάμεσα ένα κίτρινο φωτακι τι μπορεί να έπαθε 

Ylod (Yellow Light of Death).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ten ten jo είπε

Δηλαδή και πως φτιάχνεται αυτό εάν ξέρεις

Η γνώμη μου είναι να ψάξεις για άλλο κι άσε τα reballing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ten ten jo είπε

Δηλαδή και πως φτιάχνεται αυτό εάν ξέρεις

Τελευταία διάβαζα και για έναν άλλο τρόπο, που γράφουν ότι είναι η πραγματική και μόνιμη λύση

https://www.psx-place.com/threads/tutorial-nec-tokin-capacitors-replacement-ylod-fix.25260/

Απ'όσο έχω δει σε βίντεο σε Youtube δουλεύει. Έχω και εγώ ένα, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα εργαλεία να το κάνω.

Επεξ/σία από kiko33gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pier88 είπε

Γιατί να κάνει κάποιος reballing αφού μπορεί να βρει ps3 slim κονσόλα με πιο λίγα χρήματα;

Εννοειται οτι αυτο που λες ειναι το πιο σωστο καθως τα πιο πολλα fat υποφερουν απο ylod απλως ανεφερα το πως φτιαχνεται απο τα λιγα που ξερω και εχω διαβασει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pier88 είπε

Γιατί να κάνει κάποιος reballing αφού μπορεί να βρει ps3 slim κονσόλα με πιο λίγα χρήματα;

Εξαρτάται για ποιο λόγο θέλει την κονσόλα - αν είναι απλά να παίζει PS3 παιχνίδια - ναι, ένα slim είναι καλύτερη λύση.

Αν τη θέλει για συλλεκτικούς ή συναισθηματικούς λόγους, ή θέλει να έχει μία κονσόλα που παίζει PS1, PS2 και PS3, τότε να τη φτιάξει είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...