Προς το περιεχόμενο

Υπογράφηκε ο ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)


atropa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ολη η ευρωπη να εξερεθει απο τον νομο τελικα, οι μπαστουνοβλαχοι οι ελληνες ουτε καν θα ενδιαφερθουν για το ιντερνετ. Μονο τα comments που διαβασα σε ενα αρθρο για τον ιδιοκτητη του megaupload, τον βριζαν ατελειωτα ατομα και του ευχοταν να σαπισει στη φυλακη γιατι ειναι χοντρος με λεφτα και περιεργες πινακιδες στα αυτοκινητα. Δειτε τα comment και κλαψτε για τον μεσο ελληνα χρηστη του ιντερνετ. http://troktiko.eu/2012/01/apo-th-bila-30-ekatommurion-sto-keli-ths-fulakis/?fb_comment_id=fbc_10150504297085382_20600198_10150504569920382#ff18ceab4

 

 

φίλε μου ξερεις ποιο είναι το θέμα με όλα αυτά τα comment ότι στην πραγματικότητα όλοι αυτοί που βρίζουν τον χοντρούλη

όταν θα κλείση το FaceBook θα κλαινε με μαυρο δάκρυ οι μισοί από αυτούς θα πέσουν σε κατάθλιψη και οι υπολοιποι θα πούνε δεν με νιαζί αλλά το πιστεύω ότι θα δούμε έλληνες ιάπωνες να αυτοκτονουνε.

και χωρίς να φανώ μακάβριος εγώ εκεί θα γελάω πραγματικά με την κατάντια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες ακουω μαλακιες!!!! Ποια ελευθερια λογου στο Ιντερνετ? Αν Ισχυσει δεν θα εχεις ελευθερεια λογου στο Ιnternet!!!! Και ναι. Το διαδικτυο ειναι για downloading!!!!! Οσο και απιστευτο και αν σου ακουγεται η κυρια χρηση του ειναι αυτη!!!!! Δεν σου αρκει να δεις την ταινια. Την κατεβαζεις να την καβατζαρεις στο ταμπλετ και στο λαπτον να την δεις το καλοκαιρι στη θαλασσα που δεν θα εχεις Ιnternet!!!! Για την μουσικη το ιδιο!!!! Και ναι! Οι ανθρωποι παιζουν και παιχνιδια στον υπολογιστη τους!!!! Και επειδη δεν μας εμεινε βρακι να φορεσουμε δεν εχω να σκασω 80 Euro για να αγορασω το παιχνιδι αυθεντικο! Ουτε αλλα 200-300 για να βαλλω αυθεντικα Windows οποτε τα κατεβαζω σπασμενα. Μπορει να μου τα πρηζει και καμια φορα γιατι ειναι σπασμενα αλλα η τσεπη μου ειναι τρυπια. Αν και εγω προσωπικα τρεχω BSD οποτε δεν εχω τετοιο θεμα. Και οσο για το ασχετος μονο ασχετος δεν ειμαι. Καθε μερα μπαινω και Ιnsomnia και ΟSARENA! Και οχι απο την προηγουμενη βδομαδα αλλα πολυ καιρο τωρα!!! Και αγορες εχω κανει απο το Ιnsomnia απο τις αγγελειες. Τι. Επειδη δεν εμπαινα να μιλησω? Αυτο δεν με κανει ασχετο!!! Και μακαρι να κλεισει το Facebook. Iσως το μονο πραγματικα κακο πραγμα στο Ιnternet που στα καταπατα ολα!!!!! Ξερετε ολοι για τι μιλαω, οι μισοι τα εχετε πει χιλιαδες φορες και ακομα και αν εχετε Facebook, ενδομιχα ξερετε πως μονο για καλο δεν υπαρχει!!!!!!

 

Μια λεξη!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=r6UvXnOO1u4#!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω και γω τι βλεπω κ τι με τρομαζει,αν περασει το ACTA!

Το σιγουρο ειναι,οτι δεν ανησυχω,ουτε φοβαμαι την αντιδραση των πολιτικων κ της αρχης!

Αυτο ομως,που πραγματικα με τρομαζει,ειναι το ρουφιανιο που θα πεσει απο πολλους απο εμας,μιας κ σαν λαος το εχουμε μπολικο στο DNA μας!

Αυτο μονο!Τιποτα αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το internet είναι προσωπική υπόθεση. Κάθε χρήστης το χρησιμοποιεί διαφορετικά.

 

Άμα εφαρμοστεί το ACTA μόνο προσωπική υπόθεση δεν θα είναι το internet.

 

 

Ε λοιπόν το internet είναι μέσο έκφρασης.

1) Διαβάζεις ειδήσεις από όλα τα μέσα ενημέωσης, από όλα τα πιθανά μέρη του κόσμου.

2) Εκφράζεις ελεύθερα τις αποψεις σου σε κάποιο blog/forum

3) Wikipedia

4) Πρόσβαση σε επιστημονικά περιοδικά και διατριβές, πίσω από την οθόνη του υπολογιστή σου. Πριν από 15 χρόνια, πήγαινες στη βιβλιοθήλη, έψαχνες και υπήρχε το περιοδικό, χανώσουν μέσα στα indexes

5) Κοινωνικά δίκτυα

6) skype email

7) Διαβάζεις κριτικές για κάποιο παιχνίδι-ταινία, και αν σου αρέσει πας και τη βλέπεις.

 

Η λίστα φυσικά συνεχίζεται επ' άπειρον.

 

Το (2),(1) και (5) δεν θα είναι το ίδιο, μετά το ACTA δεν θα μπορείς να εκφράσεις και τόσο ελεύθερα τις απόψεις σου.

Ακόμη, τέρμα πλέον το open source λογισμικό, καθώς όπως λέει στο ACTA θα απαγορεύεται η αναπαραγωγή copyright media με ελεύθερο και δωρεάν λογισμικό, δηλαδή ακόμα και αν κατεβάζεις ταινία νόμιμα επί πληρωμής δεν θα μπορείς να την παίξεις με ελεύθερο λογισμικό

 

Όσο αφορά τα κατεβάσματα, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην γκρινιάζει κανείς και για αυτό. Ένας από τους σημαντικότερους λόγους που υπάρχει το internet είναι το file sharing.

 

Ακόμη, μην ξεχνάς ότι το ACTA δεν επιρεάσει μόνο το internet αλλάκαι άλλους τομείς.

 

Τέλος, οποιαδήποτε παράβαση θα κρίνεται και δικάζεται από την επιτροπή του ACTA και όχι από τα νομικά μέσα της κάθε κυβερνήσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚτως οτι απειρος κοσμος θα χασει τις δουλειες του, διαφημιστικες εταιριες, Web Designers, HTML/CSS/PHP programmes. Εγω παντως τα ΒSD δεν τα βγαζω :) Ποσσες ειναι οι πιθανοτητες τελικα να ισχυσει το νομοσχεδιο ACTA? Στην Πολωνια τα εκαναν ολα πουτανα!!!! Βγηκαν στους δρομους!!!!

Δεν εχετε ιδεα!!!! Δες τε το βιντεο και θα καταλαβετε!!!!!

 

http://www.youtube.c...feature=related

Aυτο πρεπει να κανουμε και εμεις, αλλιως το ΑCTA θα αλλαξει την ανθρωποτητα!!!! Σιγα σιγα βγαινουν πολλες παραμετροι στην φορα που θα εχει αρνητικα αποτελεσματα!!!!!

EIMAΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΕ! ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΊ ΕΜΕΙΣ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα εφαρμοστεί το ACTA μόνο προσωπική υπόθεση δεν θα είναι το internet.

 

 

 

Το (2),(1) και (5) δεν θα είναι το ίδιο, μετά το ACTA δεν θα μπορείς να εκφράσεις και τόσο ελεύθερα τις απόψεις σου.

 

 

 

Μα αυτό ακριβώς λέω στο αρχικό μου post. Λόγω κάποιον κάφρων που κάνουν 24/7 downloading, θα χάσω εγώ το μέσο της ελευθερίας μου.

 

Ιδίως η "νέα" γενιά, δεν σεβάστηκε τίποτα. Βρήκε ένα ελευθερό μέσο (το οποίο εγώ απόκτησα περίπου στα 18 μου) και το χρησιμοποίήσε για τον ποιό ποταπό σκοπό, να κλέψει ταινίες και παιχνίδια. Και δεν φτάνει αυτό, αναπτύσουν και κάτι επιχειρήματα του τύπου "τί να την κάνω εγώ την 24αρα μου γραμμή, να διαβάζω άρθρα;"

 

Ε όχι, πάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαν εχεις παρει γραμμη τι παιζει με το Ιντερνετ η ζεις στον δικο σου ονειρεμενο κοσμο?

Ετσι οπως σκεφτεσαι βαζεις ο ιδιος φραγμους στην Ιντερνετικη ελευθερια σου!!! Δεν εχεις αναγκη εμενα για να την χασεις!!!!! Και οταν λες καποιοι καφροι πρεπει να αναφερεσαι στους παντες γιατι και η γιαγια μου κανει download ποια. Ο μονος που δεν κανει download εισαι μονο εσυ προφανως!!!! Η ζεις στο κωλωνακι και εχει τα φραγκα για να τα αγοραζεις ολα αυθεντικα. Μαγκια σου. Εγω ρε μαν ομως δεν τα εχω. Πως να το κανουμε?

Οχι. Λαθος στα ειπανε. Δεν κλεψαμε!!!! Μοιραστηκαμε!!!!! Δεν δημιουργησαμε μια απομιμηση του πρωτοτυπου!!!! Και ουτε αφαιρεθηκε το πρωτοτυπο!!!!!! Αλλα προφανως το βιντεακι των Anonymous δεν το εχεις δει ακομα!!!!!!

Δεν σου κανω επιθεση!!!!!!!!Απλα μιλαω ωμα γιατι μερικα πραγματα δεν γινεται να τα πεις "γλ.υκα". Τα λες οπως ειναι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς λέω στο αρχικό μου post. Λόγω κάποιον κάφρων που κάνουν 24/7 downloading, θα χάσω εγώ το μέσο της ελευθερίας μου.

 

Ιδίως η "νέα" γενιά, δεν σεβάστηκε τίποτα. Βρήκε ένα ελευθερό μέσο (το οποίο εγώ απόκτησα περίπου στα 18 μου) και το χρησιμοποίήσε για τον ποιό ποταπό σκοπό, να κλέψει ταινίες και παιχνίδια. Και δεν φτάνει αυτό, αναπτύσουν και κάτι επιχειρήματα του τύπου "τί να την κάνω εγώ την 24αρα μου γραμμή, να διαβάζω άρθρα;"

 

Ε όχι, πάει πολύ.

 

Κοίτα από αυτή την άποψη έχεις κάποιο δίκιο, θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο μέτρο (δεν θα σου πω εξυπνάδες τύπου από την στιγμή που το αρχικό μένει με τον κάτοχο δεν είναι κλεψιά), αλλά αυτό είναι η αφορμή κατά την γνώμη μου, αυτοί που έβγαλαν το ACTA φοβούνται γενικά την λειτουργία copy του υπολογιστή και την λειτουργία share του internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

andreas443, τώρα μάλιστα. Θες το internet για να κατεβάζεις τραγούδια. Πού είναι ο JERONIMO888 να σχολιάσει;

 

Ε λοιπόν το internet είναι μέσο έκφρασης.

1) Διαβάζεις ειδήσεις από όλα τα μέσα ενημέωσης, από όλα τα πιθανά μέρη του κόσμου.

2) Εκφράζεις ελεύθερα τις αποψεις σου σε κάποιο blog/forum

3) Wikipedia

4) Πρόσβαση σε επιστημονικά περιοδικά και διατριβές, πίσω από την οθόνη του υπολογιστή σου. Πριν από 15 χρόνια, πήγαινες στη βιβλιοθήλη, έψαχνες και υπήρχε το περιοδικό, χανώσουν μέσα στα indexes

5) Κοινωνικά δίκτυα

6) skype email

7) Διαβάζεις κριτικές για κάποιο παιχνίδι-ταινία, και αν σου αρέσει πας και τη βλέπεις.

 

Η λίστα φυσικά συνεχίζεται επ' άπειρον.

 

Μα αυτό ακριβώς λέω στο αρχικό μου post. Λόγω κάποιον κάφρων που κάνουν 24/7 downloading, θα χάσω εγώ το μέσο της ελευθερίας μου.

 

Ιδίως η "νέα" γενιά, δεν σεβάστηκε τίποτα. Βρήκε ένα ελευθερό μέσο (το οποίο εγώ απόκτησα περίπου στα 18 μου) και το χρησιμοποίήσε για τον ποιό ποταπό σκοπό, να κλέψει ταινίες και παιχνίδια. Και δεν φτάνει αυτό, αναπτύσουν και κάτι επιχειρήματα του τύπου "τί να την κάνω εγώ την 24αρα μου γραμμή, να διαβάζω άρθρα;"

 

Ε όχι, πάει πολύ.

 

 

 

Δηλαδή αν το internet στα 18 σου ήταν όπως είναι σήμερα ,θες να μου πεις ότι θα έκανες όλα τα παραπάνω και δεν θα έβλεπες όλη μέρα τσόντες ή δε θα είχες μια ατελείωτη συλλογή από μουσικές-ταινίες ?

 

Εγώ πάντως τα πρώτα που έμαθα στο internet ήταν τα winmx kazaa .Η τωρινή γενιά μαθαίνει το fb . Αλλάζουν οι "μόδες" στο internet , αλλάζει ο τρόπος σκέψεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαν εχεις παρει γραμμη τι παιζει με το Ιντερνετ η ζεις στον δικο σου ονειρεμενο κοσμο?

 

 

Είπα να απαντήσω, όχι ότι έχει και κανένα νόημα.

1) Με την τακτική σου, δεν έχουμε ελεύθερο internet.

2) Η γιαγιά μου δεν κάνει downloading.

3) Βγες από τον μικρόκοσμό σου, τα ποσοστά πειρατίας που βλεπειες στον περίγυρώ σου δεν ισχύουν παντού. Εδώ που είμαι, ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει κάνει σημαία του την πειρατία. Όλοι κατεβάζουμε [\b] που και που , αλλα ούτε το κάνουμε βούκινο ούτε επάγγελμα. Και κυρίως δεν υπερσπάζιζουμε την πειρατία.

4) Προφάνως δεν έχει κανένα νόημα για εσένα τα πνευματικά δικαιώματα. Για σένα φτιάχνουν τις ταινίες, να τις βλέπεις τζάμπα.

5) Δεν έχεις λεφτά, δεν αγοράζεις παιχνίδια ούτε βλέπεις ταινείες.

 

Υ.Γ.

Για τα παιχνίδια, είναι τελείως ανόητο να δοαμαρτύρεται κανείς για την τιμή. Όλα τα παιχνίδια που αγόρασα, είναι από το steam, σε τιμή καφέ φραπέ.

Για μουσική, με τόσες υπηρεσίες εκεί έξω, για streaming, απορώ πώς σου φαίνεται ακριβή. Πόσο ποια είναι να δώσεις 10$ το μήνα;

 

Δηλαδή αν το internet στα 18 σου ήταν όπως είναι σήμερα ,θες να μου πεις ότι θα έκανες όλα τα παραπάνω και δεν θα έβλεπες όλη μέρα τσόντες ή δε θα είχες μια ατελείωτη συλλογή από μουσικές-ταινίες ?

 

Εγώ πάντως τα πρώτα που έμαθα στο internet ήταν τα winmx kazaa .Η τωρινή γενιά μαθαίνει το fb . Αλλάζει το internet , αλλάζει ο τρόπος σκέψης .

 

 

Τσόντες υπάρχουν σε πολλά μέρη δωρέαν. Δεν βρίσκω την ανάγκη να κλεψω. Το fb με το kazaa τί σχέση έχει; Στο ένα κλέβεις, στο άλλο γνωρίζεις κόσομο (και πιθανώς να καίγεσαι).

 

Υ.Γ.

Πέρασα από την εποχή kazaa και όλα αυτά τα χαρούμενα. Για την ακρίβεια, κατέβαζα shareware και freeware στην επόχη compulink και bbs.

 

Οχι. Λαθος στα ειπανε. Δεν κλεψαμε!!!! Μοιραστηκαμε!!!!! Δεν δημιουργησαμε μια απομιμηση του πρωτοτυπου!!!! Και ουτε αφαιρεθηκε το πρωτοτυπο!!!!!!

 

 

Τί επιχείρημα είναι αυτό τώρα. Πες μου ότι το πιστεύεις δηλαδή. Θα έρθω να μοιραστώ το πορτοφόλι σου, δεν θα κλεψω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ιnternet ομως ειναι αυτο που ειναι. Ας μην λεμε οτι να ναι. Στο Youtube καθε μερα προβαλονται 4 δις βιντεακια!!! Αυτο και μονο λεει πολλα!!!

Δεν ξερω κανεναν, μα κανεναν κατω των 35 που να μην εχει: Σπασμενα Windows / Hackintosh, απειρες ταινιες και απειρα τραγουδια στον υπολογιστη του. Προγραμματα, παιχνιδια κλπ. Δεν υπαρχει καλο η κακο, κλεψια η οχι. Ειναι απλα το διαδικτυο. Τελος. Το ρημαδιασμενο το μερος οπου μπορω να μιλησω. Να πω την γνωμη μου. Να μιλησω με τον φιλο μου στην αλλη ακρη της Γης και να του στειλω οτι θελω. Να το μοιραστω μαζι του. Ειτε ειναι στιγμες ειτε ειναι ενα τραγουδι που οι στιχοι θα του δειχνουν πως νιωθω εκεινη την ωρα! Δεν εγκληματω! Εγκληματει το ΑCTA που θελει να δει με το ετσι γουσταρω την συνομιλια μου με τον φιλο μου!!!! Που θελει να καταπατησει την ελευθερια μου, το απορρητο μου, την ιδιωτικοτητα μου, θελει να χωθει στην προσωπικη μου ζωη! Αυτα με τα copyrights ειναι πιπες και το ξερουμε ολοι! Δεν μπορουν να το πουνε φακελωμα και βρηκαν να το πασαρουν αλλιως!!!

Αν δεν μου λειπουν τα λεφτα ομως απο το πορτοφολι μου, δεν μου τα εκλεψες!!!! Τα λεφτα μου ειναι μεσα στο πορτοφολι μου. Το οτι τα "μοιραστηκες" και με ολον τον κοσμο δεν εχω θεμα!!!! Αφου τα πρωτοτυπα / λεφτα μου συνεχιζουν και βρισκονται στο πορτοφολι μου!!!!!!

Με τα λεφτα πρακτικα δεν γινεται αλλα με αρχεια γινεται copy. Και δεν ειναι απομιμηση του πραγματικου. Ειναι κλωνος του πραγματικου. Ακριβως το ιδιο με το πραγματικο!!! Απειραχτο . Δηλαδη ουτε καν πιστο αντιγραφο. Ειναι αυτο καθε αυτο δευτερη φορα!!!!

 

Κατεβαζω πολυ λιγο και εχω 5-6 ταινιες ολες και ολες στον υπολογιστη μου!!! Δεν εχω κανει επαγγελμα το download. Τρεχω BSD. Δεν εχω αναγκη απο σπασμενα ΟS, ουτε απο σπασμενα προγραμματα. Λογω λειτουργικου δεν παιζω παιχνιδια. Δεν μιλαω προσωπικα για μενα. Μιλαω για τον καθε εμενα που κατεβαζει αρκετα!

Το δεν εχεις λεφτα, δεν βλεπεις ταινιες δεν ισχυει. Ο αλλος ειναι αστεγος και δεν εχει λεφτα να φαει αλλα δεν μπορεις να του πεις μην τρως! Θα κλεψει μια φρατζολα ψωμι! Αλλα δεν μπορεις να τον κατηγορησεις γιαυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τσόντες υπάρχουν σε πολλά μέρη δωρέαν. Δεν βρίσκω την ανάγκη να κλεψω. Το fb με το kazaa τί σχέση έχει; Στο ένα κλέβεις, στο άλλο γνωρι΄ζεις κόσομο (και πιθναώς να καίγεσαι).

 

Υ.Γ.

Πέρασα από την εποχή kazaa και όλα αυτά τα χαρούμενα. Για την ακρίβεια, κατέβαζα shareware και freeware στην επόχη compulink και bbs.

 

Η σχέση είναι ότι σε αυτή την ηλικία ότι "κυκλοφορεί" με αυτό θα ασχοληθείς , δεν έχεις τον ίδιο τρόπο σκέψεις να κρίνεις . Από περιέργεια μεγάλωσες στην Ελλάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κανεναν, μα κανεναν κατω των 35 που να μην εχει: Σπασμενα Windows / Hackintosh, απειρες ταινιες και απειρα τραγουδια στον υπολογιστη του. Προγραμματα, παιχνιδια κλπ.

 

 

Αν σε φέρει ποτέ ο δρόμος από τις ΗΠΑ (ή την Αυστρία), σε μέρη που έζησα και ζω θα καταπιείς τα λόγια σου.

 

Η σχέση είναι ότι σε αυτή την ηλικία ότι "κυκλοφορεί" με αυτό θα ασχοληθείς , δεν έχεις τον ίδιο τρόπο σκέψεις να κρίνεις . Από περιέργεια μεγάλωσες στην Ελλάδα ?

 

 

Είσαι προφανώς μικρός και δεν ξες τί εστί compulink και bbs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...