Προς το περιεχόμενο

μπαίνει δύσκολα η πρώτη + bonus ηχητικά εφέ


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χεχε, κλασικο ιταλικο.

3 ειχα/εχω ως τωρα, κανενα δεν παιρνει πρωτη με πανω απο 5km/h.

 

Αντιθετα, σε ενα Xantia ενος φιλου, μπαινει και με 60 που λεει ο λογος...!

 

 

Παντως, ως πρωταρης πριν μερικα χρονια, θυμαμαι οτι αυτο με φοβιζε. Ειδικα σε ανηφορικους δρομους "κι αν χασω φορα? θα πρεπει να βαλω 1η ελαχιστα πριν σταματησει. κι αν με παρει προς τα πισω? :fear: :fear: :fear:".

Τελικα ολα στο μυαλο ειναι ομως B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@SR20DET

 

Απο οτι γνωριζω μου φαινεται οτι φθειρετε το ρουλεμαν του συμπλεκτη.Παντως και στα βιβλιαρακια οι κατασκευαστες προτεινουν να μην παραμενουμε μεγαλο χρονικο διαστημα με τον συμπλεκτη πατημενο και την ταχυτητα κουμπωμενη.Ο δισκος ειναι σιγουρο οτι δεν φαγωνετε σε αυτην την περιπτωση.Παντως δεν νομιζω να υπαρχει λογος να περιμενεις με πατημενο συμπλεκτη και ταχυτητα κουμπωμενη.

 

@dimkoul

Καλα απο περιστατικα-εμπειριες αλλο πραμα.Πχ ειχαμε παει για λιγες μερες λαμια σε κατι κολλητους που σπουδαζουν εκει.Με τα πολλα αποφασισαμε να νοικιασουμε αμαξι και να παμε παρνασσο για σκι.Απο πριν κανονιζουμε να οδηγησουμε 3 ατομα και να το μοιρασουμε.Το περνουμε το προηγουμενο βραδυ και αρχιζουν τα τεστ.Το παιρνω εγω μεσα στην λαμια ολα οκ.Το παιρνει ενα αλλο παιδι με το οποιο εχουμε τον ιδιο καιρο το διπλωμα(μαζι καναμε μαθηματα),μια χαρα αρχικα,αλλα με το που βρεθηκε σε ανηφορα και αναγκαστικε να σταματησει αυτο ητανε.Δεν μπορουσε να ξεκινισει.Μια θα του εσβηνε,μια θα τον επαιρνε πισω.Με τα χιλια ζορια(5000 στροφεσ :rolleyes: )ξεκινησε.Βεβαια βρωμυσε ο τοπος απο δισκο.....Μετα μου λεει δεν το ξαναπαιρνω.Ο τριτος βλεπωντας αυτα και οντας ποιο νεος οδηγος,ουτε καν το δοκιμασε.Τελικα το πηρα για ολην την διαρκεια που το ειχαμε.Ξεχασα να αναφερω οτι πριν παω λαμια πηγα στο χωριο την μανα μου(500 χιλ),διανυκτερευσα,γυρισα και την επομενη πηγα λαμια.Την μεθεπομενη πηγαμε παρνασσο

 

Γενικα και με τον πατερα μου οταν παμε ταξιδι παρακαλαω να οδηγησω.Του λεω ατακες του στυλ:"ελα ελα γερασες δεν εισαι για οδηγηση" και αλλα τετοια.Στην αρχη με κοροιδευει και καλα οτι τωρα βγηκα απο το αυγο μου,αλλα τελικα μου το δινει σε ολην την διαδρομη....χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, κλασικο ιταλικο.

3 ειχα/εχω ως τωρα, κανενα δεν παιρνει πρωτη με πανω απο 5km/h.

 

Αντιθετα, σε ενα Xantia ενος φιλου, μπαινει και με 60 που λεει ο λογος...!

 

 

Παντως, ως πρωταρης πριν μερικα χρονια, θυμαμαι οτι αυτο με φοβιζε. Ειδικα σε ανηφορικους δρομους "κι αν χασω φορα? θα πρεπει να βαλω 1η ελαχιστα πριν σταματησει. κι αν με παρει προς τα πισω? :fear: :fear: :fear:".

Τελικα ολα στο μυαλο ειναι ομως B)

με ησυχάζεις πολύ τωρα!και οντως σε κατι ανηφορες που ειχε χρειαστει να κατεβασω σε 1η εμπαινε μια χαρα! αυτο το μυαλο τι μας κανει!

 

@SR20DET

 

Απο οτι γνωριζω μου φαινεται οτι φθειρετε το ρουλεμαν του συμπλεκτη.Παντως και στα βιβλιαρακια οι κατασκευαστες προτεινουν να μην παραμενουμε μεγαλο χρονικο διαστημα με τον συμπλεκτη πατημενο και την ταχυτητα κουμπωμενη.Ο δισκος ειναι σιγουρο οτι δεν φαγωνετε σε αυτην την περιπτωση.Παντως δεν νομιζω να υπαρχει λογος να περιμενεις με πατημενο συμπλεκτη και ταχυτητα κουμπωμενη.

 

@dimkoul

Καλα απο περιστατικα-εμπειριες αλλο πραμα.Πχ ειχαμε παει για λιγες μερες λαμια σε κατι κολλητους που σπουδαζουν εκει.Με τα πολλα αποφασισαμε να νοικιασουμε αμαξι και να παμε παρνασσο για σκι.Απο πριν κανονιζουμε να οδηγησουμε 3 ατομα και να το μοιρασουμε.Το περνουμε το προηγουμενο βραδυ και αρχιζουν τα τεστ.Το παιρνω εγω μεσα στην λαμια ολα οκ.Το παιρνει ενα αλλο παιδι με το οποιο εχουμε τον ιδιο καιρο το διπλωμα(μαζι καναμε μαθηματα),μια χαρα αρχικα,αλλα με το που βρεθηκε σε ανηφορα και αναγκαστικε να σταματησει αυτο ητανε.Δεν μπορουσε να ξεκινισει.Μια θα του εσβηνε,μια θα τον επαιρνε πισω.Με τα χιλια ζορια(5000 στροφεσ :rolleyes: )ξεκινησε.Βεβαια βρωμυσε ο τοπος απο δισκο.....Μετα μου λεει δεν το ξαναπαιρνω.Ο τριτος βλεπωντας αυτα και οντας ποιο νεος οδηγος,ουτε καν το δοκιμασε.Τελικα το πηρα για ολην την διαρκεια που το ειχαμε.Ξεχασα να αναφερω οτι πριν παω λαμια πηγα στο χωριο την μανα μου(500 χιλ),διανυκτερευσα,γυρισα και την επομενη πηγα λαμια.Την μεθεπομενη πηγαμε παρνασσο

 

Γενικα και με τον πατερα μου οταν παμε ταξιδι παρακαλαω να οδηγησω.Του λεω ατακες του στυλ:"ελα ελα γερασες δεν εισαι για οδηγηση" και αλλα τετοια.Στην αρχη με κοροιδευει και καλα οτι τωρα βγηκα απο το αυγο μου,αλλα τελικα μου το δινει σε ολην την διαδρομη....χεχε

 

5000στροφες ο δευτερος ε?τρελο αγχος πρεπει να ειχε.και εγω νομιζω δε θα το δοκιμαζα ετσι,αλλα οπως ειπα και πριν ολα στο μυαλο ειναι!αν δε προσπαθησεις δε θα μαθεις!και καλα εκανες και παρακαλαγες για να οδηγησεις,πρεπει να το σπρωχνουμε στις ηλικιες μας!λιγο λιγο και να ειμαστε σωστοι παντα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το κυνηγαω να οδηγησω σε καινουριες διαδρομες και αποφευγω τις εθνικες οπου μπορω,διοτι βαριεμαι αφανταστα μια βαρετη ευθεια.Προχθες ειχαμε παει για μπανιο στην ψαθα.Οι φιλοι μου γυρισαν απο την κλασσικη εθνικη αθηνων κορινθου,ενω εγω με το..αισθημα γυρισαμε απο την παλια εθνικη(βιλια,μανδρα).Βεβαια ειναι κωλοδρομος αλλα χωρις κυριολεκτικα κανενα αμαξι στο δρομο μας το ευχαριστηθηκα.Γαμω τις διαδρομες με φυση-τοπια,μουσικουλα και χαλαροι ρυθμοι.Εκανα 20 χιλιομετρα παραπανω.Κατι τρεχει στα γυφτικα......

 

Παντως και οντοπικ γιατι το σκισαμε:ΟΥΤΕ και στου θειου μου το punto sporting 1.4 δεν μπαινει η πρωτη αμα δεν σταματησει σχεδον πληρως το αυτοκινητο.Κλασσικοι ιταλοι;Μπορει.Αλλα ειναι ωραιοι παναθεμα τους παρα τα θεματακια τους :wub: :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξεφυγαμε πολυ(μαλλον πρεπει να ανοιξουμε ενα θεμα για οδηγικες εμπειριες),νομιζω και εγω θελω εναν ωραιο συμβιβασμο μεταξυ γρηγορης οδου(εθνικης πχ) αλλα αποφευγοντας πολλες ευθειες. για το ον τοπικ ναι μαλλον ειναι ιταλικο το θεμα,ειναι ωραια ομως,φερραρι δεν ειναι του puntακι αλλα ειναι καλο :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σπιρτοζικα(ειδικα το sporting) και στροφαρουν παναθεματα.Επισης εχουν ωραιο ηχο.Εμενα προσωπικα με κραταει στην τσιτα.... :devil:.Και οχι μονο τα φιατ,γενικα τα ιταλικα.Αλλα να μου πεις ολα φιατ γκρουπ ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σπιρτοζικα(ειδικα το sporting) και στροφαρουν παναθεματα.Επισης εχουν ωραιο ηχο.Εμενα προσωπικα με κραταει στην τσιτα.... :devil:.Και οχι μονο τα φιατ,γενικα τα ιταλικα.Αλλα να μου πεις ολα φιατ γκρουπ ειναι .

και εγω δε του τοχα μεχρι που το οδηγησα.και ειναι το 1.2,δε καιει και πολλα ο,τι πρεπει.τωρα το καλοκαιρι τα βραδυα ειδικα με ανοιχτα παραθυρα να ακους τον ηχο,που ναι μεν ειναι ωραιος και δεν ειναι το βαρυ πυροβολικο που ακους οταν κοιμασαι και σε ξυπνανε οι καγκουρες της περιοχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω διαβασει τυχον αλλες προτάσεις, δοκίμασε να κανεις συνήθεια το να κουμπώνεις πρώτα δευτέρα και μετα πρώτη για να ξεκινήσεις. ΑΠο οσο θυμαμαι ετσι συγχρονίζει το σασμαν και βελτιώνεται η κατασταση παρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...