Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Drivers κατεβάζεις από το σαιτ τον κατασκευαστών. Το verifier δεν το γνωρίζω. Το magician driver χρησιμοποιώ αλλά σπάνια και σε παλιά συστήματα. Έπαθες και έμαθες. Το hardware κοίταξε σύμφωνα με τις οδηγίες του παρον θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά , το verifier είναι εφαρμογή των windows η οποία "στρεσάρει" τους drivers και αν βρει κάποιο πρόβλημα πετάει αμέσως BSOD . Δεν είναι ότι έπαθα και έμαθα , το verifier μου "έδειξε" προβλήματα σε drivers οι οποίοι δεν μου είχανε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Το hardware ελεγμένο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο το καταλάβα εκ των υστέρων. Ενημέρωσε τους όλους drivers. Ίσως ο driver του remote control να δηιουργεί το πρόβλημα. Γιατί win μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]Γενικά είναι αξιόπιστο το verifier ή μήπως υπερβάλλει;[..]

Ειναι αξιοπιστο αρκετα για να το δουλευει εσωτερικα η Microsoft και αρα αξιοπιστο και για μας.

Επίσης για να κατεβάσω το kernel debugger ώστε να την ανοίξω και με το bsodanalyzer πρέπει να κατεβάσω όλο το πακέτο windows driver kit;

Κατεβαζεις τον installer του Driver Kit/Windows SDK και επιλεγεις μονο τα Debugging Tools για εγκατασταση.

Σχετικα: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff551063(v=vs.85).aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αξιοπιστο αρκετα για να το δουλευει εσωτερικα η Microsoft και αρα αξιοπιστο και για μας.

Κατεβαζεις τον installer του Driver Kit/Windows SDK και επιλεγεις μονο τα Debugging Tools για εγκατασταση.

Σχετικα: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff551063(v=vs.85).aspx

Οκ θα το κατεβάσω. Προβληματίστικα με το verifier γιατί τώρα μου πέταξε bsod και όταν άνοιξα το hwinfo64. Και πέρασα καινούριους drivers της realtek για την κάρτα ήχου και πέταξε και εκεί άλλο bsod.

Ναι έχεις δίκιο το καταλάβα εκ των υστέρων. Ενημέρωσε τους όλους drivers. Ίσως ο driver του remote control να δηιουργεί το πρόβλημα. Γιατί win μιλάμε?

Windows 10 Pro 64bit. Τον έβγαλα τελείως εκείνο το driver αλλά συνεχίζει με τον driver της κάρτας ήχου τώρα. Κατά τα άλλα είναι όλοι ενημερωμένοι.

 

Ίσως το παρακάνω μιας και μιλάμε για ένα bsod σε κανονικές συνθήκες. Αλλά το να μου πετάει το verifier σε 3 διαφορετικούς drivers μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω , σήμερα δοκίμασα με διαφορετικούς drivers για την κάρτα ήχου(realtek) και όλοι πέταγαν bsod (με το driver verifier πάντα) σε ανύποπτες στιγμές. Αφήνω έτσι το θέμα προς το παρόν , και θα ξανασχοληθώ αν εμφανιστεί πάλι bsod στο άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους  ειχα την ατυχια το συστημα μου να βγαλει bsod  στην οθονη εγραφε ntfs.sys failed  το συστημα ειναι:
athlon x4 750k (μικρο oc  στα 3.7) /FM2A88M-HD+ /8 gb ddr3 kingston 1833 mhz /
1tb HDD WD /evga GTX 760 ACX /THERMALTAKE 530w 
​Windows 10 

το συστημα ηταν idle οταν εγινε,μεχρι στιγμης δεν το εχει βγαλει ξανα.
 

Επεξ/σία από Stefxour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ntfs.sys έχει να κάνει με τα windows και προκάλεσε corrupt σε αρχεία.

 

Τρέξε την εντολή sfc /scannow 

http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/verify-the-integrity-of-windows-vista-system-files/

 

Πρέπει να τσεκάρεις τον δίσκο σου μιας και είναι hdd αρχικά με την εντολή chkdsk

 

Δες επίσης και την υγεία του δίσκου με το HD Sentinel.

 

Τέλος σκάναρε το pc σου για malware με το malwarebytes και ένα καλό antivirus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

πρόσφατα αγόρασα μια κάρτα γραφικών gtx 1070 . μετά από λίγες μέρες έφαγα μια μπλε οθόνη  μετά από πάγωμα του υπολογιστή . να μην τα πολυλογώ έγινε ξανά μετά από κάποιες μέρες και έβαλα ένα πρόγραμμα να δω το error ακριβός και μου έβγαλε τα έξης:

ntoskrnl.exe      ntoskrnl.exe+155229      fffff800`67c7c000             fffff800`6849b000            0x0081f000         0x57cf9a34                7/9/2016 6:40:20 πμ                                                                                      

110716-6484-01.dmp      7/11/2016 5:18:45 μμ    DRIVER_POWER_STATE_FAILURE             0x0000009f                00000000`00000003        ffffd480`d45a56e0           ffffaf81`7a506960             ffffd480`d549ab40           ntoskrnl.exe                ntoskrnl.exe+14a3b0                                                                      x64         ntoskrnl.exe+14a3b0                                                                      C:\Windows\Minidump\110716-6484-01.dmp    8              15           14393    1.932.876             7/11/2016 5:19:15 μμ

κάποια ιδέα για το τι μπορεί να προκαλει τα bsod ; έχει να κάνει με την κάρτα γραφικων νομίζω .... ένα stress τεστ που έκανα δεν είδα κάτι paranormal .        

Ευχαριστώ.                                                                          

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φθηνά τροφοδοτικά της corsair έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς διάφορα προβλήματα ειδικά όταν έχουν να κάνουν με υψηλό στρεσάρισμα. Θα πρότεινα να δοκίμαζες για κάποιες μέρες άλλο ποιοτικό τροφοδοτικό αν μπορείς να βρεις.

 

Μπλε οθόνη πότε εμφανίζεται? Σε gaming ή και σε απλή χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απλή χρηση .... Την μια φορά έβλεπα youtube και την άλλη ήμουν επιφάνεια εργασίας κ κάτι έκανα...ποτέ δεν μου έχει κολλήσει ingame.Επίσης όταν βλέπω twitch εχω παρατηρήσει τα πρώτα 2 sec που ανοίγω ενα βίντεο πετάει κάτι τετράγωνα πολύχρωμα στις αποχρώσεις του πράσινου κύριος.... Σημάδι κάρτας γραφικών δεν είναι κ αυτό? Αλλά δεν μ έχει κολλήσει ποτέ εκεί.... Απλά θέλω να δω τι φτερό Γιατί αν είναι hardware να κάνω κάτι τώρα π εχω εγγύηση....ή κάρτα είναι gtx 1070 g1 με μνήμες Όχι τις sumsung τις άλλες που φοράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...