Προς το περιεχόμενο

BSOD:..και μετά τι;


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Gi0 ή όποιος άλλος γνωρίζει, το σύστημα της υπογραφής μου πετάει κάθε τόσο bsod με μήνυμα bad error pool ή memory management, κάτι τέτοιο. Δύο διαφορετικά μηνύματα και τα δύο κάτι για μνήμες λένε.

Τρέχω το memtest για να το εξακριβώσω ή είναι σίγουρα πρόβλημα στις μνήμες? Και αν ναι τις πάω πίσω, τι πρέπει να κάνω?

Βοήθεια ;/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 896
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια,

πριν απο περιπου 3 εβδομαδες πηρα αυτο το λαπτοπ

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00344/laptop-lenovo-y700-15isk80nv00nppb156fhd-i5-6300hq-4gb-1tb-gtx960m-4gb-w10-black-red

Το προβλημα ειναι οτι τις τελευταιες μερες  μ βγαζει σε ανυποπτο χρονο (χτες ετυχε 2η φορα και σμρ 3η)μπλε οθονη

με μυνημα kmode exeption not handled και ενα κωδικο igdkm64.sys . απο το λιγο π εψαξα συμπερανα οτι μπορει να χρειαζονται καποιοι drivers ενημερωση αλλα επειδη δεν ειμαι σχετικος δεν καταλαβα ακριβως ποιοι και αν ειναι όντως αυτο το προβλημα. ευχαριστω για τον χρονο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος χρειάζεται μια μικρή αλλαγή, ''BSOD/GSOD:..και μετά τι;''

 

:P

 

 

ειναι μονο για τους insiders. η κανονικη build θα εχει το κλασσικο μπλε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια,

πριν απο περιπου 3 εβδομαδες πηρα αυτο το λαπτοπ

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00344/laptop-lenovo-y700-15isk80nv00nppb156fhd-i5-6300hq-4gb-1tb-gtx960m-4gb-w10-black-red

Το προβλημα ειναι οτι τις τελευταιες μερες  μ βγαζει σε ανυποπτο χρονο (χτες ετυχε 2η φορα και σμρ 3η)μπλε οθονη

με μυνημα kmode exeption not handled και ενα κωδικο igdkm64.sys . απο το λιγο π εψαξα συμπερανα οτι μπορει να χρειαζονται καποιοι drivers ενημερωση αλλα επειδη δεν ειμαι σχετικος δεν καταλαβα ακριβως ποιοι και αν ειναι όντως αυτο το προβλημα. ευχαριστω για τον χρονο σας. 

ψαχνοντας λιγοτερο απο 3 sec στο google,βρισκεις αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=-YZ6DHYoL5c

 

ψαχνοντας > 3 sec θα βρεις πολλα περισσοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα εδώ και πολύ καιρό έχω πάρα πολλά BSOD και συνήθως (99%) βγαίνει αυτό το μήνυμα από το Whocrashed :

 

Computer name: SOTIRIS-PC
Windows version: Windows 10 , 10.0, build: 14393
Windows dir: C:\WINDOWS
Hardware: ASRock, N68C-S UCC
CPU: AuthenticAMD AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ AMD586, level: 15
2 logical processors, active mask: 3
RAM: 3757363200 bytes total

On Fri 17/2/2017 10:17:53 GMT your computer crashed
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\021717-75593-01.dmp
This was probably caused by the following module: hal.sys (hal+0x35D46)
Bugcheck code: 0x124 (0x0, 0xFFFFFFFF8F625024, 0xFFFFFFFFB6000000, 0x181)
Error: WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR
Bug check description: This bug check indicates that a fatal hardware error has occurred. This bug check uses the error data that is provided by the Windows Hardware Error Architecture (WHEA).
This is likely to be caused by a hardware problem problem. This problem might also be caused because of overheating (thermal issue).
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: hal.sys .
Google query: hal.sys WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

 

 

Έχω επισυνάψει στοιχεία σε ένα zip. Επίσης έχω τρέξει διαγνωστικά για μνήμη, σκληρό κλπ και δεν έδειξαν πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες το κάνει με ένα πολυμηχάνημα που κάνω εκτυπώσεις ασύρματα. Επίσης για αυτό το λόγο μόλις πάω να βάλω στικάκι bluethooth πάντα βγάζει bsod στην οθόνη μου.

 

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή να σκεφτώ κατευθείαν να πάρω άλλο pc κάποια στιγμή ;

Προσπαθώ να κάνω εκτυπώσεις εργασιών και δε μπορώ. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

 

SOTIRIS-PC-Σαβ_18_02_2017_203119,28.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω ενα παλιο αλλα καλο laptop ,HP EliteBook 8460p ,i5-2520m, intel hd3000 ,8gb ram,ssd + μηχανικο ,αξιοπρεπεστατο αλλα σε νομιμα windows 10 οταν παει να παρει το anniversary update καπου κανει restart κ μετα επαναφερει την προηγουμενη εκδοση των 10


 


τι εχω κανει


 


του αναβαθμισα το bios στην τελευταια εκδοση που ειναι σχετικα προσφατη ,νοεμβρης 2016 νομιζω


 


αναβαθμισα τον driver της intel hd3000 που δοθηκε καπου τον δεκεμβρη του 2016 (εικαζω οτι αυτη ειναι το προβλημα χωρις να εχω αποδειξεις) 


 


σκαναρισμα για ιους με malware κ defender ολα οκ


 


antivirus εχω μονο το defender


 


restart τα ιδια ,καπου 4 φορες εχω δοκιμασει


 


αναβαθμιση μεσω media creation tool ,μεσα στα windows τπτ


 


προσπαθεια καθαρης εγκαταστασης τα ιδια 


 


 


ξαναλεω οτι το μηχανακι ειναι ικανοποιητικοτατο απο πλευρας αποδοσης


 


και ρωταω


 


 


1) θα προσπαθει μονιμως να παρει την αναβαθμιση?


 


2) patches fixes κλπ θα παιρνει?


 


3 ποσο προβλημα ειναι το να μεινει σε παλιο build των 10?


 


 


 


τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα εκνευριστικό πρόβλημα με BSOD σε ένα σταθερό με core 2 duo E8400, 2 GB ram , windows 7 home Premium 64bit

Μου βγάζει το μήνυμα BAD_SYSTEM_CONFIGURATION_INFO.

Έκανα ότι προτεινόμενη λύση βρήκα στο google δεν δούλεψε.

Αυτό που γίνεται τώρα είναι 

επιδιορθωση της εκκινησης , δεν μπορει να το διορθώσει, μου κανει restore σε προηγούμενο σημειο επαναφοράς, το restore βγαζει σφάλμα , κατι λεει για corrupt registry σταματάει. Επανεκκίνηση, μπαίνει κανονικά στα windows. Τον κάνω shutdown, τον ανοιγω δουλεύει. Κάνω επανεκκίνηση , βγάζει μπλε οθονη με το ίδιο μηνύμα.

Και αυτό γινεται συνέχεια.

Καμια ιδέα πριν τον πετάξω από το παράθυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

 

Εδώ και 1 χρόνο το pc μου βγάζει το εξής σφάλμα:

 

Υπογραφή προβλήματος:
  Όνομα συμβάντος προβλήματος:    BlueScreen
  Έκδοση λειτουργικού συστήματος:    6.1.7601.2.1.0.256.1
  Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων:    1032

Πρόσθετες πληροφορίες για το πρόβλημα:
  BCCode:    124
  BCP1:    0000000000000000
  BCP2:    FFFFFA800827C038
  BCP3:    0000000000000000
  BCP4:    0000000000000000
  OS Version:    6_1_7601
  Service Pack:    1_0
  Product:    256_1

Αρχεία για την περιγραφή του προβλήματος:
  C:\Windows\Minidump\041517-15522-01.dmp
  C:\Users\Christos\AppData\Local\Temp\WER-44522-0.sysdata.xml

Ανάγνωση της δήλωσής μας προστασίας προσωπικών δεδομένων ενώ είστε συνδεδεμένοι:
  http://go.microsoft....88&clcid=0x0408

Εάν η ηλεκτρονική δήλωση απορρήτου δεν είναι διαθέσιμη, διαβάστε τη δήλωση απορρήτου χωρίς σύνδεση:
  C:\Windows\system32\el-GR\erofflps.txt
 

 

Συνήθως το κάνει όταν κάνω stream κάποιον αγώνα για πολύ ώρα ή οταν παίζω κάποιο παιχνίδι (για λιγότερο από ώρα) ακόμα και πριν του 2000. Αυτό το σφάλμα εμφανίζεται κυρίως τους πιο ζεστούς μήνες.

 

Επίσης, έχω κάνει και φορματ κατα το διάστημα αυτό, κι έχω αλλάξει και δίσκο. Η θερμοκρασία φτάνει και 100 βαθμούς αλλά επειδή το παρακολουθώ αυτό έχει τύχει να μου το κάνει και με 70 βαθμούς. Μου το κάνει σχεδόν 2 χρόνια αυτοό και έχω κάνει και 2 φορές φορματ γιαί είχα φανταστεί πως θα είναι κάποιος driver. Για την ακρίβεια, δεν μου βγάζει μπλε οθόνη ποτέ, απλά κλείνει ο υπολογιστής και μετά από λίγο ανοίγει πάλι.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

 

Εδώ και 1 χρόνο το pc μου βγάζει το εξής σφάλμα:

 

Υπογραφή προβλήματος:

Όνομα συμβάντος προβλήματος: BlueScreen

Έκδοση λειτουργικού συστήματος: 6.1.7601.2.1.0.256.1

Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων: 1032

 

Πρόσθετες πληροφορίες για το πρόβλημα:

BCCode: 124

BCP1: 0000000000000000

BCP2: FFFFFA800827C038

BCP3: 0000000000000000

BCP4: 0000000000000000

OS Version: 6_1_7601

Service Pack: 1_0

Product: 256_1

 

Αρχεία για την περιγραφή του προβλήματος:

C:\Windows\Minidump\041517-15522-01.dmp

C:\Users\Christos\AppData\Local\Temp\WER-44522-0.sysdata.xml

 

Ανάγνωση της δήλωσής μας προστασίας προσωπικών δεδομένων ενώ είστε συνδεδεμένοι:

http://go.microsoft....88&clcid=0x0408

 

Εάν η ηλεκτρονική δήλωση απορρήτου δεν είναι διαθέσιμη, διαβάστε τη δήλωση απορρήτου χωρίς σύνδεση:

C:\Windows\system32\el-GR\erofflps.txt

 

 

Συνήθως το κάνει όταν κάνω stream κάποιον αγώνα για πολύ ώρα ή οταν παίζω κάποιο παιχνίδι (για λιγότερο από ώρα) ακόμα και πριν του 2000. Αυτό το σφάλμα εμφανίζεται κυρίως τους πιο ζεστούς μήνες.

 

Επίσης, έχω κάνει και φορματ κατα το διάστημα αυτό, κι έχω αλλάξει και δίσκο. Η θερμοκρασία φτάνει και 100 βαθμούς αλλά επειδή το παρακολουθώ αυτό έχει τύχει να μου το κάνει και με 70 βαθμούς. Μου το κάνει σχεδόν 2 χρόνια αυτοό και έχω κάνει και 2 φορές φορματ γιαί είχα φανταστεί πως θα είναι κάποιος driver. Για την ακρίβεια, δεν μου βγάζει μπλε οθόνη ποτέ, απλά κλείνει ο υπολογιστής και μετά από λίγο ανοίγει πάλι.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει??

λογω θερμοκρασιας λογικο ειναι να γινεται αυτο.καποιο φαν δεν παιζει η καποια ψυκτρα δεν παταει.100 βαθμοι ειναι απαγορευτικοι ειτε για cpu ειτδ για καρτα γραφικων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά πριν 1 ημέρα μετά την αλλαγή υδρόψυξης σε Nzxt X42 έπειτα από το κανονικό boot πέταξε μπλε οθόνη ύστερα απο λίγο. Έκανα ξανά καθαρή εγκατάσταση Windows και κάρτας γραφικών, ο υπολογιστής φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά αλλά υπάρχει περίπτωση να ξαναπετάξει όπως και έκανε. Επιπλέον όταν μπαίνω στην εξερεύνηση αρχείων κάνει ώρα να φορτώσει την μπάρα πράγμα ανεξήγητο για το παρών σύστημα και που δεν το έκανε ποτέ. Γενικά μου δίνει την αίσθηση ότι δεν πάει καλά στο περιβάλλον του λειτουργικού!Μου ανεβάζει και το load του cpυ και γενικα οι θερμοκρασίες δεν ειναι καλες. Σε idle έχω 40αρια.Ο ssd είναι 100% health από ότι είδα. Και οι μνήμες πρεπει να είναι εντάξει Πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω. :fear:

 

Update: Τελικά ξαναεκανα φορματ και εκ νέου εγκατάσταση και μέχρι στιγμής λειτουργεί φυσιολογικά χωρίς σφάλματα εδώ και 1 ημέρα. Ωστόσο δεν κατάλαβα τι ήταν αυτό που το προκαλούσε.

post-383329-0-92996200-1493281095_thumb.png

Επεξ/σία από IoannisLp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω γραψει το θεμα μου και σε αλλο thread αλλα το γραφω και εδω γτ ειναι καπως πιο επεισημο

Αγορασα μια μητρικη καρτα asrock H110M-HDV εναν επεξεργστη intel peentiun g4560  και μια crucial ram ddr4 4gb  ειχα διαβασει οτι χρειαζεται να γινει update στο bios της μητρικης για να δουλεψει  ο πεξεργαστης και ζητησα ν αμου κανουν. τα βαλα ολα και το συστημα δουλευε κανονικα μεχρι που εκανα την νεα αναβαθμιση των windows.Απο τοτε αρχισε να βγαζει μπλε οθονες που ελεγαν faulty hardware , memory manangment αλλα και αλλα που δεν θυμαμαι. Αποφασισα ετσι να κανω καθαρη εγκατασταση των windows  απο το επισημο site της microsoft μεσω usb. Απο τοτε παταω να ανοιξει το pc  και μου δειχνει το λογοτυπο της μητρικης και αμεσως μετα μου βγαζει blue screen που λεει 

Αποκατασταση

Ο υπολογιστης/συσκευη σας χρειαζεται επιδιωρθωση

Δεν ηταν δυνατη η φορτωση του λειτουργικου συστηματος  επειδη ο πυρηνας λειπει η περιεχει σφαλματα

 

Αρχεια \Windows\system32\ntoskrnl.exe

Κωδικος σφαλματος 0xc0000221

 

Υποψιαστηκα πως ηταν η ram ετσι την πηγα πισω για ελεγχο 

Εσεις τι πιστευετε οτι ειναι πρεπει να κανω αναβαθμιση στο bios της καρτας ,ειναι safe?

Επισης αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι πως η μητρικη οταν ανοιγει δν κανει beep μηπως ειναι ελλατωματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στο συστημα της υπογραφης εδω και 4 μερες μου κανει random restart (windows 10 pro γνησια). Στην αρχη μου το εκανε ενω επαιζα heavily modded skyrim, σκεφτηκα οτι απλα κατι δεν πηγε καλα. Στρεσαρα gpu με msi kombustor και cpu με prime,κανενα προβλημα. Χθες μου εκανε restart μολις μπηκε στην επιφανεια των windows αρα η θερμοκρασια αποκλειεται, Τωρα τρεχω memtest αλλα πιθανολογω οτι δεν προκειται να βρει κατι. Επισης πριν λιγο στρεσαρα και το τροφοδοτικο με occt αλλα για 5 λεπτα καθως η μητρικη μου ανεβαζει πολυ θερμοκρασια στα vrm και αρχιζει το throttle. Το τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο 750w, παραπανω απο οσο χρειαζεται το συστημα μου. Το εχω περιπου 4 χρονια και εχει 7 χρονια εγγυηση. Ειχα κλοκαρισμενο τον επεξεργαστη στα 4,3 αλλα τα ξαναγυρισα ολα σε default settings. Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...