Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα και ρυθμός


Milka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Εδω και αρκετο καιρο μαθαινω κιθαρα, μονη μου, ομως με δυσκολευει ο ρυθμος στα τραγουδια. Προσπαθω να συγχρονιζω την κιθαρα με τα τραγουδια και να πιανω τον ρυθμο ευκολα.. Μπορειτε να με βοηθησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Εδω και αρκετο καιρο μαθαινω κιθαρα, μονη μου, ομως με δυσκολευει ο ρυθμος στα τραγουδια. Προσπαθω να συγχρονιζω την κιθαρα με τα τραγουδια και να πιανω τον ρυθμο ευκολα.. Μπορειτε να με βοηθησετε?

 

μετρονομο δοκιμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρονομο δοκιμασες?

ο μετρονόμος μπορεί να αποβεί καταστροφικός, γι αυτό ρώτησα τι κιθάρα παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ρυθμό του δεξιού χεριού τον "χτίζεις" βάσει του ρυθμού του κομματιού (συνήθως). Αν μιλάμε, για παράδειγμα, για ένα απλό κομμάτι (πχ 4/4 80bpm) ξεκίνα χτυπώντας προς τα κάτω (downstroke) όλες τις θέσεις, και προσπάθησε να παρατηρείς το rythm section (μπασοτύμπανο) πού τονίζει, ώστε να τονίζεις αυτές τις συγκεκριμένες αξίες. Σιγά σιγά, θα βρίσκεις την γκρούβα του κομματιού χωρίς κανέναν απολύτως κόπο. Αλλά η προσέγγιση είναι στο 90% των περιπτώσεων αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κιθάρα παίζεις;

Ακουστικη

 

εισαι σε λαθος γειτονια

Οκ απλως πετυχα ενα πολυ παλιο θεμα σχετικα με την κιθαρα στο "μπλα μπλα" και ετσι το εβαλα εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

 

Η μελέτη με μετρονόμο χρειάζεται αναλόγως το στάδιο που βρίσκεται κανείς στην μελέτη ενός κομματιού και το τι θέλει να φτιάξει.

Προσωπικά, δεν θα συνιστούσα την ΣΥΝΕΧΗ μελέτη με μετρονόμο.

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ από το πρώτο ποστ είναι ότι δεν έχει γνώση των διάφορων αξιών και μέτρων στη μουσική, οπότε η μέθοδος -παίζω-μαζί-με-το-σιντι- δεν βοηθάει ακριβώς. Θεωρητικό υπόβαθρο λείπει μάλλον.

 

Αν πέφτω μέσα, μπορεί η Μιλκα να μας το πει να βρούμε μερικά λινκς με τα βασικά για περαιτέρω βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Εδω και αρκετο καιρο μαθαινω κιθαρα, μονη μου, ομως με δυσκολευει ο ρυθμος στα τραγουδια. Προσπαθω να συγχρονιζω την κιθαρα με τα τραγουδια και να πιανω τον ρυθμο ευκολα.. Μπορειτε να με βοηθησετε?

 

πιο μετρονόμο ρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...