Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Version 0.8

 

Pics

 

 

33vnr51.jpg

2cnfvw5.jpg

15x6eis.jpg

33nj605.jpg

 

 

Changes

 

  • Hardware tab (Links to hardware tests, benchmarks, info, etc)
  • Online search (Results table)
  • Minor fixes

 

 

Hashes

 

 

Filename: BSOD Analyzer.exe

MD5: 3ED7CD7286B6F6305F68352ECA0B7DA0

SHA-1: 38E6AF4B4DC3545ED4A062E5399D236F044CDF10

SHA-512: 4382CFEF2A24A1194FFA40BFE41A5A7D8C8FC9C14A33A849

4D4175D63C1E5D38C36AD2EDD473BE16277353831E76C125

E80F77D47D5216BA337850AE2B893AE9

 

 

 

Download BSOD Analyzer

 

@dimitrisOS

Οριστε μερικα απο τα dumps που εχω για δοκιμες. Πολλα προερχονται απο μελη του φορουμ και 1-2 απο αυτα ειναι δικα σου

Dumps

 

@alexzzz ή οποιος moderator εχει λιγο διαθεσιμο χρονο: Εαν ειναι ευκολο, ας γινει μια αντικατασταση των φωτογραφιων του προγραμματος στο αρχικο post με τις παρουσες, μια και διαφερει πια σε πολυ μεγαλο βαθμο. Ευχαριστω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@alexzzz ή οποιος moderator εχει λιγο διαθεσιμο χρονο: Εαν ειναι ευκολο, ας γινει μια αντικατασταση των φωτογραφιων του προγραμματος στο αρχικο post με τις παρουσες, μια και διαφερει πια σε πολυ μεγαλο βαθμο. Ευχαριστω!

 

Ναι, ρε μεγάλε... άλλη δουλειά δεν θα κάνουμε εμείς, πίσω από σένα θα τρέχουμε... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, ρε μεγάλε... άλλη δουλειά δεν θα κάνουμε εμείς, πίσω από σένα θα τρέχουμε... :mrgreen:

Okie, ευχαριστω για το reply

 

@everyone

Οποιος πετυχει καποιο bug ή εχει καποια προταση, ας κανει ενα reply εδω ή ας μου στειλει ενα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Okie, ευχαριστω για το reply

 

@everyone

Οποιος πετυχει καποιο bug ή εχει καποια προταση, ας κανει ενα reply εδω ή ας μου στειλει ενα pm

 

reply είχα κάνει... την αλλαγή δεν είχα κάνει. Τώρα είναι οκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Update 0.8.5.0

 

Changelog

 

  • PDF export. Tip: Go to Page Setup and choose A3, Landscape or similar if your table uses two pages (Sample)
  • XLS export (Sample)
  • Updates check
  • Minor GUI fixes

 

 

 

@dimitrisOS

Να σαι καλα :)

 

 

Τα ευχαριστηρια μου πανε και στον lexmark που δεν μιλαει τελευταια. Cheers! :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Bumpy bump, BSOD Analyzer v.0.8.8.0

Changelog

  • Copy + Search online Context menu fix (σε περιπτωση που καποιος προσπαθησει να κανει copy/searh σε κενο πινακα. Τhank you Nick)
  • Stop Analysis fix
  • Clear Results table fix (το clear button ειχε σαν αποτελεσμα να μην εμφανιζονται τα αποτελεσματα περαιτερω αναλυσεων στον πινακα)
  • Exit button now deletes all log files BSOD Analyzer created. Symbols cache remains intact.
  • Log tab with the latest analysis
  • GUI minor fixes
  • Small code optimization, should load a bit faster from now on

Download

Ειτε μεσω του Update check (v.0.8.5.0 και πανω), ειτε απευθειας απο αυτο το link

Hashes

 

 

MD5: 2EA132F0BC9D83742990C7D9CAEAD6CE

SHA-1: AE65B62BE4A2B2EF69CB013A95D9DD5ABC0B0BF2

SHA-512: 5BFF26A83A8EFDA9DFBB974E3858ED1D38267BA157C4CFD8C9775382312A7CAAE20A55D3F1C56F66BC8F2FF3313F04FFF3B33E9DC7E2853C6EE7A808DF2DC835

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα

Δεν προλαβα να τσεκαρω προληπτικα τα processes που τρεχουν μηπως βρω τιποτα υποπτο συμφωνα με αναφορα αλλου post και να σου 2 ωραιοτατες βαθυγαλαζες οθονες να χω να χαιρομαι.... αν και στις προηγουμενες σελιδες γραφει μια σειρα προγραματων που πρεπει να τρεξουν ωστε να ανεβασω εδω τα αποτελεσματα ... εχω βρει ενα αλλο προγραμμα που διαβαζει τα minidump files και ειπα μηπως ειναι αρκετο αυτο. Το προγραμμα ειναι το Whocrashed

 

 

System Information (local)

--------------------------------------------------------------------------------

 

computer name: DANTE-PC

windows version: Windows 7 Service Pack 1, 6.1, build: 7601

windows dir: C:\Windows

CPU: GenuineIntel Intel® Core™ i7 CPU 930 @ 2.80GHz Intel586, level: 6

8 logical processors, active mask: 255

RAM: 6440505344 total

VM: 2147352576, free: 1933344768

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Crash Dump Analysis

--------------------------------------------------------------------------------

 

Crash dump directory: C:\Windows\Minidump

 

Crash dumps are enabled on your computer.

 

 

On Wed 10/10/2012 2:18:38 μμ GMT your computer crashed

crash dump file: C:\Windows\Minidump\101012-12781-01.dmp

This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x7EFC0)

Bugcheck code: 0x19 (0x3, 0xFFFFF8000300D790, 0xFFFFF8000301D790, 0xFFFFF8000300D790)

Error: BAD_POOL_HEADER

file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe

product: Microsoft® Windows® Operating System

company: Microsoft Corporation

description: NT Kernel & System

Bug check description: This indicates that a pool header is corrupt.

This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem. This might be a case of memory corruption. More often memory corruption happens because of software errors in buggy drivers, not because of faulty RAM modules.

The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time.

 

 

On Wed 10/10/2012 2:18:38 μμ GMT your computer crashed

crash dump file: C:\Windows\memory.dmp

This was probably caused by the following module: ntkrnlmp.exe (nt!KeBugCheckEx+0x0)

Bugcheck code: 0x19 (0x3, 0xFFFFF8000300D790, 0xFFFFF8000301D790, 0xFFFFF8000300D790)

Error: BAD_POOL_HEADER

Bug check description: This indicates that a pool header is corrupt.

This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem. This might be a case of memory corruption. More often memory corruption happens because of software errors in buggy drivers, not because of faulty RAM modules.

The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time.

 

 

On Fri 5/10/2012 7:41:27 μμ GMT your computer crashed

crash dump file: C:\Windows\Minidump\100512-12312-01.dmp

This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x71F00)

Bugcheck code: 0xF4 (0x3, 0xFFFFFA8007E08890, 0xFFFFFA8007E08B70, 0xFFFFF80002DC9240)

Error: CRITICAL_OBJECT_TERMINATION

file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe

product: Microsoft® Windows® Operating System

company: Microsoft Corporation

description: NT Kernel & System

Bug check description: This indicates that a process or thread crucial to system operation has unexpectedly exited or been terminated.

This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.

The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Conclusion

--------------------------------------------------------------------------------

 

3 crash dumps have been found and analyzed. No offending third party drivers have been found. Consider configuring your system to produce a full memory dump for better analysis.

 

 

Read the topic general suggestions for troubleshooting system crashes for more information.

 

Note that it's not always possible to state with certainty whether a reported driver is actually responsible for crashing your system or that the root cause is in another module. Nonetheless it's suggested you look for updates for the products that these drivers belong to and regularly visit Windows update or enable automatic updates for Windows. In case a piece of malfunctioning hardware is causing trouble, a search with Google on the bug check errors together with the model name and brand of your computer may help you investigate this further.

 

 

 

 

24zgd39.jpg

 

αποτι φαινεται τα αρχεια που ειναι υπευθυνα ειναι τα ntoskrnl.exe και ntkrnlmp.exe .τωρα πρεπει να τα αντικαταστησω κατεβαζοντας τα απο καπου και να τα περασω μεσω πχ μιας live διανομης linux πχ

 

εχω 64bit εκδοση των win7 οποτε δε ξερω αν χρειαζεται να αντικαταστησω 2 αρχεια στους φακελους sytem32 και wow64 . Φυσικα παλι μπορει να μην ειναι αυτο το προβλημα. Παντως BSOD εμφανιστηκε πριν προλαβει να μπει στα windows . Ενα αλλο πραγμα που εχεω παρατηρησει ειναι οταν μπαινω σε εναν απο τους σκληρους αργει να εμφανισει τα δεδομενα...μαλλον θελουν check και αυτοι.

 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν και στις προηγουμενες σελιδες γραφει μια σειρα προγραματων που πρεπει να τρεξουν ωστε να ανεβασω εδω τα αποτελεσματα ...

Τα προγραμματα που αναφερονται εκτος του BSOD Analyzer, ειναι για να επιβεβαιωθει η σωστη λειτουργια των hardware μερων του υπολογιστη. Και αυτο γιατι οι μπλε οθονες δεν οφειλονται μονο σε software προβληματα.

αποτι φαινεται τα αρχεια που ειναι υπευθυνα ειναι τα ntoskrnl.exe και ntkrnlmp.exe .τωρα πρεπει να τα αντικαταστησω κατεβαζοντας τα απο καπου και να τα περασω μεσω πχ μιας live διανομης linux πχ

Οχι. Δεν φταινε αυτα τα exe για τις μπλε οθονες και σιγουρα δεν θα βοηθησει πουθενα η αντικατασταση τους. Κανε τον κοπο να διαβασεις το αρχικο post.

Ενα αλλο πραγμα που εχεω παρατηρησει ειναι οταν μπαινω σε εναν απο τους σκληρους αργει να εμφανισει τα δεδομενα...μαλλον θελουν check και αυτοι.

Θα γινω κουραστικος, αλλα εχω λογο που το λεω. Αρχικο post και hardware tests απο τη στιγμη που εχεις υπονοιες για μη φυσιολογικη συμπεριφορα hardware :-)

 

Edit:Για την ιστορια ο BSOD Analyzer περιεχει ολα τα features που δινει η Pro εκδοση του WhoCrashed, δωρεαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω καταρχας για το ενδιαφερον που δειχνεις.... το αρχικο post το εχω διαβασει πριν γραψω εδω....απλα ειπα μηπως ξεκινουσα απο αυτα τα αρχεια μιας και μου τα εμφανισε το προγραμμα που διαβαζει τα minidumps (αφου δεν φταινε αυτα τοτε γιατι τα εβγαλε?)

 

Ειμαι ηδη στην εξεταση του 4του απο τους 4 σκληρους μου και μεχρι στιγμης με extended test ολοι εχουν Pass .Το διαγνωστικο ειναι της WD και παιρνει στον καθενα γυρω στις 5 ωρες (χρειαζεται να τρεξω και το Hard Disk Sentinel γιατι ελεγα να παρουν σειρα οι μνημες αν και τις ειχα τεσταρει παλια). Το συστημα γενικα εχει παρα πλυ καλες θερμοκρασιες και ενεκεα ιδανικου flow του κουτιου ...υποψιαζομαι software προβλημα γιατι με το ιδιο hardware ετρεχα για 2.5 χρονια win7 ult χωρις το παραμικρο προβλημα. Τωρα η φταιει η νεα εκδοση των win που βρηκα γιατι το προηγουμενο dvd τα φτυσε και δεν ελεγε να κανει extrct τα Win files ωστε να συνεχισει η εγκατασταση... θα συνεχισω ομως με το hardware μιας και το ξεκινησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

απλα ειπα μηπως ξεκινουσα απο αυτα τα αρχεια μιας και μου τα εμφανισε το προγραμμα που διαβαζει τα minidumps

Η τακτικη σου δεν ειναι λαθος, εσυ αποφασιζεις απο που θα ξεκινησεις, απλα εχω συνηθισει να επιβεβαιωνω το hardware αρχικα. Μαλιστα σε περιπτωσεις οπου μια πρωτη ματια στα dumps δεν εμφανιζει κατι οφθαλμοφανες, εχω ακομα ενα λογο για να παω σε hardware ελεγχο. Just my 2 cents.

 

(αφου δεν φταινε αυτα τοτε γιατι τα εβγαλε?)

 

[..]Όπως φαίνεται και από την παραπάνω φωτογραφία, το ntoskrnl.exe φαίνεται να προκαλεί το πρόβλημα. Η ποικιλία και άλλοτε η απουσία των bugcodes στα αριστερά, σε συνδυασμό με το ότι το ntoskrnl.exe είναι το image του kernel των Windows, μας προϊδεάζει να κρατάμε μικρο καλάθι και να συνεχίσουμε το ψάξιμο.[..]

Στατιστικα οι πιθανοτητες να φταιει το kernel των Windows για μια μπλε οθονη ειναι πολυ μικρες. Σε τετοιες περιπτωσεις οπου ο debugger το εμφανιζει ως υπαιτιο για μια μπλε οθονη, οι πρωτες υποθεσεις που μπορει να κανει κανεις ειναι ειτε οτι φταιει καποιος driver με προσβαση στο kernel, ο οποιος προκαλει προβλημα ετεροχρονισμενα (πχ corrupted stack), ειτε οτι υπαρχει καποιο hardware προβλημα.

υποψιαζομαι software προβλημα γιατι με το ιδιο hardware ετρεχα για 2.5 χρονια win7 ult χωρις το παραμικρο προβλημα.

Δυστυχως το παραπανω δεν μπορει να αποτελεσει κριτηριο καλης λειτουργιας. Δεν το λεω με σκοπο να αντικρουσω τα λεγομενα σου, απλα μπορει καλλιστα κατι που λειτουργουσε χτες να μην λειτουργει σημερα. Με καταλαβαινεις ελπιζω.

Τωρα η φταιει η νεα εκδοση των win που βρηκα γιατι το προηγουμενο dvd τα φτυσε και δεν ελεγε να κανει extrct τα Win files ωστε να συνεχισει η εγκατασταση...

Ευχομαι να μην μιλαμε για μια απτις super-duper-extreme-optimized εκδοσεις που κυκλοφορουν.

 

Εαν θελεις, ανεβασε σε ενα rar τα minidumps που εχεις, για να ριξω μια ματια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειναι κανονικη εκδοση δεν βαζω ποτε optimized ...τις κανω μονος μου αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες...

 

Οσο για τους σκληρους επειδη η θερμοκρασιες τους παντα ειναι 28 -32 ποτε παραπανω ουτε το καλοκαιρι το χα εξ αρχης αδυνατο να φταινε και πριν απο λιγο τελειωσε και το τελευταιο check και ηταν ολοι passed. Τωρα αν το κανει πιο ενδελεχη ελεγχο να τ οτρεξω και αυτο αλλα στ οτελος απο το stressαρισμα θα τους δημιουργησω θεμα εγω τελικα στους σκληρους... Οσες φορες εχω πετυχει σε περιπτωση fail σκληρου παντα στο check στην αρχη σε περιβαλλον dos κολλουσε και δεν προχωραγε στο μπουταρισμα (προσωπικα μπλε οθονες στα προηγουμενα λειτουργικα καθως και σε οσα εχω φτιαξει τοσα χρονια γιατι σε αυτο πρωτη φορα μου εμφανισε, παντα ηταν θερμοκρασια/τροφοδοτικο/vga με προβληματικους drivers...αν εκανα φρεσκια εγκατασταση και ειχα σεταρει εγω το pc ενα απο αυτα να ειχε προβλημα μου βγαζε παντα το μηνυμα irq_les_or_equal=5)

 

Τα minidumps τα ανεβασα

 

Ευχαριστω και παλι

 

ΥΓ δεν με αφηνει να ανεβασω το rar μου γυριζει error503

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...