Προς το περιεχόμενο

Νέο τροφοδοτικό


mogolfiero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Πριν λίγο έκανα μπουρλότο το τροφοδοτικό μου (μην ρωτήσετε πως!) οπότε ψάχνω για αντικαταστάτη

 

Είχα ενα Enermax 535w αγορασμένο το 2006. 5 χρόνια με έβγαλε ασπροπρόσωπο

 

Έχοντας αλλάξει το συστημά μου απο τότε - πήγα σε πολύ απλό setup καθώς δεν το λίωνω πλέον-

 

Αυτήν την στιγμή έχω πάνω τα εξής

 

Intel E5700 (s775, 3GHz, 2MB)

Gigabyte G41MT D3V (s775, DDR3, VGA)

2x Transcend 2GB DDR3-1333 Ram Dimm αλλά δουλεύουν στα 1066

Intel SSD Postville X25-M 80gb

2 SATA Σκληρούς (250gb + 160gb)

Eνα DVD-RW και πάνω συνδέω 3-4 συσκευές USB (Printer, USB Receiver Mouse-Keyboard, iPhone κλπ)

 

 

Με έναν μικρό υπολογισμό θεωρώ ότι τα 535 που είχα ήταν υπεραρκετά μην πω άχρηστα οπότε λέω να ρίξω τα watt.

 

Ένα τέτοιο σύστημα με την προσθήκη καποιας μεσαίου επιπέδου κάρτας γραφικών στο μέλλον (δουλεύω την on-board τώρα) θα το σήκωνε ενα τροφοδοτικό 350W?

Kαι δεν μιλάω για άγνωστη μάρκα, στην Γερμανία που βρίσκομαι υπάρχει μια μάρκα be Quiet! που όλοι λένε ότι ειναι παρα πολύ καλή!

 

 

Με ενδιαφέρει πιο πολύ απόλα να είναι μέχρι 40-50 ευρώ και όσο πιο αθόρυβο γίνεται!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι πάρα πολύ καλή η μάρκα, αλλά αν βάλεις κάρτα γραφικών δεν σου φτάνουν τα 350 watt. Γύρω στα 500 θα κινηθείς.

 

Το επόμενο βήμα στην be Quiet! είναι τα 430watt, αυτά μας φτάνουν?

 

Σκέψου ότι και η GPU δεν θα είναι κανένα τέρας, η CPU + mobo δεν είναι και για πολλα πράγματα σωστα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο βήμα στην be Quiet! είναι τα 430watt, αυτά μας φτάνουν?

 

Σκέψου ότι και η GPU δεν θα είναι κανένα τέρας, η CPU + mobo δεν είναι και για πολλα πράγματα σωστα? :)

 

Τι να σου πω, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Νομίζω ότι οριακά θα σου φτάσουν τα 430. Πάντω σίγουρα όχι 350. 500αρι δεν βγάζει η be quiet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Νομίζω ότι οριακά θα σου φτάσουν τα 430. Πάντω σίγουρα όχι 350. 500αρι δεν βγάζει η be quiet?

 

Ναι βγάζει , οι κλίμακες πανε 350-430-530 και η τιμή αντίστοιχα ανεβαίνει κατά 10 ευρώ. 37 το πρώτο, 46 και 56 αντιστοιχα τα άλλα.

 

 

Με την ευκαιρία που σε βρήκα διαθέσιμο, τι κάρτα γραφικών θα έμπαινε σε ένα τέτοιο σύστημα? Μία 6770 μπορεί να μου δημιουργήσει bottleneck? Mην σπαταλάω άδικα τα λεφτά μου!

 

 

(Σευχαριστώ για το ενδιαφέρον!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βγάζει , οι κλίμακες πανε 350-430-530 και η τιμή αντίστοιχα ανεβαίνει κατά 10 ευρώ. 37 το πρώτο, 46 και 56 αντιστοιχα τα άλλα.

 

 

Με την ευκαιρία που σε βρήκα εύκαιρο, τι κάρτα γραφικών θα έμπαινε σε ένα τέτοιο σύστημα? Μία 6770 μπορεί να μου δημιουργήσει bottleneck? Mην σπαταλάω άδικα τα λεφτά μου!

 

 

(Σευχαριστώ για το ενδιαφέρον!)

 

:rolleyes: :rolleyes:

 

Αυτήν είχα στο μυαλό μου όταν μου είπες μεσαία. Εγώ πάντως στην θέση σου για 10 ευρώ θα έπαιρνα το 500αρι έτσι για την άνεση.

 

Η amd λέει 450 minimum γι αυτήν την κάρτα αλλά ενδεχομένως και το ποιοτικό 430αρι να την βγάλει:

 

450 Watt or greater power supply with one 75W 6-pin PCI Express® power connectors recommended (600 Watt and two 6-pin connectors for AMD CrossFireX™ technology in dual mode).

 

http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/amd-radeon-hd-6000/hd-6770/Pages/amd-radeon-hd-6770-overview.aspx#3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια με κάλυψες πλήρως. Όντως η διαφορά δεν είναι μεγάλη, αξίζει την σιγουριά.

 

Σευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, άντε η GPU μας έμεινε και τελος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταία ερώτηση, πιο πολύ ακαδημαική.

 

Ποιές είναι οι πιθανότητες να κάηκε κατι παραπάνω απο το τροφοδοτικό όταν έκανε το μπαμ? :)

Το είχα ανοιχτό και έπαιρνα κάτι μετρήσεις μέχρι που προκάλεσα ενα μικρούτσικο βραχυκύκλωμα και έριξα την ασφάλεια!

 

Ο SSD τσέκαρα και δουλεύει οκ. Για την μητρική-cpu πως μπορώ να ξέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Απλά θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση επειδή είμαι κάτοχος ενός BeQuiet εδώ και 2,5 χρόνια. Έχω το 1000άρι επειδή στην αρχή που το πήρα είχα 2 κάρτες γραφικών Raddeon HD 5870 σε Crossfire. Το τροφοδοτικό δεν ήταν ποτέ σταθερό. Όποτε του ζητούσα δύναμη τα volt στις συνδέσεις του έπεφταν κατακόρυφα. Η 3.3v να βρίσκεται στα 3.06 και η 5 να είναι στα 4.72!! Επισης πριν κανα μήνα άλλαξα κάρτα γραφικών σε μόνο μία Gainward 560 βγάζοντας τις άλλες 2. Μετά από καμιά εβδομάδα μου σκάει πυκνωτής στην μητρική. Πάω τον αλλάζω και σε 2-3 μέρες μου ξανασκάει. Τώρα θα αλλάξω τροφοδοτικό και θα τον ξαναλλάξω. Είμαι 90% σίγουρος οτι φταίει το τροφοδοτικό. Επίσης ένας λόγος που το αγόρασα (το χρυσοπλήρωσα και 200ευρώ παραγγελία από αγγλία+μεταφορικά κλπ..), είναι επειδή θα ήταν ΑΘΟΡΥΒΟ!! Όχι αθόρυβο δεν είναι. Ακούγεται πιο πολύ και από τους (πενταετίας) 2x WD Caviar Black που ήταν σε Raid και συόταν όλο το case σαν τα παλιά 56k μόντεμ... Τώρα που τους έβγαλα το @#$%!@&* τροφοδοτικό είναι το μόνο που ακούγεται και σφυρίζει λές και είναι τρένο!! Εγώ είμαι 100% απογοητευμένος και πρέπει να ήταν από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει ποτέ σε hardware.

 

Θα σου πρότεινα να δεις και το 500άρι Xzero της Nesteq. Κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα BeQuiet..

 

Φιλικά πάντα! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι απο την μερια μου σε εσενα θα προτεινα να σταματησεις να χρησιμοποιεις αυτο το τροφοδοτικο γιατι οπως λες δεν δινει σωστες τασεις και δεν πιστευω να εχεις ορεξη να σου ξανακαψει τιποτα.

Εαν ειναι ακομη σε εγγυηση στειλε το πισω φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι απο την μερια μου σε εσενα θα προτεινα να σταματησεις να χρησιμοποιεις αυτο το τροφοδοτικο γιατι οπως λες δεν δινει σωστες τασεις και δεν πιστευω να εχεις ορεξη να σου ξανακαψει τιποτα.

Εαν ειναι ακομη σε εγγυηση στειλε το πισω φυσικα.

 

Ναι περιμένω να έρθει το καινούριο που έχω παραγγείλει και θα το στείλω. Δυστηχώς δεν μπορώ να μείνω χωρίς pc ουτε λεπτό γιατί κάνω δουλειά και δεν περισεύουν χρήματα για να έχω δεύτερο καβάτζα με τις ίδιες δυνατότητες με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω για την ενημερωση Σαββα. Αυτο που λεω να παρω ειναι καινουρια σειρα (Pure Power) και οσο και να εψαξα στο νετ δεν καταφερα να βρω αρνητικο σχόλιο!

 

Ας ελπισουμε να μην εχω τετοια θεματα, απλα δεν εχω ορεξη να μπαινω στην διαδικασια να παραγγελνω εκτος Γερμανιας και να περιμενω! Το χρειαζομαι αμεσα δυστυχως.. Αν ημουν Ελλαδα σιγουρα θα μπορουσα να κανω καποια καλυτερη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μπορείς να κοιτάξεις σ αυτά τα καταστήματα για μεγαλύτερη ποικιλία:

 

http://www.computeruniverse.net/list.asp?language=english&maxrecords=30&cp=6&np=7&lp=5&navigate=5&home=false&group=30000573&order=[VKB]%2C+[N1]%2C+[N2]&newProgram=False&newDays=30&previews=False&props_mastergroup=False&o=[VKB]%2C+[N1]%2C+[N2]

 

http://www.alternate.de/html/highlights/page.html?tk=7&hgid=29&tgid=260&tk=7&lk=3044

 

http://www.idealo.de/preisvergleich/SubProductCategory/1342.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...